Neviditelný

Neviditelný https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44700/mid_neviditelny-6cy-44700.PNG 4 379 70

Proslulý autor utopických románů H. G. Wells líčí v tomto fantastickém příběhu osudy mladého přírodovědce Griffina, který objeví tajemství neviditelnosti a vyzkouší je sám na sobě. Neviditelný a nepolapitelný bloudí nejprve Londýnem, pak anglickým venkovem, šíří kolem sebe zmatek a hrůzu, stává se štvancem, propadá zuřivosti, která se mu nakonec stane osudnou a vede k jeho záhubě..... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Mladá fronta

The Invisible Man , 1897

jan0504
10.06.2018 4 z 5

Mne sa to páčilo, dobrá myšlienka aj dej. Wells je priekopník v sci-fi.

Selket
15.04.2018 3 z 5

Vlastně docela překvapení. Úplně si umím představit, že by mohl Wells dělat scénáře k Summersovým filmům :-) Jen mi trochu vadila prvoplánovost hlavního antihrdiny.

dia.riedl
06.04.2018 3 z 5

Příjemná jednohubka, vtipné, napínavé. Hlavní postava sice není žádný sympaťák, ale má něco do sebe. Kapitola, kde vypráví svůj příběh, mě trochu nudila.
Nejraději jsem měla Toma Marvela.

danny_21
04.04.2018 3 z 5

Wellsova knižní předloha k pozdějším několika filmovým ztvárněním pro mě představovala zklamání. Těžkopádný průběh, který spíš než rozehranou hrou ve smyslu, co všechno se dá v neviditelnosti podniknout, popisuje konfrontaci ostatních s hlavní postavou a moralizuje nad zneužitelností vynálezů. Prakticky se něco začne dít až v závěrečné třetině, kdy Griffin vypráví svůj příběh Kempovi. Zklamání - 50 %

caballero
23.02.2018 5 z 5

Veľmi som si užil túto knižku.

Meybe-
13.12.2017 4 z 5

Silný příběh a originální námět.

micha-ella
19.11.2017 5 z 5

Tahle knížka mě kdysi dávno úplně pohltila, výborný námět!! Dneska už by se mi možná tolik nelíbila, zkusím to.

IvikaS
29.07.2017 3 z 5

Zajímavá ale předvídatelná kniha, škoda, že nebyla celá vyprávěná z pohledu neviditelného, třeba jako deník.

martina.culik
24.02.2017 2 z 5

Nějak jsem čekala trochu víc osvětlení, ale hlavní (opravdu nesympatický) hrdina je neviditelný hned od počátku bez nějakého podrobnějšího vysvětlení. Je samozřejmě zajímavé, co všechno se dá dělat, když vás ostatní nevidí, ale situace vylíčené v knize mi přijdou nudné a nezáživné.

MadlenkaM
04.01.2017 5 z 5

Poutavý příběh.

rene6927
29.07.2016 4 z 5

Líp jsem si snad nemohl představit příběh neviditelného. Skvělé

Zelený_Drak
06.03.2016 2 z 5

Hvězdička za stylistiku a druhá za vylíčení charakteru hlavního hrdiny, ale čekala jsem něco jiného. Myslela jsem, že půjde o proměnu normálního člověka v kriminálníka v důsledku neviditelnosti. Ale Griffin je od začátku magor, takže pokud už vás nudí viditelní magoři, můžete si přečíst Neviditelného. Je to dobře napsaná nesympatická hlavní postava, jejíž hodnoty a morálka mohou jistě vést k diskusím o "dobrých vynálezech ve špatných rukou".

Chápu, že někdo dá tři hvězdičky (v jiném období bych je možná dala taky), ale nechápu, co tak nadchlo ty, kteří hodnotili čtyřmi nebo pěti. Asi mám nějakou čtenářskou únavu. Mě to moc nebavilo a znova bych si to nepřečetla.

Vydání z roku 1990 obsahuje dost překlepů, vzhledem k tomu, že překlad je z 57., zajímalo by mě, jestli to v tiskárně blbě nasázeli, nebo jestli ty překlepy přežívají už od prvního vydání tohoto překladu.

