Nefritová lilie

Nefritová lilie https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478657/bmid_nefritova-lilie-6iS-478657.jpg 4 101 32

Rodinné tajemství, které sahá až do daleké Šanghaje za druhé světové války 1939: Dvě dívky se potkávají v Šanghaji, známé jako „Paříž Východu“. Nádherná Li, která zde vyrůstala, a Romy – židovské děvče, jež do Šanghaje uprchlo spolu se svými rodiči z nacisty okupované Vídně. Dvojice se rychle spřátelí a za krátkou dobu je prakticky nerozlučná. Mladé kamarádky se spolu pohybují ve dvou odlišných světech: mezi zářivými světly velkoměsta a nádherou francouzské čtvrti i v zanedbaných uličkách přecpaného šanghajského ghetta. Ale i přes jejich silné pouto jsou od sebe nakonec odloučeny odstředivou silou všudypřítomné války. 2016: Alexandra odjíždí z Londýna se zlomeným srdcem a vrací se do rodné Austrálie, aby mohla být se svými prarodiči – Romy a Wilhelmem. Po matce jí zůstal jenom nefritový přívěšek ve tvaru lilie. Symbol čiré lásky, pocházející ze Šanghaje. Alexandřin milovaný dědeček umírá a během posledních pár týdnů se spolu s Romy rozhodnou odhalit vnučce rodinná tajemství, která v sobě drželi více než půl století. Pro Alexandru tak začíná objevná cesta omamnými zahradami a trhy Šanghaje, během níž objeví nečekanou pravdu o své rodině. Je odhodlána vydat se ve stopách minulosti, aby poznala vlastní kořeny. Postupně objevuje věci, jež ukazují v úplně novém světle nejen její rodinu, ale i ji samotnou. Nefritová lilie je barvitý, provokativní a krásný příběh o přátelství, mateřství, ceně lásky a síle odříkání a odvahy.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Metafora

The Song of the Jade Lily , 2018

Mandlevest
28.12.2021 5 z 5

Knížka, která mě opravdu vzala za srdce, výborné čtení. Dvě dějové linie, jak je již psáno níže ve většině komentářů, ta současná je méně emotivní a čtivá než opravdu dojemný a hluboký příběh z válečné Šanghaje. V podstatě současnost tvoří jen rámec, aby se hlavní historický příběh mohl rozehrát a zejména v druhé části knihy pouze doplňuje, aby bylo vše vysvětleno a za mě dává i prostor k doplnění jedinečné atmosféry současné Šanghaje. Celkem banální romantická linka mě vzhledem k výše uvedenému nevadila, ale ani neuchvátila. To se ovšem nedá říct o příběhu historickém, postaveném na přátelství dvou dívek z rozlišných prostředí v době, která byla krutá všude na světě a měnila vše, co se zdálo být trvalé a nerozbitné. Příběh se opravdu nádherně četl, byl dojemný, ale i napínavý a výborně gradoval. Četla jsem ho jedním dechem. Jestliže po něm sáhnete a bude se Vám líbit jako mně, doporučuji i knihu Říše divů od J. Cody Epstein , odehrávající se v jiném světadíle, ve stejné době jako Nefritová lilie. Ta je skutečně také velmi krásná, byť ,bez jakékoliv reklamy, neoprávněně zapomenutá. Knihu určitě doporučuji k přečtení, bude se Vám líbit.

stesti.s.knihou
02.12.2021 4 z 5

Kniha Nefritová lilie je krásným příběhem z období druhé světové války odehrávajícím se v Číně. Je pravda, že těch válečných příběhů teď vycházejí tucty a je velice těžké najít nějaký unikát, který by se odlišoval od ostatních. Ale tahle kniha mi přece jen unikátní přišla. Už jen tím místem, kde se děj odehrává - knih z prostředí koncentračního tábora nebo evropských zemí zasažených válkou jsem četla několik, nicméně pohled na Šanghaj během války byl pro mě novinkou.
V příběhu se prolínají dvě časové linky, hlavní hrdinka Alexandra z té současné pátrá po své minulosti, toto pátrání ji zavede až do Číny, kde postupně odkrývá minulost svých předků. Spolu s tím se prolínají kapitoly přímo popisující minulost a osudy jednotlivých židovských uprchlíků.
Příběh byl moc hezký, odehrávající se v zajímavé lokalitě, námětem mi velmi připomínal knihu Skříň plná Diora - pokud patří mezi vaše oblíbence, předpokládám, že i Nefritová lilie se vám bude líbit :)
Knihu hodnotím 4/5, moc se mi líbila, ale jedna hvězdička dolů za lehce tuctový námět, kde hlavní hrdinka pátrá po válečné minulosti.

VasnivaCtenarka
03.11.2021 4 z 5

Nefritová lilie je kniha s kouzlem. Je to kniha, která vás vtáhne do orientální Číny plné kořeněných vůní, dobrot a čínské medicíny. Je to kniha, při které můžete pocítit čínskou hrdost, uctivost a laskavost. Je to kniha o přátelství a o pomoci druhým v těžkých chvílích. O tom, že neuhnout z cesty dobrého člověka je důležité i v dobách, kdy nedobří lidé dělají nedobré věci.

