Nedělňátko aneb S Cimrmanem v zádech

Nedělňátko aneb S Cimrmanem v zádech https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296386/bmid_nedelnatko-aneb-s-cimrmanem-v-zadec-aMF-296386.jpg 5 188 68

Kniha rozhovorů známého publicisty Aleše Palána s Miloněm Čepelkou není jen pohledem do zákulisí oblíbeného českého divadla, je pohledem za kulisy samotného Miloně Čepelky. Někdy je to docela horor, jindy velká legrace. Jako by mu nestačil smích, který s kolegy z Divadla Járy Cimrmana vyvolává u několika generací diváků. Jeho role hraběte von Zeppelin, princů Jasoně a Drsoně či praktikanta Hlaváčka, nemluvě o četných ženských postavách, jsou bez nadsázky kultovní. Miloň Čepelka (* 1936) přitom není jen hercem výrazných komických rolí. Je též spoluzakladatelem Divadla Járy Cimrmana a zároveň vůbec jediným člověkem, jenž hrál se Svěrákem a Smoljakem i v „konkurenčním“ Salonu Cimrman, který provozoval objevitel pojizerského génia Jiří Šebánek. Čepelka ovšem není jen tím, kdo rozdává smích, jeho záběr je mnohem širší. Je autorem několika sbírek povídek a románů s veskrze hororovou tematikou, a také několika epických básní o smrti. Uvádí dechovku a píše pro ni texty, zatímco v šedesátých letech psal texty pro hvězdy pop music, třeba pro Martu Kubišovou.... celý text

Stolda
07.12.2020 5 z 5

Jako Jasoň a Drsoň nepřekonatelný, jako člověk nadmíru člověčí. Čtení je o pohodě a optimismu, v téhle době bych toto půvabné čtení doporučoval ordinovat ve všech ordinacích.

Kočičáci
22.11.2020 5 z 5

Krásné povídání s velmi milým a pozitivním člověkem, který má velký přehled a ve svých letech obdivuhodný elán, který mu můžou mnozí závidět. Ráda jsem se dozvěděla o zákulisí z dob počátků nesmrtelného Járy Cimrmana a tyto informace mě velmi překvapily! Neméně příjemné bylo naslouchat i zážitkům z mládí, vyprávění o skládání poezie a textů a jeho lásce k dechovce. Jako správná milovnice knih budu sledovat i jeho Knižní hitparádu na Country rádiu. Děkuji za tuto milou knihu!

PetrCepek
17.11.2020 5 z 5

Coby celoživotní fanda skvělých i dobrých her DJC se vždy rád seznámím s názory cimrmanovských herců, mezi nimiž patří Miloň Čepelka k mým nejoblíbenějším. Pět hvězd je však zcela zasloužených, žádná protekce.

Damato
02.11.2020 5 z 5

Za mě také deset *, byla jsem tímto milým čtením okamžitě vtržena do knihy, což miluju a pan Čepelka je náramný vypravěč, sám Cimrman by mu jeho talent mohl závidět. Samozřejmě mamku v Aktu to nepředčí, ta je jen jedna a lépe už to ani nejde (viď taťko...), ale knihu doporučím, na takovéto podzimní sychravo- ideální.

stagno
21.10.2020 4 z 5

Příjemně kultivovaný a v duchu vzájemného přátelského respektu vedený rozhovor
se sympatickým a všestranným Miloňem Čepelkou.Kniha se opravdu čte výborně,
zajímavé jsou nejen informace ze zákulisí Divadla Járy Cimrmana,ale mě třeba hodně
zaujaly i vzpomínky na válečné Opočno či na vysokoškolská studia v padesátých letech.
A ta paměť!

Olous1
06.10.2020 5 z 5

Lepší knihu do čtenářské výzvy jsem si vybrat nemohla.To jsem se nasmála, to bylo pohlazení po duši. Jsem velký fanda do Cimrmanů.A v Aktu pan Čepelka byl famózní. Za mě aspoň 10 hvězdiček.

veriszv
03.09.2020 5 z 5

Tohle bylo tak milé :) Doporučuju jako audioknihu, protože poslouchat přímo pana Čepelku je zážitek :)

VěraČamková
31.08.2020 5 z 5

kniha je stejně laskavá jako pan Čepelka sám, Cimrmany nelze nemilovat ....

Wholocka
29.08.2020 5 z 5

Moc pěkný a milý rozhovor. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací nejen o Divadle Járy Cimrmana. Překvapilo mě, jaký je pan Čepelka tvůrčí člověk. Pro fanoušky Cimrmana vřele doporučuji! :)

mirka6565
19.08.2020 5 z 5

Kniha je krásná, audio verze báječná. Bylo by zajímavé slyšet všech 35 hodin, které spolu natočili :) Nedělňátko se sice narodilo ve středu, ale je důležitější, že se jím pan Čepelka cítí být a snad mu to opravdu tak vychází. Krásná čeština, hravost, moudrost, příjemný hlas, obratnost ve slovech, působí jako hodný, slušný, neustále hledající, ale vyrovnaný Člověk se zajímavým životem a širokým záběrem umů. Svěží duch. Moc příjemné pro uši i pro duši.

