Neodpovídej

Neodpovídej https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521684/bmid_neodpovidej-yHi-521684.jpeg 3 233 69

Debutový detektivní román od zakladatelky podcastového fenoménu Opravdové zločiny Ve spletitých pavučinách virtuálního světa se pohybuje přitažlivý muž, který vstupuje do života mladých žen. Když má ale dojít k osobnímu setkání, nikdy se na schůzce neobjeví. Je možné, že to nějak souvisí s vraždou, která tak otřásla Prahou? To musí zjistit policista Marek Tengler. Ten už za svou kariéru zažil ledacos, ale teď je čas proti němu. Zdá se totiž, že pachatel si vyhlíží další oběť Svět online seznamek a sociálních sítí otevírá své brány – a toho, kdo jimi projde, může pohltit navždy.... celý text

iveta3689
23.12.2023 2 z 5

Já jsem z knihy dost rozpačitá. Vizuálně jsou zajímavé sms mezi postavami. Sazba textu je ale prazvláštní, dost špatně se mi to četlo. Postavy byly černobílé, všechno bylo maximální (absolutně sexy ženy, dokonale vypracovaná těla, muži superhrdinové). Děj byl zamotaný, některé linky tam byly navíc a neměly nic společného se zbytkem. K tomu popisy sexuálních scén - proč? Zvláštní byla i předposlední kapitola dlouhá na půl knihy, kde se děje všechno možné bez nějakého oddělování. Dočetla jsem, ale bez velkého zájmu, 2,5/5*.

Jane2016
19.12.2023 4 z 5

Neodpovídej, detektivní román od Lucky Bechynkové! Knížka, na kterou jsem byla neskutečně zvědavá. Troufnu si tvrdit, že hodně z Vás už Lucku jako autorku zná z předchozích knih, které napsala. Například z Opravdových zločinů 1,2 nebo z Vrah je v každém z nás 1,2. Každopádně jako autorku detektivky jsme ji ještě nikdo neznal a netušili jsme, co máme od knížky čekat!

A detektivka byla moc fajn. Příjemně se četla, spád knihy zaručil to, že čtení utíkalo a nemuseli jste se přehrabovat přebytečnou vatou. Celkově mi celý příběh sedl a moc mě bavil. Oproti těm hrozným mordům, co čtu v detektivkách normálně, bylo toto příjemné osvěžení. Jde vidět, že se Lucka každou další knihou zlepšuje a Neodpovídej je toho krásným příkladem.

Pokud přemýšlíte nad přečtením, a hledáte nějakou snazší a klidnější detektivku, tak Vám Neodpovídej doporučuji. <3

sgjoli
17.12.2023 3 z 5

Lucii Bechynkovou znám z podcastu Opravdové zločiny, který patří mezi mé oblíbené, tak mne samozřejmě zajímalo, jak si Lucie povede jako autorka detektivky. A vlastně jsem od toho dostala to, co jsem čekala.
Jde o odlehčeně napsanou detektivku z prostředí Prahy. Je to psané vcelku svižně a osobně to spíš vnímám jako oddechovou detektivku, u které si člověk odpočine, než nějakou těžkou mordovačku, která vás vnitřně udolá. A v tom to splnilo moje očekávání.
Kniha může působit jednoduše, ale tím se nenechte vůbec zmást. Ten obsah je vlastně docela znepokojivý, když se nad tím člověk zamyslí. Pro mne bylo při čtení děsivé to uvědomění, že by se něco podobného mohlo stát každému z nás. A zrovna autorka této knihy jakožto zároveň moderátorka podcastu o zločinu si je toho určitě sama vědoma dostatečně z případů, o kterých v podcastu mluví.
Asi od knihy nečekejte nic přelomového. Nicméně pokud hledáte něco odlehčeného s krimi zápletkou a vcelku fajn postavama, u čeho zároveň vypnete, tak tohle by mohla být dobrá volba.

