Neviditelný život Addie LaRue

Neviditelný život Addie LaRue
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501437/bmid_neviditelny-zivot-addie-larue-2OI-501437.jpeg 4 1027 1027

Francie, rok 1714. Ve chvíli nejvyššího zoufalství se mladá žena rozhodne uzavřít faustovskou dohodu, díky níž bude žít navěky, ale s prokletím: nikdo z lidí, s nimiž se setká, si ji nebude pamatovat. Tak začíná neskutečný příběh Addie LaRue, oslnivé dobrodružství odehrávající se napříč staletími a kontinenty, během nějž se mladá žena učí, kam až muže zajít ve snaze zanechat na světě svoji stopu. Všechno se ale změní, když Addie po téměř 300 letech narazí v jednom knihkupectví na mladíka, který si pamatuje její jméno... Nový počin oblíbené autorky překonává hranice žánru a právem jej lze zařadit po bok bestsellerů jako je Zakletý v čase nebo Život za životem.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , Slovart (ČR)

The Invisible Life of Addie LaRue , 2020

Drahuska12
26.02.2022 5 z 5

Tento příběh jsem se snažila číst co nejpomaleji. Vstřebávat všechny skryté i neskryte myšlenky. Přemýšlet o tom jak můžou být slova a přání mocná..
Když jsem po knize sáhla, bála jsem se, že po velkých ohlasech a dobrých komentářích budu zklamaná. Ale bylo to naprosto naopak. Dala mi dokonce i více než jsem čekala. Tato kniha mi zvláštním způsobem dala mnoho.. Budu nad ní přemýšlet ještě dlouhou dobu. A moc ráda se k ní někdy vrátím. A věřím, že při druhém čtení mi dá ještě víc než při prvním.
Doporučuji všemi deseti všem!

Juliette@
23.02.2022 5 z 5

Tak tady dostane fráze "sejde z očí, sejde z mysli" úplně nový rozměr. Čekali byste, že příběh člověka, který žije třista let, bude popsán buď nudně a zdlouhavě nebo krátce a nedostatečně. Ani jedno se tady ale nestalo. Kapitoly jsou krátké a svižné a naservírují vám přesně tolik podrobností, kolik potřebujete. Pravidla kletby jsou skvěle vysvětlena a vy dostanete během čtení tolik informací, že máte pocit, jako by se ta kletba stala vám. Jednoduše řečeno všichni na vás zapomenou, jakmile opustíte místnost a nemůžete po sobě zanechat žádnou stopu (potom nechápu, jak to, že hlavní hrdinka je schopná hrát na klavír, ale počítač na ni nereaguje, ale to bych byla příliš velký šťoura). Málokdy dokážu k hlavní hrdince tak přirůst. Sedla mi ve všech ohledech a knížka vám dává pocit, jako byste ten dlouhý neviditelný život strávili společně s ní. Henryho linka mě zase tak nenadchla, jeho postava mi přišla oproti Addie trošku nezajímavá, což je vlastně celkem jasné, když Addie je 300 let a Hanrymu necelých 30. Autorka knihy se tu v jednu chvíli zabývá i tématem LGBT, proti čemuž nemám žádný problém, ale na můj vkus mi to přišlo v některých částech až moc na sílu (mě vážně nezajímá sexuální orientace prodavače v kavárně). Tím se ale nenechte nijak odradit, je to jen můj pohled. Kolem a kolem je to taková ta knížka, která vás poznamená a nebudu nijak přehánět, když řeknu, že se stala mou oblíbenou. Ještě dlouho budete nad její hloubkou přemýšlet a určitě vás během toho přemýšlení napadne, že byste se možná měli na svět dívat tak trochu víc očima Addie LaRue.

více na mém bookstagramu: https://www.instagram.com/recbook_cz/

Horselen
22.02.2022 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue je snad nejpomalejší knížka, kterou jsem kdy četla - ale v tom nejlepším slova smyslu. Chvíli trvá zvyknout si na styl psaní a chvíli trvá si uvědomit, že to není o ději, ale o jazyku a myšlenkách. A když to zjistíte, tak dostanete krásný srdceryvný příběh. Skoro mám pocit, jako by ze mě kniha vysála duši.

