Návrat karavel

Lisabon, 70. léta dvacátého století: v duchu magického realismu ožívají velké postavy portugalských mořeplavců a kolonistů: Luís de Camões, Vasco da Gama, Pedro Álvares Cabral a ostatní, dnes již zapomenutí hrdinové portugalské historie. Postavy mořeplavců bloudí po proměněném a jim neznámém Lisabonu a očekávají návrat lodí ze zámořských výprav a obnovení slávy kdysi mocného Portugalska. Nostalgická i kritická připomínka kdysi slavné koloniální doby od jednoho z nejznámějších současných portugalských spisovatelů. Za kritické zpodobnění Portugalska jako koloniální mocnosti a nedotknutelných hrdinů-mořeplavců se v době vydání románu snesla na jeho hlavu vlna kritiky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377383/navrat-karavel-amq-377383.jpg 3.34
Vydáno, Garamond

As Naus, 1988

Kniha Návrat karavel

soukroma
27.06.2020

To se opravdu nedalo: od první strany jsem vůbec netušila, co tím chce autor sdělit. Pomíchané bláboly, nesrozumitelné. A přitom karavely, moře a mořeplavci, to je moje, a portugalské obzvlášť. Škoda.

Teckovana
29.01.2020

Všechna sláva - polní tráva. Tak nějak lze shrnout poselství této knihy. :-)
Autor se zaměřil na slavné portugalské mořeplavce, objevitele a vojevůdce, nechal je dožít se neslavného konce koloniální říše a možná až příliš detailně popisuje jejich návrat domů do "království". Je to poněkud náročnější četba, výhodu mají znalci portugalských dějin. Není to nic příjemného pro sentimentální čtenáře, občas se dočteme docela odpudivé věci, ale také se tu najde pár hodně vtipných pasáží, kvůli kterým se mi kniha nepochybně vtiskne do paměti.

Portugalsko portugalská literatura zámořské objevy

António Lobo Antunes
portugalská, 1942