Navzdory básník zpívá

Navzdory básník zpívá https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295/navzdory-basnik-zpiva.jpg 5 973 145

Historický román s životopisnou tematikou o osudech středověkého francouzského básníka Françoise Villona. Dějově bohatý román, v němž ožívá středověká Francie s ohromující nádherou šlechtických sídel, špínou chudinských uliček a s nevázaným uličnictvím studentů i vznešeností církevních hodnostářů. V tomto světě žije básník Villon – podivuhodný člověk, darebák s duší dítěte, věčný rebel.... celý text

bookcase
05.08.2013 5 z 5

Měli jsme jako doporučenou četbu, hltala jsem ji...nádherný román.

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

Strašne krásna kniha, vynikajúci Francois Villon a nad to všetko Loukotkovej nádherný štýl, v ktorom slovám dodala neuveriteľnú ladnosť. Vety znejú ako melódia a to robí knihu veľmi výnimočnou.

budíček
08.06.2013 5 z 5

„Boha neuzřím a ďábla jsem už viděl. Peklo nemůže být horší. Peklo se lidem pro lidi znamenitě podařilo zařídit i na zemi. Proč se lidé pro lidi ještě nepokusili napodobit na zemi také ráj?“

Opět úžasná knížka od paní Loukotkové. Ani jsem nečekala, že mě bude příběh básníka Villona tolik bavit. Navíc psaná nezapomenutelným autorčiným stylem. To jak si pohrála se slovy bylo u několika pasáží víc než zřetelné a zvláště na konci rozehrála svůj spisovatelský um.

Samotný příběh je rozdělen do tří částí, tří etap básníkova života. Dějově je zasazen do 15.století. V první části se potkáváme s mladým studentem univerzity v Paříži. A nejen s ním ale hlavně se vším, co k takovému studiu patří, nejen vysedávání nad knihami a na přednáškách, ale také vysedávání v různých hospodách, nepravosti vyváděné s kamarády, navštěvování různých pochybných podniků, hledání lásky, divokost a užívání si života. Často se v knize objevují úryvky ze středověké studentské poezie, která k ději seděla. Tady začíná Villonova zločinecká dráha, nejprve jen drobnými přečiny - školními schválnostmi, tady se seznamuje čtenář s jeho láskami, nejprve s ctěnou paní Ambrou a poté s Kateřinou, dívkou, které si nejprve nijak zvlášť nevšímá, ale která bude jeho největší láskou. Kvůli ní také získá dva silné nepřátele a byť nechtěně spáchá čin, který ho nakonec vyžene z města a dostane ho mezi členy Ulity, tehdejšího podsvětí.

V druhé části knihy prožívá své vyhnanství, čtenář poznává prostředí vyvrhelů a vyděděnců společnosti, ale také jejich osudy a nelehký život. Poté co obdrží milost se vrací chvíli do Paříže, ale jeho divokost a osud ho znovu dostihnou, tady si ale už uvědomuje své city ke Kateřině a alespoň na chvíli si užívá své štěstí. Jenže mu není přáno dlouho, jeho nepřátelé osnují své plány a Villon znovu opouští Paříž. Ocitá se pak v paláci Karla Orleánského, kde se pořádá rytířský turnaj, který nedokáže sice zašlou slávu turnajů vrátit, ale alespoň baví hosty. Villon se dostává mezi Karlovy básníky a poznává další dívku Italku Leonoru. Jejich cesty se ale nesešly na dlouho. Villon se vrací jen na okamžik do Paříže, aby viděl popravu jednoho ze svých nejlepších přátel a toto setkání se smrtí a šibenicí, na něho zapůsobí velmi silně.

Ve třetí části pobývá pak nějaký čas v paláci Jana Bourbonského, opět se ukrývá kvůli několika dalším svým činům i kvůli činům, které sice nespáchal ale jsou mu přičítány. Jméno Villon se stává pojmem. Je několikrát vězněn, i mučen ale jeho duch se zdá i po tolika útrapách nezdolný, nakonec se vrací do Paříže, opět se setká s Kateřinou i se svou rodinou. Všichni jeho staří přátele jsou mrtvi. Hledá nové ale ti mu opět přinesou jen další problémy, díky nimž je odsouzen k oběšení. Nakonec dosáhne zmírnění trestu a musí opustit milovanou Paříž. Pokolikáté již…

Villonův příběh byl silný. Byl zajímavý a byť Villon sám občas působil jako sladký nevinný hošík po chvíli se v jeho životě stalo vždy něco, že se s ním nedalo nesympatizovat. Líčení událostí mi občas připomínalo Tři mušketýry, zvláště pobyt u Karla Orleánského. Neméně kvalitně autorka vylíčila středověkou atmosféru university a života na ní, pochybné putyky plné živlů a neméně pochybných charakterů a konečně také samotné Villonovo věznění, nejen popis vnějšího prostředí ale samotné trýzně jeho duše…

„Je tak těžké pochopit člověka celého? Je to nesmírně těžké. A moudrých je tak málo.“

Blíženec
23.05.2013 5 z 5

Mistrovsky popsaný život básníka a rebela F.Villona. Kniha je ve svých myšlenkách nadčasová. Autorka krásně používá metafory.

