No Future: Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality?

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Připravujeme děti na svět, který nenávratně zmizel. Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality a tvrdíme jim, že je to pro ně prospěšné. Tato kniha tvrdí opak a snaží se ukázat, jaké dopravní prostředky vedou společnost místo do minulosti do budoucnosti. Existuje jedna zábavná společenská hra. Do kruhu se rozestaví židle a okolo nich stojí lidé. Židlí je přesně o jednu méně než lidí. Na povel si mají lidé sednout – kdo to nestihne, ze hry vypadává. Nemá si kam sednout. Do značné míry jde o alegorii života. Lidská společnost hraje tuto hru i v reálném světě. Úspěšní v ní nacházejí svá místa, neúspěšní se pohybují ve stínu periferie. Snahou výchovy a vzdělávání by v tomto světě mělo být nacházet co nejvíce míst pro každého, protože příliš mnoho lidí na periferii mění hru ve svízelnou situaci nebo dokonce horor. Co když se ale lidstvo dostalo do situace, kdy původní pravidla hry přestala platit, protože židle nejsou po ruce, nýbrž se ukrývají někde v nepřehledném prostoru mimo okamžitý dosah, a dokonce se stále pohybují? K jejich hledání pak potřebujete dovednosti, které si musíte osvojit. Místo toho si ale osvojujete dovednosti, které vás vedou úplně jiným směrem. V takové situaci se nyní ocitáme a děláme jen málo, abychom to změnili....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423547/big_no-future-vezeme-deti-na-parnim-str-CkF-423547.jpg 3.237
Nahrávám...

Komentáře (14)

Kniha No Future: Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality?

Dunkelhell
26.12.2021

Tohle je opravdu zajímavá práce, ze které občas mrazí. Doporučuji přečíst každému, ať ví, co nás čeká. :)

Alma-Nacida
18.12.2021

Zajímavý počin, který by si zasloužil korektora; v knize o vzdělávání, kde autor (někdy zbytečně) používá cizí termíny, které mají české ekvivalenty, působí překlepy a chyby vysloveně trapně.
Souhlasím, že vzdělávací plány obsahují snůšku hovadin, s vynášením virtuálního světa ne, ale tak už to bývá, každý máme na věci různé názory.


Mr.Socrates
21.04.2021

Kniha je inspirativní – lingvisticky, analýzou i vtipem. Jen se prosím připravte na vlnu sofistikovaných slov. Mě zas tak nová slova nevadí, tak bych spíše volil 5/5 nežli 4/5.

petrakrskova
25.11.2020

Hned na začátku mě uchvátil z hlediska jazyka styl psaní - respektive jeho odbornost, používání zajímavých slov a přesnost vyjádření ve složitých souvětích. Líbilo se mi jeho prozření v oboru vzdělávání, které vztahuje snad ke všem společenským a individuálním souvislostem. Vykresluje českou scénu s odkazy do minulosti a s voláním po budoucnosti, která nás slibně čeká jen za předpokladu změny v uvažování nad výchovou, vzděláním a společenskou odpovědností. Dle autora se děti, ztrácející se nevědomky v digitálním světě, musí učit virtuální gramotnosti nejen ve školách, ale hlavně po vzoru rodičů.
Knížka bude sedět lidem, kteří se zajímají nejen o vzdělání a výchovu dětí, ale také o českou budoucnost. Bob Kartous, nazýván profesionálním provokatérem společenské diskuse, rozpoutává otázky nad celou řadou dalších kontroverzních témat.

Ondry238
13.11.2020

Jaká ironie, že knížka která řeší i přístupnost vzdělání, volí nepřístupný jazyk v podobě cizích slovíček, pro které mnohdy existují krásná, česká synonyma.

Tohle je jediná výtka, jinak mi takhle společensky, politicky, historicky pojatý téma sedí.

freejazz
18.10.2020

drobnosti, ktoré mi v knihe vadili:
velebenie Grety
premnoženie cudzích slov
spoliehanie sa na to, že ľudia sa chcú vzdelávať...

a v súvislosti so súčasnou situáciou zasa dávam autorovi za pravdu, že pod pojmom dištančné vzdelávanie sledujeme pokus dostať tabuľu a kriedu cez monitor / displej do každej detskej izby.

možno si to neuvedomujeme – alebo skôr nechceme uvedomovať – zamieňame pojmy znalostná a konzumná spoločnosť. za znalosť vydávame, že 60 % našich detí vie napísať status na FB a zavesiť fotku na instagram, pritom pri bližšom pohľade musíme vidieť, že ide o obyčajný konzum niekým vytvorených nástrojov, ktoré znižujú schopnosť rozmýšľať a rozlišovať. za znalosť vydávame, že niekto vystúpi v súťaži Superstar, hoci ide iba o výrazne poruchový reproduktor už stokrát predžutých a natrávených polotovarov bez dlhšej záručnej doby.

a fakt si neviem predstaviť, ako dokážeme – ak sa chceme ako civilizácia zachrániť – udržať pozornosť našich detí pri niečom, čo ich nezaujíma a z princípu zaujímať nebude, pretože sa nechú učiť, ale baviť, takže v momente, keď sa pozrú na displej, stávajú sa konzumentmi a keď ich jeden program/web/hra prestane baviť, prepnú na iný.

jednoducho sa obávam, že napriek dobrým úmyslom smerujeme k idiokracii, ktorú veľmi zábavne popísal vo svojom filme Mike Judge (https://www.csfd.cz/film/185578-absurdistan/prehled/ )

ale strašne rád by som sa mýlil...

Stoklaska
14.10.2020

Velice zajímavý a inspirativní obsah, bohužel psáno poměrně náročně. Dlouhá, občas až nesrozumitelná souvětí, spousta cizích slov (ale aspoň jsem si obohatila slovník). Vzhledem k tématu jsem knihu i tak přečetla velmi rychle. A pokud Bob Kartous vydá nějakou další knihu, ráda si ji zase přečtu.

Wintruak
29.09.2020

Autor v knize velmi zajímavě rozebírá koncept vzdělávání s návaznostmi na další obory, jako je psychologie, historie ale hlavně technologie. Ústředním tématem jsou moderní informační technologie s novými výzvami a požadavky na vzdělání budoucí generace vs. české školství, které je zkostnatělé a připravuje děti na život v minulém století.
Kniha neposkytuje mnoho odpovědí, ale naopak ve čtenáři vyvolává nespočet nových otázek. Jestli je to u populárně naučné literatury dobře nebo nikoli nechám na vás.
I když s mnoha názory autora nesouhlasím, tak je téma uchopeno v kontextu a přesahuje do dalších společenských problémů. Vadou na kráse je ale jazyk, který může být místy pro někoho až moc odborný, ale není to nic, co by sabotovalo celkovou message knihy.

1