Básnik

kniha od:

Básnik https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175074/bmid_basnik-1hr-175074.jpg 4.5 601

Naše Mesto / Případy Richarda Krauze série

< 18. díl >

Na začiatku svojej kariéry detektíva oddelenia vrážd bol Krauz vystavený tvrdej skúške. Jeho zmysel pre spravodlivosť bol konfrontovaný s vtedajším právnym systémom a s výkladom spravodlivosti podľa socialistických právnych noriem deformovaným mocenskými praktikami. Po skončení akcie Rusalka, keď sa svojvoľne rozhodol pomôcť manželkinej spolužiačke Dane nájsť svojho otca v cudzine, dostal na výber. Krauz sa rozhodol. Rozsekol svoj gordický uzol a rozhodol sa ostať na oddelení vrážd. Lenže to ani Burger a ani elév Krauz netušili, že ich o pár dní čaká prípad, ktorý preverí nielen ich odborné schopnosti, ale aj najdôležitejší princíp spolupráce detektívov – dôveru. Z detektíva Krauza sa stane podozrivý zo spáchania série vrážd mladých dievčat. Pomôcť mu môže iba kolega, ktorý mu aj napriek kontroverzným dôkazom ostane verný, a vrah – básnik, ktorý ukradnutými básňami manipuluje všetkým a všetkými.... celý text

Komentáře (128)

Komentáře 128 Recenze 8

medlovice
medlovice
25.11.2023 5 z 5

Richard Krauz neni žádný darebák. Většinu dne prospí, v noci se ke mě tulí , sní co mu dám i když syrové maso nejraděj , je mi věrný , jen jeho fousky lechtají. Má nádherné velké oči a heboučkou pruhovanou srst a kdyby mu někdo chtěl ublížit nepřežije to. Jo jo pozor na divné kamarády z dětství.

Dandy1
Dandy1
23.11.2023 5 z 5

Tento díl mi připomínal styl Cartera.


Swissman
Swissman
22.11.2023 4 z 5

Po výborném Uzlu, byl pro mě druhý díl této série trochu zklamání. Hlavně konec se moc nepovedl. Ale jinak prima čtení a rozhodně se pustím do dalších dílů.

hana1039
hana1039
17.10.2023 5 z 5

Audiokniha:
Já vím, že to není žádný thriller, ale i tak dávám plný počet , možná by stačily i čtyři, ale Martin Stránský pokaždé doplní tu pomyslnou hvězdičku za fantastický přednes !!! Budu dál sledovat,jak se bude vyvíjet náš tým, hlavně R.Krauz a taky dobu před a po revoluci 89 r.

Benny215
Benny215
11.09.2023 4 z 5

Kdo hledá nějaké hluboké čtení tak ať na to rovnou zapomene, žádný Šakespeár to není ale kdo si chce odpočinout tak je na správné adrese, Dán prostě nezklame!

ninano
ninano
30.08.2023 3 z 5

Typická československá detektivka. Autor zná dobře policejní prostředí i postupy vyšetřování, ale v jeho knihách mi schází více spisovatelské invence.

m.valova
m.valova
11.04.2023 5 z 5

Opět výborné čtení,trojice vyšetřovatelů si opravdu sedla,a tentokrát šlo o víc jak o běžný případ,určitou souvislost jsem dokázala odhalit,ale toť vše,rozuzlení opravdu nastalo až v posledních stránkách. Budu se těšit na další případy této detektivní party i když vím že do budoucna je čekají různé patálie.

Kory98
Kory98
05.03.2023 5 z 5

Tak v tomto díle šlo Krauzovi nejen o místo, ale i o život. Pěkný příběh, jediné, co mě trošku zaskočilo, že Richardovi až tak nevadilo, že mu zabili dvě přítelkyně. Nebo to na mě tak působilo. Vím, že je vyšetřovatel a tvrdý chlap, taky si nemyslím, že se měl úplně sesypat, ale trochu mě to zamrzelo. Jinak se opět ukázalo, jak měla STB dlouhé prsty.

