List zo záhrobia

List zo záhrobia https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378944/bmid_list-zo-zahrobia-nHe-378944.jpg 5 444 107

V roku 1990 sa začína nová éra v dejinách nášho štátu, staré socialistické štruktúry sa rúcajú, nastupuje demokracia so všetkými kladnými aj zápornými dopadmi na bežných ľudí, policajtov nevynímajúc. VB – Verejná bezpečnosť sa pretransformovala na Policajný zbor, ale otázka, kto ho bude tvoriť, vyriešená nie je. Stanú sa zo všetkých príslušníkov zo dňa na deň policajti? Čaká funkcionárov a politicky aktívnych príslušníkov odchod do civilu? Doplatia na nové zmeny aj skúsení renomovaní kriminalisti, ako je komunista Eduard Burger, alebo ich nový režim omilostí? Dilemu vyrieši osudové rozhodnutie novozvoleného prezidenta. Uvedie sa neuváženým, krátkozrakým činom – vyhlási širokú amnestiu. Nočné ulice Nášho Mesta sa presýtia ľudským odpadom, novodobí detektívi dostanú šancu poupratovať, dokázať spoločnosti svoju opodstatnenosť. Všetko sa mení, nová demokratická doba prináša nové vraždy, ktoré svojou brutalitou a beštiálnosťou ďaleko prevyšujú staré socialistické. No všetko so všetkým súvisí, tieň minulosti sa vznáša nie len nad detektívmi, ale aj nad vrahmi. Na otázku, komu svitá na lepšie časy, zatiaľ nevie odpovedať nikto, všetko ukáže budúcnosť.... celý text

hanzmb
17.07.2020 5 z 5

Další vynikající autorova kniha z velmi (pro budoucí policii) kritického období. Moc jsem si tentokrát vychutnával vzájemný humor a narážky vyšetřovatelské party. Druhá půlka bohužel ztrácí na napětí. Vrah se dá vydedukovat po pár stránkách. Doporučuji tuto sérii číst chronologicky a ne podle vydání. Další zajímavý pohled na Havlovu amnestii. Já to mám v hlavě jako hrůzu, když nám ze dne na den skončila celá lisovna, lakovna vrchního laku a půlka montáže.

Vilma232
11.07.2020 5 z 5

Amnestie přináší spoustu potíží kriminalistům z Našeho Města a oni dobře ví, že to, jak si poradí s prvními náročnými případy, může rozhodnout o jejich další kariéře. I v tomto případě DD zcela přesvědčivě popisuje nejen samotný kriminální příběh, ale i atmosféru doby.

viweb
06.07.2020 5 z 5

Opět vynikající 5/5

ArwenAragorn
21.06.2020 4 z 5

Rok 1990, nastupuje demokracie s dopady pochopitelně i na policejní aparát, který ovšem kromě změn sužuje hromadná amnestie. A mají proč se bát. Naši starou známou skupinu překvapí dvojnásobná mimořádně brutální vražda, a brzy po ní další.
Tentokrát jsem četla ve slovenštině, myslím, že to je rozumnější. Dobrá detektivka.

pavlinka0250
11.06.2020 5 z 5

Opět naprosto perfektní. Poslechnuto jako audiokniha, tentokrát v podání Mariána Geišberga.
Ovšem musím podotknout, že má představivost u scén s vrtačkou jela na plné obrátky a skoro to bolelo i mě.
*****

Abroš
10.05.2020 5 z 5

Všechny jeho knihy jsou skvělé.Havlova amnestie v praxi

JannaB
27.03.2020 4 z 5

Skvělá. Člověk už neví, jak má dál komentovat jeho knihy, když jich má tolik a zatím ani jedna nezklamala. Doufám, že ani další nezklamou.

items
04.03.2020 5 z 5

Žiadni geniálni zločinci, žiadny geniálny a nesmrteľný superhrdina, žiadna zbytočná brutalita a pritom také dobré!
Skvelá práca!

callahanh
11.02.2020 4 z 5

Víceméně standardní "dánovka", v níž se řeší dva zdánlivě nesouvisející případy, které se tentokráte odehrály v bouřlivém období změny režimu a převlékání kabátů. Podobně jako tehdy byla pravděpodobně trochu zběsilá doba, je zběsilé i tempo knihy, v níž je nasazené hodně svižné tempo, dialogy jsou krátké a úderné, psychologie postav zachycuje jen to nejnutnější a taktéž popisy jsou velmi úsporné, i když hodně naturalistické. Humor tu sice nechybí, ale trochu ustoupil do pozadí, přednost dostává spíš realistický cynismus. Ani oblíbení hrdinové tentokrát neprožívají žádná osobní dramata, ale soustředí se na pracovní záležitosti a velkou nejistotu. Vyznění pak je smutné, tragické a dost kruté, i to ale patří k tehdejší době. Jediné, co bych autorovi tentokrát vytkl, je závěrečné moralizování a trochu laciná obžaloba Havlovy amnestie, která se do knihy moc nehodí, na druhou stranu chápu důvody, proč se tam objevila. 75 %

