Návrat z pekla

Návrat z pekla https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289268/bmid_navrat-z-pekla-9BP-289268.jpg 5 251 116

Karlu Millerovi, nadějnému studentovi medicíny, převrátí život naruby nejen krásná židovská dívka Marie, ale také nadcházející druhá světová válka. Společně se stará se svým otcem o pekárnu v přízemí pavlačového domu, v němž místní obyvatele terorizují kolaboranti a donašeči. Karel se neskutečně trápí výčitkami, že nedokázal zabránit transportu své ženy a dětí do Terezína. Díky podrazu se dostane do koncentračního tábora, kde se stane osobním kuchařem velitele. Záhy zjišťuje, že se jeho děti a žena v tomto táboře objevily také. Setká se znovu se svou rodinou? Pomstí se za veškerá příkoří, která mu život do cesty přinesl?... celý text

Pavouček2
04.05.2020 4 z 5

Četlo se svižně, jen to mohlo být víc podrobnější, aby se do toho mohlo víc vžít.

TaLu
21.02.2020 4 z 5

Hodnotím autora za odvahu zpracovat příběh podle vyprávění babičky, která ho vychovala. Je dobře, že nedávné dějiny Evropy i naší republiky stále někdo "oprašuje" nebo "vytahuje ze stínu zpět na světlo" , protože nebezpečí totalitních a diktátorských režimů čelí svět neustále. Lidé toužící po svobodě, bojují a umírají, aby svobodně mohly žít i jejich děti. Příběh se odehrává v dlouhém časovém úseku, vykresluje tragické okamžiky rodiny za druhé světové války i po ní. Myslím, že mladším čtenářům by tato kniha mohla zprostředkovat domu, kterou oni, Bohu díky, prožívat nemuseli. Když si připomenu jak zastaralé jsou doporučené knihy k maturitám ( velmi podobné seznamy, které byly již v době mého studia!), mohla by právě tato kniha, nebo knihy paní Mornštajnové zapůsobit mnohem lépe !

Dandy1
14.01.2020 5 z 5

Jedna z mála knih, kde příběh nekončí s koncem války.

Šánka
06.01.2020 5 z 5

Tohle běžně nedělám, vlastně vůbec. Ale po přečtení posledního komentáře od uživatelky Re@ding_9-wine mám potřebu něco říct, tak to řeknu :-).
Kniha pana Vavříka Návrat z pekla je podle mne jednou z velmi kvalitně napsaných knih na toto tak bolestné a tragické období našich dějin, jak stylem psaní, tak obsahově. Rozhodně se nepovažuji za znalce této tématiky, nezabývám se jí, ale pár knih s tímto tématem jsem již přečetla a jistě ještě přečtu.
Také si nemyslím, že zdejší čtenáři tím, že si tuto knihu přečetli a ohodnotili velmi vysoko, jsou nenároční a neznalí čtenáři....

Re@ding_9-wine
06.01.2020 1 z 5

Další z případů, kdy ani čtenářsky přitažlivé téma nestačí. Pro ty z Vás, kteří se literaturou s tematikou šoa zabýváte, stačí napsat jediné: špatně napsaný "soft" příběh z války. Téma nijak originální, nijak hluboké. Jak napsala evask - dialogy strojené, nepřirozené, jazyk neodpovídající. Pro náročnější čtenáře nedoporučuji.
Jen pro pořádek – bavím se o literárních kvalitách ve fikčním světě, nijak tím neznehodnocuji autorův reálný příběh, respektive reálné vyprávění, které si vyslechl. Téma je to velmi důležité a je třeba si ho připomínat. Jen touhle cestou mě to neoslovilo.

richardgregl1
05.01.2020 5 z 5

Kniha je napsána velmi dobře, líbí se mi jak po stránce obsahu, stejně tak i po stránce jazyka. Autora velmi chválím za to, že se novým způsobem snaží téma holocaustu přiblížit i dnešním mladým lidem. Děkuji za tuto knížku a rád si přečtu i další díla tohoto autora.

Re@ding_9-wine
05.01.2020 1 z 5

evask
03.12.2019 2 z 5

Po literární stránce se mně knížka nelíbila. Dialogy často jakoby strojené, nepřirozené, obraty, jako “ užíval jsem si to” nebo “já to zatím neřeším”, se ve čtyřicátých letech nepoužívaly. Mám dojem, že autor hřeší na pro čtenáře přitažlivé téma.

pocketka
02.12.2019 4 z 5

Krásně napsaná kniha, je v ní moc hezká čeština. Dvakrát jsem ji musela odložit, jak jsem byla znechucena zvěrstvy, které tam byly popsány - ale to je vlastně důvod, proč takové knihy čtu. Určitě sáhnu po další knize od autora.

