Naprostá šílenost

Naprostá šílenost https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479898/mid_naprosta-silenost-anna-na-ceste-z-u-Fwq-479898.PNG 4 147 42

Středoškolačka Anna už týden nevyšla z pokoje. Jakmile to zkusila, rozbušilo se jí srdce a udělalo se jí tak špatně, až si myslela, že umře. Vrací se do školy s diagnostikovanou úzkostí, která na ni dotírá z každého rohu. Najednou je pro ni problém mačkat se s jinými lidmi v autobusu nebo se vydat do školy neprozkoumanou trasou. Příjemné nejsou ani ustarané pohledy rodičů. Nečekané zklidnění přijde do Annina života společně s klukem, který chodí do školy stejnou cestou. I když Anna ani nezná jeho jméno, cítí k němu okamžité přátelství. A když první den prázdnin zastaví před Anniným domem jeho dodávka, vydá se Anna na nečekanou výpravu. Jak to zvládne i s číhající úzkostí? Nový český komiks svým moderním pojetím připomene například díla Rainy Telgemeierové, zároveň se ale vydává vlastním směrem podobně jako hlavní hrdinka Anna, se kterou se bez problému ztotožní holky i kluci.... celý text

Lka
10.03.2022 4 z 5

Hezky vystižena úzkost jedné středoškolačky Anny v podobě komiksu.

spencer
16.02.2022 4 z 5

3,5/5*
Na komiks jsem se těšila, protože vypráví příběh o dívce jménem Anna, která trpí úzkostnou poruchou. Jelikož mám sama úzkosti, zajímalo mě, jakým způsobem bude komiks pojat. Co musím vyzdvihnout, je pracování s barvami, ve kterých se odráží Annino momentální psychické rozpoložení. Čtenář tak hned věděl, co momentálně hlavní hrdinka prožívá. Bohužel mě trochu zklamalo, jak moc byl děj zrychlený. Chápu, proč tomu tak bylo, ale přece jen, Anna má úzkosti a není schopna pomalu jít do školy, ale na výlet dodávkou se spolužákem Maxem se vydá bez toho, aniž by si s sebou sbalila vše, co by mohla potřebovat? Jak se znám, sbalila bych si jen pro jistotu základní věci včetně jídla a pití. Trochu mi to tedy nesedělo, ale může to být samozřejmě jen můj pocit. Dále pak její rodiče, kteří ví, jaké má Anna problémy a poté, co odjede si jen tak odjedou na dovolenou do Egypta? Nevím, jak vy, ale já bych asi čekala, než moje dcera v pořádku dorazí domů, když vím, jak těžké to má.
Až na tyto výhrady se mi tento krátký příběh líbil. Zpracovaní je pěkně a myslím, že se v Anně dost čtenářů uvidí.

KajkaMicinka
16.02.2022 5 z 5

Knihu jsem zhltla jak malinu za jeden den. Líbilo se mi grafické zpracování a střídání třech barev podle toho jak se Anna cítí.

Madla686
15.02.2022

Knihu, resp. komiks, jsem si půjčila jaksi " omylem". Ale je perfektní a mladým lidem trpícím úzkostí určitě pomůže!