Stephaniee
22.02.2022 5 z 5

Tato knížka vypráví nádherný příběh a jsou v ní hluboké a pravdivé myšlenky, nad kterými se pozastavíte. Příběh vás vtáhne do děje a budete soucítit s hlavní hrdinkou. Určitě doporučuji.

Kni-holka
22.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Il était une fois...Bylo nebylo...tak to začíná. Jenže každá pohádka má i konec. Tahle ne. Neviditelný život Addie LaRue od Victorie Schwabové konec nemá. Addie konec nemá, protože příběh, jenž se začal psát 29. července 1714 ve Francii, stále trvá a Addie i nadále je někde tam venku a svádí boj s ďáblem.

Tento příběh je jiným vyprávěním o Faustovské dohodě, kdy smrtelník vymění duši za nesmrtelnost. A jako vždy tu je háček. Výměnou za nesmrtelnost získala svobodu v jiném slova smyslu - nikdo si ji totiž nepamatuje. A tak Addie dál proplouvá staletími, nezapamatovatelná pro lidi, ovšem stala se stínovou múzou mnoha umělců, až jednoho dne uslyší ta sladká slova: JÁ SI TĚ PAMATUJU.

Trvalo to 300 let, než našla toho pravého.
Chtělo to jen zaprodat svou duši, aby našla lásku. Nebo si to aspoň myslela.
No, velmi povzbuzující pro nás, co chodíme sami po tomto světě. Ale dokážu to pochopit. Když je člověk opravdu nešťastný, zaprodal by se i ďáblu pro kousek štěstí.

Životy Addie a Henryho se proplétají, ovšem stále nad nimi visí stín Temného - ďábla, který stojí za tím vším.

Na Addie mě neuvěřitelně přitahovala její cílevědomost, odhodlanost za každou cenu zvítězit nad Temným. Je to nezávislá žena toužící po svobodě a kráse, kterou jí svět nabízí. Naopak se bojí toho, že ani nemrkne a svůj život promarní.
Henry je příkladem člověka, který touží po tom být milován a být pro někoho dost dobrý. Ne být vždy ten druhý. Jak já tomu rozumím. Ale co je lepší? Upřímná láska pár lidí nebo falešná náklonost celého světa?

Neskutečně dojemný příběh jehož konec mě tak zarmoutil, že jsem měla chuť knihu zahodit. Snad ještě nikdy jsem nečetla takový příběh. Je to úplně jiný styl vyprávění, na jaký jsem zvyklá. Zkrátka za mě to je knížka, která mi zůstane navždy v mysli a Addie už navždy budu mít v srdci a budu doufat, ze jednou se dočká svého šťastného konce.
5⭐z 5

Modrý medvěd
20.02.2022 3 z 5

Jsem asi jedna z mála, která z knihy není tak nadšená. Co se děje týče, cca do půlky knihy se neděje nic, co by již nebylo zmíněno v anotaci. Hlavní postava Addie mi k srdci nepřirostla. Ani se nesnažila ze svých "okovů" vymanit na vlastní pěst, nějak se vzepřít vlastnímu osudu kromě proseb k bohům. Nevidím ani žádný vývoj jejího charakteru, který bych po 300 letech života očekávala. Nápad samotný velmi dobrý, ale provedení pokulhává. Konec to trochu zachraňuje, takže nemám pocit, že jsem zas až tolik ztrácela čas.

slepÝVoko
18.02.2022 5 z 5

A je to tu. Konec. Tohle byla první kniha, u které jsem oddalovala dočtení. Nechtěla jsem, aby ten příběh končil. Toužila jsem to číst dál a dál, ale konec byl opravdu nevyhnutelný. Už o pár kapitol před jsem cítila to hořkosladký bolestný zakončení..
Život Addie byl odraz dnešního celého světa, tužeb lidí aniž by pomysleli na následky, aniž by si uvědomovali co mají. Je to kniha plná uvědomění, a zároveň určité pohádky. Pohádky, kterou si každý člověk vytváří v hlavě. Touží po ní, živí ji svou myslí. Přičtěme k tomu úžasný autorčin styl psaní a tato kniha se stává něčím víc, než jen obyčejným příběhem. Každý se v tom dokáže najít.
Je to kniha, která mou duši rozervala.