Karel67
19.11.2019 5 z 5

Souhlasím s předchozím komentářem, že jazyk knihy je nádherný. Nerozumím však až tolik tomu, že si snad autor se čtenářem "zahrává"... Neřekl bych, že je tlačeno na negativní emoce. Ty se u tohoto tématu u normálního člověka dostavují jaksi automaticky. Naopak, finální scéna zobrazující možnost v tu chvíli beztrestné pomsty, která nakonec vyústí v její odmítnutí je spouštěčem obrovské katarze a sebereflexe každého z nás. Vždyť každému z nás někdy někdo ublížil a každý z nás někdy ublížil někomu jinému - i když třeba ne vědomě a ne tak moc... Knihu bych zařadil mezi doporučenou četbu pro mládež. Takto se učí dějiny - ne pouze jmény, čísly a letopočty. Klobouk dolů, pane Vavříku.

DominaCZ
19.11.2019 3 z 5

JAKOUSI ZÁHADOU se opakovaně stalo, že se můj komentář odsud dostal do diskuze a poté zmizel i z ní.
Ve svém komentáři jsem zde se třemi hvězdami psala, že to nebylo špatný, ale že to v mnohém válečné motivy logicky opakuje.
Možná to autora urazilo, proto se to objevilo v diskuzi a pak ani v ní ne, ale já si za tím postojem stojím a proto bych byla ráda, kdyby ten názor byl tady.

Drahuš
19.11.2019 5 z 5

Neskutečně silný příběh, neuvěřitelný, smutný....Kniha čtivá od první kapitoly. Určitě se podívám i na další autorovi knihy.

vsechnonebonic
28.10.2019 5 z 5

Od autora jsem četla Kolotoč strachu a Případ Kláry P. Návrat z pekla jsem přečetla za dva dny. Knížku jsem nedokázala odložit, i když jsem tušila, jaký bude konec. Knížka ve mne zanechala hodně silný dojem.

LéňaM
17.09.2019 5 z 5

Na toto téma ctu hodně a tuto uzasnou knihu řadim mezi poklady.
Skvěle napsano!!!

alexis818
15.09.2019 5 z 5

Naprosto úžasná kniha.Téma holocaustu mě velmi zajímá a proto mám za sebou mnoho knih na toto téma.Musím napsat,že tohle dílo patří mezi ty nejlepší,které jsem četla.Příběh je napsán moc pěkně,čtivě a člověka fakt vezme za srdce.Děkuji autorovi za tuto knihu,měl by ji číst každý,aby se prostě na ty hrůzy nikdy nezapomnělo.

janedeka
03.08.2019 5 z 5

Kniha se čte jedním dechem. Na hlavním hrdinovi Karlovi je sympatické, že po všem, co prožil, není fanatik žádným směrem, a přesto v rámci svých možností jedná velmi rozumně. Autorův styl psaní je úžasný, srozumitelný a knihu lze doporučit i mladším čtenářům.

Chytuš
22.07.2019 4 z 5

OK, takže bez toho miniaturního spoileru, na který jsem sice na začátku komentáře upozornila, ale zřejmě i tak vadil (kdo si chce oba texty srovnat, původní komentář přesunutý do diskuze):
U tohoto románu oceňuji krásnou češtinu, která čtenáře přenese do předválečné a válečné doby. Jako bych místy sledovala černobílý dobový film. Potud naprostá spokojenost. Čiré nadšení ale u mě postupem děje trochu vystřídal pocit, že si se mnou autor zahrává až moc. Nedokážu to přesně specifikovat, ale jakoby už byl celý děj tlačený příliš přes (negativní) emoce. Vím, že to k takovému silnému tématu patří, ale na druhou stranu mi některé pasáže prostě přišly příliš nepřirozené.

jasmína
18.07.2019 5 z 5

Oblíbený spisovatel Jan Vavřík opět nezklamal.

Nedokážu si vůbec představit opustit své děti, a celkově hrůznosti té doby......

Přidávám se k názoru miretti.

Chytuš
17.07.2019 4 z 5

Pozor, v komentáři je drobný spoiler...
U tohoto románu oceňuji krásnou češtinu, která čtenáře přenese do předválečné a válečné doby. Jako bych místy sledovala černobílý dobový film. Potud naprostá spokojenost. Čiré nadšení ale u mě postupem děje trochu vystřídal pocit, že si se mnou autor zahrává až moc. Nedokážu to přesně specifikovat, ale jakoby už byl celý děj tlačený příliš přes (negativní) emoce. Vím, že to k takovému silnému tématu patří, ale na druhou stranu mi některé pasáže prostě přišly příliš nepřirozené (například vzpomínky malého Karlíka, v té době pětiletého...).

Šánka
03.07.2019 5 z 5

O této knize by se toho dalo napsat hodně, zasáhla mě, panu Vavříkovi se to povedlo již podruhé.
Budiž mementem této knihy, že dějiny se opakují, pokud se z nich nepoučíme. To by měl být odkaz pro nás všechny, aby naše děti, vnoučata a další generace již nikdy něco podobného nezažily.....
A až zase někdy budeme řešit ,,blbosti", nadávat, jak se nám spousta věcí nelíbí, vzpomeňme si, že bylo hůř, že každý totalitní režim nás připraví o naše svobodné rozhodování, naše blízké, naše já....Příběh nekončí porážkou nacismu, ale nástupem komunistického totalitního režimu.
Pane Vavříku, děkuji za tuto knížku.