Na volné noze

První kniha v češtině o podnikání nezávislých profesionálů těží ze zkušeností mnoha set českých freelancerů z desítek oborů. Nabízí osvědčené postupy a know-how pro podnikání na volné noze: základy pro prvopodnikatele, nejlepší praktiky a kariérní strategie, ale také pokročilé nástroje, které ocení i profíci s více než desetiletou podnikatelskou praxí. Kniha tak pokrývá celé dlouhé období rozvoje podnikání, od zkusmých krůčků a začátečnických chyb, přes náročné první roky, až po plně zavedený osobní byznys postavený na odbornosti a dobrém jméně (s překvapivou pointou na závěr)....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/321161/na-volne-noze-PNH-321161.jpg 4.558
Literatura naučná, Ekonomie a obchod, Osobní rozvoj a styl
Vydáno:, Jan Melvil
1. vydání originálu:2017
Počet stran:760
Vazba knihy:pevná / vázaná
ISBN:978-80-7555-015-6

matejmrazek
10.12.2018

Jedná se o pořádnou bichli, nabitou informacemi. Na přečtení je trochu náročnější delší teoretický úvod, kniha se více rozjede asi v třetině. Vyplatí se být pečlivý a pozorně číst i zdánlivě nenápadné poznámky - já takto například objevil klub Toastmasterů, který mě v podnikání podpořil hned v několika směrech.

JanS.
28.11.2018

Kniha působí velmi uceleně, má hlavu i patu, nic zásadního v ní zřejmě nechybí. Na závěr je uveden seznam kvalitní literatury, kterou autor v průběhu textu obstojně anotuje. Usnadňuje tím orientaci v dalším „seberozvoji“ dle individuálních potřeb každého freelancera a není tudíž nutné (ani žádoucí) rozvíjet v jedné knize (beztak obsáhlé) všechna témata příliš dopodrobna. Autorovi, ač neprofesionálnímu spisovateli, se podařilo vydat vysoce kvalitní monografii k dosud u nás řádně neukotvené problematice.

eva5326
27.10.2018

Milí přátelé, to je moc prima čtení o podnikání na volné noze. Já podnikám 16. rok (v kavárně a realitách) a tak oceňuji, že Robert má velký přehled o mnoha oborech, dokáže poradit začínajícím i pokročilým, zkušeným lidem, vidí i budoucnost jasněji než já. Knížka se moc dobře čte, hlavní myšlenky jsem si odnesla z dvoudenního semináře a následně si vše znovu detailně přečetla. Potěšilo mě, že podnikání Robert vidí podobně jako já - budování dobrého jména (každodenní poctivá práce) je důležitější než velká reklama a marketing. Poznatky a doporučení o správné cenotvorbě svých služeb jsem hned uvedla do praxe a fungují skvěle. Doporučuju přečíst kdykoliv, ať nehledáte již objevené principy úspěšného dlouhodobého podnikání a máte se fajn. Kniha vám rozptýlí hodně obav, hlavně ženám s dětmi.

pic
15.10.2018

Ačkoli podnikám již téměř dvacet let, Robertova kniha pro mně byla užitečná ve dvou ohledech. Spoustu věcí, které dělám, ať už podvědomě nebo cíleně, jsem si potvrdila jako správné a mohla je pustit z hlavy. O to cennější byly podněty, které nabízely jiný pohled nebo bořily zažité návyky. Robertova argumentace vždy stála za promyšlení a u několika věcí jsem skutečně změnila názor. A konečně, vážím si hlavně otevřenosti, s jakou autor předkládá své zkušenosti a kolik příkladů uvádí. To v našich šířkách nebývá obvyklé. Děkuji.

