Netvoři a krásky

Netvoři a krásky https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497746/bmid_netvori-a-krasky-GsY-497746.jpg 4 159 41

Myslíte si, že ty příběhy znáte, že? Mýlíte se. Všechno je úplně jinak. Dvanáct nebezpečných příběhů plných záhad, magie a vzpurných srdcí. Každý se vine a klikatí jako řeka, aby odhalil pravdy plné varování i vítězství, pravdy, které osvobodí tak dlouho vězněná srdce, pravdy, které zkoumají život a smrt. Princ dojde k překvapivému prozření. Kráska bojuje jako zvíře. Chlapec se odmítá stát kořistí. Cesta ke štěstí je ztracena a pak znovu nalezena. Bestsellerový autor Soman Chainani spřádá staré příběhy do nové tapiserie současnosti a vytváří svět, který se nepodobá ničemu, co už jste četli. Tyhle příběhy vás znají. Rozumí vám. Odrážejí vás. Jsou to pohádky pro naši dobu. Tak čtěte, pokud se odvážíte... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , CooBoo

Beasts and Beauty: Dangerous Tales , 2021

SněžnáSova
06.01.2023 3 z 5

Jako asi nějak extra mě to nenadchlo ale dalo se. Některé příběhy byly faj jiné zas ne. Já bych doporučila Petra pana, Popelku a Lociku. Celkově bych dala knížce tak 3,5⭐.

Michalka98
29.12.2022 3 z 5

Netvoři a krásky se mi poměrně těžko hodnotí. Některé příběhy se mi celkem líbily, jiné bych nejspíš úplně vyškrtla - při čtení pohádky O šípkové růži jsem si celou dobu kladla otázku "Co tím chce autor říci?", Kráska a zvíře (moje oblíbená pohádka) mě v autorově podání vyloženě naštvala. Zbytek nebyl špatný, snad v každé pohádce byly zajímavé postřehy, ale také jsem často měla dojem, že autor píše (promiňte mi ten výraz) slátaniny. Celkově můžu říct, že se jedná o originální retellingy známých pohádek, které však ty klasické a opravdové pohádky ani zdaleka (alespoň pro mě) nepředčí.

zsykorova
27.12.2022 4 z 5

Bylo to.. zvláštní. Nikdy jsem nic takového nečetla a i možná proto to ve mně zanechalo takovou stopu. Některé příběhy jsem nepochopila a nebavily mě, ale některé byly zase úžasné a já u nich prožila celou škálu emocí.

Tenebris_Draco
07.12.2022 4 z 5

Zde je těžké hodnotit. Přeci jen je to povídková kniha. Některé příběhy byly skvělé, jiné zas nedodělané? Nevyhovující?
Pokud bych to měla hodnotit, jako celek, tak by to byl spíš průměr. Ovšem hodnocení zlepšily tyto příběhy: Červená Karkulka, Kráska a zvíře, Petr Pan.
Ty, které to naopak udusily nebo jsem je prostě nepochopila, či jsem u nich nenašla poučení jsou: O šípkové růži, Popelce, Sněhurce
U Malé mořské víly mi přišel konec kapku nedodělaný, ale jinak to bylo celkem poučné. Tudíž nespadá ani do jedné kategorie.
Ostatní celkem šly, ale do nejlepších je, podle mě, nemohu dát.

Wajny
19.11.2022 3 z 5

Retellingy pohádek mám ráda, takže když vyšli Netvoři a Krásky, hned jsem si je přečetla. Soman Chainani píše velmi dobře, do jednotlivých příběhů zapracoval témata dnešní doby, které vždy nesly nějaké poslání. Bohužel u pár z nich jsem byla zmatená a vůbec jsem nechápala, co tím chtěl autor říct. ▪️Některé "pohádky" se držely předlohy téměř ve všem a jiné byly úplně přepsané a pokud by jste nevěděli, že se jedná o danou pohádku, tak by jste ji možná ani nepoznali.

Jednotlivé příběhy měly velmi kolísavou kvalitu. Za mě vedou Petr Pan, Kráska a zvíře a Malá mořská víla. Zbytek byl průměrný až divný. ▪️Ilustrace v knize jsou povedené, nejedná se sice o žádné veledílo, ale hezky se hodí do knihy. A obálka je nádherná!

Na retellingy pohádek jsem četla již sbírku Trnitou řeč, která za mě byla povedenější, ale i zde jsem měla problém s tím, že některé "pohádky" mě nebavily. A taky Divoké labutě a jiné příběhy, které mě uchvátily.

Netvoři a Krásky doporučuji všem milovníkům retellingu a hlavně těm, kteří se chtějí podívat na pohádky jiným úhlem pohledu.

