List zo záhrobia

List zo záhrobia https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378944/bmid_list-zo-zahrobia-nHe-378944.jpg 5 444 107

V roku 1990 sa začína nová éra v dejinách nášho štátu, staré socialistické štruktúry sa rúcajú, nastupuje demokracia so všetkými kladnými aj zápornými dopadmi na bežných ľudí, policajtov nevynímajúc. VB – Verejná bezpečnosť sa pretransformovala na Policajný zbor, ale otázka, kto ho bude tvoriť, vyriešená nie je. Stanú sa zo všetkých príslušníkov zo dňa na deň policajti? Čaká funkcionárov a politicky aktívnych príslušníkov odchod do civilu? Doplatia na nové zmeny aj skúsení renomovaní kriminalisti, ako je komunista Eduard Burger, alebo ich nový režim omilostí? Dilemu vyrieši osudové rozhodnutie novozvoleného prezidenta. Uvedie sa neuváženým, krátkozrakým činom – vyhlási širokú amnestiu. Nočné ulice Nášho Mesta sa presýtia ľudským odpadom, novodobí detektívi dostanú šancu poupratovať, dokázať spoločnosti svoju opodstatnenosť. Všetko sa mení, nová demokratická doba prináša nové vraždy, ktoré svojou brutalitou a beštiálnosťou ďaleko prevyšujú staré socialistické. No všetko so všetkým súvisí, tieň minulosti sa vznáša nie len nad detektívmi, ale aj nad vrahmi. Na otázku, komu svitá na lepšie časy, zatiaľ nevie odpovedať nikto, všetko ukáže budúcnosť.... celý text

Jitka6
30.05.2019 5 z 5

Líbila se mi

Ivan F
21.05.2019 5 z 5

Byť na mieste Krauza stojaceho oproti Gregorovi Martinkovi, takisto neceknem ani slovo. Bol to vrah, ale chápem ho. Výborný záver knihy. Viac dodať netreba, asi len toľko, že tým, ktorým Havel svojou amnestiou nepriamo zabil niekoho z rodiny, príbuzných či kamarátov, ho musia nenávidieť a priať mu, aby ho studená hlina tlačila poriadne na hrudi a nenašiel pokoja, lebo si ho podľa nich nezaslúži. Čo sa mňa, ako čitateľa týka, je tento diel jeden z najlepších, výborne odvedená práca.

Dimas
12.04.2019 5 z 5

Hodně mrazivý příběh...

Jiparis
09.04.2019 5 z 5

Kromě čtivého příběhu se mi líbila i sonda do mysli policistů a jak oni vnímali Havlovu amnestii. Snad jednou vyjde kniha, která zhodnotí i tu Klausovu.

brabofka
08.04.2019 5 z 5

Myslím, že ke knihám tohoto autora jsem již napsala všechno. Další ze série povedených kriminálek. :-)

Greenfingers
20.03.2019 4 z 5

Taková "domácí zabijačka". Přesto si Dominik Dán udržuje svůj standard a kniha je velice čtivá. Líbí se mi, že autor neztratil smysl pro humor, což na jeho detektivkách vždy oceňuji.

Ivan Kučera
18.03.2019 3 z 5

„Aj také blbosti som si mal všímať? – „Veľa blbostí nám už pomohlo vyriešiť prípad.“ Moja prvá a asi aj posledná dánovka. Čítalo sa to dobre a svižne, ale kriminálky jednoducho nie sú mojou šálkou kávy. Dominik Dán rozhodne a bez debaty vie vystihnúť vzťahy na policajnom oddelení (parťák vs. šéf, parťák vs. parťák), vypočúvacie metódy, vyšetrovacie postupy a typicky „policajné“ dialógy a hlášky. To všetko má zjavne v malíčku. Príbeh ma ale nebavil a postavy mi pripadali príliš neviditeľné na to, aby som im držal palce. Potešila ma retro zápletka zaujímavá o šialených a neospravedlniteľných Havlových amnestiách („Stane sa niečo podobné, ako keby si do stolitrového akvária nalial dvesto litrov vody.“) .

JelloBiafra
28.02.2019 5 z 5

(SPOILER) Január 1990. V Československu nastávajú po páde komunizmu nové pomery a policajti, ktorí boli dovtedy straníci KSČ sa obávajú o svoje stoličky. Lenže prezident "humanista" Václav Havel vyhlásil totálnu amnestiu s ktorou sa dostali na slobodu tisíce ťažkých kriminálníkov, medzi nimi aj mnoho vrahov. Bolo teda viac než isté že skúsené policajné kádre budú predsa len potrebné. Trojica Krauz-Burger-Hanzel bude mať tentoraz plné ruky práce pri riešení dvoch závažných prípadov vraždy a odstraňovaní následkov amnestie, ktoré rezonovali v spoločnosti ešte mnoho rokov. Opäť sa jedná o zručne napísanú detektívku s precízne zachytenou dobovou atmosférou a znovu tu funguje opis vtedajších spoločenských nálad. Dočkal som sa tu aj jednej veľmi odpornej scény vraždy, kedy aj mne (mladému cynikovi) dokonalo padla sánka a ešte stále je mi z toho zle. Rozhodne si tento List zo Záhrobia prečítajte, nebudete ľutovať.

