Hora mrtvých

Hora mrtvých https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448899/bmid_hora-mrtvych-rp3-448899.jpg 4 149 47

Tragická smrt devíti ruských vysokoškoláků, která se odehrála roku 1959 na Sibiři na úpatí uralské hory Cholat Sjachyl přezdívané „Hora mrtvých“, se stala jednou z nejzajímavějších a nejděsivějších záhad, jež nebyla nikdy zcela objasněna. Existuje však nespočet teorií, které od té doby nedají mnoha lidem spát. Jedním z nich je i americký spisovatel Corey Smith, který se vydává po stopách expedice odhodlaný nalézt odpovědi a zjistit, kdo nebo co zavraždilo členy Djatlovovy výpravy.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

Mountain of the Dead , 2018

Dela111
15.11.2020 5 z 5

Jeremy Bates si tentokrát jako námět vybral fascinující záhadu - osud Djatlovovy expedice a napsal dobrodružný příběh se strhujícím dějem, napínavým od první do poslední strany.
Střídají se tu dvě časové linky. Jedna je z roku 1959, kde autor popisuje cestu účastníků expedice a jsou použity i autentické fotografie z výpravy a zpočátku se snaží držet i fakt, která jsou známá. Druhá je ze současnosti, už zcela smyšlená, kde se jiná skupina odhodlaná zjistit, co se tehdy skutečně stalo, vydává po stopách původní skupiny ruských vysokoškoláků.

Vysoké hodnocení dávám knize za děj, který čtenáře pohltí. Je to nejen tou tajemnou záhadou, ale především jejím poutavým zpracováním. A že je rozuzlení tak trochu šílené? A jaké by nebylo v tomto případě? Vždyť celá ta událost se jeví jako šílená...

Knihu jsem četla abych si užila autorovo fantastické zpracování. Od příběhu jsem neočekávala nějaké objasnění této víc než šedesát let staré záhady. V současnosti už nebude možné zjistit, co se tam skutečně stalo, ale je možné, že někde na dobře střeženém místě pod hlavičkou "přísně tajné" existuje spis (pokud už neprošel skartovačkou), kde je pravdivé vysvětlení napsáno... A třeba ne... Kdo ví... ;-)

fandahororu
11.11.2020 5 z 5

Byla sem nadšená, když jsem zjistila ze u nás vyjde další kniha od Jeremyho Batese, jeho knihy zbožňuju. Tím spíš když jsem zjistila, že jde o knihu o Djatlovově expedici. Knihu jsem hlatala od začátku dokonce a nezklamala... Ano sice teorie není příliš uvěřitelná, ale nadruhou stranu popis posledních hodin života a toho jak postupně umírali mi přišel dost vychytaný.

richard7959
30.10.2020 2 z 5

Jeremy Bates je prostě zabiják. Vždy dokáže krásně vystihnout atmosféru nějakého děsivého a legendami opředeného místa - v Hoře mrtvých (ještě k tomu špatný překlad, protože Kholat Syakhl znamená Mrtvá hora, protože tam nic neroste a ne že tam někdo umírá) zasadil do děje celkem sympatické postavy -, aby nakonec tuhle dobře vytuněnou atmošku pohřbil pod nánosem blbostí, které vždy na závěr svých románů autor na čtenáře vychrchlá. 75 % knihy je opravdu skvělých a rychle odsejpá. Autor dobře nastudoval podklady, mapy a dobře pracuje s mísením pravdy s fikcí. Místy je strach z neznámého opravdu hmatatelný. Bohužel zbylých 25 % je opravdu úsměvných a úplně ničí to, co bylo celou dobu budováno. Stejně tak tomu bylo i v Lese sebevrahů. Je sympatické, že se autor snaží záhady řešit většinou nejlogičtější cestou, ale tady si asi fakt pořádně přihnul.

Jacinda123
26.10.2020 3 z 5

Musím prestať čítať takéto knihy, lebo potom celú noc nespim.

keselylenka
23.10.2020 4 z 5

Byla jsem celkem mile překvapena, příběh byl čtivý, rychle utíkal a ačkoli šlo o fikci, podle mě dobře zpracoval reálná data o případu. Konec už byl možná trochu moc "creepy" ale to jsem tak trochu čekala.

myshichka
28.09.2020 3 z 5

Záhada Djatlovovej expedície ma fascinovala od prvého momentu, ako som na ňu niekde na internete natrafila. Okolnosti, za ktorých zahynulo v roku 1959 deväť ruských turistov na úpätí Hory mŕtvych, sú minimálne znepokojivé. Už len z výčtu faktov človeka mrazí do špiku kostí.
Bohužiaľ rovnaký pocit sa nedostavil pri čítaní tejto knihy. Teória, ktorú si autor vybral na spracovanie, je z tých... no povedzme slabších. Na poriadne temný horror by to chcelo viac psychológie a napätia, toto bolo predvídateľné až hanba. Určitým spôsobom ale kniha mala spád a čítala sa relatívne rýchlo.
Autor sleduje dve časové línie, z toho "historická" je síce zaujímavejšia, ale omnoho viac priestoru dostáva samozrejme moderná línia (vrátane totálne zbytočných flashbackov hlavného hrdinu, ktoré nemajú v príbehu absolútne žiadny význam).
Toto bola moja druhá kniha zo série Najdesivejšie miesta sveta - a síce to znie ako zaujímavá myšlienka, musím konštatovať, že aj v tomto prípade spracovanie dosť zaostáva za očakávaním. Možno je to práve tým, že holá realita, v ktorej naplno pracuje strach z neznáma, je desivejšia než akákoľvek fikcia.

danielosbourne
19.09.2020 4 z 5

Miluji knihy Jeremyho Batese a už jsem skoro ani nedoufal, že by u nás vyšla další jeho kniha. Nepravděpodobné se stalo skutečným a hned jak tato kniha vyšla, musel jsem si jí přečíst. Strašně se mi líbily předešlé autorovi knihy a byl jsem zvědav, jak si poradí s tématem, který má základy v reálné, tragické, události Djatlovovi expedice. O Djatlovovu expedici jsem se zajímal už v pubertálních letech, takže pro mě tahle kniha byla dvojitá výhra.
Byl jsem tedy zvědav, jak si autor poradí s historickými událostmi a poradil si opravdu skvěle. Knihu rozdělil na pasáže z přítomnosti, kdy mladý spisovatel z L.A. jde po stopách Djatlovovi výpravy, aby rozluštil její záhadu. V historické lince potom sledujeme výpravu samotnou, kterou autor přenesl do beletristické podoby. I zde ale autor jde za hranice reálného a historicky doloženého a dovoluje si poskytnout variantu, co se expedici přihodilo.
Jak je u autora zvykem, ani trochu se nedrží při zemi a předkládá variantu, která je možná málo uvěřitelná, ale perfektně jí zakomponoval do historických událostí. Já jsem si čtení náramně užil, a to především díky autorovu stylu psaní. Jeremy Bates píše totiž tak čtivě, napínavě a dobře, že jsem z této knihy skutečně pociťoval chlad ruských plání, úzkost, klaustrofobii, znepokojení a absolutně jsem nevnímal, co se kolem mě děje. Byl jsem totiž v Rusku a putoval s expedicí.
Za mě je Hora mrtvých další skvělá autorova knížka a doufám, že se někdy dočkáme a vyjdou u nás i další autorovi knihy.

záhady tragédie Ural (pohoří) Djatlovova expedice

Jeremy Bates