Básnik

Na začiatku svojej kariéry detektíva oddelenia vrážd bol Krauz vystavený tvrdej skúške. Jeho zmysel pre spravodlivosť bol konfrontovaný s vtedajším právnym systémom a s výkladom spravodlivosti podľa socialistických právnych noriem deformovaným mocenskými praktikami. Po skončení akcie Rusalka, keď sa svojvoľne rozhodol pomôcť manželkinej spolužiačke Dane nájsť svojho otca v cudzine, dostal na výber. Krauz sa rozhodol. Rozsekol svoj gordický uzol a rozhodol sa ostať na oddelení vrážd. Lenže to ani Burger a ani elév Krauz netušili, že ich o pár dní čaká prípad, ktorý preverí nielen ich odborné schopnosti, ale aj najdôležitejší princíp spolupráce detektívov – dôveru. Z detektíva Krauza sa stane podozrivý zo spáchania série vrážd mladých dievčat. Pomôcť mu môže iba kolega, ktorý mu aj napriek kontroverzným dôkazom ostane verný, a vrah – básnik, ktorý ukradnutými básňami manipuluje všetkým a všetkými....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175074/big_basnik-1hr-175074.jpg 4.5522

Kniha Básnik

MatoPalkes

Kniha výborná ale hlavná trojica detektívov je predsa len málo a tých humorných interakcií preto pomenej. Keďže kniha začína v mesiaci v ktorom som sa narodil, bolo fajn prečítať si ako to viac menej vtedy fungovalo.

jprst

Četl jsem někdy v roce 2020, teď jsem to víceméně náhodně přečetl "ušima" ve slovenštině v přednesu páně Geišberga, a to prostě nemělo chybu, naopak to dojem z příběhu ještě vylepšilo.

Bedřich63

Autor má specifický smysl pro humor, který se mi velmi líbí. Např. poslední kapitola 67 je toho krásným příkladem.
Vyšetřování vražd a spousty narážek a připomínek fungování československé verze socialismu si čtenář také užije.
Ze série Naše město jsem už přečetl několik knih. Autor nepíše podle šablony, zatím každá z mnou přečtených knih skrývala jiný příběh a jiné pozadí. Proto zůstávám věrným čtenářem a už se těším na další díl.
Spojení humoru, znalost problematiky vyšetřování, nebarvení ničeho na růžovo a v neposlední řadě slovenské prostředí podobné tomu našemu, to mě prostě baví.

marlowe

(Druhý díl podle chronologického řazení.)
Já tyhle thrillerový konce, kdy záchrana přichází v poslední půlvteřině, nemám rád, dávám vždycky přednost klasickému vyšetřování bez efektů, postupnému shromažďování důkazů a mravenčí práci policistů, ale i toho jsem si tam užil až až - a navíc pan Dán píše opravdu skvěle, těch pět hvězd si zaslouží bez diskuse.
A třešnička na dortu: spousta reminiscencí na dobu předrevoluční (řezníci coby privilegovaná sorta řemeslníků ap.).

mončičáček

Třetí setkání s Richardem Krauzem bylo nejlepší, byla jsem napjatá jako kšandy až do konce! Opět nechyběl humor, mrazivý exkurz do totalitních dob a básnické střevo Richarda Krauze příběh příjemně okořenilo...Je pravda, že mi Krauz lehce připomíná Harryho Holea(svérázný, ovšem výtečný detektiv, který rozhodně není svatoušek),ale to mu na sympatiích neubírá, naopak...Víc Dánovek česky v mistrovském provedení Martina Stránského bych prosila:-)

Iveta248

Nováčik Krauz ako kriminalista na oddelení vrážd a zároveň ako básnik zo stredoškolských čias. Napätie a typický dánovský humor.

tittanie

Autor je opravdu dobrý. Celou dobu jsem byla napjatá jak to celé dopadne. Přečetla bych knihu i dřív, ale v noci jsem se bála.
Jdu shánět další díl v češtině, což bude asi těžké, ale už se těším na další díl.

ErikaKej

Prvý krát som čítala a kniha ma zaujala,druhý krát som si ju vypočula v podani pána Geišberga ktorý sa narodil pre Dominika Dána. Neexistuje lepší interpret. Príbeh je fakt dosť brutálny a vrah sa nedá predvídať. Navyše dokresľuje Krauzov charakter a dokazuje že nikto nie je bez chýb. Trojica Burger Hanzel a Krauz mala čosi do seba. Davam plný počet.