Pitbullka
16.12.2023 3 z 5

Knížka se četla velice dobře. Začátek byl slibný, ale pak jsem postupně začala nabývat dojmu, že autorka ztrácí dech a nasazené tempo neudrží. A tak se bohužel stalo. Druhá polovina knihy byla slabá a místy zmatená. Škoda, protože námět knihy byl povedený.

Prske
27.11.2023 4 z 5

Já si to užila, přečteno za den, nic náročného na děj :) i když Zuzanina linka úplně nezapadala, tak se mi líbila nejvíc a hezky poukázala na nástrahy dnešní digitální doby.
Co se mi líbilo méně, byl závěr knihy - některé kroky policie mohly být podniknuty o x týdnů dříve a samotné vyústění bylo nějaké moc rychlé.

Julinka679
23.11.2023 4 z 5

Asi jako většina znám Lucku z OZ (Opravdových zločinů), podcastu zaměřeném na true crime, který má spolu s Barčou a který jsem si oblíbila, ikdyž to je blbé slovo ve spojení se zločinem tak holky příběhy podávají odlehčenějším způsobem a proto to máme tolik rádi.

Ale teď už ke knize... Neodpovídej pro mě bylo celkem překvapení; už v OZ Lucka potvrdila, že má dobrý přednes a dokáže si vše dobře připravit; ovšem jsem netušila, že je i dobrou spisovatelkou!
Žánr detektivek a thrillerů (popřípadě i to true crime)v je můj oblíbený takže když jsem zjistila, že Lucka vydala detektivní román tak pro mě bylo jasno. Po přečtení jsem nadšená, knížka mě neskutečně bavila a já ji hltala téměř jedním dechem. Některé věci je třeba ještě (za mě) dopilovat proto ta 1* dolů ale vážně se to četlo dobře a pokud chcete něco českého, co se navíc odehrává v Praze tak Vám doporučím právě tuhle.

Děj už v komentářích byl popsán několikrát takže k tomu už není moc co říct, je to zamotané, policie má před sebou hodně práce, musí rozmotávat několik pomyslných klubek aby potom zjistili že jsou na špatné stopě apod...

Střídání postav nebylo špatné, na můj vkus se některé postavy tolik objevovat nemusely ale ve výsledku to potom hezky zapadlo takže proč ne... Tengler se Suchoněm mi přišly jako dobrá policejní dvojka ale nejvíc mě asi zaujala Zuzka, která se začne nudit ve vztahu a tak začíná dopisování s Matoušem se kterým se ale nikdy nesejde a tím vlastně začíná celý příběh, jeho další větvení a dokonce i odhalení totožnosti toho, kdo si říká Matouš...

Pokud si chcete přečíst český detektivní román odehrávající se v Praze, se svěžím humorem, dobrými postavami, s problémem sociálních sítí a seznamování tak zkuste Neodpovídej.

Za mě to jsou jasné 4* a doporučuji i těm, co detektivky normálně nečtou ;-)

Verida
20.11.2023 3 z 5

Jako věrný fanoušek podcastu jsem knihu prostě musela mít.
Musím říct,že oproti tomu co čtu,je to taková oddechovka ale velmi čtivá. Hrozně mě bavil Tengler s Bárou a samotné vyšetřování nebylo špatné ale konec vzal vcelku rychle za své.
Jediné co mě trochu rušilo byla dějová linka Zuzky. Za mě trochu zbytečné ale zase to bylo takové oddechové a v jednu chvilku jsem si myslela,že pachatel se bude skrýt právě tady.
Věřím,že Lucka se propíše i ke krimi které většinou čtu ale zase na stranu druhou,ráda si přečtu i “lehčí krimi příběhy.
S knihou určitě neprohloupíte a stojí za přečtení .

4/5

Ellkao
16.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Lucii mám velmi ráda a proto jsem byla velmi nadšená z její nové knihy! A nadšená jsem stále, i po přečtení. Cením každého kdo se do tohodle pustí. Příběh mě celkově velmi bavil, ocenila jsem krátké kapitoly a děj příjemně ubíhal, Marek a celý jeho tým velicí sympoši.
Ale, absence odstavců mě trošku rušila. Zuzanina linka, zmé strany asi nepochopená? Neměla žádnou spojitost.
20 kapitola bezdůvodně příliš dlouhá.