vlkodlaq
08.10.2018

Po důkladnějším seznámení s knihou musím revidovat svůj názor. Kniha rozhodně NENÍ hodnotným titulem pro začínající OSVČ. Začínající živnostník, který tápe v zákonech, povinnostech OSVČ a vlastně ve všem, co může a nemůže, se z "Volné nohy" nic zásadního ani převratného nedozví. Kniha je určitě vhodná pro zkušené podnikatele, kteří mají základní dovednosti a zkušenosti dávno za sebou a chtějí se profesně/osobně rozvíjet. Je plná teorie a úvah o všem možném. Praktických příkladů, návodů a rad v ní ale najdete jen opravdu málo.
Nejvíc mě iritují příběhy skutečných lidí, kteří něco dělali špatně a pak to začali dělat jinak, ale autor už neuvede konkrétní příklad, byť třeba jen pro inspiraci, jak to udělali.
Ale co je asi nejdůležitější, je vhodná hlavně pro ty, kteří pracují za stolem, u počítače, pro grafiky, designéry, webeditory, coprywritery a pod. Pokud jste, jako já, řemeslník/tvůrce, který prodává své výrobky do zahraničí, tato kniha pro Vás nebude mít valný význam. Možná až časem. Pro začátek potřebuji návod a příklady, postupy, a až budu ovládat základy, pak teprve je můžu zdokonalovat.
Celkově kniha tak nějak zapomněla na lidi, kteří vytváří nějakou hmatatelnou hodnotu, tím myslím výrobky. Začínající zedník/truhlář/kovář taky potřebuje zefektivnit svůj čas, propagaci i komunikaci, z této knihy je však pro něj vhodných jen několik kapitol.

palka452
10.09.2018

Myslím si že kniha je opravdu dobře a kvalitně napsaná a stojí za to si ji přečíst než třeba člověk na volnou nohu přejde

vlkodlaq
12.08.2018

Ještě jsem ji samozřejmě nepřečetl kompletně celou, ale průběžně pročítám, co mě zrovna zaujme, nebo co zrovna potřebuji vědět a naopak přeskakuji, co mě v daný moment nezajímá. Někdo ji označil za nejlepší knihu svého druhu v češtině, to je poněkud zavádějící, protože je svého druhu vlastně jediná. "Podobné" publikace totiž nedosahují k rozsahu této. Nejblíž je "vlastní cestou" od Košturiaka, která není vůbec špatná, nicméně začínajícím, nebo už i zavedeným podnikatelům bych "volnou nohu" doporučil spíše (i proto, že je teď na pultech a Košturiaka není snadné sehnat).
Co bych na knize přece jen zkritizoval, že je možná až zbytečně rozsáhlá. Rozvláčné popisy některých témat a některé pojmy se i několikrát opakují, jsem vnímavý čtenář a tak mi to stačí jednou. Jistě by to celé šlo poněkud "zestručnit". To je sice velká nevýhoda, ale zase jediná.
Přišla mi původně dost drahá, teď ale chápu proč. Za ty peníze stojí.

Gabkaa
10.08.2018

Musim sa priznat, ze som neprecitala celu knihu od zaciatku az do konca. Hned ked som si ju kupila som ale zhltla prvu tretinu. Nedokazala som si predstavit v com bude kniha lepsia oproti skoleniu, ktore som u Roberta absolvovala a oproti knizke Freelance Bible, ktoru Robert na skoleni odporucal. Ale knizka predcila ocakavania. Takmer v kazdej kapitole som si nasla nejaku drobnost, u ktorej som si uvedomila, ze mozem nieco ako freelancer robit lepsie. V priebehu nasledujuceho roku som sa ku knizke vracala a prechadzala konkretne kapitoly. Kedykolvek som riesila nejaky freelance problem, v knizke som nasla riesenie. Odporucam jednoznace pre vsetkych freelancerov. Je to must-have v knihovnicke. Lepsi zdroj informacii fakt nenajdete :)

