Nad českými zeměmi slunce nezapadá

České střemhlavé bombardéry proti carským bitevním lodím V polovině 19. století postihla svět katastrofa. Celé části zemského povrchu byly vymazány, hladiny oceánů se zvedly. Zanikly celé státy, jiné vznikly. Jedním z nich bylo Česko-slovenské království. V polovině dvacátého století je z království námořní velmoc s koloniemi a državami po celém světě. Kdo vládne mořím, vládne světu. Ale Češi nejsou jediný národ, který touží vládnout oceánům, jedním z největších hráčů na světovém poli je carské Rusko, které si brousí zuby i na česko-slovenské území. Carovo námořnictvo má drtivou materiální převahu. Aby Češi mohli vyrovnat síly, musí vsadit na novou, nevyzkoušenou zbraň. Námořní letectvo....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/289894/nad-ceskymi-zememi-slunce-nezapada-5S9-289894.jpg 482

Nad českými zeměmi slunce nezapadá (1.)

Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Brokilon

Eyghon

Normálně vůbec nečtu válečnou ani vlasteneckou literaturu, ale tohle bylo fakt dobré. Alternativní historie námořních a leteckých bitev mezi Česko-slovenským královstvím a Ruskem je napsaná bez mrtvých míst, takže jsem to přečetl za dva dny. Určitě to stálo za to a hned jdu do druhého dílu.

Vanekyj

Mě se to líbilo, je to trochu přitažené za vlasy, ale je to ideální oddechovka pro fandy II. sv. války na moři, kteří jsou zároveň fanoušky národního hokejového týmu :-) Proč číst pořád něco o anglánech a amících, když to mohou být naši!

HugoMilhaus

Přečetl, líbilo, byť průběhy bojů poněkud připomínají boje v Pacifiku za II sv. války. No ale co taky chcete s letadlovými loděmi vymyslet nového.. ;-).

hanak_v_exilu
28.12.2017

S bídou za tři. Upřímně, při pohledu na námět jsem v nic lepšího ani nedoufal. Je nepravděpodobný a tak křečovitě vymyšlený, že nutně poznamenal celý děj. Kdyby se autor trochu víc držel reality, nemusela by knížka působit tak brakově. A s trochou dobré vůle by došlo i na boj flotil. I když pravděpodobně jen Česko-Rakouského námořnictva na vodách Jaderského moře. Á propos, jsem sám komu z knihy vychází Česko-(Slovenské) království jako horší varianta R-U? Slováků je v ději pomálu a Němci vůbec žádní. Když uvážím, že by Češi měli být ve svém státě menšinou a přitom se v ději nevyskytují jiné národy, vyjde mi z toho, že běžná praxe je dost možná ještě bezohlednější, než v tom neblahém "žaláři národů".

kudry
04.12.2017

S obavou jsem otvíral tuto knihu. Naštěstí zbytečně. Kniha mě chytla hned od začátku a dočetl jsem jí jedním dechem. Za mě super a doporučuji

Vavrec
25.07.2017

nevím čím to je, ale knihy od českých autorů si většinou nekupuji, vždy když jsem v knihkupectví a vidím knihu, kterou napsal český autor, tak ji prostě jen tak přejdu, mívám takový pocit, jako kdyby ty knihy prostě neměly být dobré, ale anotace této knihy mne přitáhla natolik, že jsem to risknul, a neudělal jsem chybu !! výborně se čte, příběh je poutavý , není to žádné narychlo splácané sci-fi , které by působilo příliš nerealisticky. jediná věc která se mi příliš nelíbila, bylo to jakou katastrofu autor zvolil, průběh oné bouře a celkově vzezření krajiny po ní mi připadá už moc přitažené za vlasy, ale budiž, celkově to na zážitku nic extra nemění. pomyslnou šestou hvězdu dávám za krásně zpracovaný obal :) !

pavelhek
23.06.2017

Pan Kotouč si sice pár zápletek vypůjčil z Honorverse, ale i tak se to dá číst.

Hadati
12.06.2017

Jedná se o alternativní historii, kdy sci-fi světová katastrofa vedla k tomu, že se Česko a Slovensko po této katastrofě z roku 1848 stalo světovou koloniální mocností ve stylu Britského impéria na počátku jeho koloniálních výbojů. Za nepřítele pak má carské Rusko. Příběh se pak otáčí jen kolem jedné významné námořní bitvy, která mezi těmito mocnostmi vypukla o sto let později, tedy v době, kdy se začaly prosazovat letadlové lodě. Kniha je tedy určena pro militaristy. Osobně se mi kniha líbila, protože bylo zajímavé číst o Česko-slovenském království, které odvážně oponuje ruské agresi. Českým čtenářům to může alespoň na chvíli trochu pozvednout vlastenecké cítění, i když ví, že se jedná jen o fikci.