Přesto si myslím že na první detektivku je to slušný výkon, jen to chce asi ještě dvě tři knihy

adabraz
16.11.2023 2 z 5

Ostatní knihy od autorky mě bavily, ale tahle bohužel ne.
Velký problém mi dělaly výrazy, které se furt opakovaly typu salámistka, hysterka a tak dále.. prostě mi vadil styl vyjadřování. Neustálé narážky na dlouhé nalakované nebo umělé nehty a jak s nimi někdo může žít, žárlivost a naivnost žen, které jen jezdí taxíkem z baru do baru a spí s každým. To samé 90% mužů bylo jen promiskuitních.
Lucka se mnohokrát opakuje. Podcast a ostatní knihy mám ráda, avšak tahle kniha za mě žádná sláva.
Snad další bude lepší.

barus0282
14.11.2023 3 z 5

(SPOILER) Jsem fanoušek podcastu Opravdové zločiny a Lucku mám moc ráda, tak jsem běžela do obchodu hned jak knížka vyšla abych si ji mohla koupit a přečíst. Krásně se četla,akorát mi vadilo že příběh Zuzky neměl nic společného s případem.Bylo by super kdyby třeba se ji rozbil telefon a ona musela jít do opravny...nebo se nakonec rozhodla že si koupí nový a starej vyhodilai to by mě uspokojilo víc než to že to nemělo vůbec žádnou spojitost s případem.

Marekh
09.11.2023 3 z 5

Od autorky jsem už četl knihu OPRAVDOVÉ ZLOČINY. Časem si možná ještě přečtu knihu VRAH JE V KAŽDÉM Z NÁS. Neposlouchám autorčiny podcasty, ale vím o nich.

NEODPOVÍDEJ je debutový detektivní román. Autorka v úvodu píše, že „Celý příběh je smyšlený. Osoby v něm v reálném světě neexistují a je jen na vaší představivosti, jak budou vypadat.“

Hlavní postavou je kapitán MAREK TENGLER (41 let), který vyšetřuje vraždy mladých žen. S vyšetřováním mu pomáhá také tým, který má k dispozici, např. MARTIN SUCHOŇ. Marek nemá žádný dlouhodobý vztah, nechce se vázat. Vyhovuje mu mít známost na jednu noc.

Také dochází k tomu, že několika ženám píše přes internet jeden přitažlivý muž a chce se s nimi sejít, ale pokaždé když má dojít k setkání, tak se neobjeví. Souvisí to nějak s vraždami, které vyšetřuje Marek a jeho tým? To už se dočtete v této detektivce.

Myslel jsem si, že se mi kniha bude líbit mnohem více. Zpočátku se mi kniha celkem líbila, ale postupně to nabralo úplně jiný směr, než jsem očekával, což je škoda. Dějová linka se ZUZANOU se mi líbila, ale postupně moje nadšení z knihy klesalo, místy jsem se bohužel nudil. Závěr knihy byl hodně uspěchaný.

Při čtení knihy si můžeme vzít poučení z online seznamek, sociálních sítí a mobilních telefonů. Existuje řada podvodníků na sociálních sítích, kteří se vydávají za úplně někoho jiného, než ve skutečnosti jsou. Sám jsem v minulosti naletěl. Pokud si dotyčný člověk chce jen psát a nechce se s námi sejít osobně, nemyslí to upřímně, raději si s takovým člověk nepsat a co nejrychleji ukončit komunikaci. Pokud se s námi nesčetněkrát domluví na setkání a nikdy to nevyjde, pokaždé se něco přihodí, proč se nemůže setkat, je to levota. Pokud si s námi také nechce zatelefonovat, je to také podezřelé. Pro nás je to zbytečná ztráta času a zbytečně se budeme rozčilovat.

