Nebýt sám

Nebýt sám https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310636/bmid_nebyt-sam-FJr-310636.jpg 4 129 55

Kousek od Závie leží Hokuteple a tam je ráj. Každý si ho představuje podle svého, stačí jen přivřít oči. V řekách teče limonáda, z nebe padá zmrzlina a čokoláda roste holkám a klukům přímo v kapsách. Tuhle nekonečnou pohádku o dětském ráji vyprávěla maminka Konrádovi před spaním a potom oba jeho rodiče zahynuli při autohavárii. Svůj dětský ráj ztratil, ale na Hokuteple nezapomněl. Vyrůstal u strýce a tety na malém městě a teprve v dospělosti si uvědomil, jak byl osamělý, že zatrpklá teta a bezradný strýc mu rodinu nenahradili. Jeho citovou výchovu obstaraly tři dívky. O pět let starší zdravotní sestřička Ema, stejně stará kamarádka ze sousedství Dora, s kterou vyrůstal, chodil do školy a studoval na univerzitě, a o několik let mladší Olivie, sestra Konrádova nejlepšího přítele z fakulty. Jen díky nim ho nepohltilo osamělé dětství, ale přesto i v dospělosti Konráda svazuje podivná nesmělost a nerozhodnost, jako by se chtěl schovat v maminčině Hokuteple. To však nejde, Konrád je muž a přiblížit se k ráji, který v dětství ztratil, pro něj znamená nebýt sám.... celý text

sabca
03.12.2018 5 z 5

Mně se kniha četla moc dobře. Zatím se mi líbili skoro všechny knihy této autorky. Konrád a jeho 3 lásky Ema, Dora a Olivie. Doporučuji si knihu přečíst.

Allla9
07.09.2018 5 z 5

Knížky této autorky mám moc ráda. Stále se něco děje, objevuje se mnoho nečekaných zvratů. Opět plný počet hvězdiček.

LeHor
03.07.2018 3 z 5

Takové oddechové čtení, trochu zdlouhavé, ale dá se.

Januli
23.05.2018 2 z 5

Nejhorší knížka autorky, kterou jsem od ní četla. Děj o ničem, postavy nesympatické. Moc velké zklamání.

Věrka B
29.04.2018 3 z 5

Nebylo to úplně špatné, číst se to dá, i když děj se opravdu vleče, často zabíhá do zbytečných podrobností. Místy jsou události nepravděpodobné - postavy nepoužívají mobil (pouze v jednom případě a až na konci knihy), internet, mail, místo toho si píší dopisy... A přitom zde není žádný náznak toho, že by se děj odehrával v minulosti.

kopretina19
20.02.2018 1 z 5

Rozjezd dobrý, ale dál se to tááááhlo a táááhlo a děj tak trochu bez šťávy. Tak nesympatickou postavu, jako byl Konrád v dospělém věku jsem nepoznala v knize už hodně dlouho. Vychytralý, bezohledný sobec a prospěchář. Zda bylo na vině jeho nešťastné dětství či výchova nevýchova tety a strýce, nebo genetické předpoklady, těžko říct. Též přehnané vřelé přijetí v rodině jeho kamaráda mi přišlo docela hodně nereálné, stejně jako chování Dory (tak tolerantní ženu co se vztahů a lásky týká, to by si asi nohy uchodil, než by takovou našel). A Ema by musela být úplně slepá, aby nepřišla na to, že jí je Konrád celé roky permanentně nevěrný. Vlastně mi v té knize víc věcí nesedělo než sedělo. V každém případě jsem knihu horko těžko dočetla a posílám dál. Rozhodně se k ní vracet nebudu. Bohužel jen jedna hvězdička - za povedenou obálku.

haski
06.02.2018 4 z 5

Román z dnešní doby. Dobře vykreslené postavy. Pro mě trochu zdlouhavé, ale odpočinkové čtení. Žádný stres. Myslím, že si přečtu od autorky něco dalšího, abych trochu prostřídala napětí detektivek.

Val
05.02.2018 5 z 5

Pro mě výborná oddechovka. Skvěle propracované charaktery postav a spousta divných jmen ( jak je u autorky víceméně zvykem ). Nebudu hodnotit postavu Konráda, protože literární postavy přece nebudou konat, jak bychom si my čtenáři přáli :-)

marcolka
31.12.2017 5 z 5

Této knize jsem moc šancí nedávala, ale ve finále se mi moc dobře četla a líbila se mi. Hlavní hrdina mi sice v dospělosti moc sympatický nebyl, přišel mi jako poněkud nevyzrálý a kapánek povrchní a falešný zbabělec a prospěchář, ale příběh ač takový volně plynoucí a o ničem závratném nepojednával, ale byl uvěřitelný a ze života. Taková klidná nenáročná oddechová četba.

