Neortodoxná

Neortodoxná https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474449/bmid_neortodoxna-kpY-474449.jpg 4 140 40

Osobná spoveď mladej židovky o jej úniku z náboženskej sekty. Satmárska sekta, spoločenstvo odštiepené od chasidského judaizmu, ľudí zvonka láka svojím tajomnom. Deborah Feldmanová vo svojich memoároch odhaľuje, ako sa žije v osídlach náboženských tradícií, vo svete, ktorý si mlčanie a utrpenie cení viac než slobodu jednotlivca. Deborah vyrastala vo svete, kde sa všetko riadi podľa neúprosných pravidiel a zvykov, ktoré rozhodujú o všetkom, počnúc tým, čo si smie obliecť, s kým sa smie rozprávať, až po to, čo smie a nesmie čítať. Aj napriek týmto obmedzeniam z nej vyrástla nezávislá mladá žena, potajomky hltajúca príbehy silných literárnych hrdiniek Jane Austenovej a Louisy May Alcottovej, ktoré jej pomohli vytvárať si predstavu iného spôsobu života. Už ako tínedžerka sa ocitla v sexuálne i emocionálne nefunkčnom manželstve s mužom, ktorého takmer nepoznala. Jej vnútorné napätie medzi nenaplnenými túžbami a povinnosťou žiť tak, ako sa na vzornú židovku patrí, vyvrcholilo v momente, keď sa ako devätnásťročná stala matkou. Vtedy si naplno uvedomila, že – bez ohľadu na prekážky – kvôli sebe a svojmu synovi musí uniknúť.... celý text

Literatura světová Náboženství Biografie a memoáry
Vydáno: , Aktuell

Unorthodox: The Scandalous Rejection of My Hasidic Roots , 2012

lenkaabooks
29.09.2021 4 z 5

Je zajímavé jak znovu nás překvapí životy jiných lidí. Chasidští Židé - uzavřená komunita v Brooklynu, se svými pro nás předpotopními názory a pravidly o tom jak se oblékat, jak mluvit, kdy a za koho se vdát či oženit, jaké knihy číst. Deborah už od dětství ví že chce víc, brzké manželství bez lásky ani slepá poslušnost víře to nejsou. Kniha se mi zpočátku četla zdlouhavě, spousta faktů, pak manželství a rychlý konec - ten bych naopak brala propracovanější.
Jsem zvědavá na zfilmovanou verzi.

vivalamuff
23.09.2021 4 z 5

Silný příběh. Byla jsem zvědavá na zpracování knihy. Nejdříve jsem totiž viděla seriál na Netflixu. Zaujal mě v pozitivním i negativním smyslu. Knížka je trošku jinačí. Jsem ráda, že takové příběhy vycházejí. Člověk si pak vážně uvědomí, že může být rád do jaké doby a komunity se narodil. Tenhle extrémní způsob života je fakt šílený. Autorce fandím.

knihomolka_eli
02.09.2021 4 z 5

Neortodoxná v sebe ukrýva silný príbeh dievčatka/ženy, ktorá sa chce oslobodiť z područia komunity satmárskych židov, kde platia pravidlá, ktoré značne obmedzujú slobodu a základné ľudské práva. V podstate ju v tom náboženstve nik nasilu nedrží, no ak niekto od narodenia vyrastá v takejto komunite, je náročné pretrhnúť väzby, najmä tie rodinné, keďže nik z rodiny takéto rozhodnutie nebude akceptovať. Nikdy som sa o toto náboženstvo nejako extrémne nezaujímala, preto pre mňa bolo veľa informácii úplne nových a veľa krát som aj pogooglila, aby som niektorým veciam viac pochopila. Deborah sa už v podstate od detstva zaujímala aj o veci, ktoré jej náboženstvo zakazovalo. V podvedomí bola vlastne ,,rozhodnutá" už dávnejšie, akurát, že dieťa veľa nezmôže a dúfala, že manželstvom sa jej ujde trošku väčšia sloboda, čo sa nestane a aj neskôr už ako dospelá žena mala obavy, ako to celé dopadne a ako to ovplyvní jej život. Čo ma trošku mrzí je, že mi nesadol štýl písania, príbeh sa mi páčil, no čítal sa mi dlhšie. Tiež som si myslela, že uvedie viac informácii o jej živote po odchode a tiež viac o tom, ako sa jej podarilo získať syna do opatery. Veľmi sa mi páčil jej doslov, vlastne ona na židovskú vieru nezanevrela úplne, berie ju ako svoju súčasť, ale mrzí ju, že sa tam rokmi nedejú žiadne zmeny, reformy, a ľudia v komunite žijú bez základných práv -a to aj muži, ale hlavne ženy a deti. Určite siahnem aj po iných príbehoch s podobnou tematikou.