Líbilo se mi, že se v knize nachází hodně chatové komunikace, která je oddělena od vlastního textu a je v bublinách. Kniha obsahuje také černobílé ilustrace.

Juici
08.11.2023 3 z 5

(SPOILER) .. V tu chvíli už přijížděla k zastávce tramvaj, Jana ve dveřích zahlédla známou tvář, usmála se a vyrazila jí naproti ..

Několik propletených příběhů, které přes sebe přeskakovaly, mi tentokrát vůbec nevadily. Co mi ale vadilo, byl styl psaní na který jsem si musela do poloviny četby zvykat. Ze začátku bylo místo, kdy jsem si myslela, že vím, kdo je vrah, každopádně tentokrát to bylo úplně jinak. Na to nejsem zvyklá. Však většinou to bývá někdo, kdo se objevuje ve větší části knihy. Bohužel a asi to beru jako plus i mínus. Možná bych chtěla vraha znát trošku víc než jen okrajově na konci. V knize se objevují narážky na oblíbený podcast, což bylo trochu rušivé. Postelové scény mi potom přišly už úplně mimo a vůbec se to do knihy nehodilo.

Tuším, co autorka chtěla příběhem říci a jde mi mráz po zádech. Rozhodně ale nezpochybňuji, že se kniha četla dobře a rychle. Věřím, že další Lucčin počin bude zase o něco lepší. A i když jsem nebyla úplně pozitivni, žádná hrůza to určitě nebyla.

NikyTaky
05.11.2023 2 z 5

Od debutového románu Lucie jsem měla zcela jiná očekávání. Lepší. Spoluautorka známého podcastu, která ma na kontě již 5 knih, byť mi snad prominete, že přepis rozhovorů a již známá fakta vražd přepsaná do knihy, není spisovatelský počin. Kdybych nevěděla, že knihu napsala ona, tak bych si myslela, že kniha spadá do kategorie young adult. Kniha je čtivá, je napsaná velmi jednoduše, až máte pocit, že máte puštěný jejich podcast a posloucháte to jako kulisu. Na to jakou má autorka “znalost v teto oblasti, tak mě ke konci zarazilo, jak si vyšetřovatel otevřeně povídá se svou “kamarádkou s výhodami o případu ( to v Bartolomějské říkali, že se děla?). Dále, že vrah nebude prozrazovat sve knowhow? A že Ted Bundy byl fešák a jak dopadl? Kdyby nebylo podcastu, tak by asi autorka nevěděla, co do knihy napsat. Stejně tak, jako její zážitky a prožitky, která vykládala v podcastu. Nevim, jestli by nebylo lepší se v knize trochu odosobnit. Jako pravidelný posluchač podcastu mám pocit, že mě Lucie navnadila na knihu, kterou jsem již četla. Úvod Zuzany v knize, abychom se dostali do děje byl za mě ok, nicméně je v knize spoustu postav, které se tam jen tak mihnou, my se dočítáme o jejich životě, byť stroze a zbytečně a vlastně postavy nejsou v podstatě důležité. Zajímavé je to až od 20 kapitoly, která má asi 140 stran? Proč? Rozuzlení je velmi rychlé, zhruba na posledních 30 stranách. Chyběla mi akce, napětí, bylo takové plytké. Nemastné neslané.
Myslim si, že nová Aghata Christie se zde nerodí. 2*/5

adela2230
03.11.2023 4 z 5

Nevěděla jsem, co čekat. Jako příběh je to super. Dějovou linku Zuzany bych klidně vynecha. Vyšetřování je fajn, jen rozuzlení je velmi rychlé a dost náhodné.

Johny_H.
02.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Jedná se o prvotinu a možná jsem něco nepochopil. Dějová linka s detektivem byla v pořádku, i když byla málo popisná na místech činu a zbytečně podrobná v postelových scénách. Policisté stojí na mrtvém bodě a vše se vyřeší na pár stránkách. Mimochodem, IT oddělení by asi přišlo na sledovací aplikaci, když dokážou odemknout mobil a prohlédnout ho celý, včetně smazaných zpráv.