Jenny055
Jenny055
04.03.2023 3 z 5

(SPOILER) Mám rada detektívky z Nášho mesta, lebo tu žijem a dokonca Richard Krauz by mohol byť aj môj rovesník. Je príjemné vracať sa do mladosti, počúvať názvy miest, ktoré som poznala, a už nie sú... D. Dán píše dobre, ale v Básnikovi mi celkom sprotivil hlavného detektíva Krauza, ktorý teda veľkú morálku nemá. V iných častiach série má Krauz problémy s manželkou, ktorá nechápe, že vraždári majú nočné a musia byť v práci, aj keď má ich dieťa vysoké horúčky, a v tomto dieli sa človek dozvie, že dva roky podvádza manželku pravidelne v sobotu každý týždeň? Ešte že si našiel čas, chudáčik . Asi potrebujem mať hlavného hrdinu správneho chlapa a nie takéto prasa. Ale detektívka bola celkom dobrá :-)

Rapeh
Rapeh
25.11.2022 4 z 5

Opět výborný poslech, Dominika Dána velmi ráda poslouchám. Humor, klasické vyšetřování

MatoPalkes
MatoPalkes
28.07.2022 4 z 5

Kniha výborná ale hlavná trojica detektívov je predsa len málo a tých humorných interakcií preto pomenej. Keďže kniha začína v mesiaci v ktorom som sa narodil, bolo fajn prečítať si ako to viac menej vtedy fungovalo.

jprst
jprst
08.07.2022 5 z 5

Četl jsem někdy v roce 2020, teď jsem to víceméně náhodně přečetl "ušima" ve slovenštině v přednesu páně Geišberga, a to prostě nemělo chybu, naopak to dojem z příběhu ještě vylepšilo.

Bedřich63
Bedřich63
18.05.2022 5 z 5

Autor má specifický smysl pro humor, který se mi velmi líbí. Např. poslední kapitola 67 je toho krásným příkladem.
Vyšetřování vražd a spousty narážek a připomínek fungování československé verze socialismu si čtenář také užije.
Ze série Naše město jsem už přečetl několik knih. Autor nepíše podle šablony, zatím každá z mnou přečtených knih skrývala jiný příběh a jiné pozadí. Proto zůstávám věrným čtenářem a už se těším na další díl.
Spojení humoru, znalost problematiky vyšetřování, nebarvení ničeho na růžovo a v neposlední řadě slovenské prostředí podobné tomu našemu, to mě prostě baví.

marlowe
marlowe
14.04.2022 5 z 5

(Druhý díl podle chronologického řazení.)
Já tyhle thrillerový konce, kdy záchrana přichází v poslední půlvteřině, nemám rád, dávám vždycky přednost klasickému vyšetřování bez efektů, postupnému shromažďování důkazů a mravenčí práci policistů, ale i toho jsem si tam užil až až - a navíc pan Dán píše opravdu skvěle, těch pět hvězd si zaslouží bez diskuse.
A třešnička na dortu: spousta reminiscencí na dobu předrevoluční (řezníci coby privilegovaná sorta řemeslníků ap.).

mončičáček
mončičáček
11.04.2022 5 z 5

Třetí setkání s Richardem Krauzem bylo nejlepší, byla jsem napjatá jako kšandy až do konce! Opět nechyběl humor, mrazivý exkurz do totalitních dob a básnické střevo Richarda Krauze příběh příjemně okořenilo...Je pravda, že mi Krauz lehce připomíná Harryho Holea(svérázný, ovšem výtečný detektiv, který rozhodně není svatoušek),ale to mu na sympatiích neubírá, naopak...Víc Dánovek česky v mistrovském provedení Martina Stránského bych prosila:-)

Iveta248
Iveta248
03.02.2022 4 z 5

Nováčik Krauz ako kriminalista na oddelení vrážd a zároveň ako básnik zo stredoškolských čias. Napätie a typický dánovský humor.

tittanie
tittanie
09.01.2022 5 z 5

Autor je opravdu dobrý. Celou dobu jsem byla napjatá jak to celé dopadne. Přečetla bych knihu i dřív, ale v noci jsem se bála.
Jdu shánět další díl v češtině, což bude asi těžké, ale už se těším na další díl.