Jana283
24.08.2021 4 z 5

Knížka je velmi podrobná a bez velkých emocí popisuje život děvčátka, dívky, mladé ženy v ortodoxní chasidské komunitě . Jednoduchý přímočarý způsob vyprávění , o to víc emocí vyvolává.
Vytrhnout kořeny je vždy těžké a bolestné. Odejít sama , s dítětem, bez peněz, bez možnosti o kohokoli se opřít… to je obdivuhodné. Doufám, že tato kniha dodá sílu a odvahu těm, kteří touží změnit svůj život.

L.Helena
10.08.2021 4 z 5

Viděla jsem první díl minisérie na Netflixu, hodně mě zaujal, ale chtěla jsem si napřed přečíst knihu. Právě jsem ji dočetla, ale musím přiznat, že se mi nečetla lehko. Zpočátku mě spíš nebavila, často jsem ji odkládala, hlavně kvůli formě, jakou je kniha psaná, ačkoli svým obsahem je naopak velmi pozoruhodná. Jde o jedinečný náhled do jiné kultury, nebo přesněji do úzké sekty či komunity se striktními pravidly v rámci této kultury. Obdivuji autorku za její odvahu se osvobodit a navíc ještě své nelehké zkušenosti zveřejnit. Za to by si určitě zasloužila plný počet hvězdiček, bohužel, jak jsem již psala, kniha samotná mě díky stylu vyprávění naplno chytla až tak ve druhé půlce. Hodně zajímavý je také doslov a závěrečný rozhovor s autorkou.
Tak, teď se jdu dodívat na ten seriál.

Sirina
08.08.2021 4 z 5

Mám za sebou knihu i seriál. Každé má něco do sebe. Je mi záhadou, jak v dnešní době ještě může existovat takhle extrémní způsob života. Jsem ráda, že autorka tuhle knihu napsala a rozvířila tak vody.

kaja77
16.07.2021 5 z 5

Jako první jsem viděla seriál na Netflix a říkala jsem si, že je super. Teď jsem přečetla knihu a jako téměř vždy zjišťuji, že filmaři všechno mění,podle toho, jak se jim to zrovna hodí a nedrží se předlohy. Kniha je strašně zajímavá, nesmírně rozšiřuje obzory. Místy to bylo až encyklopedické.... zvyky myšlení, názory satmarskych chasidů. Doplňovala jsem to googlenim obrázku a zkouknutím několika videí na YouTube (třeba to jak rabín tančí s Tórou, jak vypadá taková chasidská slavnost např. svatba apod). Knize dávám právem plný počet za rozšíření obzorů o světě.

Alma-Nacida
11.07.2021 5 z 5

Jestli se mi seriál líbil, pak kniha mě uchvátila, třebaže vizuálně jsem si pořád představovala Shiru Haas. Série do značné míry stojí na jejím výkonu. Kniha je niternějším, i když místy skoro dokumentárním dílem.
Nevyřčená místa chápu tak, že autorka nechtěla shodit ty, kdo jí v úniku pomáhali. Navíc mi připadá, že o to vlastně ani nejde, jde spíš o to neuvěřitelné spoutání žen v postmoderní společnosti, kde se úspěšně zneužívá náboženských svobod k potlačování lidských práv.