Co měla být dějová linie se Zuzanou? Její románek zabírá velkou část knihy a vyšetřování se ani nedotkne. V půlce úplně zmizí, jen aby se na konci zase vrátila. Mám podezření, že autorka napsala detektivku a nakladatel jí řekl: Hezký příběh, ale krátký. Autorka neváhala a dopsala román se Zuzkou. Nebo mě napadá, že se nemohla rozhodnout, zda napíše román nebo detektivku, tak to smotala dohromady.

Pokud počítáme, že se jedná o prvotinu, tak hodnotím 4/5 pro detektivní část a 3/5 pro romantickou část. Na míchání žánrů mám názor 1/5. Mám Lucii rád. Opravdové zločiny si pravidelně pouštím, vždy to zlepší neděli. Ale tady bych doporučil buď psát romantiku pro ženy nebo detektivní žánr. Vzhledem k tomu, že kniha je detektivka, tak dám detektivnímu části příběhu vyšší váhu při hodnocení a výsledek je 3,5 a zaokrouhlím nahoru kvůli tomu, že autorka je sympatická a je to prvotina.

KočkomilkaJana
01.11.2023 2 z 5

Jde o prvotinu, takže chápu, že to má nedokonalosti. Ale čtivá detektivka je, na vyjadřování si člověk zvykne. Myslím si, že potenciál jako autorka Bechynková má. Ale chtělo by se to ve vlastní tvorbě, té románové, ještě hodně vypsat.

LoArmistead
28.10.2023 3 z 5

Debutový román Lucie Bechynkové je jako jídlo z fast foodu - jako rychlovka na zahnání hladu neurazí a její rychlé zhltnutí cestou vlakem vám určitě bolení břicha nepřinese. Zároveň už ale během trávení víte, že se takhle nehodláte stravovat dlouhodobě a příště už by to chtělo nějakou plnohodnotnou a poctivou stravu od prověřeného šéfkuchaře.

Kniha je svižná, čtivá a já musím ocenit, že autorka pracuje s jazykem skoro stejně obratně, jako detektiv Tengler (ehm). Svým jednoduchým (v dobrém slova smyslu) a přímočarým stylem vyprávění mi připomíná třeba Křivancovu prvotinu Poslední nadechnutí.

Na druhou stranu je kniha ale také poměrně povrchní. Vlastně v ničem se nejde pořádně do hloubky. Charaktery postav jsou mělké a do velké míry karikaturní a klišovité (policista / starý mládenec, kterému nevycházejí vztahy kvůli práci - proboha pokolikáté už!). Na jedné straně se některým věcem věnujeme velmi podrobně (Zuzana a její "těšení se"), ale jiné (pro děj a psychologii postav velmi důležité věci) prosvištíme v jednom odstavci.

Ani dialogy nejsou kdovíco. To, co někdy vypadne z Tenglera, absolutně neladí s tím, jak je jeho charakter napsán. Někdy je to moc na sílu, chybí jim lehkost, přirozenost.

Vyvrcholení mě vyloženě nezklamalo, ale působilo na mě trochu odbytě. Nicméně má něco do sebe, chápu co tím chce autorka říct a není to tedy něco, co bych jí vyloženě vyčítal.

I přesto, že jsem poměrně kritický, je tato kniha určitě nadprůměrná. Druhou polovinu jsem slupnul téměř na posezení. Autorka je bezesporu talentovaná a já jsem rád, že jsem jí podpořil koupí. Osobně si myslím, že se zkrátka potřebuje vypsat a dostat pod kůži jisté zákonitosti románového psaní. Až se jí to podaří (v druhé třetí knize?), bude dobrá. Zatím je to ode mě na 3* s tím, že budu Lucii sledovat a přát si, abych příště mohl dát aspoň o jednu víc. Držím palce.

