Nebeští jezdci

Nebeští jezdci https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15165/bmid_nebesti-jezdci-15165.jpg 5 389 74

Román o osudech československých vojenských letců v Británii v době druhé světové války. Autor, palubní střelec čs. letectva, v něm zachytil vlastní zážitky z bojů. K úspěchu knihy přispělo i její slavné filmové zpracování (1968).

Jája92
05.02.2018 5 z 5

Strhující kniha, jedna kapitola lepší než druhá, u některých jsem tajila dech, obzvlášť u těch posledních. Výjimečné dílo, které zasluhuje čtenářovou pozornost.

Dant76
30.01.2018 5 z 5

Zajímavý příběh vyprávějící o životě bombardovacích letců RAF za druhé světové války. O životě v zázemí i v boji.

jan7760
29.09.2017 5 z 5

silna kniha...

Boby17
06.09.2017 5 z 5

Super knížka o našich bombarďácích v řadách RAF. To je klasika, kterou každý zájemce o toto téma musí přečíst! Také filmové zpracování má svoji kvalitu. Bez váhání všech pět hvězd.
Z knih o našich stíhačích jednoznačně doporučuji Jak se plaší smrt od Antonína Lišky https://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/jak-se-plasi-smrt-174341

jadran
27.08.2017 5 z 5

Metal Messiah napsal komentář, ke kterému se skutečně dá dát jenom palec nahoru, protože snažit se napsat cokoliv podobného by bylo naprosto zbytečné. Nicméně, nedá mi, než připomenout autora Nebeských jezdců a doporučit, aby si každý, koho kniha chytila za srdce, našel něco víc o Richardu Husmannovi, o jeho životě nejenom za války, ale také po ní a vlastně až do relativně předčasné smrti. Dudu (stejně jako já) cítí z Janského Nebeských jezdců Remarquea. Protože jak Jánský tak Remarque psali o svých zážitcích a přitom bez jakékoliv exhibice. Nebyli to propagandisté ani filozofující spisovatelé, kteří svá rozsáhlá a bohužel dost často i přeceňovaná díla tvoří pouze jen a jen na základě životů těch druhých. Proto jsou Nebeští jezdci, ale třeba i Velký cirkus nebo Na západní frontě klid nebo Válečný pilot tak autentické. Ti, kdo tyhle (a pár dalších, ale zas tolik jich není...) knihy psali, je totiž prožili....slova jako hrdinství, povinnost, víra ve spravedlnost a bůhvíco ještě totiž znějí nějak tak prázdně v konfrontaci s jejich lidskými příběhy.

xdafcax
05.07.2017 5 z 5

"Víš, tam nahoře, vyprávěl mi táta, tam sídlí Velký Manitou a chová stádo koní, modrých koní. Ti koně nejsou obyčejní, mají zlatá kopyta. Nikdo je neosedlá, nikdo je zkrotit neumí, jen nebeští jezdci..."
Neskutečně silný, autentický zážitek, je tato kniha.

druzickaster
23.03.2017 5 z 5

Výborně napsáno, jinak to říct nejde. Film jsem viděl a je taky dobře natočený, ovšem kniha je kniha. Všichni hrdinové druhé světové si zaslouží úctu a hlubokou poklonu. Když si v knize přečteme co všechno zkusili, jaký je zázrak, že ty jatka vůbec někdo přežil. A na druhou stranu byly rudé bestie schopné tyto hrdiny zavírat do koncentráků a mučit je dál. Neskutečné a neomluvitelné.

3DD!3
23.01.2017 4 z 5

Depresivní válečná jednohubka o tom, že pomáhat se nevyplácí. Strohé vyprávění nabízí pohled na druhou světovou válku z mrazivého sedadla jednoho střelce, který utekl z Čech k Britům a začal na nacisty z letadla házet pumy. Jeho názory, jeho první lásku a další banální věci naruší uprostřed příběhu zvrat, který posune celou knihu o kus dál. Od půlky hodně intenzivní věc, která ani na chvilku nezabředne v protiválečné kritice. Skvělé.

nikikostadinova
14.09.2016 4 z 5

Líbilo se moc, až mně mrzí že více nerozumím letadlům :-). Ale jinak velmi kvalitní kniha, popisující osudy letců.

KLADIK
22.07.2016 5 z 5

Četl jsem jí už jako chlapec a po letech se k ní vrátil. Taky jsem chtěl být pilot. Nebezský jezdec.Je to srdcovka. Jak je již psáno asi nej české dílo tohoto žánru. Viděl jsem taky film myslím , že tam hrál Hrzán, ale nevím jistě.
Doporučuji přečíst krása!!!

