Nebezpečné známosti

Slavný román Nebezpečné známosti francouzského spisovatele Choderlose de Laclose (1741–1803) už víc než dvě století strhuje čtenáře příběhem rafinovaně předstírané lásky, jež je pouze vypočítavou a krutou hrou. Dva hlavní aktéři, markýza de Merteuil a vikomt de Valmont rozdmýchávají milostné city svých obětí, které ze msty nebo pro zábavu vtahují do svých nemilosrdných hrátek. Kořením příběhu jsou jejich neuvěřitelně vykalkulované spletité strategie, aristokratický cynismus, ale i velmi trefná analýza matoucích citů, které nakonec zničí i oba konspirátory lásky. Jeden z nejčtenějších světových románů stále láká k filmovému zpracování. Po Vadimově adaptaci s Jeanne Moreau a Gérardem Philipem natočil Miloš Forman film Valmont, mírně komediální interpretaci s Annette Bening a Colinem Firthem v hlavních rolích. Snad netřeba dodávat, že se film setkal s obrovským úspěchem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/399935/nebezpecne-znamosti-zFC-399935.jpg 4.1336

Les Liaisons dangereuses (1782)

Vydáno:, Leda

Kniha Nebezpečné známosti

katchamccall

Dlouho jsem se nemohla zacist. Pribeh ve forme dopisoveho romanu s mluvou 18.stoleti neni zrovna styl,co by mi sednul. Ale dala jsem tomu sanci a jsem naprosto nadsena. Vasnive, krute, intrikarske.

andrii24

... ba přímo ďábelské, milostné léčky a tance Afrodit. Hry s fyzickou rozkoší, až dekolty pukají. Panny v budoáru čekají, zaučím, šaty strhnu vzápětí. Exkluzivní štědrost dam, madam, já padám na sofa, já vám dám... vyvrcholení na výši. Je k pomilování, jeho zálusk svádět, k zakousnutí, jeho drákulovský polibek, eroticky temný pohled Casanovy. Dráždivý, poraněný klenot, vikomt "bazilišek" Valmont, jehož chtíč nelačnil, jen dýku sám sobě hluboko do srdce zabodl. Čáry vášní, máry lásky vytahují nařasené krůpěje slz. Plačky, karmínový mor potřísnil zdobné vlečky, napudrovaný fraucimor.

Kuža007
11.12.2018

Tato kniha mě stejně bavila jako stejnojmenný film.

Layyen
13.09.2018

Bohužel knižní verze tohoto příběhu mě absolutně nezaujala.

ChristineDaee
23.07.2018

Naozaj V.Y.N.I.K.A.J.Ú.C.E. Od románu v listoch sa dá očakávať, že sa bude ťažko čítať, ale opak je pravdou. Práve perfektné podelenie deja a vlastných názorov postáv do korešpondencie vás vtiahne priamo do deja a stanete sa jedným z jeho aktérov. Príbeh sa ani na chvíľu nezasekávala a čitateľa zaplavuje množstvo stále diabolskejších intríg a podvodov. Každá postava je neuveriteľne plastická. A na 18. storočie veľmi odvážne reči o sexe. :D Určite si nenechajte ujsť aj dokonalý film s Malkovichom.

simona5r
20.07.2018

Posloucháno jako audiokniha. Výběr narátorů a jejich výkon je perfektní. Ale obsahově mi tento styl knihy moc nevyhovuje. Vyprávění mi přišlo plytké a opakující se.

johnny01
19.07.2018

Knihu jsem znal z filmů a přistoupil k ní bez přílišného očekávání, ale nakonec mě velice oslovila. Je úžasné, jak se rozehrává několik milostných dobrodružství naráz, že kniha je pořád tak vášnivá a má to šťávu... A konec je opravdu, řekněme, nebezpečný.

