O Tibetu a tibetském buddhismu

O Tibetu a tibetském buddhismu https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/105318/o-tibetu-a-tibetskem-buddhismu-105318.jpg 5 9 1

Kniha je výborem nejrůznějších dalajlamových vzpomínek, projevů, rozhovorů a výkladů. Shrnuje v sobě texty, které mají nejen zachytit pohnuté životní osudy oficiálního představitele a náboženského vůdce Tibetu, ale především přiblížit jeho myšlenky a osobní hodnoty, které jsou v pozadí všech jeho skutků. V první části knihy můžete víceménně chronologicky sledovat život a politický vývoj dalajlamy a tím i politický vývoj tibetské exilové reprezentace, jakož i kulturní tradice vlastního Tibetu. Druhá část knihy je zaměřena spíše na některé základní duchovní otázky tibetského buddhismu, tak jak je chápe a vykládá Tandzin Gjamccho. V závěru je poté stať Josefa Kolmaše o pobytu dalajlamy v Československu v únoru 1990.... celý text

Literatura faktu Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Panorama

The Collected Statements Articles and Interviews of His Holiness The XIV Da Lailama; The Bodghaya Interviews; Kindness, , 1992

elu
12.01.2012 5 z 5

VÁCLAV HAVEL, JEHO SVATOST XIV. DALAJLAMA (1990):

Jako dvě lidské bytosti, které přemýšlejí o současném stavu a budoucnosti tohoto lidského světa, obracíme se na všechny politiky a prosíme je, aby se oprostili od pout svých soukromých a skupinových zájmů a řídili se svědomím a pocitem odpovědnosti k pravdě a spravedlnosti. Lidský svět stojí tváří v tvář vážným krizím a podle našeho společného názoru jediná jeho naděje spočívá ve sféře vědomí a probuzení všeho dobrého v každém z nás a v naší úctě k tomu, co nás jako jedince přesahuje, ať již to nazýváme Bohem, kosmickým řádem, nevyhnutelností následků našich vlastních skutků, nebo jakkoli jinak. To platí pro každého z nás, ale ještě více pro lidi, kteří na sebe vzali politickou odpovědnost. Budou-li lidé umět žít s mírem a laskavostí ve svých srdcích a budou-li ctít pravdu a slušnost se smyslem pro všelidskou odpovědnost, pak je naděje, že budou moci žít v míru, vzájemné lásce a spravedlnosti. Jen tak se mohou osvobodit od útisku, duchovní a hmotné bídy. Je naším společným a upřímným přáním, aby se tak stalo.