Vok76
03.06.2017

Koupil jsem si knihu více méně ze zvědavosti, neboť o historii jako takové toho mám načteno poměrně dost, proč tedy nevyzkoušet tu alternativní. A ačkoli jsem neočekával žádný zázrak, byl jsem velmi mile překvapen. Jistě, kniha má slabší místo v její rozpracovanosti a možném obšírnějším popisu dobových reálií a faktů, ale třeba je to autorův záměr a jen lehce ochuzený čtenář se dočká více v dalším pokračování. Na které mimochodem, bude-li, se velmi těším. A co se zápletky a předvídatelného konce týče, nevadí. Vnímavý čitatel sice tuší, kterak rekovný český lev udolá svého soka, ale i tak jsem s jistou dávkou dychtivosti knihu přečetl za dva dny, prostě proto, že mě bavila. Tedy za mě ano, stojí za přečtení!

tomas5037
02.06.2017

Jak zde již bylo napsáno, srdíčko vlastence zaplesá! Nicméně kniha působí tak, že byla lehce ušita horkou jehlou. Nedostatky a nesrovnalosti, které autor vysvětluje na konci mi nepřišli nijak rušivé. Spíš mi vadila snaha obsáhnout dějově vše a zároveň se jakoby držet minimálního rozsahu. Myslím si, že by si děj zasloužil rozvést na minimálně dalších 100 stran. Přiložená mapa ilustruje geografii světa pouze částečně, neboť ukazuje pouze úzký výsek.

Zkrátka autor si mohl s dílem trochu více pohrát a knize by to dalo neskutečně moc. Zároveň je úsměvné, že jde o Česko-SLOVENSKÉ království, ale mezi postavami, kterých je opravdu hodně, není žádný Slovák :)

Óin
21.12.2016

Ano, jde o českou parafrázi Top Gunu. A ano, děj je snadno předvídatelný a hrdinové jsou takoví nějací papíroví. A potřetí ano, Drnkova alternativní druhá světová je podána zajímavěji. Ale musím se přiznat, že jsem se do toho ve finále začetl a najednou zjistil, že už jsem chtěl hodinu a půl spát...

jiri2737
28.11.2016

Po přečtení první kapitoly jsem odložil. Tolik času mi nezbývá, abych ztrácel čas čtením plytkých knih.

Boby17
20.11.2016

Právě jem knížku dočetl a moc se mi líbila (tedy až na tu česko - slovenskou pomlčku). Ale to je můj problém, který nesnižuje kvality autorem předložené pohádky pro dospělé. A kdo již dříve četl knihy Mioše Hubáčka, jistě mnohé paralely najde. Oddechové čtení na pár večerů, které zahřeje u srdíčka.

Fantasysvet
03.10.2016

Byť je kniha Jana Kotouče široce rozkročená a dost přelidněná, což příběhu v první třetině trochu podráží nohy, jde o hodně zajímavý krok stranou. A to především díky zápletce, komplexnímu světu a preciznosti, kterou autor věnoval všem dobovým a vojenským reáliím. Proto potěší především fanoušky military. Ovšem pokud se nebojíte objevovat, nová a netradiční spojení ve světě literární fantasie, překvapí vás České země kvalitním příběhem.

V rámci alternativní historie válek pak Jan Kotouč lehce zaostává za Žábami v mlíku Jana Drnka.

tomas0528
27.09.2016

Zajímavá alternativní historie Česka. Pro příznivce alternativních historií a druhé světové války, je to dobrá kniha na odreagování.

Steew
09.08.2016

Poměrně mě knížka mile překvapila. Velmi dobře a rychle se mi četla a bavila mě představa, že ČSR má flotily lodiček :). Není to žádné veledílo, nic extra jsem od toho nečekal, ale účel splnila a mile překvapila. 4*

Franc
27.06.2016

Od knihy se mi dostalo přesně to, co jsem od ní očekával. Od začátku tušíte, jak to asi dopadne, ale na čtivosti to neubírá. Kdyby nad českými zeměmi v neděli nezapadalo slunce tak rychle, zvládl bych jí během jednoho dne.

Příběh s pevně vymezenými mantinely, spoustou akce, hrdinu s komplexem, vítěze i poražené nadělil autor do vínku tomuto svému počinu. Ano, co si budeme nalhávat, to už tu bylo, je, ve spoustě dalších knih bude, ale přesto jsem se u čtení ani chvíli nenudil.

