Ochutnavač: příběh mého neuvěřitelného života

Ochutnavač: příběh mého neuvěřitelného života https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11687/bmid_ochutnavac-pribeh-meho-neuveritelne-o4s-11687.jpg 4 45 6

Netradiční historický román plný černého humoru a napětí pro pravé gurmány z pera amerického autora, jenž se skromně i z lásky k nápadu vydává pouze za překladatele italského spisovatele Uga Di Fonteho. Jedná se o netypický historický román z renesanční Itálie 16. století fiktivní memoáry chudého venkovana, který se v době hladomoru a moru nedobrovolně stane ochutnavačem u zpupného a nenáviděného vévody. V situaci, kdy každé sousto může být jeho posledním, musí co nejrychleji ovládnout své řemeslo a odhalit tajemství intrikánského dvora, chce-li sám přežít a ochránit i svou krásnou dceru. Daří se mu to dlouho, a to jen díky své chytrosti, statečnosti, ale i notné dávce štěstí.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Argo

The Foodtaster , 2002

petrarka72
02.02.2023 4 z 5

Chytře vymyšlený a dobře napsaný román, jehož hlavním tématem je okouzlení šestnáctým stoletím. Freska doby stavěná na příběhu ochutnavače Uga, jeho dcery Mirandy a vévody Federica, bezbřehém jako Odysseova dobrodružství, tu a tam lehkém jako ty vtipné z Boccacciových dekameronských vyprávěnek, jindy padajícím do hlubin dantovského pekla. Kontrast chudoby, špíny a smradu venkova... s tímtéž, ale překrytým vonnými silicemi a vůní jídla ve městě Corsoli. Krutost, jedy, smrt jako každodenní společnice, úklady, boj o přežití, také láska, sex, užívání si života plnými doušky, krom toho hledání smyslu a vyrovnání se s Bohem; každý si najde, co mu libo. Pro mne podmanivé líčení morového dramatu, okouzlující snová odbočka a zábavné detaily typu první použití vidličky v Corsoli.

hapac
08.09.2020 3 z 5

Příběh, který byl zajímavý, drsný a čtivý. Možná to tak mohlo být, možná ne. Kdo ví. Neměla jsem velké očekávání, ale byla jsem docela mile překvapená.

Karhal
12.01.2018 4 z 5

"historický" román, velmi vtipně a svižně napsaný, dobrá volba.

petrulka
19.07.2017 4 z 5

Zajímavé téma, plynně ubíhající děj, četlo se velmi dobře. Chvílemi je možná příběh trochu přitažený za vlasy, ale nakonec možná by to tak mohlo být. Závěr je skvělý!

kusma
31.01.2014 3 z 5

Čtivé, místy však neuvěřitelné a nepřesvědčivé. Přesto nelituji, že jsem knihu přečetla. Bohužel (nebo třeba naštěstí) až po přečtení jsem si přečetla, že je to fiktivní příběh a ne skutečný, jak píše autor v předmluvě. To bych asi tak často nekulila oči a nepřesvědčovala se, že se to asi opravdu stalo... Nu ano, byla jsem trošku (hodně) naivní :) Ale přiznávám, že kdybych to věděla od začátku, tak bych ke knize asi byla tolerantnější.

Janamarie
01.02.2012 4 z 5

Pýcha, závist, nenávist nebo dobro a láska – nejsou to vlastnosti lidské? Mám pocit, že lidstvo opakuje stejné chyby, aniž se poučí z historie ...

renesance 16. století Itálie jedy travičství historické romány

Autorovy knížky