Na čáře

Na čáře https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392912/bmid_navrat-krale-sumavy-1-dil-Aay-392912.jpg 4 96 29

Návrat Krále Šumavy série

První díl komiksové trilogie na motivy románového bestselleru Davida Jana Žáka „Návrat Krále Šumavy“. Je pár let po válce a Šumava připomíná divoký západ, zemi nikoho, eldorádo dobrodruhů, tajných agentů, pašeráků a převaděčů. Neklidný rajon esenbáků a pohraničníků, kteří se snaží nastolit pravidla nového režimu. Jako magnet přitahuje dramatické osudy. Ale jeden se z nich vymyká. Josef Hasil nejprve pomáhá střežit hranice v uniformě Sboru národní bezpečnosti, aby se po únoru 1948 stal jeho nejobávanějším soupeřem, kterého sami estébáci později nazvou Králem Šumavy. V hlubokých lesích, na slatinách, ale i ve výslechových místnostech a trestaneckém táboře, tam všude se odehrává napínavý příběh rodinných pout, jednoho přátelství, odvahy, věrnosti a zrady. Inspirováno skutečnými událostmi.... celý text

Marika Vanova
14.08.2023 4 z 5

Četlo se rychle. Kdybych o tom příběhu něco nevěděla, měla bych v tom trochu chaos. Ale jinak dobrý.

hrebmi
11.06.2023 2 z 5

Kdybych neznal "děj" z literatury faktu, moc bych si toho asi z comicsu neodnesl. Přeskakování děje, které tu mnohé příspěvky kritizují, není podle mne to nejhorší, je vždy uvedeno i lokací a datací, takže čtenář si to může domyslet. Co si ale domyslí mladý čtenář, zda dokáže činit rozdíl mezi rokem 1948 a 1950, toť otázka. Mnohá okénka comicsu jsou tak malá, že detaily kreseb splývají nebo z nich není nic moc poznat. Jakkoliv na comicsy nejsem žádný znalec, rozhodně už jsem viděl ty s větší výpovědní hodnotou.

konicekbily
09.04.2023 3 z 5

Omylem jsem si knihovně objednal komiks místo knížky. Po šedesáti letech jsem se prolistoval ke konci prvního dílu. Navnadil mne ke čtení románu. na komiksy nejsem odborník, nevím, co mám očekávat - proto průmšr.

mcabr
05.01.2023 4 z 5

Dobrý.

oladnb
09.08.2022 4 z 5

Komiksy miluju, tento jsem jako mnoho dalších ještě nečetla, proč po něm nesáhnout? Někomu děj přišel nepřehledný, že se v něm špatně orientuje atd., mně nikoli, chápala jsem ho dobře a celou dobu jsem si to užívala. Téma si chci přečíst i jako román, tento komiks bylo mé první střetnutí s krále Šumavy "naživo", moc podrobností neobsahuje, tak bych si to ráda ještě podpořila jinými díly.

Lucek
31.05.2022 1 z 5

Tak tohle bylo opravdu velké zklamání. Těšila jsem se na napětí, zajímavé kresby a stísněnou atmosféru. Nenašla jsem ani jedno. Grafické zpracování nepřehledné stejně jako skákání v čase, čekala jsem i více textu.
V ději jsem se orientovala jen díky znalosti příběhu Krále Šumavy.
Pokračování si ráda nechám ujít...

Norri
27.04.2022 4 z 5

Život píše šílené příběhy. A nikdy je nepřestane psát, protože vždycky se najde dost magorů, kteří budou dělat jiným ze života peklo. Příběh Krále Šumavy jsem neznal, měl jsem o něm jen povrchní povědomí, a tak byl děj této knihy pro mě nový, napínavý a poučný. Škoda jen určité zkratkovitosti scénáře v některých pasážích, kdy to vypadá, že bylo několik stránek vypuštěno a čtenář se horko těžko orientuje. Knihu jsem koupil od Karla Osohy kvůli jeho kresbě a právě ke kresbě bude směřovat moje druhá výtka. Osoha rozhodně umí kreslit a jeho postavy vypadají velmi skutečně a emoce v jejich obličejích jsou jasně čitelné. Měl jsem ale velký problém rozeznat kdo je kdo. Šlo by to podle vlasů, ale neustále se tam nosí policejní čepice, klobouky a jiné pokrývky hlavy a já jsem často jenom odhadoval kdo je kdo. Jinak má kresba parádní atmosféru a kreslená příroda i rozpadlé baráky v pohraničí vypadají reálně. Do dalších dílů rozhodně půjdu.

keny
31.03.2022 3 z 5

Zajímavé téma, ale ztrácela jsem se občas v ději...co bylo, co je...

ArthasKarfa
13.02.2022 2 z 5

(SPOILER) Komiksové zpracování příběhu dvou kamarádů PS. Děj je velmi nepřehledný, protože stále přeskakuje z doby na čáře do části, kdy jsou kamarádi zavření v lágru. Styl komiksu mi příliš nevyhovoval a často sem i stalo, že jsem ani po delším pohledu na jednotlivý obrázek nevěděl, co na něm je. Moderní styl výkladu příběhu i kamarádství a událostí kolem roku 48 mi také příliš neimponoval. Za mě opravdu ne příliš povedené.