V době, kdy stávající vojenský potenciál našich ozbrojených sil nestačí pomalu ani na obsazení Milína, z Prahy vládne parta Hujerů, 1/2 světa si nás plete s Čečenskem, je příjemné ponořit se do světa, kde právě České země udávají tempo světovému dění.

Sirius
18.06.2016

Letecký bitvy, letci, špionáž, starosvětskost, "návrat do doby" kdy čest a přátelství nebyla jen slova, spousta postav, který si člověk oblíbí, a zajímavej svět, kterej si určitě zaslouží další knížky. Můžu jedině doporučit všem, kteří mají rádi alternativní dějiny, letadýlka, ale i dobrý příběhy

SONP
14.06.2016

Kdo vyrostl na knihách o čs. letcích ve službách RAF (počítám se mezi ně), toho tato kniha nadchne i přes to, že se v jedná o dílo patřící do řad fantastiky. Fantastický prvek ovšem spočívá pouze v tom, že došlo k blíže neobjasněné vesmírné události, která způsobila v polovině 19. století zmizení velké části eurasijského kontinentu východně Dukly, v důsledku čehož jsme se stali námořní velmocí s koloniemi po celém světě. Tady fantastika a alternativní historie končí a ve zbytku je kniha "jen a pouze" válečným příběhem - ovšem velmi poutavě a napínavě napsaným, takže všichni aerofilové budou jásat.

A je nad čím - mohou jásat nad autorem stvořenými střemhlavě bombardujícími aeroplány značek Tatra, nad hrdinnými českými vojáky (mezi něž patří i klasická rekvizita všech leteckých příběhů - letec s ohavně popáleným obličejem, český Maverick s otcovským komplexem a také pilotka plnící roli české Eowyn), nad plavidly s názvy jako "Jan Hus", "Blaník" a "Karel IV." a při tomto jásání si tak trochu spravit dojem z reality, v níž vojenské úspěchy našeho národa rozhodně nebyly takto blyštivé.

I přes to, že Československo je v této knize monarchií, je kniha příjemně prodchnuta prvorepublikovým duchem (trochu mi připomínala Bandžuchovu Republiku, i když ta byla samozřejmě spíše magicky než válečně zaměřena) a i méně národovecká srdce zaplesají nad tím, jak český národ neskonal a nástrahy cara vší Rusi slavně překonal. Jen škoda, že autor se více nevěnoval politické alternativní realitě a tak se nedozvíme, jak to vlastně v čs. konstituční monarchii chodí a třeba i jaká je její běžná každodenní realita. Přitom podle příloh o tom přemýšlel a měl k tomu nakročeno. Třeba to ale napraví tím, že stvoří sérii z tohoto světa - já bych ji tedy četl určitě. Pokud by i v tomto směru popustil uzdu své fantazii, mohl mít u mne ještě o hvězdičku více. 80%

dawenl
29.05.2016

tahle kniha je kniha nebo je to komiks???

Brace
25.05.2016

V doslovu se dočteme, že tato kniha byla autorovým splněným snem. Bohužel splněný sen autora se již nemusí rovnat splněnému snu čtenářovu. V přílohách knihy najdete poměrně zajímavý vývoj světa po katastrofě a myslím, že kdyby s ním autor pracoval i v hlavním příběhu, knize by to jedině prospělo. Takhle jsme dostali pouze cca 300 stran bitvy mezi dvěmi znepřátelenými mocnostmi, kdy jsem se ztrácel mezi množstvím jmen a hodností, což bylo něco, co mi úplně nešlo pod nos. Kniha, kterou málokdo bude číst podruhé.

dan-sam
03.05.2016

Náhodně jsem bloumal knihkupectvím, když tu na mne doslova vynadala obálka - opravdu, něčeho takového si příznivec českého letectví nemůže nevšimnout. I nechal jsem se zlákat a vrhnul se do čtení. Kniha splnila má očekávání asi tak napůl - předkládána alternativa je zajímavá, představa silného českého státu svůdná, ale trochu mě tam rušily dvě věci: jizvy po Velké katastrofě (snad se autor nebude hněvat, když jej srovnám s Karlem Čapkem, jehož mloci změnili chod dějin méně násilně) a Česko(-)slovenské království. Omlouvám se, ale asi už mám příliš zažité republikánské uspořádání zemí koruny české (abych tak volně navázal).
Vlastně mi celkově přišlo, že ohromný potenciál zůstal nevyužit. Ano, při souhrnu českých lodí s jejich názvy člověk nemohl přestat a chtěl vždy alespoň ještě jedno další jméno, ale kupodivu nejzajímavější mi přišla zmínka o konzumaci chleba s paštikou na...ale to je vlastně jedno. Takových bytostně českých momentů tam ale bylo jen pár, až jsem si někdy říkal, že by stačilo Lukáše vyměnit za George nebo Jana za Johna, místo Čáslavi dosadit třeba Bigin Hill a vyšlo by to nastejno. Nicméně odvaha pustit se v českých zemích dočítal odvážné fantasy, ta se rozhodně cení. Knihu tak čeká čestné místo vedle Žab v mlíku, kdyby pro nic jiného, tak pro nádhernou obálku.