ErikaKej
ErikaKej
01.01.2022 5 z 5

Prvý krát som čítala a kniha ma zaujala,druhý krát som si ju vypočula v podani pána Geišberga ktorý sa narodil pre Dominika Dána. Neexistuje lepší interpret. Príbeh je fakt dosť brutálny a vrah sa nedá predvídať. Navyše dokresľuje Krauzov charakter a dokazuje že nikto nie je bez chýb. Trojica Burger Hanzel a Krauz mala čosi do seba. Davam plný počet.

Vlk.kh
Vlk.kh
21.12.2021 2 z 5

Trochu krkolomně poskládaný příběh a zápletka. V sérii "Dánovek" řadím spíše k těm slabším.

Marek82
Marek82
12.12.2021 3 z 5

Básnika som kedysi čítal ako knihu a pamätal som si z neho už len ducha doby, trocha bratislavského miestopisu a to, že šlo o Krauzove začiatky. Nepamätal som si ani vraždy, ani vraha. To asi pri detektívke nie je úplne dobre. Pričom sú Dánove knihy, kde si aj po rokoch pamätám detaily a páchateľa. Aj preto hodnotím knihu a príbeh ako slabší. Menej civilný a uveriteľný, viac smerom k severským detektívkam. Slovensko poznalo všelijakých vrahov, aj sériových, ale určite nie Básnika. Počúva sa to dobre, ale moja obľúbená kniha od Dána to nebude. Kritizovať by sa dala logika príbehu, promiskuita, aj prílišné až ťažko uveriteľné pitie. Aj kvôli tomu, že som knihy čítal náhodne a dávno, rozhodol som sa, že si vypočujem všetky a postupne. Prvý bol teda Uzol a za mňa bol lepší, pokračujem Nežnou fatamorgánou, ktorú som nečítal ani knižne.

Milonak
Milonak
20.11.2021 2 z 5

Moje prvotina od Dána a ... zklamání. Slušný styl psaní, kniha "odsejpá", zajímavé postavy a i období, kdy se celý příběh odehrává - konec osmdesátých let. Dánovi se nedá upřít schopnost popsat výstižně a svižně předrevoluční a následující dobu, zajímavě jsou vykresleny i povahové rysy jednotlivých postav a také dialogy nenudí. Ale ten obsah..... Už prakticky na začátku mě překvapila scéna zavraždění první oběti, kdy jsem si říkal - co něco takového dělá v detektivce z českého prostředí?! Copak čtu předlohu k filmům typu Sedm nebo Sběratel kostí? Následuje mix "civilní" detektivky a absurdních situací, které mně to knihy tohoto typu vůbec nepasují - další vražda zabijáka respektive její způsob, Krauzovo sólo vyšetřování před i po jeho domácím vězením, způsob nalezení Ivicy ve sklepě ulice, která má být při filmování zničena, atd... Obrovské množství náhod a doslova odhalení a zjištění na poslední chvíli, raději ani nebudu zmiňovat závěrečnou scénu záchrany Krauze. Taktéž motiv vraha je pitomý a patří do kategorie již zmíněných amerických filmů. Jak bych za první polovinu dal 3*, tak s postupem času mě kniha čím dál víc začínala štvát a závěr to dorazil. Dávám 2* a musím zkusit nějakou jinou autorovu knihu. Psát umí, snad ne všude používá tolik fantasmagorií.

ZuK1
ZuK1
21.10.2021 5 z 5

Moje druhá knížka Dominika Dána se mi líbila určitě víc, než předcházející „Uzol“. Tentokrát už bylo hlavním tématem, narozdíl od prvního dílu především vyšetřování vražd a hlavním podezřelým se postupně stává detektiv Krauz. Napínavé čtení, mnoho dialogů „ze života“, dozvídáme se i hodně podrobností z Krauzova intimního života, alkohol teče opět proudem, bezchybné výkony však nijak neovlivňuje :-). Ideálně bych hodnotila 4,5*.