Lotka
25.02.2019 4 z 5

Příběhy ve více časových rovinách, které se na konci spojí v jeden. A nezklamalo ani slovo. Dánův humor i napětí bylo na svém místě.

francouz
22.02.2019 5 z 5

Ano asi , to bylo jedno z těch špatných rozhodnutí, člověka, který jinak ovlivnil velkou část nás obyčejných smrtelníků. Myslím tím amnestii. ta je několikrát zmíněna, jako něco naprosto úletného z pohledu kriminalistů, a je pravdou, že tak jak byla pojata...
No, ale vraťme se se k dílu samotnému. No to je prostě paráda, tak jak ji známe z pera autora.
Je to čtivé, bez zbytečných zákrut Vás to šine k očekávanému finále. Ano to je Dán, bez nějakých kudrlinek, je to poctivá detektivka, navíc z doby, kterou i já pamatuji s podobnými přebrepty, jako jsou dobrý den soudrzuzi, a pardon pánové...
Zažil jsem to na vojně, i když to nebylo v tu chvíli tak humorné, když jsme se hlásil slovy pane majore a byl jsem dvakrát vácen s tím, že po třetí dostanu nějaké vostré. No ano ten den to bylo ještě soudruhu majore, pane bude totiž platit až zítra, soudruhu desátníku....
Navíc mám rád když se dějová linka z dávné historie protne s tou nynější. V podání pana Dána, to vždy naprostá radost, která je ještě okořeněna humorem, takže za mě naprostá paráda.

babystar
17.02.2019 5 z 5

(SPOILER) Příběh z doby, kdy po Havlově amnestii opouští věznice i vězni, kteří jsou nebezpeční pro své okolí. Jde vlastně o tři případy. První z osmdesátých let o krádeži šperků a druhé dva z let devadesátých o dvojnásobné vraždě a pak nálezu umučeného muže. Nakonec se ukáže, jak všechny případy spolu souvisí. Je to vlastně příběh zloděje, který v podstatě díky amnestii přišel o svou rodinu a nakonec se z něj stal i vrah. Opravdu silný příběh.

harena
17.02.2019 5 z 5

Tentokrát je příběh zasazen do doby, kdy prezident Havel vyhlásil všeobecnou amnestii a amnestovaní vrazi se začali "přizpůsobovat" životu na svobodě. V té době se ještě neví, jestli se na kriminálce bude propouštět, či ne, jak se to vlastně politicky rozhodne a zdá se, že záleží jen na tom, zda se Krauzovi, Burgerovi a Hanzelovi podaří objasnit vraždu mladé ženy a dítěte. Příběh zaujal autentickou atmosférou, Dán píše vtipně,lehce a navíc ví, o čem. Na konci, když Kraus odchází z vězení od Gregora, mi nebylo dobře na duši. Pamatuji se na tu dobu a tolik zbytečně zmařených a zpackaných životů nemuselo být.

ivoiro
08.02.2019 5 z 5

Opět ANO za plný počet bodů. Vzpomínka na minulost.

Ladys
05.02.2019 4 z 5

Klasická dánovka.
Má slušný děj, spád a i časová rovina románu je zajímavá. Toť ale vše.
Přestože se kniha četla opět dobře, nějak mi nepřijde ničím překvapivá, nebo jak to říct.
Není se ostatně čemu divit. Při množství titulů, co už má autor za sebou, ani nemůže být každá zápletka kriminální "bomba".
Knihu smlsnete za pár hodin které stojí za to, ale nic extra nečekejte. Přesto je to pořád D. Dán a už se těším na další kousek.

Ivana11
25.01.2019 5 z 5

Opět výborné.

tygřík2
25.01.2019 5 z 5

Opať som čítala ušami, opať, ako inak, v slovenčině. Aj tento raz dvojica DD+MG. Aj tento raz skvelý zážitok. Veĺmi sugestívne popísané kriminálne činy. Brrr!!! Krásna práca so slovíčkom "no".
Teraz rozmýšlam, či slovo gargol z úslovia "liať dole gargolom" má čo spoločného s tým architektonickým prvkom gargoylom :-))

Kortez
21.01.2019 5 z 5

Nemůžu si pomoct, ale knihy Dominika Dána žeru jednu za druhou a maximální spokojenost. Tahle téměř novinka se řadí dějem k začátkům éry kriminalistů z Našeho Města a i když jsem se obával že hopsání v různých letopočtech v sérii bude na škodu, vůbec to tak není. Krauz a spol. zase nezklamali a nabídli další "jednodechovou" pecku, tentokrát kolem "úžasné" prezidentské amnestie.

faba
14.01.2019 4 z 5

Nezklamalo, ale v porovnání s ostatními... i když na základě dobrého tématu.

Patapuf
05.01.2019 4 z 5

Opět další stylové čtení.... poslední dvě knížky co sem četl byly excelentní... jediný fakt, který připravil knihu o plný počet hvězd je v tom, že už sem od poloviny věděl kdo ho zabil a jenom sem čekal až se autor vymáčkne...

mi-380
02.01.2019 5 z 5

Začátek roku 1990. Další lekce z historie od Dominika Dána.
Téma: Rekonstrukce československých policejních sil.
Otázka: Vyházet všechny komunisty a nahradit je novými lidmi, kteří nebyli spojeni se starým režimem?
Autor na několika propojených kriminálních případech nachází odpověď. Díky amnestii prezidenta Havla došlo k tak prudkému nárůstu násilné kriminality, že každý zkušený policajt byl dobrý. Dříve nebo později odevzdali stranické knížky, súdruhovia sa premenili na pánov, a práce bylo, že nestačily přesčasy.
90 % (zatím 92 hodnocení, průměr 91 %).

PS: Chronologicky zatím čtvrtý díl.
PS2: Na časové skoky jsme u Dána zvyklí, tady jsem ale musel být velmi obezřetný, abych se neztratil.

Dominik Dán
slovenská, 1955
2016  89%Smrť na druhom brehu
2007  91%Cela číslo 17
2005  83%Popol všetkých zarovná
2012  89%Uzol
2013  89%Básnik

Kniha List zo záhrobia je v