Neobvyklý typ

Neobvyklý typ https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383826/bmid_neobvykly-typ-zI2-383826.jpg 3 299 110

Sbírka sedmnácti povídek oscarového herce Toma Hankse je ve všech ohledech různorodá. Díky autorovi se setkáváme s plejádou pečlivě propracovaných postav, sledujeme jejich osudy zasazené do nejrozličnějších míst (dokonce i mimo tuto planetu) a časů (v jednom příběhu se také přímo časem přesunujeme). Hanks proslul svým oduševnělým a procítěným herectvím – a tytéž kvality vnáší do své literární prvotiny. Je vtipný, ale umí přejít k melancholii; píše lehkým perem, ale dotýká se velkých témat. Je zjevné, že se svými postavami žije, a snad právě proto mu čtenář věří, podléhá a užívá si každou větu. Je lhostejné, jestli právě čteme povídku o soužení válečného veterána, o vášnivém milostném vzplanutí dvou přátel, nečekaném objevu mladého nadšeného surfaře nebo o sloupkaři z maloměsta, který starosvětsky komentuje moderní svět. Každý příběh nás přenese do zcela jiného světa, jedno je jim však společné: nevyslovené připomenutí, že i když zdánlivě stojíme nohama pevně na zemi, je dobré mít na zřeteli, že země umí být zrádně vratká.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Domino

Uncommon Type: Some Stories , 2017

smudlajs
10.01.2019 4 z 5

Velice milé a příjemné čtení. Ne všechny povídky mě zaujaly a líbily se mi, ale většina rozhodně ano. Autor opravdu mile překvapil a rozhodně mohu knihu doporučit jako oddychové čtení.

Teryy
05.01.2019 3 z 5

Takové nijaké. Některé povídky jsem ani nedočetla. Celkově jich bylo příliš. Trochu toho product placementu. Jen doufám, že Hanks povídky psal na opravdovém psacím stroji, jinak jich bylo zbytečně moc na jednu knihu.

Marcela52
27.12.2018 5 z 5

Povídky známého herce mě překvapily velmi příjemně. Některé byly výborné, jiné slabší, ale ani jedna vysloveně špatná. Určitě doporučuji přemýšlivým čtenářům.

Annkag
16.12.2018 4 z 5

Povídky sa mi četli dobre.Niektoré mohli byť trocha lepšie ale boli krásne ludské,takmer reálne a postáv sme sa mohli priam aj dotknúť.

kozisek1
13.12.2018 3 z 5

Není to můj šálek kávy, některé jsem nemohla dočíst..každopádně, můj oblíbený herec,ne spisovatel :-)

hapac
11.12.2018 3 z 5

Docela milé a psací stroje jako spojovací prvek povídek hezký nápad. Některé povídky byly lepší, jiné nezaujaly. Povídky jsou to lidské a velmi různorodé, co se týče témat i stylu psaní. Rozhodně stojí za přečtení a od Toma Hankse dobrý spisovatelský počin.

freejazz
09.12.2018 4 z 5

něco málo?
nějak nemusím píšící celebrity, protože vím, že většinou neznají ani všechna písmena abecedy.
u Hanka jsem seděl v příjemném bijáku a sledoval, jak to chodí.
fajn čtení od inteligentního autora.

Martina99
08.12.2018 4 z 5

Milé příběhy. Párkrát jsem měla chuť vytáhnout ze sklepa mých rodičů můj kufřík se starým psacím strojem, na kterém jsem se učila psát :-)

MarekLangr
06.12.2018 4 z 5

Příjemné odpočinkové čtení.

Tammy11
05.12.2018 5 z 5

Velké překvapení :-). Milé a půvabné čtení, nepostrádající různorodost postav a situací. Bravo, pane Hanksi!

Michalka98
10.11.2018 4 z 5

Jsem mile překvapena. Všechny povídky mne sice nezaujaly, ale jedná se o milé čtení, ve kterém se autor nebojí ukázat negativní stránky USA. Pan Hanks je výborný herec a spisovatel s velkým potenciálem.