jakafe
03.07.2018

Tak tento román mě opět přesvědčil o hodnotě klasiky. Je na něm znát, že je z 18. století, líčení v dopisech je leckdy zdlouhavé a tím pádem jsem celé dílo četla dlouho. Ale zato jazyk je krásný, barvitý, jeho styl dodává sílu intrikám, kterých je v dopisech opravdu jako máku. Až jsem si říkala, jak to takhle morálně zkaženým lidem dokáže tak dlouho procházet. Určitými částmi jsem se prokousávala déle, ale byly potřebné pro celou mozaiku. A poslední část, to bylo něco neskutečného, opravdu jsem si během čtení říkala, jak TOHLE může skončit, jestli, kdo a jak dojde trestu.
Na hodnocení ubírám jednu hvězdičku za tu občasnou rozvleklost, ale nevylučuji, že časem, až se k Nebezpečným známostem opět vrátím (a vrátím se, zejména ten konec si musím prožít znovu), to bude za plný počet. Na příběh, hrdiny i dobu velmi často myslím. Jsem zvědavá, jak vše budu vnímat s odstupem času.
A jestli mohu doporučit, podívejte se spíš než na Formanův film na ten z Johnem Malkovichem, protože ten je předloze opravdu věrný. Ale samozřejmě kniha je kniha.

Nomia
11.02.2018

Vůbec se nebojte dopisů, kterými jen příběh vyprávěn, nebude se jednat jen o přihlouplá psaníčka pro náctileté. Skvěle rozehraná zvrácená hra dvou neuvěřitelně charismatických, povahově možná odporných postav, které si absolutně zamilujete.
Nebezpečné známosti jsou prostě plné sobectví, intrik, sexu, ale i naivity. Hra kočky s myší. Pro milovníky postav, které nejsou zrovna Mirek Dušín, obdivovatel inteligentních, rafinovaných, sebestředných bestií jsou Nebezpečné známosti trefa do černého.

PavlínaAlžběta
17.12.2017

Velká škoda, že tento autor nenapsal více románů nebo povídek. Klasika vše klasik a po zfilmování s hlavním hrdinou J. Malkovichem, jsem tento román měla ještě radši. Kniha psaná formou dopisů, což z počátku každý čtenář hned neocení, ale i tak dokáže vtáhnout do děje, do šlechtické na první pohled uhlazené a přesto zvrácené smetánky, unuděné svými životy, tak, že vymýšlí hry s lidskými osudy. Z anotace je známo, že dva hlavní hrdinové markýza de Merteuil a vikomt de Valmont, kteří si libují v intrikánských hrátkách s lidskými city, ať pro svoji zábavu nebo pouhé msty jsou ochotni zajít velmi daleko. Děj plný romantiky, napětí , intrik... pro mě to bude vždy příběh, který nikdy neomrzí.

roso.mak
23.11.2017

Také vás v dějepise učili, že až do 60 let 20. století vládla cudnost a pobožnost? Tak viditelně učitelé něco vynechali.:-)

Pravda kniha je dlouhá, dopisy rozvláčné, jazyk kudrnatý a v druhé třetině jsem knihu trochu popoháněla a také tak trochu nevěřím, že by někdo dokázal zhynout láskou, nebo že by jedinou dědičku velkého jmění nechali odejít do kláštera, ale za knihu koncem osmnáctého, klobouk dolů!

piquillio
05.11.2017

Nechci, ale pořád musím myslet na to, jak je tenhle román starý. A jak je pořád čerstvý! Obdivuhodný výkon. A moje velká knižní láska.

Jujkyna
18.10.2017

Musím říct, že ve směs celou knihu jsem hltala a hádala jak to asi dopadne, vymýšlela, co se může stát a tak. Nicméně závěr je dle mého pocitu suchý a vůbec mi nevyzněl, zklamal. I přesto mi přijde kniha zajímavým pohledem mezi prohnilou smetánku.

Lessana
29.09.2017

Nebezpečné známosti, alebo ako sa chce z neresti stať cnosť... asi tak by sa dali v skratke popísať zámery a skutky dvoch hlavných protagonistov tohto "listového" románu. Zaujímavá forma, len čo je pravda! Pričom dej krásne odsýpa, akoby šlo o klasickú románovú formu. Najpútavejšie je tu až bolestne presné vykreslenie charakterov - krivákov a podliakov, do špiku kostí skazených (markíza de Merteuil a vikomt de Valmont), až príliš ľahko zmanipulovateľnej hlúpučkej naivky (Cécile de Volanges), čistej, cudnej ženy, ktorá však nedokáže prehliadnuť lesť (pani de Tourvel), popletenej a do vecí nevidúcej matky (pani de Volanges), prvýkrát zaľúbeného, nepoškvrneného mládenca, ktorý tiež nevie rozoznať dobro od zla (rytier Danceny), a múdrej, životu rozumejúcej starej dámy (pani de Rosemonde), ktorá mi bola najsympatickejšia.
Toho intrigánstva ale bolo na mňa akosi priveľa, aj keď Laclos dáva čitateľovi v závere pocítiť aké-také zadosťučinenie. Chápem, že preexponovanie monštróznosti dvoch "libertínskych snovateľov" má byť odstrašujúcou výstrahou pre všetky vekové kategórie... no výsledný pocit z čítania nemám dobrý a nemienim sa ku knihe už nikdy vrátiť.
Videla som aj dve filmové spracovania tohto príbehu - Frearsove Nebezpečné známosti (dokonalé, hoci s veľmi ťaživou atmosférou) a Formanovho Valmonta (akoby odľahčenejšie, a to najmä výkonom nevýkonom C. Firtha) - ale nie sú to záležitosti, ku ktorým by som sa vracala.