Grohlinka
14.11.2022 3 z 5

Velice povedena sbírka povidek, pohadek. Libily se mi snad vsechny, nejvice asi retelling na Sipkovou Ruzenku. Kniha je plna skrytych poselstvi a mouder, navíc je krasne ilustrovana.

Akléda_
10.11.2022 4 z 5

Sbírky textů se vždycky hrozně špatně hodnotí. Stejně jako u všech jiných sbírek, i tady byly pohádky které jsem si zamilovala, které se mi líbily a které mi přišly průměrné. Kupodivu můžu ale říct, že tu za mě nebyl žádný příběh podprůměrný, za což jsem moc ráda. Autor tady předvádí to, co nejlépe umí - překrucování pohádek. A nemyslím to špatně, on si opravdu ve většině případů dokáže vzít pointu, prvek nebo jen úplný základ z dané pohádky a zbytek přetvořit tak, že se odehrává v jiném prostředí, řeší aktuální témata a celé to může skončit i úplně jinak. A to se mi na tom líbilo. Autor vás dokáže překvapit, i když většinu z těch příběhů znáte. Takhle by měly vypadat kvalitní retellingy, tady tomu tak bylo a já byla ve většině případů spokojená. Navíc se mi líbilo jak hlavně ze začátku pohádky začínaly, vždy nějakou zajímavou větou, která vás donutila k zamyšlení. Knížka se navíc úžasně čte a ty ilustrace? To je taková nádhera. Takže za mě ve výsledku můžu doporučit, určitě vám nebudou sednout všechny pohádky, ale věřím tomu, že své favority si najdete a sbírku si užijete.

KatChiss
02.11.2022 4 z 5

“Ďábel nestojí o to, abyste znali jeho jméno.”
Převyprávění moderních pohádek. Upřímně jsem se toho trochu bála, protože už jsem se s jednou takovou knihou setkala, a úplně mě to nenadchlo. To ale nebyl případ Netvorů a krásek.
“Holky by proti příšerám měly bojovat samy, a ne hned volat prince.”
Už jen ta obálka napovídá, že se nebude jednat o sluníčkové příběhy. Proto bych tuto knihu nedoporučila malým dětem, ale spíš starším čtenářům, kteří nebudou mít hrůzu z vlků pojídajících děvčátka nebo upíra vysávajícího krev. Jak už tomu u povídek/pohádek bývá, ne každá se nám líbí. Mým favoritem byla například pohádka o Petru Panovi, která mapovala život Wendy po tom, co vyrostla. Nebo velmi krátká pohádka o malé mořské víle, která chtěla vyměnit svou ploutev za nohy pro prince, se kterým neprohodila ani jedno slovo. Kterého vlastně vůbec neznala, ale tvrdila, že ho miluje.
“Láska ujídá špatné vzpomínky jako ptáci drobky na lesní cestě.”
Tahle kniha mě donutila přemýšlet a dívat se na tradiční pohádky jinak. Z jiného úhlu pohledu. Velice se mi líbilo téma feminismu, které mě u autora dost překvapilo. Klobouk dolů. Taky jsem ocenila všechny formy lásky - ať už té romantické, tak sourozenecké nebo rodičovské. Takže vám tuhle knížku můžu jen doporučit.

Fortuna7
29.10.2022 4 z 5

Velice čtivá retellingová sbírka u které jsem si krásně zavzpomínala na dětství. Některé příběhy se mi opravdu moc líbily (Petr Pan, Sněhurka, Červená Karkulka, Jeníček a Mařenka, Kráska a zvíře), ty byly opravdu výborné a nadchly mě. Ty zbylé byly takové, no, jako vlastně dobré, ale neřekla jsem si WOW.
Já to ale i přesto mohu doporučit :-).

petulkapeta
28.10.2022 3 z 5

No zajimavě pojate pohadky...některe se mi libili jine meně, ale asi Locika byla super

Iva095
10.10.2022 4 z 5

Upravené pohádky, které všichni moc dobře známe z krásnými ilustracemi. Moc pěkná knížka.

