Učitel dějepisu

Příběh středoškolského profesora dějepisu, který se nedokáže vyrovnat s českou polistopadovou realitou ani se svým soukromým životem. Hrdinou i vypravěčem je pětatřicetiletý profesor dějepisu Aron Kamen. Otec krátce po jeho narození emigroval do USA a Aron strávil dětství s matkou, agilní disidentkou. Po roce 1989 se jeho naivní ideály hroutí a on není schopen vyrovnat se s vývojem české společnosti ani sám se sebou. Problémem je jeho vztah k otci, ale i ke všem ženám jeho života. Své nenaplněné představy o citovém souznění promítá do jakéhosi bájného města, jemuž říká Sika. Jeho vnitřní zmatky ho několikrát přivedou i do psychiatrické léčebny. Autorčiny ambice byly zřejmě vyšší, ale výsledkem je spíše standardní román pro ženy, přerušovaný zklamanými reflexemi současného Česka, snad upřímnými, dnes však už poněkud banálními....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14484/ucitel-dejepisu-14484.jpg 3.711

Kniha Učitel dějepisu

Aleh
05.07.2020

Příběh člověka, jehož dětství bylo významně ovlivněno rozpadem rodiny, který byl způsoben rozdílnými názory a odlišným politickým směřováním otce a matky v době před listopadem 1989. A tak není divu, že Aron Kamen, kterého poznamenal rozpad rodiny z politických důvodů vlastně hned od počátků jeho narození, sám těžce ve své dospělostiprožíval politické změny v naší společnosti po listopadu 1989. Jako učitel dějepisu prochází těžkou osobní krizí, cítí, že jeho ideály, kterým věřil se hroutí jako domeček z karet a to vše se odráží i na jeho vztahu k ženám.

triatlet
28.01.2019

Zajímavá zpověď, jakási terapie. Autorka prostřednictvím postavy Arona Kamena, učitele dějepisu, nahlíží na minulost, ale i současnost. Nahlíží i do našeho nitra. Netradiční je téměř magický motiv SIKA.
I když text působí jako úvaha, tak pasáže týkající se pohledu na dějepis jsou čtivé: „Nedělám si iluze. Každá třída, kterou učím, se na začátku skládá z pětadvaceti studentů, které dějepis vůbec nezajímá, a průměrně ze tří, kteří mají představu, k čemu slouží. Pokud podám stoprocentní výkon, rozmnožím ty tři přibližně na deset nadšenců, kteří se pak rozhodnou z dějepisu maturovat.“ (s. 36)

Pozornost upoutá i hledání sama sebe.
„Ještě raději bych mu přivezl svůj autoportrét. Byl by to obrázek člověka s ruksakem na zádech, a ten ruksak by se hýbal, jako kdyby byl plný myšek. V ruksaku nosím všechny svoje city, myšlenky, vzpomínky, plány, radosti i sny. Chtěl bych to všechno rozbalit a někomu to dát…“ (s. 57)

Co je SIKA? Sika je heslo…
„Kdo jednou přeloží slovo Sika přesně, bude navždy vševědoucí.“ (s. 75)
ČV 2019 - Kniha od ženské autorky s mužskou hlavní postavou

klodnerovic
18.08.2018

Máte-li dvě hoďky k dobru, přečtěte si. Stojí to za to. Ač jde "o další z románů o tom, jak to bylo za komunistů", není "tuctový". Nastiňuje, jakou paseku to - a tím to, myslím komunismus - udělalo v rodinách a v hlavách dětí. Pravda byla dvojí. Ta, kterou slyšely ve škole, a ta, kterou slyšely doma. Co byla pravda? No, a mimo jiné kniha řeší, jaké důsledky sebou tato paseka nesla. Pobyt v Praze-Bohnicích atd. atd. Takže … za mě dobrý. Teda, pominu-li to, že jsem se občas ztrácela v časových rovinách. Aron Kamen je hrdina, se kterým bych se dokázala ztotožnit. Je hrdina nehrdina :-).

Smiragl
04.02.2015

knihu jsem četla před několika lety a pamatuju si jenom to, že jsem ji četla :/