PavkaM
06.11.2018 4 z 5

Nebylo to vůbec špatné! Na začátku trochu nedůvěra přece jen dost celebrit se považuje za všeuměly, ale Tom Hanks překvapil v dobrém slova smyslu. Ale rozčiloval me všudypřítomný produkt placement, proto dávám o jednu hvězdu méně :-(

Pilulka89
02.11.2018 4 z 5

Povídky různorodých stylů s otevřeným koncem, ve kterých je potřeba číst mezi řádky. Koupila jsem si knihu bez jakéhokoli očekávání a jsem nadšená!

JanaŠ.051
25.10.2018 2 z 5

Toto asi nie je pre mňa, hoci poviedky mám veľmi rada. Kĺže to po povrchu nejakého dávno zabudnutého klišé. Asi keby debutoval iný spisovateľ a nie americký národný poklad, kniha by nevyšla, určite nie na 400 stranách, to je na poviedky skrátka veľmi veľa (ak nejde o súborné dielo Alice Munro). Ak už musí byť herec/spisovateľ, tak James Franco :)

vevu.
22.10.2018 5 z 5

Těšila jsem se na ni a jsem ráda, že z ní nemusím být zklamaná. Nejsem čtenář vyhledávající povídky, takže se rovnou přiznám, že jsem si ji chtěla přečíst víceméně hlavně proto, že jsem byla zvědavá, co Tom Hanks ještě umí.
Ale i přesto, že nejsem povídkový typ, mi kniha opravdu sedla!
Některé povídky mě zaujaly méně, jiné jsem přelouskala na jeden nádech. Hned ta úvodní byla velmi pohlcující, opravdu živelná. Také se mi líbily povídky s nádechem nostalgie, minulosti.
Celkový dojem z knihy je skvělý, psací stroje jako spojovací prvek všech povídek fungoval dokonale.

Musím také ocenit grafické zpracování - ke každé povídce odpovídající zpracování a také samotná obálka, která zaujme na první pohled.

kristynao
20.10.2018

Na připravovanou novinku od nakladatelství Domino, prvotinu amerického herce Toma Hankse nesoucí snad až trochu tajemný název Neobvyklý typ, jsem ve dnech předcházejících jejímu vydání slýchala ty nejrozmanitější reakce. Mnozí se těšili, spousta již předem pochybovala o kvalitě díla. Já sama jsem svá očekávání dokázala shrnout jen velmi těžko, navíc jsem je nezakládala na žádných zahraničních recenzích či dojmech ostatních čtenářů. Jen jsem tak nějak vnitřně tušila. A doufala. Doufala jsem v malé příběhy. Malé, ale nesmírně silné, zásadní, hluboce lidské.

Jak jen jsem ráda, že jsem se nezmýlila.

Povídky a píšící herec / zpěvák / malíř / dosaďte si, koho chcete. Dvě věci, které jsou v mých očích pořádně ošemetné. Zatímco s povídkami je to u mě jako na houpačce a střídají se u mě období, kdy hltám jeden soubor za druhým, a časy, kdy o povídku nemusím zakopnout, s tím vícenásobným talentem to mám celkem stabilní. Myslím si, že jen málokdo umí víc tvůrčích činností zvládnout tak, aby byly všechny kvalitní. Tom Hanks je jeden z těch, kdo to dovedou.

Co mě na knize mile překvapilo a co mě paradoxně oslovilo jako čtenáře snad ze všeho nejvíce? Že je Neobvyklý typ viditelným debutem. Hanksovo psaní se podle mě nevyznačuje zrovna lehkou rukou, text mi místy přišel skutečně vydřený, vypilovaný, vysloveně odpracovaný. A to mě bavilo. Líbilo se mi, že jsem za řádky viděla snahu a spoustu času, ráda jsem si představovala, jak Hanks sedí u psacího stroje a usilovně přemýšlí nad dalším slovem ve své rozpracované povídce.

Mezi jednotlivými povídkami jsem vnímala citelné rozdíly, ostatně, jejich odlišnost zdůrazňují i různá grafická provedení. Zde bych ráda smekla před Dominem, protože nejen po jazykové, ale i po té rádoby povrchnější, vizuální stránce, je kniha prostě skvostná. Začíná to mimořádně vyvedeným přebalem z dílny Tomski & Polanski, pokračuje samotnými deskami knihy, které svým oldchoolovým designem odkazují k ikonickým starým knihám, a končí u grafického zpracování jednotlivých povídek, které vždy odráží charakter daného kousku.