Gizminek
20.05.2013 5 z 5

Tuto knihu mám velice ráda, přečetla jsem si ji, abych se dozvěděla více o životě tohoto výjimečného básníka a porozuměla jeho verčům - nezklamala mě.

Joges
04.04.2013 4 z 5

Spisovatelka zúročuje v knize své bohaté historické vědomosti. Na české poměry je to velmi dobré a povedené dílo, tak trochu mi připomnělo úspěšného F.L.Věka. Jen ten děj mi přišel trochu více popisný.

hankapimi
04.03.2013 4 z 5

Francie, 15. století, básník jménem Francois Villon, jehož skutečné jméno jenom hádáme... Jeho buřičské rebelantské verše zněly neučesaně, ale byl v nich skutečný život, osud štvance, pronásledovaného a vězněného, rváče se životem. Jarmila Loukotková mistrně líčí pařížské šlechtické paláce i vykřičené krčmy, studentské bitky, Villonův útěk z Paříže, jeho vězení i toulky Francií. A milovníkům životopisných historických románů románů tím udělala velkou radost !

p.stranska
07.10.2012 4 z 5

mám ráda životopisné romány, ani tento mě nezklamal, doporučuji

Mesič
04.10.2012 5 z 5

Úžasná knížka, je to již hodně let, co jsem ji přečetla, ale okouzlení z jejího přečtení ne a ne vyprchat

Aliii
13.09.2012 5 z 5

Tuhle knížku mám moc ráda a Villonovi básně v překladu J.Loukotkové snad ještě radši. Velký obdiv a smeknutí před autorkou.

Ládja
12.09.2012 4 z 5

Dlouho jsem váhal jestli čtyři, nebo pět hvězdiček. Nakonec, s tím, že jsem se do knihy nemohl nějak začíst jsou to čtyři hvězdičky. Možná v jiném rozpoložení by se četlo lépe. Ale jinak určitě krásný výlet do středověké Francie za jedním z prvních "prokletých" básníků. Čest pani Loukotkové.

Jingle
15.01.2012 5 z 5

Pro mě to byla v době mého dospívání nesmírně čtivá a poutavá knížka. Věřím, že i teď bych ji četla se stejnými pocity. Skvěle napsaná próza proložená Villonovými verši... mlask :)

Le Chat
03.01.2012 5 z 5

Prostě dokonalé! A nejen proto, že jsem frankofilka...

dalimoni
22.12.2011 5 z 5

Výborná kniha, čtivá, kdo má rád historické romány, určitě doporučuji k přečtení. Pěkný popis doby, pěkný příběh.

Katerinka
17.10.2011 5 z 5

tuhle knihu jsem musela precíst do skoly, kdyz sem videla jak je tlusta, tak jsem si rikala ,,no potes´´ ale nakonec byla DOKONALÁ

4xab
09.10.2011 4 z 5

Myslim, ze tuhle knihu by mel precist kazdy.

evickakyticka
22.03.2011 5 z 5

Tuto knihu jsem četla snad ještě na střední škole. Jednou jsem navštívila antikvariát a objevila jsem ji tam. Musela jsem ji mít. I když je kniha delší, hned jsem ji začala číst a všechny rozečtené knihy jsem odložila na později. A taky dlouho netrvalo a už jsem se spolu s básníkem Villonem proháněla po pařížských ulicích a jako čtenář přihlížela všem jeho lumpárnám a nástrahám života. Vřele doporučuji!

Teru
30.01.2011 5 z 5

Úžasně poutavá a skvělá kniha. Přes počáteční strach a obavy z nudného středověkého příběhu jsem dospěla k nadšení a příjemnému čtení. Skvělý nápad byl vkládat do textu i Villonovy básně, obrovsky to přidalo knize na autentičnosti a přiblížil čtenáři básníkovu povahu ještě lépe.

nightlybird
12.01.2011 5 z 5

Autorka proslulá důkladným studiem historických pramenů při psaní svých románů a postava bouřlivého básníka Villona - z takového spojení snad ani nemůže vzniknout nic jiného, než vynikající a poutavá kniha. Jako bonbonek pak u tohoto 1.vydání (z r.1957) působí posledních zhruba 150 stran, obsahujících Villonovy verše (včetně 5 v žargonu).

pajonek
30.11.-0001

Patnácti-dílnou četbu na pokračování z tohoto románu připravila Hana Soukupová. V režii Luboše Koníře účinkuje Hana Kofránková. Četba vznikla v roce 2009 v českobudějovickém rozhlasovém studiu. Přes 6 hodin četby................ stáhl jsem si , poslouchal jsem .........dobré, moc dobré