Aleh
13.11.2017 4 z 5

Můžu si jenom myslet, že dovedu chápat dítě, které přišlo o oba rodiče. Konrád se po smrti obou rodičů dostal do rodiny tety a strýce, kteří své vlastní dítě neměli. Péče o Konráda tak byla po smrti rodičů zajištěna. Tolik, co se týče péče o nezletilé dítě podle našich zákonů. Jak vlastně ale takové dítě dál žije, s čím se potýká, co je pro něho nejdůležitější, jaký vztah má k tetě a strýci, kteří se o něho starají, jaké má kamarády, jaké jsou jeho touhy a očekávání, čeho se bojí, s čím má problémy, do jaké míry zvládá všechno, co po smrti rodičů prožívá a jak to všechno ovlivní jeho život v dospělosti... Přečtěte si, jak to všechno prožíval malý Konrád v románu Nebýt sám od Magdy Váňové.

Calinda
03.11.2017 2 z 5

Knihy této autorky mám ráda, píše nesmírně čtivě, i tahle se četla skoro sama, ale jinak příběh o ničem, začátek vypadal slibně, postupně se z toho bohužel stala jedna velká nuda. Většinu času se v knize téměř nic neděje a závěr mě zklamal úplně. Na začátku vnímám Konráda jako kladnou, sympatickou postavu, milého kluka, kterému se stala velká tragédie, se kterou se snaží statečně vypořádat, je mi ho líto, postupem času mě začíná lézt čím dál víc na nervy, asi že se ukazuje jeho pravý charakter. Knihu jsem s vypětím sil dočetla, zaklapla a řekla si, o čem to vlastně bylo?

JaKa1974
24.09.2017 5 z 5

Knihy od paní Váňové mám ráda, jsou krásné, čtivé, ze života a do detailu propracované.

Kerberos
03.08.2017 3 z 5

Ze začátku jsem s Konrádem soucítila,ale co z něj vyrostlo prospěchář který se neumí rozhodnout a postavit se za svůj názor.

myšpa
08.07.2017 2 z 5

Knihu jsem četla dlouho. Začátek byl nudný a celý děj nepravděpodobný.

Tylinka
07.07.2017 5 z 5

Moc hezky napsané, zatím to nej... co jsem od spisovatelky četla a opět jedním dechem.

snoopylady
14.06.2017 5 z 5

Tahle paní spisovatelka má nesmírný dar na vykreslení lidských charakterů. Píše o obyčejných věcech a obyčejných lidech velmi poutavým stylem, její knihy mě baví a zatím mě od ní žádná nezklamala.

4xbabča
01.06.2017 5 z 5

Knihy Magdy Váňové mě nikdy nezklamaly, a tak je to i u této. Hezký příběh, který se čte téměř jedním dechem.

Dreisii
28.05.2017 5 z 5

Další skvělé dílo paní Váňové ,její knížky se čtou jedním dechem, líbí se mi zápletky a postavy které mají vždy originální jména :) Konec jsem si přála jiný,ale přesto mě knížka potěšila a pohltila. Jen tak dál !

jitvav
26.05.2017 5 z 5

Knihy Magdy Váňové mám moc ráda a ani tato mne nezklamala. Tak jako v jiných jejích příbězích, tak i zde jsou postavy zvláštní, s málokterou bych se ztotožnila, ale tak je to i v životě, charaktery lidí nejsou jen černé nebo bílé... Zajímavé je pozorovat, jak na člověka působí prostředí, ve kterém od dětství vyrůstal. Malý Konrád je po tragické smrti rodičů vychováván u tety a strýce ve skromných podmínkách na venkově. Člověk by řekl, že něco z těchto zkušeností si s sebou vezme i do dospělého života. Konrád je později přijat na vysokou školu do Prahy, kde se skamarádí s bohatým spolužákem Ivanem a téměř se stane součástí jeho rodiny, kam zapadne, jako kdyby tam žil odjakživa a téměř vytěsní ze svého života tetu a strýce, kteří ho vychovali. Také jeho vztahy s dívkami jsou poněkud zvláštní, těžko pochopitelné. Nicméně pro nás, kteří jsme neprožili to, co on, může být jeho chování divné, ale nikdo neví, jak by se v jeho situaci zachoval sám... Knížka rozhodně stojí za přečtení.

Valeška
24.05.2017

Pěkný příběh, hezky se čte, má spád.