Kočičáci
29.01.2020 5 z 5

Můj drahý Dominiku Dáne,
musím Vám napsat, že mě Vaše kniha opět velmi potěšila.
Je úžasné, jak věrohodně dokážete zachytit atmosféru ve společnosti, díky tomu si každý může danou dobu naplno prožít. Tento příběh z devadesátého roku je opravdu brutální. Amnestovaní trestanci se pokoušejí vrátit se do života a bohužel na to doplatí nevinní. Bylo drsné nahlédnout do myšlenek vraha, kterého ženou jeho pudy, má temno v hlavě a teprve následně mu dochází, co vlastně provedl... Detektivní linka je jako vždy skvělá, tentokrát ji hoši z modrparty zvládli rozlousknout v rekordním čase, což jim naštěstí pojistilo pozice u nově se rodící Policie.
Těším se na další knihu,
Vaše věrná čtenářka Eva

Sasha001
25.01.2020 5 z 5

Nechci se opakovat, knihy Dominika Dána mě vážně baví. Jen od té doby, co je čtu chronologicky mám pocit, že je na mě těch nevěr u Krauze nějak moc. V každé knize pokaždé něco. Ano patří to k životu, ale... Občas platí, že méně je více.
I přes to však musím opět dát 5*, protože jinak knize nemám co vytknout.
------------------------------------------
„Čo všetko?"
„Čo - čo všetko?"
„By si mi spravila..."
„Si ženatý, kašlem na teba!"
„Uvedom si láskavo, že otázka kvalitného sexu nijako nesúvisí s rodinným stavom."

klokan.1905
21.12.2019 5 z 5

Dopis ze záhrobí...
Jedná se o 26. díl ze série Naše Mesto, chronologicky však o čtvrté pokračování... Za sebe doporučuji číst chronologicky... Jak jdou časově jednotlivé díly za sebou je rozepsané v komentářích u autora - zde na databázi knih... Ještě jednou mé veliké díky tomuto uživateli...
Tento díl nás zavede do roku 1990, ale i o jedenáct let zpět... Rok 1990 byl rokem totální amnestie, dle mého názoru asi největší průšvih v období po sametové revoluci...
"Co se stane, když do stolitrového akvária naleješ dvě stě litrů vody?"
"Přeleje se?"
"Přeleje. Naše pouliční akvárium je dimenzované na přesně stanovenej počet lotrů. Pár jich zavřeme, pár doroste, ale pořád jsme v rovnováze, na ulicích je relativní klid. V takhle nastavenejch podmínkách sme schopný bezpečnostní situaci zvládnout a kontrolovat. Ale když je všechny najednou pustěj...."
Bez naděje. Začalo nové období v dějinách naší kriminalistiky - období beznaděje...
Sérii s našimi hlavními hrdiny Richardem Krauzem, Eduardem Burgerem a Otou Hanzelem si neskutečně užívám...
U mě jasných pět hvězdiček...

Šura
09.12.2019 3 z 5

Pro mě zatím nejslabší z přečtených Dánovek. První část knihy jsem přečetla jedním dechem, avšak do druhé půle jsem se již musela nutit. Přišlo mi to trošku překombinované. Jo a zlobily mě chyby. Ještě zkusím jeden díl a uvidím.

Eicherik
24.11.2019 5 z 5

Klasická Dánovka. Tentokrát do života nám známé mordparty zasáhne změna režimu a rozsáhlá amnestie. Doba je to složitá a kriminalisté musí dokázat, že i v nových pořádcích budou potřeba. Vše se jim nakonec podaří, i přes drobné ztráty ve vlastních řadách.

marcel9134
05.11.2019 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu a mel jsem hotovo asi na 3 zátahy. Po celou dobu má příběh rytmus a nenašel jsem vyloženě místo, kde bych se nudil.

tonysojka
25.10.2019 4 z 5

Případ brutální a temný. Popis vyšetřování zajímavý vzhledem k době, kdy se děj odehrává. Autor přesvědčivě popisuje změnu režimů a všeobecnou amnestii a její dopad v policejních složkách a na všechny zúčastněné. V příběhu použit i policejní humor, při čtení kapitoly o pročesávání kravínu jsem se chechtal. V sériích Dánových knih pro mne to lepší dílo.

oskli
10.08.2019 5 z 5

Nevím, co budu dělat, až doposlouchám všechny Dánovky, které jsou k dispozici. Asi budu muset začít číst ty, které ještě nejsou namluvené... ale při vaření, uklízení a běhání mi bude fakt smutno.
Výborná Dánovka, ale nepatří mezi ty výrazné, šokující, kde by se toho dělo něco hodně zapamatovatelného. I Krauz se tady zase choval umírněně a neřešil ženské :-) Každopádně vnímání Havlovy amnestie v širším kontextu je zajímavé. Byla jsem v té době školou povinné dítě a tohle mě úplně minulo. A minulo mě to i poté, co jsem se začala o historii 20. století více zajímat. Jdu si k tomu ještě něco najít...

Iveta248
06.08.2019 4 z 5

"Dánovka" nesklamala. Ako vždy pre mňa skvelé čítanie plné napätia až do konca.

Ajrad1981
15.07.2019 4 z 5

Super příběh z Našeho Města.

Evišťátko

2007  91%Cela číslo 17
2005  83%Popol všetkých zarovná
2012  89%Uzol
2013  89%Básnik

Kniha List zo záhrobia je v