Iva B.
19.06.2020

Knížku jsem si poslechla jako audio. Myslím, že kdyby jsem to četla klasicky jako knihu, tak by se mi to asi tak nelíbilo. Taky jsem byla ráda, že knihu namluvil sám pan Čepelka, kterého mám taky ráda, jako všechny ostatní cimrmany :)

Čtenářka73
22.05.2020 5 z 5

Tuhle knížku jsem objevila díky výzvě a jsem za to moc ráda. Divadlo Járy Cimrmana miluju od dětství, ale pana Čepelky jsem si všimla až později díky mamce v Aktu, kterou zahrál prostě dokonale. Pak jsem náhodou zjistila, že napsal český text (mimo jiné) k Dobrodružství s bohem Panem, mé oblíbené písničce od Marty Kubišové. Pan Čepelka na mě vždycky působil strašně sympaticky a tento knižní rozhovor to jen potvrdil. Ač to sám skromně odmítá, svým záběrem by mohl směle konkurovat samotnému Cimrmanovi. Už se těším, až si od něj něco přečtu.

RHorse
04.05.2020 5 z 5

Moc pěkné. Knihou jsem si koupila jako audio, protože, kdybych ji jen četla, přišla bych o půlku zážitku. Vždycky člověk slyšel u cimrmana jen o dvojici S+S a ostatní herce měl sice rád, ale nikdy se o nich nic nedozvěděl. Takže jsem ráda, že jsem si rozšířila obzory, a to i o rozchod S+S s Šebánkem.

linda2125
01.04.2020 4 z 5

Je to takové dědečkovské povídání. Plné životních zkušeností, moudrosti, ale z mého pohledu i jakéhosi vnitřního smutku. Celé to na mě nepůsobilo úplně optimisticky. Některé části jsou velmi zajímavé, zvláště ty, které se týkají přímo Járy Cimrmana, resp. divadla.
Záměrně jsem zvolila audio provedení, aby byl rozhovor autentičtější a velmi oceňuji krásnou češtinu, kterou pan Čepelka hovoří.
Tři a půl hvězdičky.

Sova15
24.03.2020 3 z 5

Poslouchala jsem jako audio. Neměla jsem potuchy, co vše pan Miloň Čepelka dělá a umí. Přijde mi hrozně skromný a hodný. Znala jsem ho jen z Cimrmanů. Krásné povídání, které se do dnešních dnů jakoby nehodí (covid 19), mě ale hlas pana Čepelky uklidňoval cestou do a z práce ve špitále. Děkuji.

ElizabethK
18.02.2020 5 z 5

Pana Čepelku mám ráda, stejně tak Divadlo Járy Cimrmana. Proto pro mě kniha byla to pravé. Velmi rychle jsem se do ní začetla, nesmírně mi imponoval jazyk, kterým se dotazovaný vyjadřoval - je vidět, že má cit pro spisovnost, zkrátka učitel. Vzhledem k tomu, že jsem sledovala spíše vývoj DJC, než cestu pana Šebánka, poskytla mi kniha spoustu nových informací, což kvituji velmi pozitivně.

Zlatinka.Emilly
09.02.2020 3 z 5

Mě se to moc nelíbilo a nebýt potřeba knihy do výzvy, nečetla bych. Kniha je psaná formou rozhovoru a prostě to není to, co mě zajímá. Ještě pro ujasnění jsem si pustila půlhodinový záznam z divadelního představení, protože jsem ani neměla ponětí o tom, jaký žánr Jára Cimrman je. Moc se mi v té hře líbily hlášky od Zdeňka Svěráka a možná bych dokázala na takové představení jít do divadla, ale takovou knihu už opravdu ne (nic proti panu Čepelkovi).

KláraHunčarová
02.01.2020 5 z 5

Nádherné poklidné povídání pana Čepelky, moc jsem si to užila :)

medlovice
24.05.2019 5 z 5

Nedělnátka jsou štastní lidé, já narozena v sobotu musím tvrdě pracovat . Ale přečíst si tuto knížku pro mě byla radost , pohlazení po dušičce. Krásné poklidné rozhovory až zpovědi , a panu Čepelkovi závidím, jak mile umí vzpomínat , protože má na co a že si vzpomínal rád. Nádherně napsaný komentář od Jana283 .

Jana283
13.02.2019 5 z 5

Leonardo da Vinci a Jára da Cimrman byli osobnosti vskutku renesanční. A já bych si k nim troufla připojit ještě Miloně da Čepelku. V knize se nám představuje jako člověk, spisovatel, rozhlasák, herec, básník, skladatel textů dechové i populární hudby.... Jeho rozhovor s Alešem Pelánem je velmi osobní, citlivý , skromný a plný životního moudra. Miluji češtinu a mám ráda lidi, kteří si s ní umí hrát a čarovat. Doporučuji všem, kteří hledají nějaké to pohlazení duše.