Tazz1
30.04.2016

Takže co napsat. Na knihu jsem se moc těšil a dá se říci, že mě nezklamala. Je vidět, že je autor hodně ovlivněn tvorbou Davida Webera, kdy popisuje různé politické představitele, ale nejde až do takové hloubky ...naštěstí, protože tohle na Weberovi nesnáším. Rovněž paralela, kdy daleko slabší české království (podobně jako Mantichora) díky technologické převaze vítězí nad daleko silnějším agresorem Ruskem (Haven). Nicméně co ale Jan Kotouč odbyl, to jsou popisy bojů. V tomto se svému vzoru neblíží. Ano, pár hezkých popisů bylo, respektive náznaků, ale pak jako by to autora přestalo bavit a ke konci knihy se již omezil jen na výčet výsledků, prostě statistika toho, co se stalo. Naopak víc jak pětinu knihy tvoří přílohy, kde je popisován alternativní svět do kterého je kniha situována. Pokud to tedy znamená, že budou z tohoto světa další knihy, pak to beru. Pokud ne, je to hodně špatně využité místo. Jinak co se děje týče, je až moc vidět, jak je autor ovlivněn Top Gunem, tedy hrdina s komplexem že svého otce, který se po ostré akcí sesype a až po rozhovoru se starším důstojníkem, který jeho otce znal, se "Maverick opět zapojuje". Stejně jako fešná instruktorka. Rovněž ovlivnění bitvou u Midway a zkázou americké letadlové lodi Yorktown...holt Hubáček se nezapře :-) . Jen prostě kdo tato fakta zná, ví , jak se bude děj dále vyvíjet. Ale četlo se to dobře a uvidíme, zda budou další knihy z tohoto světa.

trudoš
28.03.2016

Jak mě nadchly kulisy alternativního světa, tak zklamala prvoplánovost zápletky. Kdyby šlo o autorův první román, neřeknu ani popel, ovšem začátečníkem už Jan Kotouč není nějaký pátek. Čekal jsem tedy něco víc než schéma, ve kterém je asi tolik inovace, jako v silvestrovském televizním vysílání. Což ještě zhoršuje ústřední motiv, o kterém z reálné historie všichni víme, kam přesně směřuje.
Když ale opomenu odbytou koncepci, má kniha všechny propriety k pobavení, hledáte-li odpočinkovou námořní militárku. Stylistika nekomplikovaná, charaktery jasně dané, děj plynoucí v přesně vyznačených kolejích. Největší předností je samozřejmě prostředí, které potěší každého se lvíčkem vytetovaným na prsou. Netradiční uspořádání Evropy první poloviny 20. století má své kouzlo už od katastrofy zvané Velká bouře, která změnila tvář matičky Země. Jak jsou však karty nádherně rozdané, samotná hra už trochu skřípe, především kvůli neobratnému politickému zjednodušování a žoviální armádní familiérnosti.

czKarlos
27.03.2016

Knihu a autora jsem náhodou objevil před několika měsíci na Facebooku. V té době byla kniha ještě nevydaná, ale už byla zveřejněna mapa světa po Velké Bouři a krátký popis děje. Ač jsem v té době moc nečetl, tak mě to zaujalo a po prvních dvou kapitolách jsem vyhlížel vydání knihy.
Knihu jsem zakoupil v den vydání a ještě ten večer přečetl prvních 100 stránek. Druhý den ve vlaku dalších sto a o dva dny později zbytek. Během přestável ve čtení jsem na knihu stále musel myslet, skoro se mi ani nechtělo do hospody :D
Nad českými zeměmi slunce nezapadá je kniha, která čtenáře nepustí. Od začátku do konce se něco děje, svět je krásně vymyšlený, události popsány do detailu. Ač je konec trochu předvídatelný, je vše stále hezky popsáno a do poslední chvíle se něco může zvrtnout.
A hlavně si člověk může u této alternativní historie trochu pohonit vlastenecký ego :)

námořní letectvo námořnictvo námořní bitvy Československo military sci-fi

Jan Kotouč

Jan Kotouč