Alhambra

Románová kronika o pražské umělecké rodině pokrývající celé jedno století nás zavádí hlavně do časů slávy českého loutkového filmu. Gabriel Kočka, malíř a sběratel, uniká z dusivé atmosféry války, stalinismu a normalizace do světa filmů a smyšlených map. Lidé jako Gabriel žijí za ostnatými dráty své okleštěné životy. Když konečně přijde svoboda, ukáže se, že jejich díla, vzpomínky a sny fungují dál, a jsou klíčem k pochopení minulosti. Tak jako příběh o knížeti Baltazarovi, který hledá mapu své ztracené země. Někdo z rodiny Kočkových vymyslel Baltazara. Anebo si Baltazar vymyslel je?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33902/alhambra-33902.jpg 4.425
Literatura česká
Vydáno:, Odeon

Kniha Alhambra

broskev28

Dlouho jsem se k téhle knize nedostala, ač jsem ji měla doma přichystanou. Když jsem si k ní konečně sedla a začetla jsem se, ocitla jsem se v jiném světě - a bylo mi tam opravdu krásně. Historie Alhambry, místa, které má duši; studio animovaných filmů a úžasní všeumělové, kteří v něm vytvářeli nádherné filmy (nejen) pro děti. Praha mezi lety 1939 a 2005; a do toho putující a svou zemi hledající král Baltazar (ach, ty mapy, kam se podíváš!).
Studio Bratři v triku asi pozná každý; Václav Legát je zřejmě Jiří Trnka a Gabriel Kočka, výtvarník pozadí, malíř, spisovatel, otec jediné dcery bude možná autorčin tatínek Jiří Brdečka. Pro mne to byla další z knih, kde přímé řeči je minimum, převládají popisy, úvahy, vyslovené myšlenky, ovšem nikoli na úkor čtivosti. Před očima se mi zjevovaly obrazy z animovaných filmů (Hračky v noci, Sen noci svatojánské, Zahrada). Opravdu výborné čtení, doporučuju!
"Jsou prostě lidé, kteří po nás pořád něco chtějí, a i když nic nežádají přímo, vždycky jim něco dlužíme. A jsou jiní, od kterých pořád bereme my, dokonce i tehdy, když už nemají co dát."

kocour_mikeš
14.08.2018

Dobře se četlo. Dávám 75%.

Amazonka72
23.12.2017

Velmi povedená kniha od české autorky, to zahřeje u srdce. Moc se mi líbí řazení děje od současnosti až o 100 let zpátky do počátku minulého století. Čas, který jde pozpátku... Příběh Baltazara doplňuje reálný život, hledání mapy nás provází celým životem. Často hledáme a chceme vyjádření skutečného světa a našeho života, mapu, kde bychom se jasně orientovali, věděli vždy, na jakou cestu se dát. Potřebujeme ji však?

petrarka72
14.07.2017

Melancholická kniha, skrze bohémskou rodinu Kočkových a proměny animátorského studia, kina atd. Alhambra mapující dvacáté století, vyprávějící o okouzlení jako motoru našeho života, hudbě a obrazech, ztrátách, samotě a hledání cesty domů. "Mapa" je v tomto případě vůbec důležité slovo: mapu hledá král Baltazar, aby našel cestu zpět do své říše, v prolínající se snové legendě, o mapách a zakreslených, leč neexistujících "zemích-přeludech" přednáší učitel a tajemník Pěveckého sboru moravských učitelů Otakar Kočka ve třicátých letech; mapy sbírá a s rozkoší maluje a padělá režimem pronásledovaný umělec Gabriel Kočka v padesátých a šedesátých letech; a ztrátou orientace, stavem takřka bez mapy, trpí Gabrielova žena, později vdova Eliška-Iris i jeho dcera Julie, jejímž smyslem života je provoz artového kina, nyní sídlícího v Alhambře, v budově, ve které její otec pracoval jako animátor za války... Spisovatelská metoda také připomíná malování mapy - nejprve nakreslíte pár dominant (Gabriel K. nebo Baltazar patří mezi ně), pak méně důležité záchytné body (nejen další z rodu K., ale třeba i kreslíře Legáta, profesora Novotného, přítele Sýkoru...), pospojujete je linkami vztahů, zvolíte barvu a styl pozadí - doby a dobarvujete; někdy si chybějící linky, tvary a barvy doplníte výzkumem či vyptáváním, někdy si je prostě vymyslíte... A směs melancholie, přitom bez sentimentu, a věcnosti na hranici krutosti báječně funguje... Pokud to není jasné z předchozích řádků - ano, jsem okouzlena - a knihu doporučuji zejména ženám, čtenářům se smyslem pro nostalgii a milovníkům map i krajiny

majík1
03.07.2016

Za mě průměrná kniha

MichelleS
30.08.2015

Vždycky, když začínám novou knížku, chvilku trvá, než se začtu, zvyknu si na autorův styl. Někdy stačí pár stránek, někdy i kapitol. Tady jsem se začetla od prvních řádků. A láska na první pohled nevyprchala a zůstane pro ni vždycky koutek v mém srdci. I když je tenká, četla jsem ji dlouho a často odkládala. Ne, nebyla složitá ani nudná, jen jsem chtěla, aby neskončila tak brzy.
Vyprávění postupuje netypicky proti proudu času a z pohledu několika generací. Ale žádné pravidlo tu neplatí striktně, takže proplouváme místy a časem jako král Baltazar na pouti za mapou svého království. Právě ta směs skutečného a pohádkového, snového je velmi okouzlující.

Bacileus
07.08.2015

Knihu jsem si pořídil naslepo, o to větší bylo moje překvapení. Propracované charaktery, velice příjemný a nekonfliktní sloh a námět těžící ze všednosti i lehkého mystična každodenního života. Jdu shánět další autorčinu knihu.

Jana_Z
08.07.2014

Prolínání skutečného světa se snovým příběhem o Baltazarovi mělo své kouzlo. Knihu si chci pořídit do své knihovny.