MilanzPlzně
02.08.2018

Na začátku jsem byl nedůvěřivý k rozsahu knihy. Čím více jsem ale knihu četl, tím více mi všechno, o čem píšeš (a v posloupnosti, v jaké řadíš kapitoly), dávalo komplexní a ucelený přehled, kde by mi bylo líto cokoli vypustit. Tak nakonec jsem i já zastáncem rozsahu 745 stran. Navíc se dá kniha číst i po jednotlivých kapitolách, pokud má člověk na volné noze nějaký konkrétní problém.
Knihu jsem si koupil natěšený jako jeden z prvních hned po vydání, ale k přečtení jsem se dostal až teď v létě 2018. Přesto jsem nenašel nic, co by bylo „zastaralé“ – kniha je psána „nadčasově“.
Pro mě jako učitele marketingu byla největší symfonií kapitola Portfolio klientů (jak pečovat o klienty). Profesionální služby v tom nejlepším a nejširším slova smyslu poskytují jen opravdové výjimky (ve všech oborech podnikání), úroveň poskytovaných služeb je u nás dle mých zkušeností stále žalostná. A stejně zajímavá mi přišla i kapitola Freelance marketing. Ale strhující čtení pro mě byla celá kniha.

jarosalvstipek
27.06.2018

Knížka od Roberta byla pro mě jedním z hlavních důvodů odchodu z práce a začít na vlastním. A nelituju :)

angloumene
21.06.2018

Kniha Na volné noze je nabytá spoustou zajímavých doporučení, typů a triků. Její obrovská obsáhlost je její největší výhodou, ale i slabinou. Jen málokterý ze začínajících profesionálů využije byť jen polovinu ze všech informací, které kniha obsahuje. Snaží se totiž pokrýt široké spektrum ať už jde o nastavování ceny nebo vystupování na veřejnosti.
Celkově knihu hodnotím jako přínosnou, čtivou i povedenou. Jediná skutečná slabina je snad až příliš časté upozorňování na těžkost řemesla (kdo to nemá těžké že?), ale z toho se pan Vlach snad vypíše :)

LenysekC
19.06.2018

Nebudu dávat hvězdičky, protože jsem to nečetla celé. Ale snažila jsem se - prvních 115 stran. A stejně nevím, jestli jsem freelancer, nebo ne (no dobře, to nemusí být autorova chyba, jsem blond). Pak jsem přeskočila na to, co mě zajímalo nejvíc, a nakonec už jen tak namátkou listovala. Ale přišlo mi to takové omáčkovité a místy i zbytečné. Nejcennější je dobré jméno. A dobré jméno si uděláte tak, že nebudete zákazníky oj..bávat. No kdo by to byl řekl?
Jako marketingový tah dost dobré, ale mně osobně třeba mnohem víc dalo prolistování knihy Podnikání z pláže, která má asi desetinu stran.

jiri7631
07.06.2018

Od chvíle, kdy vyšla tato kniha, máš jako freelancer dvě možnosti: 1) vymýšlet kolo nebo 2) vzít funkční kolo, použít ho a vylepšit či upravit svým potřebám. Číslo jedna si zvolila řada z nás, protože jsme vlastně ani neměli jinou možnost. Podnikám 10 let a tehdy žádné strukturované rady – jak podnikat – neexistovaly. Na mizerně naceněné zakázky mě taktně upozornila má účetní, která měla v cenotvorbě větší přehled, než já. A podobných failů bylo více. Kniha Na volné noze je sic bichle, ale svým obsahem a rozsahem je rozhodně nejkvalitnější materiál, který při podnikání na volné noze můžeš vzít do ruky. A já ti to tiše závidím.

AgiArcher
25.05.2018

Po x letech strávených na pozicích PR & Marketing Managera jsem uvítala tuto knihu jako skvělý manuál, jak co nejlépe zvládnout přechod ze zaměstnance na freelancera. Na knize je super, že vychází jak z teorie, tak je doplněna i o osobní zkušenosti Roberta.
Díky za to!!

pavel1600
22.05.2018

Knihu Na volné noze jsem četl snad tři měsíce. Nikoliv až tolik proto, že je objemná (to vskutku je), ale snad každých deset či dvacet stránek jsem ji musel odložit, protože mi v hlavě uzrál nějaký nápad nebo se vplížila myšlenka, že ve svém podnikání musím něco vylepšit či změnit. Sám na volné noze působím 14 let a věnuju se také podpoře českých freelancerů a tuhle knihu můžu s klidným svědomím doporučit začátečníkům i těm, kteří už první bitvy s podnikatelskou abecedou úspěšně svedli. Přes široké spektrum oborů, které podnikání na volné noze zahrnuje, se Robertovi Vlachovi povedlo napsat universální "bibli", ve které se potkává čtivost s fortelným odborným i argumentačním gruntem.