KuroHaru
28.06.2021 4 z 5

Už dlouho jsem se chystala podívat na netflixovou minisérii Unorthodox, nakonec jsem ji však předběhla touto knihou. Moc zajímavá sonda do uzavřené komunity ortodoxní chasidské komunity, jakých si, alespoň myslím, nebude nejvíc. Ráda se zajímám o život jiných kultur nebo náboženských uskupení a knihu z reálného židovského prostředí jsem četla se zájmem, pobavením i znepokojením. Stojí za přečtení.

adorjas
15.06.2021 3 z 5

Oscilovala som klasicky medzi 3 a 4 * - nakoniec dávam pomyselných 3,5 *. Začnem pozitívami: exotický námet, ktorý ma vždy fascinoval. Hľadanie seba samého, téma, ktorú mám v knihách veľmi rada. Obmedzená rodina, ktorej sa hrdinka snaží vzoprieť. Avšak, kniha mala i negatíva a to hlavne ku koncu, keď z ničoho nič bez ďalších praktických vysvetlení sa Deborah podarilo uniknúť aj so synom. Prečo nenapísala, že ako. Či sa jej rodina vyhrážala. Ako to zobral jej manžel, keď mu zobrala jediného syna. Prečo nedoplnila viac tie praktické detaily? Prečo potom ten rýchly koniec? Videla som aj seriál, ktorý mi otázky takisto skôr nastolil, ako odpovedal a táto kniha spravila to isté- otázky vo mne zostali, žiaľ, bez odpovede. Chystám sa ešte na knihu Mazl Tov, tak uvidíme, aké to bude porovnať oba publikácie...

Mona Vasquez
09.06.2021 5 z 5

Velmi silná, ale krásná kniha. Je až zarážející, že takto specifická a uzavřená komunita přežívá zrovna v jednom z nejkosmopolitnějších měst světa.

Velmi hezkou a zajímavou myšlenku autorka vyslovila v rozhovoru na konci knihy: "Pravděpodobně některé ze zkušeností, které ve své knize popisuji, mohou být považovány za extrémní, přesto se však domnívám, že se s podobnou bezmocní, jakou jsem tehdy cítila já, dokáže ztotožnit většina žen. Způsob, jakým se chasidská komunita chová, je odrazem většinové společnosti, která takové jednání umožňuje. V důsledku toho je nutné změnit postoj vůči multikulturalismu. ŽENY SI ZASLOUŽÍ VÍCE SPRAVEDLNOSTI, A TO NEJEN UVNITŘ, ALE I MIMO EXTRÉMNÍ NÁBOŽENSKÉ KULTURY."

ZoeChaya
24.05.2021 5 z 5

Pokud jste viděli seriál, nebojte se začíst. Kniha je jiná. Hrdinčina knižní cesta k osvobození byla pro mě mnohem hlubší a silnější.

Tyn_a
19.04.2021 5 z 5

Jsem ráda, že se mi kniha dostala do ruky. Je plná přesvědčení, touhy po jiném, šťastnějším životě, částečně i nucené nevinnosti, neobjevené lásky.

Bylo "fajn" zjistit, jak lidé v této komunitě žijí, jak komunikují a jaké dodržují zvyky. Uvědomila jsem si, že svoboda jako taková, pro ně musí být naprostý luxus. Když čtu příběhy, podobné tomuhle, mám tendenci se do postav vcítit, nezáměrně.
U hlavní postavy jsem cítila lítost. Lítost proto, že chce být v odlišném světě, ale není jí to dopřáno, chce žít svůj život naprosto odlišně, ale celý svůj život má již předurčený.
Jenže ona se vzepřela, rozhodla se žít jinak, tak, jak chce ona.
Objevila svobodu a nehodlala se jí jen tak vzdát.

"Až vás bude někdo přesvědčovat, abyste byli něčím, čím nejste, doufám, že i vy najdete odvahu se ozvat".

Obdivuji silné ženy a taky neskutečně obdivuji to, že sebrala svoji odvahu a odhodlala se napsat tak silný a motivující příběh.

kalinkacz
29.03.2021 4 z 5

Tento životopisný příběh samotné autorky mi zněl dost podobně k Vzdělané - ne, že by byl příběh stejný, to rozhodně ne, ale anotace na mě působila tak, že budu z knihy paf a nadšená... A takhle, téma bylo opravdu zajímavé a dozvěděla jsem se nové informace, ale některé momenty děje byly za mě nelogické... Hlavně závěr, to k čemu se autorka rozhodla proběhlo z minuty na minutu a na mě to prostě nepůsobilo věrohodně... Hodnotím slabými 4*, příběh měl mouchy, ale špatný nebyl - Vzdělaná to není ani náhodu, to byl můj první mylný dojem z anotace... Jelikož mě ale tématika zaujala, tak se pustím do knihy Vyvolení, která by měla být propracovanější, tak věřím, že budu více spokojená... Pokud vás ale kniha zaujala anotací jako mě, tak ji zkuste a udělejte se názor...