Veju007
26.10.2023 2 z 5

Jak dopadla debutová detektivka od Lucky Bechynkové? No, já ty nadšené recenze bohužel trošku zchladím.

Zuzana na sockách objevila dokonalého muže. Je vtipný, pozorný, milý, pohledný, ale pokaždé, když se schyluje k osobní schůzce, z nějakého důvodu z ní vycouvá. Prahou mezitím otřásá vražda a detektiv Marek Tengler musí se svým týmem řádění vraha zastavit dřív, než se začnou kupit mrtvoly. Mají ale tyto dva příběhy nějakou spojitost?

Ach jojá se na tuhle knížku vážně těšila. Lucku a Báru a jejich Opravdové zločiny poslouchám roky a fakt mě baví. Věřila jsem, že Lucka využije svých zkušeností z podcastu, navíc sama ráda krimi knížky s propracovaným zápletkami čte.

Styl psaní je jednoduchý a knížka se čte snadno a rychle. Jenže příběh působí jako slepenec dvou samostatných, jako by autorka nevěděla, jestli chce psát psychothriller nebo klasickou detektivku.
V průběhu knihy se navíc ztratí kapitoly a objeví se jedna extra dlouhá, a já netuším, jestli to byl záměr, ale rozhodně jsem nikdy takhle dlouhou kapitolu neviděla. Závěr byl pak spíše zklamáním, nemám ráda tento typ rozuzlení a přijde mi to takové až trošku lajdácké zakončení. Vyšetřovatelé tam navíc udělají tak školáckou chybu ve vyšetřování, že jsem na knížku doslova křičela, jestli jsou normální a pokud ano, tak by okamžitě měli vrátit odznak!

Závěrem bych dodala, že věřím, že knížka se bude líbit spoustě čtenářům, především těm, kteří v detektivkách nejdou zběhlí. Zkušený čtenář se ale spíš setká se zklamáním, a mně samotné je to líto. Poučení? Nemít přehnaná očekávání!

Za #readingcopy v rámci #spoluprace děkuji @albatrosmedia a @my_l.m.v.e

Magdalenkačte
26.10.2023 4 z 5

Příběh Neodpovidej je první detektivní román od zakladatelky podcastu Opravdové zločiny Lucie Bechynkové.
V on-line světě seznamování se pohybuje sympaticky muž, který si dlouhodobě píše s různými ženami, ale když má dojit na osobní setkání, vždy se na něco vymluví a na schůzku nedorazí.
Může s tímto princem na bílém koni souviset smrt mladé dívky, která je zákeřně zabita v Praze?
Pachatele musí najít a hlavně zastavit policista Marek Tengler a jeho tým. Povede se mu to nebo bude vrah ve svém šíleném řádění pokračovat?

Tento krimi debut mě fakt bavil. Není to detektivka, kde cáká krev na všechny směry, ale vymyšlená je fakt dobře. V některých momentech hlavně ohledně seznamování, jsem měla pocit, že jsem to zažila i já.
Tým kolem Tenglera byl sehraný a já doufám, že časem mu Lucie vymyslí další případ!

Knihomolka97
26.10.2023 4 z 5

Od knihy jsem upřímně neměla nějaká vysoká očekávání a nakonec jsem příjemně překvapená. Na zadek jsem si z ní nesedla, ale za mě se jedná o povedenou detektivku a navíc zatraceně reálnou. Jo, sociálně sítě se dají lehce zneužít podvodníky, úchyláky a různými individui, že.
Velmi mě potěšilo, že nebyla předvídatelná, několikrát jsem byla z vývoje překvapena a vlastně až do závěru nebylo jasné, kdo je vrah.
Vyprávěno je v er-formě, díky krátkým kapitolách příběh rychle ubíhá a skvěle se čte. Policisté, kteří případ vyšetřují, jsou sympaťáci a máme možnost i trochu nahlédnout do jejich soukromí a na to, jak je práce u policie časově náročná.
Oddechovou detektivku, u které se ale člověk nenudí, hodnotím 4*/5*