Náhodné úvahy

Náhodné úvahy sú zbierkou päťdesiatich dvoch rôznorodých fragmentov, čerpajúcich zo skúseností a poetiky, intuície a autobiografie. Názvy týchto krátkych textov vytvárajú pohyblivú mapu, ktorú si musí poskladať samotný čitateľ. Opis nespavosti plynulo prechádza k potrebe písať, tri bodky k zbabelosti, príťažlivosť amerického herca k autonómii umeleckého diela, trauma zo sťahovania k emancipácii žien. Snaha ísť do hĺbky, hľadať v podvedomí, napokon vedie k tomu, aby sme uvideli ženskú skúsenosť ako úžasný, ešte čiastočne neodhalený obraz. Náhodné úvahy idú ďalej než patriarchálna predstavivosť, rétorika emancipácie či spoločnosťou akceptované pocity....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/425414/nahodne-uvahy-ekH-425414.jpg 4.65
Literatura světová
Vydáno, Inaque

L’invenzione occasionale, 2019

Kniha Náhodné úvahy

adorjas

Pre neFerrantistov táto kniha nič nedá. Ale pre tých, ktorí jej diela žerú, bude táto kniha ďalším prírastkom do zbierky. Dokonca túto knihu oceníte aj ohľadom estetickej formy, pretože ku každej kratučkej úvahe nájdete aj krásne a vtipné ilustrácie od Andrey Ucini.

Zbierka je naozaj rôznorodým počinom- Elena pitvá svoj vzťah k rastlinám, prírode, ekológii, mužom, umeniu, miestu žien v literatúre a podobne. Opäť skvelá možnosť, ako nahliadnuť pod jej pokličku myslenia.

"To, čím sme boli na začiatku je iba nejasná farebná škvrna, na ktorú sa dívam z brehu toho, čím sme sa stali."
"Presvedčenia nie sú dobré či zlé, slúžia len na to, aby vniesli poriadok do chaosu našich úzkostí."
"Môžeme byť omnoho viac než tým, čím sme sa náhodou narodili."

Ďakujem aj prekladateľke Ivane Dobrakovovej.

booklovertina

Ak máte radi tvorbu Eleny Ferrante, resp. ak aspoň čiastočne sledujete dianie v svetovej literatúre, určite ste zachytili, že pred časom dostala ponuku písať pravidelnú týždennú rubriku pre britský časopis Guardian. Články z rubriky neskôr vyšli aj knižne pod názvom Náhodné úvahy a ten o obsahu vypovedá dokonale. Skutočne ide o celkom náhodné témy, Ferrante reflektuje seba ako matku i dcéru, dotýka sa emancipácie žien, politických otázok či duševného zdravia (psychoanalýzy), no čitateľom približuje aj úvahy o literatúre, potrebe písania, predkladania, jazyku a národnosti. Prináša ženský pohľad na určité aspekty fungovania sveta, vzťahov, kultúry, života vo všeobecnosti.
Nie je to kniha pre všetkých, skôr by som ju odporučila čitateľom, ktorí Ferrante chcú spoznať aj z inej stránky, ako len spisovateľku, pre tých, ktorí ju chcú poznať ako človeka.

ElizabethB
22.12.2019

Nič extra, ale myšlienky zaujímavé.