Tiama
18.02.2022 5 z 5

Jsem opravdu ráda, že jsem tuhle knížku potkala a mohla si ji přečíst. Co všechno člověku může přinést, když se mu splní jeho přání?

Katania
16.02.2022 4 z 5

Moc hezký nápad. Příběh se mi líbil, ale musím říct, že mi Addie občas lezla na nervy. Každopádně to za četbu stojí.

Pitbullka
14.02.2022 5 z 5

Ten příběh je absolutní dokonalost! Tolik myšlenek a citátů, které skrývá. Nádherný poetický jazyk dodává ještě lepší atmosféru příběhu. Obvykle moc nemusím pomalé příběhy, ale Addie jsem si zamilovala a na konci jsem knížku neskutečně obrečela. Tohle je opravdu knižní láska.

katasokolov
13.02.2022 5 z 5

Jedním slovem … Nádhera!

Krásný filozofický příběh o životě - jeho úskalích, krásách, hrůzách i pomíjivosti.
Začátek je trochu utahanější a je tudíž nutné setrvat, ale následně Vám to kniha vše mnohonásobně vrátí. Jsem naprosto unesená z jazyka vyprávěného příběhu a z jednotlivých postav. Jak kladné, tak i záporné postavy jsou opravdu živoucí a tak skvěle napsané, že jsem měla pocit, že je znám (v některých momentech jsem se dokonce ztotožnila s jejich myšlenkami i činy)
No a ten konec byl naprosto úchvatný a to nemám otevřené konce ráda. Zde jsem ale moc ráda, že si zakončení života a cesty Addie můžu domyslet sama (jsem ve skrytu duše romantik a tak k tomu také budu přistupovat :) ).
Addie/Henry/Luc zůstanou v mé mysli ještě nějaký čas. Pro ty, co mě znají ale asi nebude překvapením, že jsem po celou dobu stranila Lucovi :).
Za zmínku stojí i velmi poetické a tematické poděkování autorky v závěru knihy.

“Bohové jsou chamtiví, Addie.”
“A když budeš v úzkých, na pokraji zoufalství, nikdy se nemodli k bohům, kteří odpovídají po setmění.”
“Poslouchej mě,” šeptá Addie naléhavě. “Občas ti může připadat, že život je hrozně dlouhý, ale nakonec uplyne rychleji, než čekáš.”

-) Nechť hra započne…….

katynka78
12.02.2022 5 z 5

Nebudu nějak extra popisovat děj, jen ve stručnosti. Addie žije v 17. století a její život se má ubírat takovým nepsaným přesto daným způsobem. A jí se nechce, ona touží poznávat svět a nechce skončit jak mnoho žen vedle ní a nelíbí se jí to. Prosí všemožné bohy, dává jim dary a doufá, že se stane něco, co jí ten život změní. Jenomže nic. A stane se, že pravidlo, které ji na srdce klade místní kořenářka, že se má modlit pouze za dne, poruší a Addie se modlí za tmy a tudíž aniž by to věděla, k ďáblu.
A tak je použito takové to klasické, mnohokrát použité - upsání se ďáblu ve víře, že to pomůže.
Jsme svědky toho, co se stane a jak se s tím Addie popere. A to je na té knize neskutečné - v podstatě tam není nic extra, ale ten její život po upsání ďáblu je napsán tak poutavě, že čtete a čtete. A chcete vědět, jak to zvládne.
V textu je mnoho otázek k zamyšlení a je to paráda.
A taky jsou tam dána pravidla - dávej pozor, co si přeješ a jak to řekneš. Protože to je právě kámen úrazu a hlavním důvodem jejího "prokletí".
Nemůže zanechat stopu a nikdo si ji nebude pamatovat. Světem prochází staletí a zažívá klíčové okamžiky v dějinách (ale tady bohužel to není až tak dopodrobna, což je škoda).
A jednoho dne potká Henryho, který "si ji pamatuje".