Kirsty Manningová brilantně vykreslila válečnou Čínu. Popis prostředí, zvyků i osob byl naprosto dokonalý. Romy, její maminka a otec, Li, Ťien, Nina, Wilhelm, Alexa a pár dalších postav dodávaly příběhu živoucí kouzlo a naprostou uvěřitelnost.

Při čtení velmi snadno zapomenete, že se jedná o fikci, ačkoliv autorka se inspirovala skutečnými příběhy židovských uprchlíků v Šanghaji a také skutečnými místy. Možná i díky tomu vás dokáže přenést skutečně do Šanghaje a vy se ocitnete na šanghajských ulicích, v zahradách nebo v domech, kde budete moci ochutnat tradiční čínskou kuchyni spojenou s tradiční čínskou atmosférou.

Je to krásný a čtivý příběh, který vás chytne za srdce a na jehož konci možná u citlivějších čtenářů ukápne slza. Láska, přátelství a starostlivost o své blízké se prolíná celou knihou.

Je to milý příběh s nádechem smutku, odvahy a naděje v lepší zítřky.

Knihu určitě mohu doporučit. Je to… prostě krásný příběh.

alexis818
30.10.2021 5 z 5

Nádherná kniha, plná velkého citu, bolesti a lásky. O válce mezi Čínou a Japonskem jsem dosud mnoho nevěděla, ale tato kniha mě o nové poznatky obohatila. Druhou sv. válku známé spíše jen z Evropy, ale byla hrozná všude. Knihu velmi doporučuji.

Imor
27.10.2021 4 z 5

Kniha napsaná s velkým citem, vše promyšlené, dvě dějové linie a vás to nutí číst bez přestání. Pro mě jako bonus krásná vzpomínka na úžasnou Šanghaj a překrásné zahrady v Su-čou.

zuzana2599
27.10.2021 5 z 5

Nefritová lilie je poutavý historický román odehrávající se v současnosti a v minulosti. Ta současná linka příběhu je více romantická a vůbec nemůže konkurovat té historické. Příběh z historie má samozřejmě daleko více prostoru, je mnohem lépe propracovanější, emocionálnější i čtivější. Zavede čtenáře nejprve do Vídně roku 1938, odkud židovská dívka Romy prchá s rodiči lodí do Šanghaje. Zde naleznou nejprve útočiště, ale později za něj zaplatí cenu nejvyšší...
Nefritová lilie je příběh o síle přátelství a lásky, o statečnosti a odvaze a o rodinném tajemství. Knížka se mi líbila, byla plná chutí a vůní daleké Šanghaje, příběh Romy se dotkl mého srdce. Jen současná linka o vnučce Alexandře byla slabší. Hodnotím 4,5* !!!

nada3314
27.10.2021 5 z 5

Už na první pohled mě upoutala přenádherná obálka a obsah v ní je také neskutečně poutavý. Příběh se čte sám. Mohlo by se zdát, že tohle je „další“ román z 2. světové války. Už jsem jich četla mnoho, ale tento mohu zařadit do kategorie hodně povedený! Já mám 2 světovou válku zafixovanou především tady z Evropy (hlavně Osvětim, Terezín…) Šanghaj a válka Číny s Japonskem šla tak nějak mimo mě a jsem moc ráda, že jsem si mohla doplnit znalosti a jsem zase o trochu sečtělejší. Válku i zde prožívali tak nějak podobně, všude byl život o dvou kůrkách a lidem se nežilo dobře. Tento příběh je, ale i o přátelství a lásce k rodině. Co všechno je člověk ochotný obětovat z lásky k dítěti a muži. Velmi emotivní a poutavý příběh, který Vás nenechá chladnými, a chcete číst, co bylo dál a jak vše dopadne. Moc jsem si čtení užila a každý den po práci jsem se těšila, až se ke svým známým vrátím. Moc doporučuji všem milovníkům historických příběhů. Je to zase něco jiného a stejně bolestné, ale i krásné.

spencer
18.10.2021 4 z 5

Románů odehrávajících se během 2. světové války je v dnešní době na trhu poměrně dost. Nefritová linie avšak přináší příběh, u kterého je malá pravděpodobnost, že jste se doposud setkali. Konkrétně svědectví o událostech odehrávajících se během války v Šanghaji. Židovka Romy, jedna z našich dvou hlavních hrdinek, tam utekla s jejími rodiči z nepřátelského Rakouska, jelikož to bylo jedno z mála míst, kam nepotřebovali vízum. O mnoho let později se její vnučka Alexandra na tom stejném místě dozvídá pravdu o minulost své rodiny.
Zamilovala jsem si způsob autorčina vyprávění a také její schopnost zakomponovat do něj maličkosti, které vám pomohli si tehdejší dobu živě představit. Není to jen příběh o válce, ale podrobně rozebírá i některá nelehká témata typická pro tehdejší dobu. Máte-li rádi silné a zajímavé příběhy, rozhodně vám doporučuji si tento nenechat ujít.
KLADY
- čtivost
- Šanghaj a s ním spojené zajímavosti
- střídající se dějové linie
ZÁPORY:
- romantická linka týkající se Alexandry

oblakaknih
18.10.2021 5 z 5

Jakmile jsem se o knížce Nefritová lilie dozvěděla, bylo jasné, že si ji chci přečíst. Po Skříni plné Diora a Dopisu jsem se naprosto zamilovala do příběhů, na které je nahlíženo z různých časových období.