Beebee
11.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Tahle knížka je krásně napsaná a ilustrovaná. Pojednává o adolescentce Anně, která trpí úzkostnou poruchou. Ta její život dělá nesvobodným, svázaným, a snad není nic, čeho by se Anna nebála, nebo o čem by nevymyslela katastrofický scénář, který jí může potkat. Pluje životem stranou od ostatních, protklá studem za sebe, výčitkami svědomí, pocitem lúzra, někteří spolužáci se jí smějí, cítí se vyčleněná, divná, její život je naprosté zoufalství. Vlastně vůbec nežije. Zkusí užívat rok léky, ale pomůžou jen částečně. Protože léčba je o ZMENÁCH uvnitř sebe a ne o zázračných pilulkách. Léčba je o pokusech prolomit strach a dělat všechny ty nebezpečné věci, i když máme strach, vystavit se nejistotě, počasí a lidem, vystavit se i samotnému strachu. To Anna však neví nebo se neodváží. Takže Anna trpí v hlubokém osamění, než se k ní připojí mlčenlivý starší spolužák Max a o prázdninách jí vezme sebou na divoký nenaplánovaný výlet dodávkou do Marseilles. Prostě cosi nepředstavitelného pro Annu, která vše pečlivě plánuje a musí se zajišťovat na tisíce různých způsobů. Zvládnou to, snad se i do sebe zamilují. Ale život přináší ohromné zvraty, takže po návratu nejsou už věci tak, jak vypadaly. Na nic se nejde spolehnout. Ohledně rodičů a poznámek od jiných čtenářů: mně jednání jejich rodičů přišlo naprosto srozumitelné. 15-16 let se staráte o závislé dítě, denně řešíte jeho úzkosti, trpíte s ním a ono se najednou vyloupne ze skořepiny a začně odvážněji žít. Ani nedutáte, aby jste to dítě svojí starostí o něj nevhodili opět do úzkostí, nezpochybnili ho. Kráčíte jak po žiletkách a strašně moc doufáte, že "se chytí". Odletíte na chvilku jinam, odpočinout si od té setrvalé a pozornost vyžadující úzkosti. Představujete si, že když se Anna odlepila od vás, máte i vy trošku prostor odlepit se od ní. A že to Anna dobře dala, tu nepřítomnost rodičů. Ujistila se, že to přežije i bez nich. Výborná zkušenost.
Představa, že "snad už bude klid a nic blbého se nebude dít, snad už mi život nebude házet pod nohy překážky" je naprosto lichá. Protože život má v popisu práce neustále cosi kamsi házet, nejradši do všeho hází vidle. Takže jedinou cestou je: přijmout sám sebe takový, jaký jsem a namísto čekání, až se život umravní sám od sebe a bude na nás už jenom hodný, žít ho tak, jak zrovna přichází, se vším všudy. Nečekejte od knihy pohádková řešení. Ale lze od ní čekat pravdivý popis toho, jak se žije s úzkostnou poruchou a jak je možné k ní přistoupit. Totiž - přijmout sebe i s ní. Nebo taky: přijmut svět i s jeho nepředvídatelností a zvraty. Nepochybuji o tom, že autorka o téhle poruše ví mnohem mnohem víc z vlastní zkušenosti, než z knih a přednášek. Je autentická, přímá a obrázky komiksu jsou jak lahodné, tak syrové, když popisují různé katastrofické scénáře. Víte, proč má kniha takový chaotický a jakoby nedokončený závěr? Protože přesně takhle chaoticky dramaticky, nečekaně a skoro šíleně život fakt vypadá. A konce nejsou, je jen neustálé kráčení dál, den po dni, boje, pády, mír a neklid v neustálém klokotu. Doporučuji všem, obzvláště pak adolescentům, kteří neví, co se s nimi děje, když mají nesnesitelné úzkosti.

pavlačinka.1
03.02.2022 4 z 5

Komiks se mi moc líbil, krásně a jednoduše zachycená úzkost...ale neseděl mi konec :-(

martinakraus
01.02.2022 5 z 5

4,5*

Krásně zpracovaný komiks s vážným tématem. Jsem ráda, že zachycuje úzkosti a jejich problematiku tak, jak ji spousta lidí cítí. Že zbytečně víc nedramatizuje něco, co už je dramatické až až a když je klid a úzkost spí, je to uvolněné a neteatrální.

Líbila se mi taky práce s barvami a jejich "semaforový" motiv podle toho, jak se zrovna Anna cítí. Nevím, jestli je to záměr a inspirace technikou, která se učí na terapiích, ale rozhodně cenim!

