O lásce a milování

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Úplný soubor milostné poezie proslulého starořímského „pěvce lásky“.

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24053/o-lasce-a-milovani-2IO-24053.jpg 4.134
Žánr
Literatura světová, Poezie
Vydáno, Svoboda
Orig. název

Amores, Ars amatoria, Heroides, Remedia amoris

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha O lásce a milování

Přidat komentář
alef
03.10.2019

„Není to určitá krása, jež v srdci mi vzbuzuje lásku,
na sta já důvodů mám, stále mít některou rád …“

Hlavním a jediným tématem Ovidiových milostných elegií je láska … ne láska, jako cit, ale jako hra, kde je důležité znát její pravidla :-) … básník je tedy oddaný milence, odhodlaný sloužit ji tělem i duší :-).

Jenže Ovidius byl taky experimentátor, jeho poezie je tak spíš zábavnou literární hrou /a to mě na ní baví :-)/ … hlásí se k elegické poezii, ale přitom její pravidla záměrně porušuje, takže tu najdete na svou dobu neobvyklé motivy (třeba porušuje pravidlo jedné milenky, realisticky a s lehkostí popisuje milostné zkušenosti, nebo, žárlit a tak trpět může i milenka, nejen básník, atp.).

Ovidiova poezie je tak nejen krásná, ale i zábavná, právě svou lehkostí a rozmanitostí, … je malebná, lyricky vyprávějící, ale přitom hravě rozmarná, … je křehká i něžná, ale přitom realisticky duchaplná … je prostě vynalézavě živá ...

Freiherr
24.12.2017

Jedním slovem nádhera. Krásně navazující verše elegického disticha se skvěle hodily k použitému archaickému jazyku. Uznávám, že tento styl poesie může být pro někoho obtížný na čtení, ale hluboký obsah knihy stojí za občasné opětovné přečtení stránky.


Oter
07.06.2014

Určitě není jednoduché tuto knihu přečíst. Mnohdy ji člověk musí odložit a vrátit se k ní zase až po čase. Její přečtení je však zajímavé a rozhodně člověka obohatí.

vitavita
11.03.2012

Těžce jsem se touto knihou prokousal. Ale nelituju teho.