O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha

O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491853/bmid_o-jane-a-zdenkach-kolem-jana-werich-uQF-491853.png 5 64 23

Tři generace žen Jana Wericha: manželka Zdenka, dcera Jana a vnučka Zdenka, řečená Fanča. Tři chytré, schopné a vtipné souputnice byly pro Wericha tím nejcennějším, co na světě měl - vedle jeho publika. Tereza Brdečková spolu s Fančou provázejí čtenáře třígeneračním příběhem o životním údělu žen a současně o hlubokých vnitřních rozporech umělců v Československu. Kniha čerpá z dosud nepublikované rodinné korespondence a z Werichových soukromých deníků.... celý text

dagmar7365
30.06.2022 5 z 5

Jana Wericha mám velmi ráda, jeho humor, osobnost, rozhled. Četla jsem o něm mnohé a toto krásně doplnilo další střípek do mozaiky JW.
Ženy slavných mužů bývají často opomíjeny a přitom jejich role je neméně důležitá a mnohdy mají nepopiratelný vliv na odkaz slavného manžela. Stejně tak tomu bylo i v případě Zdenky, která sehrála velmi významnou roli. Janin osud je spíše nešťastný. Být dcerou slavného otce, je velmi svazující.
Kniha je velmi pěkně napsaná, doplněná spoustou fotografií. Díky osobní vazbě Terezy Brdečkové na rodinu Werichovu je kniha velmi upřímná a přitom ani náznakem nesklouzává k nějaké bulvarizaci, jak by se mohlo stát, když se věnuje tak osobním tématům. Závěr života JW musel být hodně smutný a Fanča to neměla ani trochu lehké.

ddkk
15.05.2022 4 z 5

Jak je těžké žít ve stínu velikánů, jak je těžké být těmi neviditelnými ženami vedle nich, jak je těžké vymanit se z osidel očekávání nejbližších - o tom všem je knížka Terezy Brdečkové. Čtete a jako byste se dostávali někam do zákulisí nebo někomu do kuchyně.

Život s celonárodní modlou Janem Werichem nebyl lehký pro žádnou z nejbližších žen, které ho obklopovaly. Tereza Brdečková poodhalila mnohé z toho, co se o Werichově domácnosti asi moc neví, a přitom to udělala citlivě a jen na základě faktů. Získala řadu dokumentů, fotografií, dosud nepublikovaných osobních dopisů a zápisků z Werichova deníku. A hlavně, znovu našla Werichovu milovanou vnučku Fanču, které jediné se podařilo vymanit z jeho fatálního, byť nevědomého stínu...

Je to vlastně hodně smutný příběh. Naštěstí, díky Fanči, končí optimisticky. Doporučuji.

Á propos: Škoda jen, že korektury knihy, kterou TB vydala ve vlastním nakladatelství Limonádový Joe, nebyly pečlivější a ponechaly bez povšimnutí docela hodně chyb v textu...

Anchie
10.05.2022 3 z 5

Velmi zajímavý námět, protože ruku na srdce - kolik toho kdo víte o paní Werichové? Dceru Janu skrz její nešťastný osud tak trochu známe, Fanča ta už je úplné tajemství (Vlastně díky rodinné tragédii měla jako jediná šanci svůj život vymanit z obřího stínu Jana Wericha) Líbí se mi, že to jaké životy žily ženy kolem Wericha můžeme tak trochu poodhalit právě v téhle čtivé knize. Jen škoda, že zatímco některé dopisy a deníkové záznamy jsou tu citovány, tak jiné jsou jenom zmíněny a u některých částí jsem měla pocit, že je to popsané trochu hopem. Takže někde by to mohlo být propracovanější. Knihu ale i tak doporučuji.

Jan Werich mezigenerační vztahy rodinná historie, dějiny rodu

Tereza Brdečková
česká, 1957