O klíče markrabství

O klíče markrabství https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243652/bmid_o-klice-markrabstvi-243652.jpeg 4 4 3

Román z doby husitské, líčící statečnou obranu Břeclavi, poslední husitské bašty na Moravě,tábority r. 1426.

braunerova
20.12.2020 3 z 5

V případě vítězství vévody Albrechta by možná dnes Morava patřila k Rakousku. Vyprávění o zápasu Slovanů proti Germánům je rozvláčné a nekorektní, postavy jsou černobílé a Zikmund je liška rezavá. O obléhání Břeclavi se mnoho informací nedochovalo, popsáno je ale velmi realisticky. Zajímavá byla historicky ověřená účast portugalských rytířů pod velením prince Pedra nebo rusínské družiny knížete Fridricha z volyňského Ostrohu. Bitvu s Prokopem Holým si autor trochu přibarvil, ve skutečnosti se překvapení křižáci dali rychle na útěk.

palka452
18.07.2020 5 z 5

Krásný jazyk

Shardlake
24.10.2019 3 z 5

Kniha mne lákala přečíst, protože je o Břeclavi a jejím okolí. Děj byl zajímavý, ale protože se jedná o knihu vydanou v roce 1970, je zde použitý archaický sloh a také mi chyběl významový slovníček některých pojmů, které byly v knize použity. Čtenář se musí na děj více soustředit.
SPOILER:
Hlavní hrdina Jaroslav původně chce být dominikánem, ale pár dní předtím, než má složit věčné sliby uprchne z kláštera v Brně ke své rodině, po které se mu tolik stýská. Otec ho za to, že sběhl z řeholního života vyžene z panství. Jaroslav se poté dostane do vojska, se kterým brání hrad v Břeclavi mimo jiné proti Němcům, Rakušanům a husitům. Za vojenské zásluhy získá nakonec uznání a je mu umožněno vrátit se na rodinné panství, kde mu otec odpouští. Nakonec umírá na následky zranění utržené v jedné z mnoha bitev, kterých se účastnil.

husité Břeclav husitské války

Antonín Kolek