Nemusíš!

Nemusíš! https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443757/bmid_nemusis-SpN-443757.jpg 4 445 169

Můžeš znovu naleštit konferenční stolek, aby si na něj manželovi kamarádi mohli odložit pivo a nohy. Můžeš vychovávat děti v podstatě sama, ignorovat svou vnitřní lvici toužící po řádném soustu vášně, smířit se s tím, že nic nového už nepřijde, a snažit se to nějak doklepat. Stejně tak můžeš studovat školu jenom proto, že si to přejí rodiče, i když tvůj vlastní sen mizí v dáli. Snažit se přežít ve světě, kde si na tebe dělají majetnické nároky nejen ti s „diagnózou chlap“, ale překvapivě i někteří další. Katka a Marie, dvě na první pohled naprosto rozdílné ženy, o tom vědí své. A dost možná obě nakonec dojdou ke stejnému názoru. Nemusíš!... celý text

margareth1189
16.11.2021 5 z 5

Od téhle knížky jsem nic nečekala. Dokonce jsem nečetla anotaci, recenze a ani nestudovala obálku (čemuž výrazně napomohlo čtení elektronické verze) Zkrátka jsem jen byla jen zvědavá, jak autorka píše.
Díky tomu jsem se samozřejmě nechytala. Netušila jsem zprvu, o čem vlastně čtu, kam směřuje ono „Nemusíš!“, co hrdinky nemusí... Ale na druhou stranu to bylo neskutečně příjemné. Nechala jsem se příběhem unášet a postupně si na vše přicházela, spojovala jsem si střípky.
Musím říct, že mě na začátku trochu rozčilovalo střídání dvou nesouvisejících pohledů, navíc po krátkých úsecích. Rychle jsem se na to ale naladila a začala si to užívat. Ani jsem se nenadála a už jsem mimoděk spřádala v hlavě teorie, kdy, kde a jak se ony dvě linie konečně protnou.
A Richard? Byl a zároveň nebyl překvapením.
Kdybych to měla shrnout, byla jsem vážně nadšená. Příběh je svižný, čtivý, ze života. Dialogy reálné, postavy propracované, stejně jako zápletka. Autorka si s jazykem neskutečně pohrává, což osobně opravdu miluju (nic nedokáže nudit tak, jako když autor neprojeví žádnou vlastní kreativitu a jen si dosazuje známá spojení a klišoidní vyjádření jako z katalogu). Leckdy jsem měla problém nevyprsknout smíchy.
A jako perličku na závěr: po dočtení mi došlo, že Karla jsem si celou dobu mimoděk představovala asi jako Leoše Nohu

veronika8887
11.11.2021 5 z 5

Druhá knížka od p.Čechové a s chutí jsem se pouštěla do čtení. Dvě ženy různého věku a zároveň tak podobné. Postupně se rozvíjí příběh každé ženy . Nedělalo mi problém se v ději orientovat. Opět jsem byla mile překvapená , vřele doporučuji s chutí si ji přečtu opět ráda .

gaudencia
31.10.2021 5 z 5

Kdysi mi někdo řekl, ať nahradím slovo/pocit "musím" lepším, vědomým "toužím". Zkouším to a je to příjemná změna, která mi poskytne nadhled...
Od příběhu dvou žen jsem se nemohla odtrhnout a "toužila" jsem je poznávat dál. K tomu lákaly jak už nadpisy jednotlivých kapitol, které mně okamžitě vtáhly do děje, tak střídání příběhů. Myslím, že už je to skoro hotový scénář, díky velkému množství přímých řečí. Někdy se stačí zastavit a zamyslet se, co jsme to vlastně od života očekávali...