Toto není krvák, toto není erotická kniha, toto není žádná duchovní literatura, jako pokud někdo musí v knihách hledat furt nějaká moudra a jak ho to obohatí o nějaká data, tak to ne.
Ale to je TAKOVÁ LAHODA, TAKOVÉ BLAHO U SRDCE TO ČÍST, TAK JE VÁM U TOHO DOBŘE, TAK JE TO MILÉ, ROZTOMILÉ.
U MĚ JE TO UŽ TEĎ TOP TOHOTO ROKU, co jsem četla.

Taková POHÁDKA PRO VELKÉ. Doporučuju a dávám plný počet hvězd.

DreamerX9
11.02.2022 5 z 5

U této autorky se mi ještě nestalo, že by se mi její knížky nelíbily. Před tím jsem četla temnější tvář magie a to bylo úžasné a zajímalo mě zda má autorka něco dalsiho, když jsem narazila na tohle.

Předně musím říct že to bylo nádherné hvězdné čtení ten styl a jazyk prostě krása. Tohle byl vyloženě ten svět do kterého jsem naskočila a prostě plula až do konce. Mělo to spoustu překvapivých momentů a nádech světla i tmy.

Přemýšlela jsem jestli autorka pojmenovala hlavní postavu podle filmu the age of Adeline což vlastně bylo na podobném principu akorát tady byla fantazii nasazena koruna. Hlavní postava možná byla chvílemi naivní a zmatená v tom co vlastně chce a díky tomu i učinila nejedno špatné rozhodnutí ale sedla mi právě proto, že přinesla to poučení se z malichernosti života a Henri ten zas byl důkazem toho co se stane když je přání špatně vysloveno. Co se týkalo Luca ten byl spravedlnost sama a upřímnou pravdou života i času, který máme. Co se týče konce nevím jestli dopadl dobře ale myslím že dopadl tak jak měl.

Mně kniha okouzlila, zaujala i bavila. A vřele jí na odpočinek doporučuji :)

"Zapomenout je smutné ale být zapomenut, je osamělé"

"I kámen jde obrousit tak, že z něj zbyde jen prach"

Redmad
06.02.2022 5 z 5

Věděla jsem, že mě kniha od téhle autorky nezklame, ale tohle naprosto předčilo mé očekávání. Kniha byla plná krásných myšlenek. Jednotlivé životní kapitoly byly dobře poskládané a autorka se každé době
v Addiině životě věnovala tak akorát.

Málo kdy se mi po dočtení knihy stane, že bych vlastně nevěděla jestli kniha dopadla dobře nebo špatně, kde postavy vlastně nejsou ani kladné ani záporné a zůstává tak spoustu místa na vlastní uvážení.

Už se nemůžu dočkat na další knihy od Viktorie Schwab.

bupilla
04.02.2022 3 z 5

Celkom fajn :)

Ale žiadne obrovské nadšenie sa u mňa žiaľ nekonalo.

Tri hviezdičky hlavne za spôsob, akým je príbeh napísaný, lebo to je proste krása a nádhera. A hlavný dôvod, prečo som knihu prečítala celú za dva a pol dňa... aj keď čo sa samotného deja týka, tak som sa chvíľami musela nútiť v čítaní pokračovať.

Hlavná myšlienka knihy, vlastne základ príbehu, je veľmi fajn a stojí za zamyslenie - je to v zmysle : "želaj si opatrne, lebo sa Ti to môže splniť"...