V tomto případě sledujeme druhou světovou válku z úplně jiného a nového místa. V tom pro mě byla kniha nejzajímavější, protože jsem se s tím nesetkala snad v žádné jiné formě. Dosud jsem o tom, jak to fungovala v Šanghaji za druhé světové války, neměla ani ponětí.

Co se časových rovin týče, samozřejmě jsem si užívala spíše tu historickou. Byla pro mě obohacující, zajímavější a originální. Také hlavní postava té linky mi byla sympatická, vtáhla mě do příběhu a já tak mohla prožívat její příběhy s ní. Přesto jsem si ale užívala i tu současnou linku, ale tam už mě nic moc nepřekvapilo.

Kniha se četla moc dobře, ráda jsem se k ní vracela a neměla jsem problém se pořádně začíst. Autorčin styl psaní mi moc sedl, takže se ráda pustím do nějaké její další.

Během čtení jsem narazila na spoustu detailů, které knihu neuvěřitelně pozvedly. Například zmínky dobových písní. Doporučuji se opravdu zastavit, pustit si písničku ke čtení a vychutnávat si tu atmosféru. Tohle čtení bylo v tomto ohledu jedno z nejlepších! Další velké plus u mě mají slova z cizích jazyků. Mají v podstatě tu stejnou funkci, opět příběh přibližují a přenáší tak čtenáře jak do doby, tak do atmosféry daného prostředí. V neposlední řadě stojí za zmínku také šanghajská kultura a gastronomie, které mi přiblížila současná linka. Hlavní hrdinka ochutnává nejrůznější pouliční pokrmy, navštěvuje restaurace… Ano, měla jsem na spoustu věcí při čtení chuť!

Jediná malá výtka, která mě v případě této knihy napadá, je romantická linka. V tomto typu příběhů je již taková typická, ohraná a neoriginální. Ale v tomto případě nebyla v popředí, takže se to dalo zvládnout.

Jsem moc ráda, že jsem se do knížky pustila. Dokázala mě dojmout, překvapit, ale i okouzlit. Doporučuji!

maryzka
17.10.2021 3 z 5

Opět zajímavý román z minulosti i když to bylo součást doby tak se v Evropě moc o tom nehovořilo. I když jsem musela trochu vracet stránky, neboť se prolínaly roky události tak
by tato kniha stála za zfilmování

iška
02.10.2021 3 z 5

Současnost prolínající se s válečnou minulostí, hledání rodinného tajemství - není to v literatuře až tak ojedinělé téma. Osudy židovských uprchlíků do Šanghaje a události druhé světové války v Číně však pro mne v mnohém objevné byly. Nečetlo se to vůbec špatně, ale pro více hvězdiček mě to nějak nenadchlo.

Danago
17.09.2021 5 z 5

Velice krásný, mnohovrstevný, podmanivý a hodně barvitý příběh s neskutečně nečekaným a dojemným závěrem.
Příběh má dvě linky, ta z minulosti začíná v roce 1939, kdy se hlavní hrdinka židovská dívka Romy dostává do Šanghaje, kam byla nucena uprchnout se svými rodiči s nacisty okupované Vídně. Ani Šanghaji se válka nevyhne, takže i zde jde o život nejen Romy ale i jejím čínským přátelům. Sledujeme její lásky a přátelství s čínskou dívkou Li.
Současná linka se odehrává v roce 2016. Alexandra, vnučka Romy, se vrací z Londýna do Austrálie za svými prarodiči. Alexandřina matka již zemřela a Alexandra ví, že její matka byla adoptovaná jako miminko z Číny. Po smrti dědečka se Alexandra rozhodne navštívit Šanghaj a hledat biologickou rodinu své matky, ale protože se adopce uskutečnila během války pátrání je velice složité.
Kniha je velice citlivě, ale zárověň velmi pravdivě napsaná, proto nám v některých místech dost tvrdě dokáže připomenout, jak zrůdná byla válka, jak už v Evropě, tak v Šanghaji. Autorka dokonale vystihuje atmosféru té doby, která byla nepředstavitelně těžká. Není to žádná romantická knížka je to historický román, který mně odkryl jednu nepoznanou část druhé světové války v Číně. Rozhodně doporučuji všem, knížka má přesah a pevně věřím, že bude zajímat i mužské čtenáře.