MollyCornelia
04.10.2022 4 z 5

3,5*/5*
Tohle vlastně nebyla ani fantasy. Spíš kniha překroucených pohádek s aktuálními tématy pro naši dobu.
Nejdřív to vezmu celkově. Kniha je pěkně provedená - ilustrace super a obzvlášť se mi líbí hřbet. Pointy příběhů, konce, byly také zajímavé. Je to první dílo, které jsem od autora kdy četla, a jeho styl psaní mě zaujal. Je schopný vyjádřit se krásnými slovními obraty, a první věty pohádek! Krása.
Bohužel jsem ne vždy prokoukla poselství příběhu.
A teď konkrétně. Některé příběhy se mi zdály extra povedené, zamilovala jsem si O Jeníčkovi a Mařence, pointa celé pohádky O malé mořské víle.
Pak byly pohádky, které jsem moc dobře neznala, a tím pádem jsem si je moc neužila, O Jackovi a fazolovém stonku kupříkladu.
A pak byly pohádky, co začaly slibně a později šly do háje, O šípkové růži (ten nápad s pitím krve princi oceňuju) a O Sněhurce. Obě mě nakonec zklamaly, a ty konce jsem mimochodem nepochopila.
Na stranu druhou, nakonec jsem si knihu užila a poslední příběh Petr Pan ve mně zanechal rozbouřené city.
Doporučuji starším dětem, teenagerům a dospělým, ideálně generaci mezi cca 12 a 30 lety.

Ditules
03.10.2022 3 z 5

Některé pohádky jsou povedené, jiné nikoliv. A až moc přitažené za vlasy. Orientální vlivy jsou tam patrné.

kamolka
20.09.2022 4 z 5

Od autora jsem četla jeho hlavní sérii, zatím jen tu první trilogii, která mě opravdu bavila a když jsem viděla, že se chystá vydat převyprávění pohádek, nemohla jsem se dočkat. Nemůžu říct, že by mě bavily všechny příběhy, ale čas strávený s knihou, jsem si velice užila a k některým pohádkám se budu ráda vracet. Knihu bych doporučila spíše starším dětem, myslím, že si z ní odnesou daleko více než naši nejmenší, ale ani dospělím by neuškodilo si knihu přečíst.

Konfu97
14.09.2022 2 z 5

Upřímně nevím jak tuto knihu hodnotit. Byla jsem na ní opravdu zvědavá, obsah mě velmi zaujal, ale upřímně byla kniha zklamáním. Hodnotím ji 1,5* za dvě povídky, které za mě stály za to a to byl Petr Pan a Krásná a Zvíře. Ostatní? Ani nemluvím.. "O šípkové růžence" jsem na konci musela číst 3x a stejně jsme ten konec nepochopila.. Za mě tedy velký špatný a rozhodně nebudu knihu doporučovat dál.

Nasko
07.09.2022 4 z 5

Jedna hvězda za nápady.

Druhá hvězda za feminismus u autora - muže.

Třetí hvězda za zpracování s LGBT a people of colour motivy.

Čtvrtá hvězda za pocity, které kniha vyvolá.

Pátou ale nedám. Pohádky měly strašně kolísavou kvalitu. Zatímco jedna byla boží a úžasná, ta následující byla taková divná... Což se různě střídalo. Grafické zpracování nádherné, ale některé WTF povídky hezká ilustrace nezachránila. :)

M.C.SMITH
04.09.2022 3 z 5

Kniha se skládá z dvanácti pohádek, které jsou upravené pro dnešní mladou generaci. Už dávno nejsem cílová skupina, ale přesto některé příběhy byly skutečně povedené.
Jiné byly zase slabota a nejvíce mne zklamala Kráska a zvíře a O malé mořské víle.
Nejvíce se mi zase líbil Petr pan, který mi přišel jako ten opravdu nejlepší a pak O Modrovousovi.
Moc se mi nezamlouvá styl psaní.
Příběhy byly ale dobré a já jsem si z každého něco odnesla.

DreamerX9
17.08.2022 4 z 5

Tahle kniha se těžko hodnotí. Z me strany je to moje první kniha od autora ačkoliv vim že je autorem školy dobra a zla.
Některé pohadky mi sedly vic jiné míň a některé zase vůbec. Prepsane klasiky do dnešní doby mi nevadilo a nápady skvělé nicméně mám dojem že autor z některých pohádek zcela vytratil původní myšlenku. Ačkoliv tomu autor dodal nový pohled i způsob jakým se na pohadky můžeme dívat.

Nejvíce se mi líbilo v podstatě dokončení Petra Pana a pak Sněhurka ta měla zajímavý obrat i pohled na to jak lze vnimat krásu.

Celkově knihu hodnotím kladně ale když si vezmu Sérii od Meyersové Cinder nebo autorku Nevlastní sestry líbilo se mi přepracování více:)

Lenka.Vílka
16.08.2022 3 z 5

Soman Chainani je bezpochyby dobrý autor. Po přečtení ukázek jeho díla mi bylo jasné, že psát umí. Ne způsobem, kterým ocení dospělý čtenář, přeci jen, jeho knihy jsou ve věkové doporučení od jedenácti let, a kniha Netvoři a krásky na tom není jinak. A s tím souhlasím. Protože potom začnete v textu hledat chyby a čtení si tolik neužijete.