HonzaKřivonožka
05.05.2018

Kniha je pro mě naprosto zásadním popsáním oněch základních kamenů, které potom tvoří ty úžasné podnikatelské příběhy. Ač se nám to líbí či ne, podnikání není jen o odborné stránce činnosti, ale je třeba být silný i v podnikatelských dovednostech. Právě ty jsou velmi zhusta a čtivě popsány v této ohromné knize, kde však těžko najít nějakou zbytečnou pasáž. Mé podnikání prakticky vzešlo z aktivit v neziskovém sektoru, což skýtá jistá úskalí a informace z Na volné noze mi ohromně pomohly posunout se dál. Moc díky!

LubošM
16.04.2018

Kniha Na volné noze je podle mě základní čtivo pro všechny freelancery – začátečníky i ostřílené profesionály. V žádné knihovničce by neměla chybět. Sám se k ní často vracím a pročítám si kapitoly, které mě zrovna pálí.

koutnyjirka
05.04.2018

Kniha mě provedla tématy, o nichž jsem místy ani netušil, že by mě měly zajímat. U spousty dalších témat mi dala jiný pohled a jiné možnosti řešení známých úskalí.

Úvodní kapitoly byly pro mě až příliš zdlouhavé, i tak stálo za to se jimi prokousat – uvedou vás do kontextu života na volné noze. U dalších kapitol, zejména v druhé půlce knihy, jsem naopak rozsah a podrobné vysvětlení ocenil. Celá kniha je protkána tipy na osvědčené postupy, nástroje i užitečné aplikace. Některé z nich možná dříve či později zastarají, to ale nevadí – nejde v zásadě o ty konkrétní aplikace či nástroje, jde o princip a uvědomění si toho, s čím a proč mohou nástroje pomoci a kdy má smysl o nich uvažovat.

Poslouchal jsem audio verzi, což má tu nespornou nevýhodu, že se v ní nedá snadno listovat a přeskakovat na konkrétní témata. Druhou velkou obtíž mi přinášel Alza Media přehrávač, který si nepamatuje, kde jsem v poslouchání skončil. Ani jedno pochopitelně není vinou knihy jako takové. V případě audioverze knihy bych uvítal mít možnost v textové formě získat klíčové poznatky, které jsou v závěrech jednotlivých kapitol.

Ve výsledku mi kniha významně pomohla utřídit si představy a myšlenky související se zvažovaným přechodem na volnou nohu. Před finálním rozhodnutím se rozhodně vyplatí takové informace mít a pak vše znovu zvážit. Nevím kde jinde bych se ke všem těmto tématům, v takovém rozsahu a na jednom místě vůbec dostal, natož pak v audio formě.

vojtech3226
31.03.2018

Skvělá kniha plná praktických rad nejen pro freelance podnikání. Rozhodně stojí za to přečíst nebo poslechnout a odnést si co možná nejvíce. Knihu bych doporučil jak začínajícím freelancerům tak i těm pokročilejším.

CtenarKarlik
29.03.2018

Neříkám, že je kniha vyloženě špatná, většina freelancerů si v ní něco najde. Hodně mi ale vadí autorův rozvláčný styl, šlo by to napsat klidně na poloviční počet stránek, aniž by se jakákoliv informace ztratila. Příklad: každý ví, že dobré jméno je klíčové a je důležité, aby to bylo řečeno, ale je třeba to omílat pořád dokola na tolika stranách? Navíc v obecné, spíše filozofické rovině? Další věc, která mi vadí ještě více - spousta nepodložených tvrzení, která autor prezentuje jako fakt, přitom jsou to čistě jeho subjektivní názory (navíc nevyargumentované - nejsou podložené kvalitními argumenty, ani žádnou opakovanou praxí, ani vědeckými výzkumy) .

