Vášeň a rozum – Láska v době libertinů

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha obsahuje tři díla francouzské literatury z 18. století, tedy z období běžně charakterizovaného jako libertinská kultura. Výraz „libertinství“ je ovšem mnohoznačný a spadají do něj jak frivolní a lascivní knihy, tak i spisy předrevolučních filozofů a raných osvícenců. Jako první je zařazen jeden z nejznámějších a zároveň nejvíce pronásledovaných textů 18. století, krátký román, jehož titul zní Tereza filozof čili pamětní spis k příběhu otce Dirraga a slečny Eradice (1748) a za jehož autora je nejčastěji považován Boyer d’Argens. Román byl šířen ilegálně, přičemž důvodem nebyly jen jeho silně erotické pasáže, ale zejména „libertinství“ v původním slova smyslu, to jest ideje, které šířil – problematičnost křesťanské morálky, náboženství jako lidský výtvor apod. Román má blízko k markýzovi de Sade, ale v zásadě v něm jde mnohem více o svobodu myšlení v duchu osvícenství. François Choderlos de Laclos je u nás znám pouze jako autor Nebezpečných známostí (1782), avšak jeho literární zájmy byly širší, jak dosvědčuje druhý text publikace – esej O ženách a jejich výchově (1783), který z „feministické“ perspektivy nachází původní přirozenost ženy jako bytosti silné, svobodné a šťastné. Novela Není zítřku (1777), jejímž předpokládaným autorem je Dominique Vivant Denon, rytec a příležitostný diplomat, přibližuje „libertinskou“ dobu jiným způsobem. Rozehrává téma „nicotnosti“ (vlastně se nestalo nic) a nezávaznosti; sváděná a zdánlivě přístupná žena hraje suverénně svou hru, i když jde možná jen o to překonat jistou přesycenost zvláštní tragikomickou epizodou. Příběh sám je krátký, závěr překvapivý a vše je nezvykle „moderní“. Knihu uzavírá zasvěcený doslov o francouzském osvícenství a libertinství 18. století, resp. o jeho kulturně-filozofických základech a literárních souvislostech z pera Miroslava Petříčka. Originální názvy knih: Therèse philosophe ou Mémoires pour servir à l´histoire du père Dirrag et de mademoiselle Éradice; Point de lendemain, Des femmes et de leur éducation...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20715/big_vasen-a-rozum-laska-v-dobe-libertin-8jw-20715.jpg 2.84
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Vášeň a rozum – Láska v době libertinů

PavlínaAlžběta
02.12.2017

Přiznávám, že na tuto literaturu, nedám občas dopustit, i když bývá někdy i pro dnešní svět zvrácená. Vášeň a rozum (Láska v době libertinů) obsahuje tři krátká díla od spisovatelů z 18. století, kteří v dané době byli za tzv. zvrhlíky a jejich díla zakázaná. První román je z pera Boyera d´Argense - Tereza filozof, kde erotiky opravdu není málo a o román se v dané době šířil ilegálně, právě díky erotickému podtextu. Druhý román je spisovatele Choderlose de Laclose, který je znám svým románem Nebezpečné známosti, v této knize se nachází esej O ženách a jejich výchově, kde se spíše popisuje žena od dětství až po smrt, jako bytost silnou, krásnou, šťastnou. Třetí část je novela od Vivanta Denona Není zítřku. Novela pojednává o nicotnosti, intrikách, svádění, nezávaznosti. Do knihy je zasvěceno i francouzské osvícenství a hlavně libertinství. V knize se nachází několik dobových erotických obrazů z 18. století. Tak jako my dnes, měli i naši předci potřeby, chutě a oblibu nejen v lásce, svádění, ale i v sexu.

ziriant
01.11.2014

Jedním slovem: zajímavé. A má to v sobě trochu ironického nádechu, jaký toto slovo získává, když musíme vyjádřit svůj nepříliš nadšený názor a zároveň se někoho nechceme dotknout, a také to obsahuje trochu pravdy, protože zajímavost knize opravdu upřít nemohu. Knihu beru jako obraz tehdejší doby a v tomto pro mě čtení bylo portálem do krajů a časů, které mám v literatuře ráda. Kvalitu ani jednoho z textů však nemohu ocenit nijak vysoce, nicméně je mi jasné, že jednou, v té správné atmosféře, si je přečtu znovu.