Novinářem v Číně: Co jsem to proboha udělal

Novinářem v Číně: Co jsem to proboha udělal
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490779/bmid_novinarem-v-cine-2XX-490779.jpg 5 605 605

Novinářem v Číně série

Když Tomáš Etzler přistál v říjnu 2006 v Pekingu, Čínu téměř neznal. V následujících letech zde však připravil stovky reportáží a zažil řadu silných příběhů. Jak v nejlidnatější zemi světa žijí běžní lidé? Čemu v totalitní Číně čelí novináři, kteří zpracovávají události, jež se komunistická vláda snaží skrýt? Pronikavý vhled do čínské reality ji ukazuje v syrových barvách osobních zážitků jako ambiciózní mocnost, jež si nárokuje životy svých občanů.... celý text

Prateri
17.03.2022 4 z 5

Pan Etzler pořádně zacloumal mými znalostmi o Číně. Teda u mě to byly spíše neznalosti.
Čína je země plná protikladů - taková ode zdi ke zdi. Kniha Novinářem v Číně je plná informací, cesta po Číně je jedno velké dobrodružství, ale velmi neveselé. Přesně to vystihuje dodatek k titulu - Co jsem to proboha udělal? Rozhodně pro čtenáře udělal dobrou věc.

hnatlubo
11.03.2022 4 z 5

Knížka přináší reálný obraz komunistické Číny z kterého mrazí. Mrzelo mě však, že z ní občas bylo cítit autorovo přebujelé ego.

Elea
07.03.2022 5 z 5

Hodně upřímná a nesmírně zajímavá kniha.

Pavli19
05.03.2022 4 z 5

Rozhodně doporučuji. Čtenář zde najde mnoho informací, které např. jako turista nemá šanci poznat, objevit. Občas je to moc smutné čtení. Rozporuplná země, jsem ráda, že žiji v ČR, v Evropě.

OliP
28.02.2022 5 z 5

Tak důležité v těchto dnech (dočetla jsem krátce před konáním ZOH v Pekingu) a navíc neskutečně čtivé. Autor piloval, přepisoval, plánované vydání knihy se odkládalo... ale to se dá pochopit, protože tu knihu chtěl mít perfektní a podle mě se mu to povedlo. Pan Etzler píše další díl a tím mi udělal nesmírnou radost.

Koškin
23.02.2022 4 z 5

Jednoznačně zajímavá kniha, ačkoliv se autor netají názorem na zřízení hostitelské země, a to poněkud nezřízeně. A podobně ji i konzumuje. Všechny tři nabízené linky jsou atraktivní, jak ta profesní, tak osobní i samotné děje reportáží. Jak to dopadne s Barbarou, která je důvodem čínské anabáze (str. 425-426)? V čem se rozchází novinařina a propaganda (str. 32)? A co hýbalo autorem v Říši středu (zbytek)?

Arbenin
22.02.2022 4 z 5

Velmi otevřená a bez příkras popsaná práce novináře v totalitní zemi. Žádný sterilní popis krás okolí. Jsem zvědavá na ohlášené pokračování

sharik
20.02.2022 5 z 5

Tak tohle byla síla. Zápisky a vzpomínky Tomáše Etzlera, který přijal místo reportéra v Číně, ukazují tuhle světovou velmoc v celé její pestrosti – od ekonomického rozvoje, přes život utlačovaných menšin, absurditu a tupost komunistických vládců, život hluboko pod úrovní středověku v odlehlých oblastech, utrpení dělníků (jo, to je pak člověk vděčný, že žije v Evropě), až k bizarnostem při čínské sebeprezentaci během první Olympiády v zemi. Je to pestré a divoké, autor zavede čtenáře na spoustu míst, kam se nedostali ani jiní novináři, natož turisté nebo cestovatelé. Výsledná mozaika ukazuje dost široký obraz země, o které si všichni myslíme, že víme alespoň něco, ale realita je nejspíš úplně jinde. Jsem taky rád, že autor tu bezděky a mezi řádky připomíná jednu důležitou věc – v totalitních režimech, jako je Čína, trpí nejvíc Číňané. Zní to jako samozřejmost, ale mám pocit, že se na to hodně zapomíná, když z pohodlí západu (v našem případě spíš tedy středu, možná východu) Evropy říkáme, jak nás s*re Čína. Přečtěte si tuhle knihu. Číňany to s*re nesrovnatelně víc. A to by se dalo říct i o spoustě dalších zemí, ale to už je jiný příběh.

blak
17.02.2022 5 z 5

Skvělá kniha, mám pana Etzlera moc rád, takže jsem spíš nekritický. Poutavé vyprávění, hodně zážitků a pro mě mnoho úvah, jestli jsem se svým životem spokojený, nebo bych raději něco akčnějšího.

