Noc bloudění

Noc bloudění https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49059/bmid_noc-bloudeni-Pnk-49059.jpg 4 17 2

Do klidného a tiše plynoucího života znenadání vtrhne veliká událost - listonoš položí na stůl dopis - a náhle je všechno převráceno a vzhůru nohama. Klidný a vyrovnaný muž prožije ve dvou dnech víc, než v celém svém dosavadním životě. Dva dny, které ho poznamenají navždycky. A přece...

Literatura světová Romány
Vydáno: , Svoboda

Le voyage du père , 1965

jant02
22.08.2018 5 z 5

Je škoda, že tak dobrá kniha je v tak malém povědomí čtenářů. Román popisuje hluboký citový otřes otce, který se vydá z venkovské samoty do velkoměsta hledat svou „ztracenou“ dceru.
Autor velmi dobře vykreslil atmosféru prostředí a to hlavně pomocí kontrastu mezi venkovem a městem. Na jedné straně vidíme jednoduchost, pomalost, usedlost vesnice, na druhé modernost, hektičnost až zhýralost města. Jako protipól k prázdnotě, klamu a osamělosti, které člověk pociťuje v anonymitě města, staví opravdovost, naplnění a sounáležitost, které mu dává pocítit příroda a prostředí vesnice. Samota polí a vinic není pro hledajícího otce vůbec samotou ve srovnání se samotou, kterou prožívá v davu cizích lidí v nevlídném prostředí nočního zimního města.

jana9344
22.09.2016 3 z 5

Nejlepší na této knize je asi začátek, zvlášť pokud to čtete v létě jako já. Sněhem zasypaný francouzský venkov, archetypální rodina... zhruba od poloviny je konec ale snadno předvidatelný, což je u novely poměrně na škodu.

Bernard Clavel
francouzská, 1922 - 2010