Maky1505
22.10.2021 5 z 5

Tato kniha byla můj nakopávač. Chvilkama jsem si připadala jako hlavní hrdinka která měla doma Karla a děti, prostě matka - služka. I takové dny jsou, bohužel, co si budeme namlouvat. Pro mě hlavní ponaučení - NEMUSÍŠ! Nic nemusíš pokud nechci nic nemusím!

petaj
18.10.2021 5 z 5

Přečteno na jeden zátah (nějakých 400 stran). Vzhledem k pozitivním reakcím a přirovnání třeba k Hartlovi bylo očekávání poměrně velké. Asi to všichni známe, jak se jdeme podívat na všemi opěvovaný film do kina, ale nakonec je to zklamání. Hele tady fakt ne! Je to naprostá pecka. Dva příběhy, které jsou si zpočátku zdánlivě cizí, zápletka, na kterou si každý přijde asi v jiný části knihy a takový ty vnitřní rozpory ze života.

Zvelebilova
17.10.2021 5 z 5

Příběhy dvou žen - Katky a Marie. Pořád se mi pletly, jelikož si nepamatuji jména a zrovna Marie nebyla moc svatá. Střídání jejich kapitol pro mě bylo až moc rychlé, jinak to byl zajímavý pohled na jednu věc ze dvou úhlů. Bohužel nejsem cílovka (jak se tam nevraždí...), takže jsem to vnímala spíš jako takové povídání ze života. Chápu ten vhled do psychologie Katky, která má nějaký stereotypní život, že se z něj blbě vylejzá, i vhled do psychologie Marie, která má nějaký cíl a jde si za ním. Vše, včetně prostředí a chování dalších postav, bylo vykresleno velmi realisticky, jako by to byl záznam toho, co se opravdu někomu stalo.

czerteek
13.10.2021 5 z 5

super, obcas jsem protocila oci, ale zaver vsechno napravil. Doporucuji.

Lofda
12.10.2021 5 z 5

Chtěla jsem si přečíst zase něco z českého prostředí a sáhla jsem po této (pro mě úplně neznámé) autorce. A i když jsem si občas při čtení říkala, že "to ani není možný a co jenom to ty ženský vyvádí", jsem opravdu ráda, že jsem si tuto knížku vybrala. Zajímavé příběhy dvou úplně různých žen, které se v ten správný moment protnou a i když jsem hlavní "zápletku" odhalila poměrně brzo, přesto mě několikrát autorka dokázala překvapit.

"Život je moc krátkej na to, abys čekala na tu správnou chvíli. Ta prostě nastane, až si ji sama uděláš."

Ráda doporučím k přečtení ;-)

hankahin
09.10.2021 5 z 5

Příjemné oddechové čtení.

Bad-wolf
12.09.2021 5 z 5

Ačkoliv kniha svou obálkou a názvem vypadá spíše jako nějaká seberozvojová kniha, nenechte se zmýlit, tak jako já. Počítejte s tím, že v této knize nenajdete žádný univerzální návod na to, jak změnit svůj život, ale místo toho nahlédnete do života dvou rozdílných žen - Katky a Marie, které došly k tomu, že prostě nemusí...

Přiznávám, že ze začátku se mi kniha četla trochu hůře - v této knize se totiž prolínají dvě rozdílné dějové linky dvou naprosto odlišných žen - Katky a Marie, jejichž příběhy se v knize střídají. A to mě ze začátku opravdu mátlo. Ale poté, co jsem si na toto střídání zvykla, byl příběh o to zajímavější a čtivější. Autorka toto střídání totiž skvělé využívá, a tak se vám běžně stane, že utne příběh v tom "nejlepším" a pokračuje s příběhem té druhé ženy. No a vy přeci nemůžete jen tak odložit knihu, když nevíte jak to dopadlo... Nebo aspoň já to nedokázala.

Co se týče příběhu, tak ten je opravdu povedený a i přes to, že jsem byla ze začátku skeptická a myslela jsem si, že mě tato kniha neosloví, příběh se mě opravdu dotkl. Obě ženy mají své problémy, a i když jim nemusíte rozumět nebo s jednáním hlavních hrdinek nesouhlasíte, minimálně s nimi budete soucítit a držet jim palce.