+ komplexní pohled na podnikání
+ pro začátečníky rozhodně vhodná
+ množství konkrétních příkladů

- psaná rozvláčně, šlo by to stručněji
- nepodložená tvrzení (některá by se dala snadno vyvrátit)
- sáhodlouhé popisování samozřejmých věcí (např. důležitost dobrého jména)
- příliš mnoho reklamy na vydavatelství Melvil a jejich knihy (ostatních knih uvádí velmi pomálu, téměř výhradně doporučuje knihy z Melvilu)
- "já tobě, ty mně" - autor propaguje jiné freelancery, vždy jde o lidi, kteří recipročně propagují jeho a jsou registrovaní na jeho portále - toto považuji za neobjektivní a takovým doporučením nelze zcela věřit
- některé myšlenky se opakují na několika místech v různých kapitolách (téměř doslova)

Dr.film
28.03.2018

Robertova mohutná „podnikatelská bible“ je doslova nabytá informacemi a poučkami o tom, jak se co nejlépe pohybovat na volné noze. Na knize jsou znát léta praxe, které Vlach nabral jako podnikatelský poradce, a proto každého freelancera kniha dokáže velmi efektivně provést podnikatelským prostředím. Tato kniha je povinnost pro každého, kdo to s podnikáním myslí skutečně vážně.

nature_mates
11.03.2018

Knihu jsem koupil hlavně kvůli části o propagaci volnonožců, která nezklamala a dodala nové podněty. Než jsem se k této části dostal, dozvěděl jsem se spoustu dalších věcí z jiných oblastí činnosti na volné noze, které mě upřímně ani nenapadlo řešit. Bylo to někdy menší, jindy větší prozření, díky kterému můžu předejít možným problémům v budoucnu a stále se posunovat kupředu. Pokud chcete ucelený pohled na činnost na volné noze z řady úhlů pohledu, vřele doporučuji.

hystericwidow
28.02.2018

Přiznám se, že od téhle knížky jsem čekala asi něco jiného... Během několikaměsíční četby jsem už ale zapomněla, co to bylo. :) Je pravda, že by se ta knížka dala hodně osekat; autor se často opakuje a jeho schopnost "okecávat" i úplné banality, je neuvěřitelná... Což myslím vlastně jako lichotku. Přesto bych musela být sama proti sobě, kdybych jí dala menší než plné hodnocení. Za tímhle dílem vidím kus obrovské práce, pro kterou mám - jako člověk, který sám píše - jen to největší uznání a obdiv. Jasně, je to "jenom" odborná literatura. Napsána je ale s precizností velkých beletristických děl, kterým se ostatně dorovnává i tím kvantem textu. O její užitečnosti a praktičnosti pro freelancery nemluvě.

pavla.rycht
14.02.2018

Výborný zdroj informací z praxe a hlavně z našeho prostředí. Věnuje se tématu komplexně ze všech stran a taky řeší praktické otázky, které trápí spoustu volnonožců (třeba jak si naceňovat práci). Já si ji pořídila úplně na začátku, když jsem se na volnou nohu vydávala, a dala mi hodně informací do startu, neměla jsem tolik pocit, že mě někdo hodil do vody :). Ale chystám se do ní pustit znovu. Fajn je to, že s odstupem času a získáním dalších zkušeností si v ní člověk najde zase jiné věci a může uplatnit to, na co předtím nebyla ta správná chvíle. Věřím, že i po letech podnikání se k ní ráda vrátím pro další tipy, jak ho dál rozvíjet a co vylepšovat. Jinak další moje dojmy z knihy jsem taky sepsala do recenze: https://imperidigital.cz/na-volne-noze-robert-vlach/