snimcibdim
10.09.2017

Kniha, kterou četla opakovaně a ke které se vracím a stále je na ní něco nového. V různých etapách života a na základě různých zkušeností je totiž vždy nejzajímavější jiná dějová linka a i hodnocení motivů a jednání postav se věkem mění.

dancapater
16.08.2017

Kouzlo té doby a jejího pohledu na lásku, nebo spíš vášeň je dokonalé. Možná jsem moc velký romantik, ale za mě dokonalá kniha, kterou mohu číst pořád dokola.

06.07.2017

Notoricky známý příběh tentokrát jako audiokniha, která se opravdu povedla. Známé jsou i filmové verze této knihy. Zvolené hudební pozadí považuji za dost zdařilé. Líbili se mi všichni interpreti, snad až na Kristýnu Frejovou, která nemá moc sympatický hlas a navíc docela přehrává. Ostatní se ale svého úkolu zhostili na jedničku. V cizích jménech se rychle zorientujete a také forma dopisů není nijak rušivá. Za sebe tedy doporučuji k poslechu, i když kniha je tragicky smutná a nekončí právě tak, jak by si člověk přál ...

Katranis
03.07.2017

I takoví jsou lidi...

datel77
26.06.2017

Lstiví, bezcharakterní hrdinové, trochu mi z toho bylo ouzko, vlastně jsem ráda, že to mám za sebou.

Richisa
20.06.2017

Tato kniha mě velmi zaujala, jak příběhem tak zpracováním. Četla se velmi lehce. Nevím co jinak dodat...

Atanone
27.05.2017

Knihu jsem dvakrát nedočetla. Poprvé jsem ji četla někdy v 16, protože nad ní moje kamarádka velmi literárně jásala. Nešlo to,odložila jsem,pak jsem začala po pár letech znova,protože jsem věděla,že by mi ta kamarádka nedoporučila brak,neboli jsem usoudila,že chyba musela být ve mně.
Pak přišel rok,kdy dva režiseři vypustili filmové verze tohoto románu a já měla to štěstí,že jsem jako první shlédla verzi pana Frearse,protože jakkoli miluju Formanovy filmy,Valmont by mě od knihy asi opět odradil. Film oplýval vnější krásou a romantikou,ale podle mě Formanův Valmont postrádá tu úžasnou ďábelskou svůdnost,kterou mu propůjčil John Malkovich.Colin Firth v roli Valmonta je jako dítě,které si nevinně hraje a je přitom tak rozkošný,že byste mu všechno odpustili,zatímco pan Malkovich mě jako vždy totálně zarazil do křesla.
Takže díky pánům Frearsovi a Malkovichovi jsem z hloubi knihovny vyhrabala pana de Laclose a začala znovu číst. Napotřetí se láska odehrála.Pochopila jsem,že jsem prostě poprvé a podruhé byla moc mladá. A že to chce v těch dopisech nahlédnout trochu mezi řádky.

Boo
18.05.2017

Unikátní, neotřelá, poutavá, místy mírně zdlouhavá, přesto velmi obohacující kniha, která se zařadila mezi mé nejoblíbenější nejenom originální tématikou a vznešeným stylem, ale hlavně nadčasovými myšlenkami v každém dopise. Rovněž musím podotknout, že pokud se někomu nechce číst 416 stran, film je taky velmi povedený. Vřele doporučuji obojí!

