O duševním klidu (8 úvah)

O duševním klidu (8 úvah) https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30231/bmid_o-dusevnim-klidu-8-uvah-dpg-30231.png 5 97 26

Z latinských originálů dle vydání uvedených v poznámkách přeložil, předmluvou a poznámkami opatřil Václav Bahník. Jedna z nejznámějších a ve své době nejčtenějších útěšných úvah (konsolace) se v duchu stoické filozofie zamýšlí nad duševní vyrovnaností moudrého člověka. Dílo hluboce etické je napsáno velice srozumitelně a řadí se tak k Senecově filozofii praktického života. Téma doplňuje v tomto vydání ještě sedm drobnějších úvah. Na závěr je připojen soubor sedmi epigramů (v češtině vycházejí poprvé) a dále satira, která zesměšňuje zbožštění císaře Claudia. Dílo je opatřeno bohatým poznámkovým aparátem a zasvěcenou předmluvou. Obsahuje: O hněvu -- O blaženém životě -- O krátkosti života -- O prozřetelnosti -- O stálosti mudrce -- O duševním klidu -- O volném čase -- O laskavosti -- Epigramy -- Apokolokyntóza... celý text

douchová
28.08.2015 5 z 5

Jedna z věčných knih.

nickym
05.08.2014 5 z 5

Velice moudrá kniha :) hodně mě dala, víc takových :)
Moc mě zaujalo jak autor píše o tom když člověk vše příjmá tak jak přichází, že pak nemá problém s ničím a je šťasný :) tomu říkám skvělí návod na život :)
PS: nenechte se odradit začátkem knihy, též mi chvilku trvalo se do té filozofie dostat, ale pak to stojí zato! :)

Rostak
02.07.2014 5 z 5

Vynikající kniha plna moudrosti - nadčasové postřehy.

Lze aplikovat i na vztah rodič - dítě, nadřízený - podřízený atd.

MorriconeTheGod
03.12.2013 5 z 5

Jak je u stoiků zvykem, tak i Seneka nám podává velmi jadrný, příklady ze života opředený, etický návod. Všechno je dokonale srozumitelné a na dnešní poměry už pro značně naivní, vyjádřené podstaty jsou však natolik zásadní, že dokážou lidský život nasměrovat zcela novou cestou.

Klamm
10.06.2013 5 z 5

Snad první filozofická knížečka kterou jsem četl. Hned po prvních stránkách jsem si připadal jako ve zjevení. Wow, takhle výstižně popsat duševní svět! Poznání, že všichni lidé mají stejné nebo podobné starosti a že v tom blázinci nejedu sám. Senecu jsem poté užíval jako lék po několik let. Příjemně mě povzbudil a nasměroval.
A ted mám nápad! Sáhnu do knihovny a po cca dvaceti letech zvu milého Senecu opět do své společnosti.
100%

Gizminek
28.03.2013 5 z 5

Kdybych měla možnost ovlivnit učební osnovy, zařadila bych Senecu do povinné literatury na středních školách. Naše generace potřebuje být upozorňována, že existují jiné hodnoty než ty materiální, požitkové (hédonistické) a finanční. Vřele doporučuji.