Když se ohlédnu, asi nejcitelněji mě zasáhla první povídka knihy. Překvapila mě totiž její zbrklost, živelnost a bláznivost. Byla jako utržená ze řetězu, stejně jako její hlavní hrdinka, a svojí svérázností předznamenala osobitost všech dalších příběhů. Naopak nejslabším kouskem pro mě byla povídka, které já přezdívám "scénářová". V ní na mě Hanks nějak nedokázal přenést všechny ty pocity, přišla mi zvláštně vykonstruovaná a celá taková kostrbatá. Obtížně se mi četla, snadno jsem ztrácela nit, a jako celek mě jednoduše nebavila.

Povídky jako útvar, pokud jsou dobré, snadno svádějí k "chtění víc". Určitě to sami znáte a víte o čem mluvím. Ten pocit, když povídka skončí a vy si říkáte "ne, ještě ne, ještě chvilku". U Hankse mě jako u debutujícího autora překvapil cit pro nesmírně adekvátní rozsah textu. Každá povídka mi přišla dlouhá tak akorát, dostatečně rozvitá, výborně uvedená, dotažená do konce. Neobvyklý typ je nesmírně vydařená prvotina, vypiplaná od prvního do posledního písmenka, vyzrálá a... a prostě podařená, strašně moc podařená.

Silnou i slabou stránkou téhle novinky je překlad všemi zbožňovaného Vladimíra Medka, který je skvělý a knize dělá vynikající službu, místy je však tak důmyslně promyšlený a snaží se tak ctít předlohu a originální text, až vyznívá překombinovaně a snad i krkolomně. Takové obraty byste ale v celé knize spočítali na prstech jedné ruky, zbylých 98 % je jednoduše vynikajících.

Knize dávám pět hvězdiček. Za to, že Hanks zůstal pokorným začínajícím autorem, a že nenechal svou hereckou auru převzít otěže. Za to, že je text každé povídky vydřený, poctivý a že je z každého slova cítit promyšlenost. Za to, že autor knihy sloužil svým příběhům, a nevyužíval je.

Neobvyklý typ podle mého názoru není žádná jednohubka. Je to mnohachodové menu, které si budete chtít vychutnat pomalu, v klidu a na které budete potřebovat nějaký ten čas. Nespěchejte s ním, odvděčí se vám.

dalia1769
18.10.2018 4 z 5

Rozhodně zajímavý počin, povídky jsou velmi rozmanité jak tématy (od vztahových přes komediální po sci-fi) tak stylem (novinový článek, klasická povídka, scénář). Nejvíce se mi líbila povídka "Minulost je pro nás důležitá", pěkné byly i ty "nostalgické" a vzpomínkové. Naopak "články" a povídky ze série o dobrodružstvích 4 přátel (let na Měsíc) mi připadaly dost banální. Celkově i literární kvalita jednotlivých textů je poměrně rozdílná, některé se čtou jedním dechem, jiné působí dost amatérsky. Oceňuji nicméně snahu zabrousit do jiné oblasti umění, autorovu patrnou lásku ke starým časům i věcem (psací stroje), originalitu některých námětů... Kniha sice působí místy neuměle, ale celkem sympaticky a upřímně. Nejsem si ale jista, že by našla vydavatele, pokud by se její autor nejmenoval Tom Hanks...

Lka
13.10.2018

Asi jsem divná, ale já knihu nedočetla... Od začátku jsem jí dávala šanci, ale u čtvrtého příběhu jsem už knihu musela odložit... a to já jen tak knihu neodkládám...

JakubiRa
09.10.2018 5 z 5

Krásné pohlazení po duši v naší ultrarychlé době. Kniha plná vůně kávy, lásky i zklamání v různých podobách a... psacích strojů. Opravdu neobvyklé. A krásné. Trochu jsem se bála – můj oblíbený herec a kniha? Nebudu mu jako autorovi "nadržovat"? Obavy byly zbytečné. Jsem nadšená. Povídky jsou dokonale propracované. Každá je jiná, ale jedno mají společné. Lásku k životu a nostalgii po časech dávno minulých.

Irsaf
08.10.2018 4 z 5

Nebylo to špatný...
U příběhu - Minulost je pro nás důležitá - bych pridala jeste par stránek...