Taky se mi líbí ta lehce "neučesaná" kresba

sgjoli
23.01.2022 3 z 5

Výborná kresba a důležité téma, o kterém je třeba hovořit otevřeně a zpřístupnit ho v literatuře všem věkovým skupinám. To jsou pro mne největší plusy tohoto komiksu a je to zvládnuté podle mne bravurně. Hlavní hrdinové byli navíc fajn a podívat se do hlavy hlavní hrdinky, která trpí úzkostma, taky dobře pojato.
Bohužel mám ale pár "ale". Trochu mi nesedělo to, jak moc zrychleně celý příběh působil a jak na některých místech na můj vkus klouzal spíš po povrchu. Ani atmosféra či emoce se na mne moc nepřenesly, přitom by se to tady nabízelo. Co mi nesedlo vůbec, bylo chování dospělých postav. Ať už necitlivé poznámky sousedů či až moc bezstarostné chování rodičů, kteří vědí, jaké má Anna problémy, a přitom jsou až moc v pohodě s tím, jak Anna bezmyšlenkovitě odjede neznámo kam... a sami si pak odjedou pryč, aniž by s Annou jakkoliv víc mluvili...
Takže pro mne komis zůstal na půl cesty. V některých věcech skvělé, něco pro mne osobně nedotažené.

Alphwen
19.01.2022 3 z 5

Kresba skvělá, příběh se do dvou třetin poutavě rozjíždí, aby pak najednou přišel konec s nevěrohodným a nepropracovaným zvratem. Škoda.

Gooverka
14.01.2022 3 z 5

Nádherná kresba, papír a celkově zpracování. Nemám úplně přehled, jaká témata české komiksy zpracovávají, ale řekla bych, že úzkosti v teenage věku nebude úplně vyhledávané téma. I proto jsem ráda, že takový komiks vznikl, i když konec Naprosté šílenosti mě negativně překvapil a vůbec mi tam neseděl.

czeliza
09.01.2022 3 z 5

Prvně, jsem ráda, že vůbec vznikl komiks s tématikou úzkosti a duševního zdraví. Taky proto, že s úzkostmi mám vlastní zkušenosti.
No a pak... Kresba originální, příběh byl zajímavý, podnětný, určitě měl poselství, ale s postavami jsem dvakrát nesouzněla. Většina vedlejších působila jako karikatury a Anna vyzařovala nepříjemné "nejsem jako ostatní holky". Taky mi přišel uspěchaný konec - Max byl jediný, který se mi líbil, ale zbytek? Příliš rychlé, připadalo mi, že se nic nevyřešilo. Ať chtěl komiks říct cokoliv, ať chtěl vyznít jakkoliv, konec byl střelený úplně vedle.
Komiks určitě stojí za přečtení, jen ho asi nezařadím mezi své nejoblíbenější. Každopádně doufám, že českých komiksů, třeba i s podobným tématem, vznikne více.

zlatáknihovna
31.12.2021 4 z 5

Moc hezky napsané a popsané. Vypadá o jako kdyby měli autoři vlastní zkušenosti.
Doporučuji.

Romča11
30.12.2021 4 z 5

Tenhle komiks je geniální! Velmi dobře popisuje, co prožívá člověk, který má úzkosti. Opravdu jsou tam ty situace velmi dobře vykreslené a čtenář se dokáže do hlavní postavy Anny velmi dobře vžít. Navíc se mi velmi líbilo, jak Anna postupem času se svou nemocí bojuje, vystavuje se čím dál větším výzvám a zvládá to a to i bez léků.
Komiks se čte velmi svižně a lehce, za hodinku ho máte přečtený a i pořádně prohlédnutý.
Postavy jsou velmi dobře vykreslené, hlavní hrdinku Annu jsem si hned oblíbila a většinu knihy s ní soucítila.
Příběh je velmi dobře vystavěný, postupně krásně graduje a vy jste napnuti a chcete číst dál a dál.
Jediná věc, která mi na komiksu vadila byla až lhostejnost rodičů Anny. V jednu chvíli Anna odjíždí se svým kamarádem pryč a zdá se, že je to jen na odpoledne. Oni se ale ten den už nevrátí a jedou do zahraničí nakonec na několik týdnů. A jediné, co na to Annini rodiče řeknou je, že ať dává na sebe pozor a sami odjedou do Egypta. Anna je teprve středoškolačka, tohle mi prostě nepřišlo jako adekvátní reakce rodičů středoškolačky.
Velmi povedený český komiks! Doporučuju!