Denny456
01.10.2021 2 z 5

Tak konečně vyšel třetí díl a tak jsem si přečetl všechny tři díly najednou. To velmi doporučuji. Bohužel je kresba poměrně nepřehledná, zvláště u postav a pokud nejste pozorni, rychle se poztrácíte v ději. Ve všech dílech se navíc skáče na různá místa a v různých časech a upřímně si nedokážu představit, že to někdo zvládne přečíst aniž by si prostudoval předešlé díly. Jinak děj je zajímavý a vzhledem k tomu, že jsem o panu Hasilovi nic moc nevědě, tak velmi poučný. Bohužel grafická koncepce knih to velmi sráží.

Winster
04.07.2021 1 z 5

Jeden velkej zmatek. A je vidět, že se to psálo v naší době :) ...

Bětužka
07.03.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila, jediné co bylo matoucí že se tam pořád střídaly místa.

tektit
11.01.2021 4 z 5

Bavilo mě to. Zpracování a příběh, který ani nemusí mít popisky .

Gabi13
23.07.2020 5 z 5

Za mě skvělé. Už bych chtěla v ruce držet pokračování. Přečteno na jeden zátah. Skvělá ilustrace, hlavně při záběrech detailů ve velkém prostoru. Perfektní téma a děj. Není potřeba porovnávat s Králem Šumavy originál. Toto je originální dílo samo.

Mruskulka
11.03.2020 4 z 5

Přečteno na základě čtenářské výzvy: Kniha, která nesplňuje ani jedno z předešlých témat letošní výzvy. Přemýšlela jsem a mám takový pocit, že komiksová kniha ve výzvě ještě nebyla.

tomexx
05.03.2020 2 z 5

Príliš ma to nepohltilo, neviem či ma z deja vytiahli rôzne sa prelínajúce časové roviny alebo príliš veľké skoky medzi komiksovými obrazmi. V diele sa vyskytol odkaz na Aloisa Nebela, ale príbehu to nepomáhalo. Skôr mi to prišlo podobné ako prvoplánový product placement v TV seriáloch...

lilites
22.01.2020 4 z 5

V prvé řadě je nutnost uvědomit si, že tato kniha není Návrat Krále Šumavy, nýbrž je toto dílo založené na motivy již zmíněné knihy (stejně jako film), tudíž nemůžeme čekat stejnou věc a musíme být otevření něčemu trochu jinému. Též musím zmínit, že né každému se zamlouvá komiksový styl, ale já říkám: proč ne?
Podle mě je to zajímavé zpracování, je to něco jiného, nového a možná toto zpracování přitáhne i svátečnější čtenáře, kteří by si knihu o 400 stranách nepřečetli, zatímco komiks zvládnou za půl hodinky s relativně stejnými informacemi. (Samozřejmě nechci nikoho nijak popouzet.)
Můj názor je, že to není špatné, komiksy obvykle nečtu, proto nemohu porovnat grafickou stránku, ale mohu zmínit, že mě to bavilo, černobílá kombinace se k tomu dobře hodí, je to jednoduché, výstižné, jen to skákání v čase je občas trochu matoucí, jinak celkem dobrý počin.
Ale jak říkám, ne každému se autoři zavděčí a náročnějším čtenářům může být tato varianta nepohodlná.

bertrand
26.11.2019 3 z 5

Ehm... jak to říct.
Pokud se Vojtěch Mašek pohybuje ve vlastním vesmíru fantasknosti, jedná se vždycky o zajímavé a originální dílo. Pokud se však pokouší pracovat na poli reality (a nespolupracuje s někým, kdo je zde jako doma), výsledkem je pro mě vždycky zklamání (viz i Drak nikdy nespí). Očekávání hraje jistě roli - od nadprůměrného tvůrce chceme nadprůměrný příběh.
Jako jsem Karla Osohu chválil při za spolupráci s Kosatíkem (Češi 1948) tak zde mi připadá, že se ilustrací chopilo nějaké jeho méně nadané dvojče. Co tím chtěl básník říci? Kdo je kdo? Kdo s kým zrovna mluví a proč? Co se teď děje? Luštil jsem tato témata většinu času četby.
Nejasné grafické rozlišení postav postav podrazilo nohy i rozkreslení akce do více panelů... otázka "co se to děje" přebila formu a zbyl roztahaný, průměrný příběh s nejasnými konturami.
Za mě nevyužitá šance.

ADE138
21.10.2019 4 z 5

Povedený komiks. Hodně se mi líbila kresba, scénář skáče v čase a trochu jsem se v něm při prvním čtení ztrácela

Kate18
08.08.2019 4 z 5

Krasná černobílá kresba vypráví příběh Josefa, Zdeňka, Marie, Vlasty a Tondy. Ocitáme se mezi lety 1948-1949 kdy se Josef a Zdeněk dají k SNB. Mají za úkol hlídat “čáru”. Brzo je situace zcela opačná a dojde k incidentu, který vše změní a naši hrdinové se dostanou do nesnází. Kdo je ten slavńy král Šumavy, který pomáhal lidem přes čáru?