Ó lid mne zná a v srdce své mne vpíše

Ó lid mne zná a v srdce své mne vpíše https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263364/bmid_o-lid-mne-zna-a-v-srdce-sve-mne-vpi-te5-263364.jpg 3 1 2

Cink262
06.10.2018 3 z 5

Básně, které na první pohled a první přečtení zaujmou a zapůsobí, nicméně musím přiznat, že přečíst celou sbírku bylo občas velmi náročné a nebál bych se použít slova odpudivé. S básněmi Vrchlického se to má asi tak - napsal jich obrovskou spoustu a jen některé (dle mého hlavně ty v této sbírce z oddílu o lásce a přírodě) dokáží být pro čtenáře estetickým zážitkem. Básním proletářským a básním o lásce k vlasti podle mého škodí přílišný důraz na zachování formy a také to, že v dnešní době se na obě tato témata díváme trochu s odstupem. Je nabíledni, že účelem socialistických strůjců této sbírky bylo hlavně to, dokázat, že Vrchlický nebyl "žádnej posranej buržoust mazlící se se stromy a z výšky sledující a zneužívající vnady chudých selek", takže podle toho také jako celek nepůsobí příliš působivě.

evrdli
29.09.2018

Malý antik na náměstíčku skrýval tuhle voňavou knížku. Sbírka básní Jaroslava Vrchlického vydaná v roce 1953 je jako malý poklad v dlaních, jak na dotyk, tak na pohlazení nitra. Verše o lásce prožité i o poutníkových myšlenkách jsou básníkovou zpovědí. Věnování na prvním listu je krasopisně psáno perem: Marcele 1958 máma. Děkuji za tuhle něhu s atmosférou.

Jaroslav Vrchlický (p)
česká, 1853 - 1912