99jana99
99jana99
03.10.2021 5 z 5

Tak touto knihou si mě Dominik Dán získal. Mělo to spád, napětí , vtip. Kniha se čte velmi dobře.

SadUnicorn
SadUnicorn
24.09.2021 5 z 5

Po druhém přečtení musím přehodnotit hodnocení a jednu hvězdičku navíc přidat. V chronologickém pořadí dávají knihy mnohem lepší smysl. Přestože masový vrah mstící se hlavnímu hrdinovi není úplně nejoriginálnější téma v této kategorii knih, dokáže zaujmout při kvalitním zpracování a to v této knize jednoznačně nechybí. Rozhodně kvalitně budované napětí a atmosféra, detailní popisy mrtvol a míst činu (nálezu), takže čtenář nepřijde skutečně o žádnou hrůzu. Postavy jsou většinou sympatické a všichni oplývají stejným cynickým smyslem pro humor. V průběhu dalších knih si k nim čtenář postupně buduje vztah, takže přestože se zde Krauz jeví jako prvotřídní děvkař, postupně mu to budu ochotná odpustit. Při poslední větě knihy mi přeběhl mráz po zádech, i když jsem to tušila.
Jediná neuvěřitelná věc mi na celé knize přijde to, jak všichni chlastají a neopijou se a stále myslí a mluví jasně. Slyšela jsem, že Slováci vydrží dost, ale až tolik? :D
Přečteno za tři dny a doporučuji audioknihu!

janina66
janina66
17.09.2021 5 z 5

Tak tento, v pořadí 2.díl, byl naprosto strhující, napínavý s originální zápletkou. Přečtenou za dva dny.

kolacky
kolacky
13.09.2021 5 z 5

Žasnu, jak při tom množství frťanů, panáků a skleniček hoši něco vyšetřili! Hodně povedená knížka. (A úžasný ruský režisér!!!)

BaPe895
BaPe895
02.08.2021 4 z 5

Jedna z jeho lepších,přesto mu stále nemůžu úplně přijít na chuť.

Nymfadora.T.
Nymfadora.T.
19.07.2021 3 z 5

Začínám si pomalu zvykat na styl psaní DD. A protože jsem knihu četla hned v návaznosti na předchozí, tak už mě to i chytlo. Napínavé, zajímavé téma, Krauz ,přesto, že se se jeví jako velký sukničkář (slušně řečeno),tak bude i sympaťák. Asi to vypadá, že budu pokračovat...:-)

Lamanai
Lamanai
06.07.2021 4 z 5

Možná nejlepší "Dánovka", kterou jsem četl. Dobře postavený příběh, promyšlená historie postav. Hvězdu sundávám za to, že všechny postavy mluví stejně a jsou podobně cynické. Znovu mě dráždilo to pohrdání takřka vším. Dominik Dán koření vše humorem tak, že je občas poněkud překořeněno. Ale to je jev běžný ve všech jeho knihách. Moc se mi líbilo zasazení případu do doby před převratem, reálie byly nápaditě využité. Zase jsem se dozvěděl pár nových věcí, tentokrát z oboru stavitelství a pyrotechniky. Nesedělo mi tam sice pár drobností a bylo to trochu přitažené za vlasy, ale to k nadsázce detektivek už patří.

smardice
smardice
01.07.2021 5 z 5

Detektivky z komunistického Československa vůbec nevyhledávám, ale jelikož tato navazuje na Uzol, přečíst jsem musela a budu pokračovat dále, protože je to napínavé, občas drsné, občas vtipné, má to spád, zkrátka Dominik Dán ví, jak v nás udržet napětí.

Autorovy další knížky

Dominik Dán
slovenská, 1955
2016  89%Smrť na druhom brehu
2007  91%Cela číslo 17
2005  83%Popol všetkých zarovná
2012  89%Uzol
2013  89%Básnik

Kniha Básnik je v

Právě čtených7x
Přečtených818x
Čtenářské výzvě66x
Doporučených32x
Knihotéce236x
Chystám se číst65x
Chci si koupit8x
dalších seznamech11x