Novéna s Romanem Guardinim

Novéna s Romanem Guardinim https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430585/bmid_novena-s-romanem-guardinim-Q83-430585.jpg 5 3 1

Po celých devět dní jsme vtaženi do textů vý­značného myslitele Romana Guardiniho (1885–1968). Dokázal spojovat mentalitu německé oblasti s románskou, ryzí zbožnost s hlubokým vzděláním, zájem o osudy světa s pronikavým nazíráním tajemství Kristova života. Papež František v něm uznává nejen teologa-vědce, ale člověka nesmírné laskavosti a církevního otce 20. století.... celý text

mirektrubak
12.08.2022 4 z 5

„V každém věřícím člověku začíná opět a znovu existence, neboť má účast na prvním počátku, kterým je Kristus. V každém vyvěrá pramen nové slávy. Když toto slovo bereme vážně, nemůžeme mu věřit jen tak ledajace. I když všechno v nás i okolo nás tomu odporuje.
Měli bychom si uvědomit, že tuto obrovskou jistotu nebereme sami ze sebe, ale přebíráme ji ze Zjevení. Jako důkaz slouží nejen to, co jsme sami ze sebe, ale vlastní Boží slovo. Křesťan musí věřit i v to, čím sám je od Boha, a tuto víru musí zastávat i proti veškeré námitce, kterou příliš hmatatelně zakouší. To míní svatý Jan, když říká, že naše vlastní existence je ještě skryta: nejen druhým, ale i nám samotným. Jeho vnitřní sláva je zde a roste navzdory našim slabostem.“

Důvody k pořízení knih mohou být různé. Ke koupi této novény mě vedl ... stud. :-) No ano, byl jsem v obchůdku náležícímu k známé poutní lokalitě, měl plnou náruč sladkostí, vína a památečních oplatek (které obalem připomínají navštívené místo, ale stejně se všechny vyrábí v Bílé Vodě :-)) a jaksi mi přišlo, že by byla hanba si také neodnést alespoň drobné sousto duchovní potravy.
Volba padla na Guardiniho, protože je to teolog, který mě doprovází tímto létem – jeho čerstvě přeloženého Pána čtu záměrně pomalu, jako se záměrně pomalu pojídá vzácná čokoláda nebo upíjí patnáctiletý rum.
Myšlenky v této knížečce do obvyklé Guardiniho hloubky a komplexnosti jít nemohou, není na to prostor, ale i tak mě zasáhly, povzbudily a inspirovaly.

„Je-li ve světě Bůh, svět se stává krásnějším.“