Ditules
30.12.2021 4 z 5

Skvěle napsaný a namalovaný komiks. O to víc jsem nadšenější, že vyšel u nás české autorce a patrně manželovi - ilustrátorovi. Ačkoliv nesdílím stejnou diagnózu jako Anna, v mnohém mi byla blízká.

Sabča92
20.12.2021 4 z 5

Ráda vyhledávám komiksy, které obsahují důležitá témata, což Naprostá šílenost naprosto přesně vystihuje. Líbí se mi, jak je uchopen tento komiks, který na jednu stranu představuje problematiku odlehčeně a s humorem, ale na druhou stranu ukazuje denní realitu. Naprosto výborné bylo zobrazení barev v tomto zpracování, kdy černobílou kresbu doplňovaly tři další barvy podle toho v jakém psychickém stavu se nacházela Anna. Za tento nápad rozhodně tleskám. Naprostou šílenost přečtete velmi rychle ale zanechá ve vás jak stopy humoru, tak úzkosti. Moc doporučuji.
Upřímně doufám, že vyjde další díl.

lenkaabooks
18.12.2021 4 z 5

Komiks určený čtenářům od 12 let.
Příběh sedmnáctileté Anny trpící úzkostmi, má léky a dochází na terapii. Nezvykle spontánně se vydává na výlet s kamarádem Maxem, cestou bojuje se svými strachy a děsivými představami. Moc mě těší že je to dílo českých autorů, povedlo se.

blackoutzuzi
09.12.2021 5 z 5

Skvělý komiks o tom, jaké to je, žít s úzkostí. Za mě úžasný počin, který vás rozesměje a zároveň rozesmutní. Moc doporučuji!

Knihomillka
09.12.2021 5 z 5

Ne že bych byla fanda do komiksů, třeba superhrdiny nemám vůbec ráda, ale ráda čtu grafické romány. Tento komiks je po dlouhé době něco, co se naprosto trefilo do mého oblíbeného tématu a já jsem za něj moc vděčná. Přibližuje téma úzkostí a obav příběhem a toho si na knížce moc cením, protože často tyhle typy komiksů, kdy hlavní hrdina řeší třeba zdravotní problém, jsou tvořené tzv. deníkovou formou, není v nich děj. A tady autoři skvěle propojili roadtripový příběh s problémy hlavní hrdinky Anny, která má úzkostnou poruchu a je pro ni hrozně těžké dělat i ty nejběžnější životní úkony. Celá kniha je protkaná třemi barvami, podle toho, jak se Anna cítí, což mi pomohlo k autenticitě prožitku, který ještě násobí skvělá kresba. Musela jsem se smát Anniným komickým scénám a zároveň s ní soucítit, jak hrozné musí být čelit úzkostem. Komiks ve mně probudil tolik emocí, jako snad ještě žádný jiný. Na začátku jsem psala, že nemám ráda superhrdiny. Nedokážu se s nimi ztotožnit. Jsou tak dokonalí, krásná těla, bystrá mysl, odvaha, síla, šarm, vtip... Ale s Annou jsem se ztotožnila hned na prvních stránkách a tento komiks u mě už navždy zůstane na speciálním místě. V poličce i v srdci.

Zuazna
22.11.2021 5 z 5

Po dlouhé době komiks, který mě nadchnul. Vtipný, otevřeně mluvící o věcech, které se všichni snaží tajit, krásně a originálně nakreslený. Rozesměje i dojme.

vlaju
20.11.2021 5 z 5

Téma psychických potíží, strachu a pocitu, že mi nikdo nerozumí, ve formě velmi srozumitelného komiksu. Povedeně odvyprávěné i parádně nakreslené.