Co více k této knize dodat? Skvělý příběh, výborně napsáno, zajímavá šokující zápletka.
Pokud máte rádi příběhy ze života, tak vám tuto knihu mohu jedině doporučit. Já osobně hodnotím 5* a těším se na další autorčinu knihu.

martineden
07.09.2021 4 z 5

Ze začátku jsem se velmi bavila, ironie a sarkasmus mě opravdu zaujaly. Pak se z knihy víc a víc stávala téměř červená knihovna. Narozdíl od Hartla a Třeštíkové pořád ale dobrá literatura.

Wolfka
11.08.2021 5 z 5

Knihu jsem mela dlouho doma a nebyla jsem schopna, si k ní v klidu sednout a přečíst si ji. Pořád bylo něco a nakonec jsem si řekla, že nemusím nic z toho, co si myslím, že musím a pustila jsem se do čtení...
Tři přerušovana odpoledne a kniha utekla jak voda.
Obě hlavní postavy Maruška i Katka byly skvělé. Oběma jsem přiřadila tváře, což se mi málokdy stává a i když se občas chovali "naivně" měla jsem obě ráda. Hodně se mi líbila i Růžena - správná babca, která určitě skvěle peče.
Chtěla bych vědět, jak dopadne rozvod vs pracovní nasazení Majky.
Za mě prostě krásná oddechovka, z pera české autorky, která nutí číst dál a dál, až je najednou konec...
Těším se, až se urvu a přečtu si další knihy .

bigbabe
02.08.2021 4 z 5

Jako obvykle nevím, jak se ke mě tato kniha dostala a proč jsem si jí chtěla přečíst(to se asi nenaučím). Nicméně mě velice příjemně překvapila, i přes její tloušťku jsem jí přečetla za tři pracovní dny po večerech a s vařením večeří. Velice napínavé a mělo to spád. A zařadila bych jí i do kategorie - erotické.
Opět jsem popřemýšlela i o svých vztazích a životě a: Nemusíš!

PájaHája
20.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Čtivá kniha o ženách pro ženy. Někdy mně přišlo, že jsou hlavní hodinky až moc naivní. Zvlášť Marie, která byla sebevědomá, cílevědomá, chlapy měla na háku o své budoucnosti měla jasno a pak takhle naletí s Viktorem? Ale třeba ano. Každopádně konec dopadl, tak jak měl.

lucie5636
13.07.2021 5 z 5

Nemusíš, když nechceš! Věta, kterou se teď řídím denně.
Kniha se mi velmi dobře četla a neustále jsem o ní mluvila i s lidmi, kteří jí ještě nečetli. Což doufám – díky mému doporučení – brzy napraví! Mě osobně opravdu bavila a jsem ráda, že jsem měla možnost si knihu přečíst!

Aneleh
10.07.2021 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale postupně, jak se děj rozvíjel, to bylo pořád zajímavější, až jsem knihu nedokázala odložit. Autorka, do té doby pro mě naprosto neznámá, mě příjemně překvapila. Píše otevřeně a mnohá žena se v určitých situacích může poznat. Určitě si přečtu i její další knížku.

DámaMáma
29.06.2021 5 z 5

Překvapivá a fantastická kniha. Moc se mi líbila, skvěle se četla a dlouho na ní budu vzpomínat. Doporučuji!

Knihobolka
12.06.2021 4 z 5

Milé překvapení...trochu se tam člověk poznal...
Prolínání hrdinů, v tomto případě hrdinek, se mi opravdu líbilo.
Hezky se příběh četl a některé části by klidně snesly více rozebrat.
Mohu jen doporučit!

jasmína
07.06.2021 5 z 5

Perfektně napsaná kniha ze života od české spisovatelky, přečtení za dvě odpoledne a těším se na tu její novou knihu.

Marketaparketa
26.05.2021 4 z 5

Ze začátku se to hůře četlo. A pak, protože ve svém životě taky vnímám, že člověk fakt nemusi, když nechce. Tak kniha pro mne najednou byla zajímavá.