Můj problém s knihou je trochu jinde. Byť se jedná o převyprávění pohádek a je určeno, pro jaký věk jsou příběhy určeny, měla jsem z toho trochu obavy. Třeba hned úvodní zpracování pohádky O Červené Karkulce, jehož poselství je, že krása není všechno a víc záleží na lidských hodnotách. Stejně jako zpracování pohádky Šípková Růženka, kde je hlavní postavou princ, který se zamiluje do upíra, který ho chodí v noci vysávat. Což je v základu v pořádku, ale ke konci se do toho autor tak zamotal, že jsem musela číst dvakrát. Dalším dokonalým příkladem je Locika, která chce vidět svět a nechce si vzít prince jenom proto, že jí dal hubičku, protože je přesvědčená, že tohle může dělat i bez manželství. Poznat jiné muže, kteří jí dají sice hubičku, ale ne hned prsten, a znovu zavřou do zlaté klece. Což je přesný opak toho, co pohádky dětem říkají celou dobu. A paradoxně nejlepší příběh je ten o Wendy (Petr Pan), který nám říká, že z pohádek a snění jednou vyrosteme. Takže problém je asi jasný. Já prostě nevím, komu je kniha určená.

Jenže Soman Chainani napsal knihu, kterou nevím, jak uchopit. Některé pohádky jsou pouze jemně upravené a drží se v podstatě základu. Některé jsou hodně jiné a některé jsou až tak jiné, že pokud bych neznala základ, tak vůbec netuším, co se přede mnou odehrává. Očekávala jsem, že se pohádky budou držet jednoho podobného stylu. Zde mi bohužel přišlo, že autor měl tolik nápadů, které nemohl ventilovat v nové sérii, tak napsal alespoň tohle. Ve výsledku před sebou nemám konzistentní sbírku, která má hlavu a patu, ale příběhy jsou zběsile rozlítané. Jeden tam, druhý tady, není v nich žádná spojující červená nit. Sdělení je u každého z příběhů, ale jaké je sdělení celé téhle knihy? Já ho neznám. Takže to má být pouze zábava a pohádky naruby a já o tom jenom moc přemýšlím? Protože zároveň je text tak strašně jednoduše napsaný, že si nejsem jistá, zda to ocení starší čtenář. A ty autor taky musí mít.

Na téhle knize jde totiž až moc vidět problém, který musí řešit autoři knih pro mladší čtenáře. Mají s nimi růst? Protože kdo začínal číst autorovu sérii Škola dobra a zla, tomu je teď kolem dvaceti, a já si nejsem jistá, zda tohle ocení. Navíc rozebraná témata samostatnosti, postavení se za svůj názor, feminismu, homosexuality, tohle by pro takhle starého člověka nemělo být něco, nad čím teprve přemýšlí. Už má mít jasno. A co potom zbyde? Ano, jak jsem zmínila, bude se šťourat v detailech.

Ilustrace v knize jsou povedené. Lahodí oku, podtrnují příběh a jsou dobře provedené. Není to sice žádné veledílo, ale hodí se do knihy. Jenom kdyby jich bylo víc, ničemu by to neuškodilo. A převzatá obálka z originálu je nádherná. Jenom...nejsem fanda názvu knihy, která evokuje pohádky pouze o kráskach a jak se ve svém příběhu vyrovnávají s netvory. Nebo naopak. Což není pravda...

Netvoři a krásky je kniha, která bude vypadat strašně krásně na fotkách holčiček na jejich sociálních sítích. Užijí si jednotlivé příběhy a možná se trochu obohatí o nové myšlenky. Pokud je nenaštve, jak je autor stručný a zároveň tlačí na pilu. Rodiče budou kroutit hlavou, co to od nich zase chtěli jejich dětičky koupit. A starší autorovi čtenáři si řeknou, že se raději podívají na chystanou adaptaci. Třeba bude lepší. Takhle jsem bohužel četla knihu, která byla místy strašně vyčerpávající. Každé další slovo mě táhlo dolů do bahna, pouze sem tam jsem zahlédla záblesk něčeho, co směřovalo někam ke záchraně, a potom mě další kousek zase stáhl dolů.

petuzla5591
14.08.2022 5 z 5

Překrásná obálka s úžasným obsahem. Skvěle převyprávěné pohádky, kdy do nich autor mistrně zapracoval různá témata, která perfektně odráží dnešní dobu. Pohádky končívají jinak, než je známe. Ale jsou sakra boží.