Attomica
23.06.2016 5 z 5

Krásný, ale i velmi smutný příběh...

Jane007
05.06.2016 5 z 5

Knížku jsem četla se staženým žaludkem, hrůzou v očích a strachem. Neznám smutnější a děsivější knihu, než je tato. Přesto ji doporučuji.

Pardubičák
22.01.2016 5 z 5

Prostě super!

marekpreucil
04.01.2016 4 z 5

Dobrý moc.

trudoš
22.12.2015 5 z 5

Nebeští jezdci nejsou románem, jehož základ by byl v nosné dějové zápletce. Podobně jako v případě Hlavy XXII se i zde jedná o střípky různých scén, které sem tam vrcholí nějakým tím nečekaným zvratem. Zdaleka se však nejedná o sérii akčních soubojů bojových letadel. Těch je tu nečekaně málo, a možná o to víc jsou silnější. Samozřejmě na rozdíl od Josepha Hellera, Filip Jánský nehýří tolik humorem ani antimilitarismem. Což je pochopitelné, když vezmeme v potaz obsazení Československa německou armádou. Přesto se nedá říci, že by autor válku bral jako nějaké úžasné dobrodružství - právě naopak, dlouho jsem nečetl tak smutnou a bezútěšnou knihu jako je tahle. Je to melancholický příběh z války, který vám dá možnost se na konflikt podívat zase jednou trochu jinak a přitom pořád stejně.
Celkově z vyprávění čpí neskutečná nostalgie nad dobou nebezpečnou i krásnou, obrovský smutek nad ztracenými kamarády a především nezlomný optimismus v dny příští. A hlavně láska k letadlům a létání vůbec.

MP91
20.08.2015 4 z 5

Strach - vyzařuje ze stránek a kompletně pohltí čtenáře. Strach, odkud se vynoří granát a zda zasáhne letadlo. Strach, kdy sedí v kantýně a čekají, kdo už se nevrátí. Strach, kdy se odhrne opona a velitelé představí další místo náletů. Strach z Německa, kterému za celou Evropu mohou něco vracet jen skupiny těchto odvážlivců. Dlužíme jim za mnoho. Autorovi zcela jistě aspoň za připomenutí hodnot, které jsou v životě opravdu důležité - bratrství, odvaha a obětavost.

Působivá kniha. Vlastní příběh dovedený téměř k dokonalosti díky znalosti prostředí. Počáteční a konečná pasáž extrémně působivá a napínavá, střední se mírně táhne, ale snad jen proto, že je čtenář z první třetiny knihy tolik naladěn.

kilometr
16.06.2015 5 z 5

Prostě nádherná kniha,kterou je zbytečné hodnotit.To se musí číst!Mistrovské dílo.100%.

deiwi
09.05.2015 5 z 5

Zřejmě nejlepší kniha o našich letcích, kterou jsem zatím četl. Doporučuji :)

Sandik
04.04.2015 4 z 5

Největším kladem Jánského knihy je drobnokresba všednodenních zkušeností příslušníka RAF za druhé světové války. Právě v této poloze je Jánského kniha nejsilnější a je možná trochu škoda, že autor cítil potřebu do této drobnokresby ještě vkládat velký dramatický příběh. I tady Jánský používal jako předlohu zkušenosti své, svých přátel a druhů v RAF. Kniha je tudíž svého druhu koláží, a to koláží velmi umně sestrojenou. Problém je v tom, že Jánský přecejen nebyl spisovatel a tak působí části příběhů, které sám neprožil a jen vnímal jako divák (a nebo prostě zkonstruoval pro udržení děje), poněkud slaběji než pasáže, které vycházejí z jeho bezprostřední zkušenosti. To se týká především poněkud zkratkovitého závěru knihy, který je na jedné straně příliš útržkovitý, nesouvislý a přitom poněkud neuvěřitelný (především onen výlet do Londýna a románek s ošetřovatelkou). Nejsilnější Jánského knihou by nepochybně byly prostě vyprávěné vlastní příběhy a vzpomínky. Je veliká škoda, že podobná životopisná kniha nevznikla a žel už vzniknout ani nemůže... Celkový dojem: 80%

Dudu
21.01.2015 5 z 5

Cítil jsem z toho trochu Remarquea a moc se mi to líbilo.