1871
23.02.2016 4 z 5

klasika
Neviditelný mi byl sympatický až do chvíle kdy chtěl ovládnout svět. Já bych spíš užíval okamžiky nerušeného pozorování, to jsem v příběhu nezaznamenal ani jednou.

bruzdek7
12.01.2016 4 z 5

Výborna kniha která se zabývá, kromě jiného také, morální stránkou neviditelnosti. Krásný příběh kde se hrdina, z vcelku sympatického týpka, změní v naprosto nesnesitelného, zločiny páchajícího blba. Nakonci ale stejně umře, takže vlastně všechno dobře dopadne a já mohu udělit, se slzou v oku, čtyři bludišťáky.

Peleus
20.08.2015 4 z 5

Na Neviditelném se mí nejvíc líbí, jak se s postupem děje mění čtenářovy pocity vůči hlavnímu hrdinovi. Nejprve jsme zvědaví, později ho litujeme, poté přehodnocujeme svůj vztah, neboť nic není pouze černobílé.

A ve výsledku?

To už nechávám na vás!

P.S. Kniha, která by, podle mého názoru, neměla uniknout vaší pozornosti.

Kozel
15.08.2015 4 z 5

Četba na jedno odpoledne od jednoho z průkopníků sci-fi žánru. Dnešní sci-fi mi příliš nesedí, ale Wellsovo pojetí, lehkost a napětí na mě udělalo dojem už když jsem v děství viděl film Stroj času (a baví mě dodnes). Neviditelný by si však zasloužil větší rozsah hlavně kvůli Griffinově charakteru. Jeho rozpolcená osobnost způsobená objevem pouze naznačuje, co se může stát s lidskou duší, když se poddá objevům. Čeká-li vás dlouhá cesta či chvíle relaxu, pak Neviditelný by mohl být příjemným okem nepostřehnutelným společníkem.

nemer
21.06.2015

V dětském věku jsem příběh hodnotila velmi pozitivně, ale nebyl důvod se k němu vracet i později.

hroubek
23.05.2015 3 z 5

Ze začátku dost zajímavé. Příjezd do vesnice,ubytování, první setkávání s lidmi. Všechno parádně funguje, ale pak se začneme vracet do minulosti a hlavní postava nám vypráví co všechno udělal, kolika lidem ublížil a jak moc trpí a jak si sám sebe moc váží atd. A tady se to u mě láme, jelikož se mně hlavní hrdina zprotiví a začne mě trochu nudit. Bohužel ani to parádní finále s naháněním po vesnici nezlepší dojem, že Wells mohl trochu urychlit prostřední část. Jinak je Neviditelný dobrá kniha a ukazuje jak krásně se dá s minimem budovat napětí.

nerusa
06.02.2015 4 z 5

Klasická kniha, která byla již několikrát zfilmována a zpracována i pro rozhlas. Momentálně si vzpomínám jen mlhavě na film s Kevinem Baconem, který však byl skutečně pouze velmi volně inspirován.
Mohlo by se zdát paradoxní, že si autor pro postavu neviditelného vybral právě někoho povahově tak vybaveného, či spíše nevybaveného, jako je Griffin. Kdyby měl povahu spíše páně Kempovu, celý příběh by se odvíjel nepochybně zcela jinak. Ovšem tak by autor již nemohl poukázat na všeliká nebezpečí týkající se jak lidských povah, tak i jistých možných vědeckých objevů.
Jediný důvod, proč jsem nedala 5 hvězdiček, jsou chyby tisku, což je v době, kdy nakladatelství ještě oplývala korektory, hanba.

maca5449
03.02.2015 5 z 5

Tak to bylo velmi milé překvapení. Rozhodně bych netvrdila, že mi je hlavní postava nesympatická, byla akorát nevyrovnaná, výbušná, paranoidní a nemorální. Je otázka, jestli by byl Griffin takhle násilnický i kdyby zůstal viditelný, vzhledem k tomu, že chtěl být neviditelný proto, aby si mohl dělat co chce a porušovat pravidla. Dle mého názoru byla jen otázka času než někomu ublíží (pokud nepočítám jeho otce). A navíc bylo zajímavé sledovat, jak si Griffin své zločiny obhajuje. Rozhodně se pustím do dalších děl H.G.Wellse.