Krofťák
08.02.2018

Neuvěřitelně čtivá kniha plná tipů, jak se pohybovat ve světě volnonožců :)

MatZU
29.01.2018

Skvělá kniha, Příručka.
Bral jsem ji jako, docela přívětivou oponenturu své vize podnikání. Ušetřila mi pár bezesných nocí, a horkých chvilek, při prvních krocích na volné noze, samostatném podníkání. Její přečtení vnímám jako obohacení. Je to kniha, na kterou se Vám velmi pravděpodobně nebude prášit, protože ji budete mít po ruce jako jiné oborové nutnosti ( třeba elektrotechnické tabulky, co já vím).

pkweb.eu
12.01.2018

Na volné noze prozatím nejsem, přesto knihu považuji za velmi přínosnou. Komplexně uchycené téma a bodové shrnutí na konci kapitol je parádní nápad. Určitě se k některým částem ještě vrátím.

Dejvid
07.01.2018

Roszáhlé, komplexní, čtivé... Je to dobrá kniha, je vidět, že Robert za ty roky poradenství posbíral opravdu nekustečně zkušeností. Věřím, že pro začínající o pokročilé freelancery je opravdu podstatná a každý si v ní najde mnoho užitečného. Oceňuji časté příklady k "teorii", i když bych možná ocenil trochu rozšířit reportoár freelancerů, na kterých Robert příklady uvádí, protože se tam dokola objevuje pár jeho nejbližších.
A proč knihu hodnotím "jen" 4/5? Je to díky zde často zmiňované rozsáhlosti a roztahanosti. 750 stran je fakt hodně. Ozblášť pro freelancery, kteří, jak se v knize píše na každé druhé straně, "jsou zahlceni prací" :-) První dvě kapitoly by mohly být třetinové bez jakékoliv újmy. V praktičtější části Know-how mi potom některé části přišly vložené téměř násilně, například podkapitolka o tom, jak se oblékat? Jakou použít fotku? Tady už ta snaha o to, aby tam bylo opravdu vše, trochu překročila hranice. Dále třeba část Finance a prevence rizik - jako zajímavé, poučné, ale více by se to hodilo do nějaké obecné knihy o finanční gramotnosti.
A ještě drobná poznámka k nadčasovosti knihy. Jako celek věřím, že je opravdu nadčasová, kapitoly o portfoliu klientů, centotvorbě, procesech budou platné i za pět, deset let. Nicméně v některých částech jde Robert do zbytečných detailů vázaných na aktuální funkcionalitu konkrétních služeb. To bude pravděpodobně za tři, pět let už celkem mimo.
I když jsem se o některých problémech trochu více rozepsal, vzhledem k celkové kvalitě knihy to jsou spíše malichernosti.

Lubica69
03.01.2018

Veľmi vydarená kniha. Jej hodnota mnohonásobne prevyšuje cenu a je to jedna z najlepších investícií, ktoré som v poslednej dobe urobila. A to som si myslela, že po cca. 12 rokov samostatného podnikania a záľuby v čítaní odborných kníh o podnikaní, o tom už viem svoje. Dlhodobo fungujem v statuse „profesionála“ netušiac, že mám ešte ďalšie možnosti a nutne to nemusí byť založenie regulérnej firmy so zamestnancami.

Kristina7777
19.12.2017

Nejde o prvoplánovú motivačnú literatúru ako sa stať úspešným na počkanie, ale o kvalitný zväzok informácií, ku ktorému sa v budúcnosti budem určite vracať. Bola som príjemne prekvapená s akým prehľadom píše R. Vlach o širokom spektre tém.
Veľmi sa mi páčili tipy na knihy a weby a ostatných nezávislých profesionálov, jednoducho praktické veci, žiadne vágne vyhlásenia.
Kniha mi pootvorila dvere do pre mňa úplne nových tém a naozaj ma obohatila.