Oceán v kapce rosy: Zenové příběhy

Oceán v kapce rosy: Zenové příběhy https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38054/bmid_ocean-v-kapce-rosy-InN-38054.jpg 4 158 31

Publikace seznamuje nenásilnou formou, pomocí bajek, pohádek a příběhů, se základy zenového buddhismu. Zenové příběhy se snaží o jediné: přiblížit obyčejným lidem samotnou podstatu vědění zenového buddhismu, ukázat jádro věcí i samotného Buddhu. Rozsahem několikařádkové či několikastránkové příběhy, pocházející většinou z Japonska, představují sice občas trochu necitelnou srážku s tvrdou realitou, nicméně zůstávají zajímavým, na hraně odborné literatury a beletrie balancujícím, počtením pro dospělé i děti.... celý text

Duchovní literatura Náboženství Příběhy
Vydáno: , Garamond

Les plus beaux contes zen , 1999

Inozuka
26.05.2016 3 z 5

"Mistře, ukažte mi cestu k osvobození!"
"On tě někdo spoutal?" zeptal se mistr. "Řekni, kdo?"
"Nikdo," odpověděl žák.
"Tak proč se chceš osvobozovat?"

Karketa.von.st
03.11.2015 4 z 5

Některé příběhy jsem nepochopila a musela je číst víckrát, ale některé ve mě rozhodně něco zanechaly... Zdaleka nejlepší se mi zdál příběh s želvou a dvěma jeřáby :) často si na něj vzpomenu.

Spajdy
16.08.2015 5 z 5

Krása, krása, krása... co víc říct, snad jen tiše a s úsměvem v srdci (zenově) mlčet :-)

daymoon
04.05.2015 5 z 5

Moc jsem se poučil a zamyslel. Byla to velmi příjemná četba a protože je kniha moje, nechal jsem si ji blizko postele, až se budu chtít před spaním zase příjemně zamyslet.

TallulahDragon
16.02.2015 5 z 5

Nádherné dílo. K některým příběhům se stále vracím. Velké pravdy vyslovené s naprostou lehkostí a snad až zarážejícím nadhledem. Možná právě v oné jasnosti a jistotě tisícileté moudrosti jsem i já našla zalíbení a inspiraci.

notburga
08.12.2014 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Stále se k ní vracím. Zatímco některé koány jsem (myslím) pochopila hned, jiné jsem hned několikrát přehodnotila a některé nechápu dodnes. skvělá knihy ve chvíli, kdy potřebujete něco odlehčenějšího i pro chvíli, kdy se chcete zadumat a pohroužit se do jiného světa (většinu příběhu můžete číst, aniž by vás na konci nutily hledat nějaké řešení).

Krom toho je v příbězích zcela jiný pohled na svět. Ocení je tedy i čtenář, který se zajímá (hlavně) o Japonsko a v neposlední řadě také rodiče trochu starších dětí, kteří mohou část příběhů přetvořit v zajímavé a poučné pohádky.

učtese
07.02.2014 3 z 5

Některé příběhy se mi zdály takové naivní, dětské. Jiné obsahovaly krásně jednoduché a hluboké myšlenky.
No, stoupenec zenu se ze mě nestane...

Makrela Liška
03.12.2013 5 z 5

krásné.

barunka__
07.04.2013 5 z 5

Úžasná kniha. Nejlépe investovaných 69 korun. Většina knih zasáhne mou mysl, tahle zasáhla i srdce. Oceán v kapce rosy, to mluví za vše:).

Drevak
16.10.2012 4 z 5

Jak napsal kolega níže. Kniha dokáže obohatit den. Doporučit bych mohl ještě titul Kosti a svaly zenu.

Brozik
05.02.2012 4 z 5

Poučené zenové příběhy. Dokáží obohatit nevšední den, ale i někdy život. Je zajímavé, že jsem je v knihkupectví našel v regálu pro děti a mládež.

zen buddhismus duchovní život duchovní literatura rozvoj osobnosti, osobní rozvoj kóany

Henri Brunel
francouzská, 1928 - 2020