HaHa11
04.02.2021 5 z 5

Ke knize mne přitáhl povedený stejnojmenný seriál. Zatímco netflixové Unorthodox sází na silný netradiční příběh, kniha je jiná. Nabízí vskutku detailní pohled nejen do samotné židovské komunity, ale především do duše dívky a později mladé ženy, která v tomto prostředí prožila prvních třiadvacet let svého života. Doporučuji určitě oboje a je vlastně jedno, v jakém pořadí.

2704
25.01.2021

Velmi zajímavá a poutavě napsaná kniha - skutečný příběh židovky , která utekla z komunity chasidských Židů a v současné době žije v Německu. Nejdříve jsem viděla film, který mě natolik zaujal , že jsem si knihu koupila - nezklamala, samozřejmě v knize je vždy více než ve zfilmované verzi. Nabízím zde tuto knihu v bazaru . Formát pro čtečku -tedy Kindle, Pdf a ePub.

Atuin
22.01.2021 5 z 5

Velice zajímavá a obdivuhodná kniha. Souhlasím že vyjádření k regulim dané komunity neni na místě, protože to v člověku vře. Rozumím i reakci druhé strany, žel po takové výpovědi už asi nikoho ,minimálně mě, nepřesvědčí ačkoliv soudit nikoho nemíním. Kniha ve me vzbudila mnoho emocí a soucit byl jednou z nich. Těžko se neco takového hodnotí.

Knižní střípky
22.01.2021 4 z 5

Na tuto knihu jsem byla hooodně zvědavá. Byly situace, kdy mi bylo při čtení hodně těžko, obzvláště když jsem si pokaždé uvědomila, že příběh, který nám autorka vypráví, je vlastně jejím příběhem. Čteme skutečný příběh mladičké Židovky, které se podařilo uniknout z velmi specifické a uzavřené komunity chasidských Židů. Nebudu se zde rozepisovat a rozebírat svůj názor na tuto komunitu, i když jsem si v průběhu čtení zjišťovala spoustu doplňujících informací, k tomu vás ten příběh prostě donutí. Přiznám se ale upřímně, že jsem očekávala větší drama. Buď už jsem prostě divná nebo nevím . Nicméně i tak se jedná o velice silný příběh, který mi opět rozšířil obzory a já ho mohu opravdu doporučit.

Renatecka
21.01.2021 4 z 5

K ortodoxním Chasidům a jejich zvykům se raději vyjadřovat nebudu, nebylo by to nic pěkného. Autorce knihy fandím. Měla tedy ale i docela kliku, že si vzala (teda aspoň mi to tak z knihy vyplynulo) poměrně umírněného, neagresivního manžela, který jí s odchodem nedělal problémy. Knihu doporučuji, líbila se mi.

karol.cadex
02.01.2021 5 z 5

Tomu veřejnému lynči na autorku ze strany ostatních ortodoxních Židů se po přečtení knihy nedivím, jelikož na jejich způsobu života nenechala nit suchou. Na druhou stranu pokud ji to pomohlo lépe odejít a odpoutat se, finančně zabezpečit sebe i dítě, proč ne.
Co se týče knihy samotné - nečekala jsem takovou nálož, protože jsem neprozřetelně myslela, že židovskou komunitu znám. Ale chasidské Židy a jejich způsob víry mi někdo utajil. Jakýkoli extrém je špatně, ať už se jedná o jakékoli náboženství, každopádně žijeme v 21.století a tady už jim chyběla jen drožka s kobylou. Ta záměrná omezenost a skrývání reality před potomky po generace, to je šílenost. Další bizár shledávám v udržování tradic bez základních hygienických návyků (ze způsobu mikve se mi velmi navaluje) a vůbec v neschopnosti akceptovat nějaký kompromis.
Jediné, co se mi tak jako líbilo, je myšlenka, že chasidská žena musí přivést na svět co nejvíce dětí, aby se vynahradil počet zemřelých Židů při holokaustu - ovšem za jakou cenu...
Silné čtení a i mě - starýho cynika a všeználka to trochu pocuchalo.