Nero. Císař a bůh.

Nero. Císař a bůh. https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38893/nero-cisar-a-buh-38893.jpg 4 29 5

Císařem se stal jako sedmnáctiletý – poté, co jeho ctižádostivá matka zavraždila jeho předchůdce a nevlastního otce. I když jí byl Nero dlouho poslušně oddán, nakonec ji nechal zabít. Mladíček, který miloval verše, zpěv a umění, se přerodil v jednoho z nejhorších a nejobávanějších hrůzovládců. Touha po moci a majetku ho přivedla až ke ztrátě soudnosti. Neštítil se žádné krutosti, zbavoval se jak nepřátel, tak svých blízkých. Jeho zločiny vrcholily velkým požárem Říma. I přesto, že svaloval vinu na křesťany, jeho vláda nezadržitelně spěla k zániku. Byl Nero opravdu takový, nebo jsou to zlé pomluvy?... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Alpress

Nero , 1981

LordByron
17.05.2020

Kontroverzné dielko dalo by sa povedať .Tiež mi trochu vadilo ako autor na jednu stranu neprestajne háji Nerona pred každou ,, klebetou" ale na stranu druhú (kedže nie sú jeho ,,hrdinami ")do bodky preberá ,,klebety"o Tiberiovi či Caligulovi o ktorých tiež niektorí moderní historici pochybujú .. Na rozdiel od Denny 45 si síce nemyslím,že to o Tiberiovi sú len klebety (najmä ked ich zaznamenáv naozaj aj dosť kritický adôkladný Tacitus a nie klebetný suetonius )ale i tak.Zaújmavé a pre mna objavné boli najmä kapitolky o ranom kresťanstve a sfalšovaných Senecových listoch sv.Pavlovi a to ,že možno celá Neronova perzekúcia kresťanov je výmysel..
Každopádne mi veľakrát vadilo ako sa autor snaží za každú cenu šokovať a neraz to dohána skoro až do červenej knižnice či k prehnanej brutalite ,ktorú neprestajne komentuje asi v štýle ,,takto to fakt bolo a bolo to normálne "...No keby to bolo až tak normálne tak tieto výstrelky cisárov neprestajne rímski historici neodsudzujú čiže asi tak ...Ale akože dobrá kniha ,ale stále je lepšie ísť k originálom a prečítatať si priamo Tacita a Suetonia...

Dada077
29.07.2019 2 z 5

ja asi neviem Vandenberga čítať, pre mňa nudnejšie podanie histórie ani neexistuje. a pri tejto knihe som si dala poznámku - nikdy viac tento autor.
no zabite ma :))

Denny45
12.07.2018 4 z 5

Príjemné a nenútené čítanie o Nerovi, ktoré určite naučí niečo nové aj úplného laika.
Cením si, že Vandenberg je jeden z prvých autorov, ktorí ukázali Nera aj v lepšom a pravdivejšom svetle ako je všeobecne známe a ktorých knihy vyšli aj na našom území. Bohužiaľ, na úkor cisárovych predchodcov, ktorí sú stále opísaní ako nemravní, psychicky chorí, nesúci vládnuť nad veľkou ríšou. Najviac ma sklamali Tibériove orgie, ktoré nikdy neboli vyvrátené alebo potvrdené už len z toho dôvodu, že Caligula slúžobníctvo na ostrove Capri nechal vyvraždiť a nikto nemohol dosvedčiť, čo sa tam naozaj dialo. To autorovi nevadí, vôbec nad tým nerozmýšla, Tacitove klebety o orgiách berie ako fakt. Škoda. A o názore na homosexualitu ako chorobu už radšej ani nevravím...
Napriek tomu považujem túto knihu za vynijakúce dielo, osvetlila mi niektoré veci z čias ranného cisárstva, ktoré som doteraz nevedel a konečne sa mi podarilo pochopiť rodostrom Júliovsko-claudiovskej dynastie po roku 40.
Neviem prečo, ale mám z nej príjemný a upokojujúci pocit (asi kvôli knihe, ktorú som čítal predtým).

Kamiliana
18.10.2013 5 z 5

Velký klad knihy pro mě představuje členění do krátkých kapitol, ve kterých má šanci se zorientovat i laický čtenář, který o dané problematice nikdy nečetl. Rovněž hodnotím kladně, že jsou popsáni Neronovi předchůdci i nástupci, a tudíž je podán celkový obraz dané historické etapy.

Meginho
07.02.2012 5 z 5

Skvělá knížka, poutavě napsáno.