Nebezpečné známosti

Nebezpečné známosti https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13322/bmid_nebezpecne-znamosti-Rhj-13322.jpg 4 551 114

Román francouzského spisovatele Choderlose de Laclose, který vyšel prvně v roce 1782 a svou otevřenou kritikou mravů a vztahů určitých společenských vrstev si získal velkou pozornost. V téměř 200 dopisech autor vypráví příběh dvou libertinských šlechticů – Vikomta de Valmont a Markýzy de Merteuil – jejichž největší zálibou je zahrávání si s city ostatních lidí. Bezostyšně svádějí a následně vypočítavě odvrhují nevinné oběti. Brzy se však sami dostávají do nebezpečně úzkých smyček svých vlastních her. ISBN 978-80-200-1437-5 (dotisk 2007)... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Academia

Les Liaisons dangereuses , 1782

pecka02
03.11.2013 4 z 5

Mám opravdu ráda všechny zfilmované verze tohoto díla, je tedy celkem logické, že jsem se pustila i do knižní předlohy. Netušila jsem, že je psaná formou dopisů, ale mile mě to překvapilo. Knížka mě bavila, i když místy mi připadala docela zdlouhavá, nakonec se ale ukázalo, že to mělo svůj význam.

Belatris
21.07.2013 5 z 5

Kdykoliv otevřu knihu a vidím, že jde o epistolární román, strnu. Ovšem v případě Nebezpečných známostí jsem začala číst a odložila jsem ji v podstatě až po přečtení poslední stránky. Žádná nuda, žádná otrávenost z jednotlivých adresátů. Bavilo mě sledovat manipulativní práci s informacemi!
Jak čtu v anotaci - "krutě kultivovaný styl" - to je přesné a zároveň nejlepší reklama. Po zhlédnutí filmu s Johnem Malkovichem jsem nečekala, že mě kniha osloví, ale zázračně se vyhoupla na stejně milovanou pozici jako Frearsův film.

juckey
27.06.2013 4 z 5

Poučný pohled pod pokličku francouzské aristokracie v 18. století. Knížka má mnoho zajímavých myšlenek a rozhodně ji nelze zařadit mezi tuctové romány. Místy je odmítání paní prezidentové trošku rozvláčné, ale vikomt de Valmont to zachraňuje, protože je prostě rozkošný intrikán. Navíc každé zlo je na konci příběhu po zásluze potrestáno, co víc si přát?

neta
05.06.2013 2 z 5

Příliš mě nezaujala dopisová forma, je to snad jediný případ, kdy si myslím, že film je lepší než kniha.

Teraka
07.05.2013 3 z 5

Po shlédnutí filmů dle této předlohy, jsem na knihu velmi těšila, ale její forma v dopisech mě příliš nezaujala a dost těžko se mi kniha četla. Námět samotný hodnotím kladně, ovšem s formou psaní je to už poněkud horší.

bukiet
19.03.2013 5 z 5

Knihu jsem četl kdysi, po té, co jsem v divadle viděl dramatizaci Christophera Hamptona. Mnohokrát. Tedy mnohokrát jsem ji viděl. Knihu jsem četl zatím jen jednou, ale vím, že se k ní ještě vrátím. Je to silnější než já. Viděl jsem i některá filmová zpracování. Potom znovu divadelní verzi a příběh a skvělé postavy mne neustále baví. Je to silnější než já.

Greg25
27.06.2012 3 z 5

Mám ráda film Nebezpečné známosti a ani Formanův Valmont nebyl špatný, ale původní předloha mě kupodivu moc nezaujala. Román v dopisech pro mě není zrovna nejoblíbenější formou, byť chápu, že v době vzniku tohoto díla, to byla jedna z nejoblíbenějších forem psaní.

WEIL
30.10.2011 4 z 5

Pro mě je tenhle román v dopisech stále velkou lahůdkou. Každé psaní charakterizuje jednotlivé postavy a je radostné, tak hezké a výstižné dopisy číst. Navíc přes ně sledovat i románovou linii.

Madluska
30.10.2011 3 z 5

Asi jsem od knížky čekala něco jiného, řekněme poutavějšího. Bohužel mě De Laclos nedokázal zaujmout natolik, aby mi nebyl osud jeho hrdinů lhostejný. Nedovedu určit, zda to zapříčinila forma dopisů, prostředí francouzské smetánky nebo mně nesympatické hlavní postavy, ale Nebezpečné známosti už si znovu (s největší pravděpodobností) nepřečtu.

tynacte
25.05.2011 3 z 5

kniha se mi líbila. Zápletku a hru hlavních hrdinů jsem obdivovala už dávno. Je zábavné sledovat ty zlé, jak si hrají na andílky. Líbí se mi i vlastně všechny filmy, natočené podle tohoto námětu. Jak je vidět, tak každý má to svoje tajemství a myslím si, že právě ti co jsou nejvýš si mohou s ostatními hrát jako s loutkami a to jak v minulosti tak i dnes.

bovinka
30.11.-0001 3 z 5

Perfektní filmové zpracování Miloše Formana Valmont. Ale kniha mi přišla rozvleklá

Jíťa
30.11.-0001 4 z 5

Tahle kritika smetánky 18. st. není vůbec špatná. Forma dopisů jí dodává na zajímavosti a udržuje pozornost. Jen si nejsem jistá, jestli mě víc vytáčela markýza a Valmont nebo ta naivní slečinka, která byla chuděra podvedena proradným vikomtem. Každopádně moment, kdy se oba hlavní intrikáni zapletou do vlastních intrik, je ukázkový :D

Teenka
30.11.-0001 3 z 5

Čekala jsem dílo plné intrik a zvratů...myslím,že se příště podívám na Cruel intentions

Lithin
30.11.-0001

Nebezpečné známosti jsem si přečetla už kvůli filmu Cruel Intentions. Forma dopisů je trošku zdlouhavá, ale tím, že se příběh odehrává v 18. století, má své kouzlo, které dokáže zaujmout.