V príbehu ma v podstate nič neprekvapilo... dokonca aj samotný záver sa dal dosť dobre tušiť a to, ako to je vlastne je s Henrym, to som vytušila tiež - škoda.
Addie mi nebola sympatická :( A neverila som jej tých 300 rokov života vo svete, ktorý sa za to obdobie neskutočne zmenil... lebo ona ostala rovnaká až na to, že sa naučila zopár jazykov... jej správanie, jej reakcie, jej spôsob komunikácie a riešenie situácií sa vôbec storočiami nemenilo.

Čo je ale absolútne dokonalé na tejto knihe (a aj na jej českom vydaní) je prekrásne grafické spracovanie :) Fakt nádhera, až mi je ľúto, že u mňa v knižnici neostáva.

Po dočítaní knihy vo mne ostal taký nanič pocit blízky sklamaniu a vlastne mi pokazila náladu... idem sa hneď pustiť do ďalšej a snáď budem mať šťastnejšiu ruku :)

KatChiss
02.02.2022 5 z 5

Kolik knih od autora/autorky musíte přečíst, abyste mohli říct, že je váš/vaše oblíbený/oblíbená?
Mně asi stačila jedna. Ano, stydím se, že jsem ještě od všemi uznávané autorky nic nečetla. Ale chystám se, opravdu. Neviditelný život Addie LaRue se objevil u spousty čtenářů mezi top knihami loňského roku. Není se čemu divit. Stačila mi první stránka, abych se zamilovala. Do nádherného a někdy až poetického stylu psaní. Do všech krásných metafor. Do hlavní postavy - Addie - která si přála být svobodná a volná. Do Henryho, který si přál být bezmezně milován a pro ostatní dost. S ním jsem se hodně ztotožnila. Do pomalého ale krásného a bolestivého příběhu. I do konce, který jsem nechtěla a u kterého jsem brečela jako želva.
Stačí vám tohle jako důvod k přečtení? Jestli ne, tak si mě nepřejte. Nechci prozrazovat o nic víc, abyste měli stejný prožitek, jaký jsem měla já. Užijte si tenhle příběh, který vás zničí. Addie se rozhodně objeví mezi top knihami, které jsem letos přečetla. A s Marky jsme si řekly, že si uděláme takovou tradici a budeme ji číst každý rok jako první knihu. Už se nemůžu dočkat, až se do ní zase pustím.

lisell
02.02.2022 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se nechala zlákat chválou, kterou jsem slyšela ze všech stran. A výsledek?? Pane bože bylo to fakt super! Ani se nenadějete a děj vás tak pohltí, že nebudete chtít, aby vše skončilo. Po dlouhé době kniha, která mi doslova vzala dech.

Sansli
01.02.2022 5 z 5

Opravdu nádherná záležitost. Jestli jste ji ještě nečetli, tak honem honem. Tohle si pořiďte a ponořte se do příběhu Addie LaRue, kterou si sice nikdo nepamatuje, ale vy na ní hned tak nezapomenete:) Souhlasím se vším, co jsem o téhle knize kdy slyšela nebo četla.
A jsem sice ráda, že jsem to četla a dočetla, ale ten jazyk, ty myšlenky a pocity popsané na stránkách... to mi bude chybět. Tohle mít jako audioknihu, tak to snad poslouchám pořád dokola:D

Charmedka
30.01.2022 5 z 5

Nedostává se mi slov, kniha je přesně tak dobrá, jak se všude píše, je dokonce ještě lepší. Musíte si ji nejprve přečíst a pak pochopíte, že se jedná o příběh, která ve Vás hodně zanechává a který nebudete chtít odložit.

Téma faustovské dohody mám hodně ráda a ač to není nic nového, tak kniha je pojata velmi originálně. Má snad všechno, co kniha mít má. Je romantická, dobrodružná, ale i dojemná a smutná. Budete s Addie prožívat každou chvilku a uvědomíte si, že v knize se skrývá opravdu hodně.

petulka6691
30.01.2022 5 z 5

Nejkrásnější a nejmilejší kniha co jsem četla.. opravdu je vidět, že děj je promyšlený.. autorce se tohle vážně povedlo.. úžasný