Marbo
19.04.2017

Poprvé čteno kdysi na střední škole, nyní ukořistěno v antikvariátu za cenu více než směšnou. Knize nelze upřít poutavost a čtivost, přičemž dopisová forma není nikterak na škodu, spíš dle mého názoru dobře doplňuje atmosféru doby, kdy se román odehrává. Kladem je též vykreslení postav a zejména jejich charakterů, kdy se dílo až nebezpečně podobá ruské klasice.
Problém mám však s tempem. Mnoho dopisů je v podstatě vatou, kdy se nic neděje a tak nezbývá než se dílem prokousávat. Nevýhodou bylo, že při opětovném čtení mi k tomuto již chyběla motivace. Přesto se jedná o velice zajímavou knihu a kdož hodláte číst poprvé, klidně si jednu hvězdičku přidejte.

klodnerovic
08.03.2017

"Jestliže se totiž první lásky většinou jeví počestnější a jak se říká čistší, jestliže se přinejmenším rozvíjejí, pak to totiž není, jak se lidé domnívají, způsobeno jemnocitem či nesmělostí, nýbrž tím, že srdce, překvapené neznámým citem, se tak říkajíc na každém kroku zastavuje, aby vychutnalo okouzlení, které zakouší a jež má nad nedotčeným srdcem takovou moc, že je celé zaplňuje, takže srdce zapomíná na všechny ostatní rozkoše" stálo na rukou psaném, okřídlenými srdíčky dozdobeném lístku, který si do knihy kdysi kdosi založil a já jej dnes objevila. Inu, asi si to přečtu ;-).

Audrina
13.02.2017

Ze začátku jsem se trochu bála, jak se mi bude číst román v dopisech, ale překvapivě se to četlo velice dobře. Je sice pravda, že občas jsem se trochu ztrácela v postavách a musela si překontrolovat, kdo komu píše, ale celkově se mi formát líbil.
Oceňuji to, že autor skvěle vylíčil zkaženost tehdejší společnosti, která se vlastně za tu dobu příliš nezměnila. Jediné, co mě trochu zklamalo byl celkem rychlý konec. Dalo by se říct, že se vše vyřeší na posledních dvaceti stranách. Autor ale používá opravdu nádherný jazyk a skvěle vykreslil jednotlivé charaktery.

viva71
08.02.2017

Film jsem neviděla, tak jsem se na knihu hodně těšila. První třetina se dost táhne...ale závěr je strhující. V jedné větě je to příběh vášní, jepičích lásek a intrik, které dostihnou především jejich strůjce.

Dani3
10.10.2016

Na dopisovou formu knihy jsem si zvykala poměrně dlouho. Navíc první polovina knihy byla dost zdlouhavá a celé se mi to četlo těžko.
Hlavně ze začátku jsem měla zmatek v pisatelích (a to jich tam není zase tak moc), přišlo mi, že čtu pořád jedno a to samé dokola. A to nemyslím ty dopisy, které jsou psány z různých úhlů pohledu. U nich klobouk dolů, jak zdání může klamat. Z některých dopisů běhal až mráz po zádech…když uvážím to, že se Valmont a paní de Merteuil jenom nudili….

sinfulka
30.07.2016

Miluju a film s Malkovichem stejně tak!

dearkiki
02.07.2016

Až do přečtení této knihy jsem milovala filmové zpracování tohoto slavného příběhu, ale kniha každý film dalece překonává. Byla jsem doslova nadšená nádherným slohem, stejně jako promyšlenými intrikami hlavních aktérů. Konec byl pravda krutý a to k viníkům i nevinným, ale neměnila bych na tom ani čárku. Dokonalé dílo. Nic úžasnějšího jsem dlouho nečetla a určitě se k textu někdy opět vrátím. Doporučuji!!!

Tess.96
25.06.2016

Dopisový formát mi nikdy nevadil a neměla jsem s tím problém ani během čtení téhle knihy. Co mi dělalo velký problém bylo to, že jsem nepoznala postavy tak dostatečně, jak bych si představovala. Ze začátku jsem v tom měla opravdu veliký zmatek a charakter postav se začínal vyjevovat až ve druhé polovině knihy, což je dost dlouhá a nudná doba. Občas se mi i zdálo, že tam autor použil korespondenci, která byla úplně zbytečná. Takže s čistým svědomím můžu říci, že film je podle mě daleko lepší než kniha.