ecila13
12.02.2022 5 z 5

Měla jsem nějakou představu o Číně, ale pan Etzler mi hodně rozšířil obzory.
Netušila jsem třeba, jak obrovské území Číny tvoří Tibet. Neslyšela jsem o pašeráckých stezkách Severní Korea-Čína-Thajsko nebo Čína-Nepál-Indie. K tomu katastrofální situace s nakládáním s nebezpečnými odpady, se smogem a se znečištěním řek průmyslem; únosy dospělých i dětí na otrockou práci; násilné přesídlování obyvatel; nulové sociální a zdravotní zabezpečení a tak dále.
Kniha se čte jedním dechem a člověk si uvědomí že český/evropský pas je vlastně celkem velká životní výhra.

SladkaK
06.02.2022 5 z 5

Tato kniha rozdvojila mou osobnost na “Nechci to nikdy přestat číst” a “Nechci to už ani otevřít”. Zároveň jsem chtěla snížit o jednu hvězdičku, jelikož mi chyběly fotografie, ale ve výsledku nechyběly. Protože syrové popisy je dokonale vynahradily.

Opatov
06.02.2022 5 z 5

Kvalitně napsaná literatura faktu. Pokud si někdo stěžuje na životní podmínky, měl by si přečíst.

rakakan
05.02.2022 5 z 5

Bez komentáře.... chce to vzít a přečíst! Naprosto skvěle napsané. Člověk žasne, co se může ve 21. století dít. Zdá se to až neuvěřitelné. Jak je možné, že taková země byla opět vybraná jako pořadatel olympiády.... nevím co dodat....

1alena1
04.02.2022 5 z 5

Úžasná kniha, souhlasím s většinou komentářů přede mnou, hlavně s tím, že by si to měl přečíst každý, kdo fňuká nad tím, jak se tady máme špatně. A že nás někdo omezuje? Myslím, že ti věční stěžovatelé ani netuší, co to je, když někdo někoho omezuje. Nádherná sonda do šílené totality, uf. Vyčítat autorovi, že si honí triko mi také přijde nepatřičné, chtěla bych dotyčné vidět v těch situacích, které si novinář prožil, Hluboce smekám klobouk, že z toho vyšel ještě celkem bez větších následků a moc děkuji za to, že ještě měl sílu se s tímto podělit v knize. Díky. Jdu doporučit všem svým známým "knihomolům".

SgtTračník
04.02.2022 3 z 5

O Číně jsem si nikdy nedělal iluze. Pan Etzler mě v tom jenom utvrdil a děkuji mu za to. Co mi na knížce nesedí je styl psaní. Vadí mi pocit, že si pan Etzler tak trochu honí triko a mstí se všem, kteří ho kdy naštvali. A to mi bylo nepříjemné.

kilometr
27.01.2022 5 z 5

Tohle by si měl přečíst každý,kdo brečí nad tím,jak se tady máme špatně.A opět musím pochválit ČV,díky které jsem objevil nejen poutavou a velmi čtivou knihu,ale hlavně autora,ke kterému se ještě rád vrátím. 90%.

2704
27.01.2022

Velmi kvalitní kniha faktů o životě v Číně, která otevře oči všem, kteří ještě žijí v "nevědomosti". Navíc velmi poutavě a čtivě psaná. Panu Etlerovi patří velký dík a obdiv.

dadahot
25.01.2022 5 z 5

Skvělá kniha, poutavé čtení hned od začátku.

lenkavildomcova
23.01.2022 5 z 5

Tak to bylo něco...fakt super neuvěřitelné čtení. Pan Etzler je neuvěřitelně pracovitý a schopný člověk. To nasazení jak časově tak fyzicky náročné, se asi nedá úplně vyvážit penězi. Klobouk dolů.

stejsdan
20.01.2022 5 z 5

Knížka mě pohltila hned od první stránky. Je neuvěřitelné, v jaké chudobě lidé v Číně žijí, v jakém strachu, to je hotové peklo.
K tomu zničené životní prostředí, nefunkční zdravotnictví, nejvíc mě ale dostala kapitola o zemětřesení, které mělo za následek zřícení škol, kde zahynuly tisíce dětí...To jsem musela chvilku rozdýchávat, to mě úplně rozsekalo....
Pane Etzlere, jste skvělý novinář, ale hlavně úžasný člověk, který píše od srdce a umí za něj chytit. Umíte věci pojmenovat pravými jmény a nebojíte se jít přímo k jádru věci i za cenu ztráty vlastního klidu a pohodlí, to umí málokdo.....
Navíc je třeba ocenit Vaši technickou zručnost:)