Na Větrné hůrce

Na Větrné hůrce https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169331/bmid_na-vetrne-hurce-hgG-169331.jpg 4 4695 738

Slavný romantický příběh se odehrává v tajuplném prostředí samoty uprostřed mokřin, kam přichází nový nájemce, anglický gentleman Lockwood. Ten nečekaně prožije strašidelné noční dobrodružství a začne pátrat po osudech nevlídných a drsných obyvatel usedlosti. Z úst služebné vyslechne příběh, na jehož počátku stojí nenaplněná láska, cit, jenž jako zhoubný oheň spálil duši Heathcliffa a zanechal v ní jenom pustošivou nenávist a touhu po pomstě. Román vyšel poprvé roku 1847 pod mužským pseudonymem Ellis Bell a zprvu nezaznamenal valný úspěch; autorka nedlouho po vydání zemřela. Teprve ve 20. století byl znovu objeven a je považován za stěžejní dílo anglické literatury. Román se dočkal celé řady filmových zpracování – poprvé roku 1939, nejnovější adaptace je z roku 2011.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Wuthering Heights , 1847

Ava365
09.08.2023 4 z 5

Lze pochopit, že lidé bez mobilů, internetu a dalších výdobytků moderní civilizace žili výrazně jinak. Pokud si toto uvědomíme, můžeme lépe chápat zjitřené emoce a vášně jednotlivých postav románu. Z našeho současného pohledu se ale celé dílo může jevit trochu jednotvárně a skoro nudně. Přesto mu nelze upřít literární kvalitu.

Monika1717
07.08.2023 2 z 5

Jestliže lidé v Anglii a na vřesovištích takhle opravdu žili,tak je upřímně lituji. Celodenní nicnedělání, dohadování, kdo koho miluje, popíjení čaje, neuvěřitelně nudný život. Ani se nedivím, že se k sobě tak chovali. Po knize jsem sáhla úplně náhodou,potřebovala jsem ji do výzvy. Četla jsem ji snad už potřetí a určitě naposled.

taikatalvi
05.08.2023 3 z 5

Táto kniha patrí medzi "must read" svetovej literatúry a čítala som ju druhýkrát. Pravda je taká, že sa naozaj snažím mať rada túto knihu, ale naozaj je v nej veľmi veľa nenávisti. Celý čas čo som ju čítala som sa snažila prísť na to, kde sa stala chyba a čo bola spúšť celého toho zla a prečo bola hnacím motorom toľkých postáv. Obdivujem Emily že niečo také vôbec vytvorila, diela jej sestier boli úplne odlišné. Inak som si počas čítania musela googliť rodokmeň pretože potom som sa už v tom množstve postáv strácala.

absa2611
05.08.2023 2 z 5

Nebavila. Hlavně začátek byl docela chaotický, někdy ve druhé polovině začala kniha jakž takž dávat smysl, konec ušel.
Nejsem očividně "cílová skupina"...

sajanka
27.07.2023 5 z 5

V knize je strašně moc vášní a emocí, které jsou přímo zlověstné až strašidelné. Ale přesto je to jedna z mých nejoblíbenějších knih a film s Timothy Daltonem můžu vidět opakovaně.

Mindy
16.07.2023 3 z 5

Mě tedy tato kniha nenadchla. Té nenávisti je v ní až příliš. Všechny postavy se chovají nesnesitelně, hloupě,až absurdně. Navíc je to tak rozvláčně napsané, že jsem měla co dělat, abych to vůbec dočetla.

Soniq
09.07.2023 4 z 5

Tak tohle byl mazec! Vůbec jsem nečekala takovou emocionální jízdu. Emily palec nahoru!!

Marůš13
03.07.2023 3 z 5

(SPOILER) Měla jsem problém najít postavu, kterou bych si oblíbila a kvůli které by se mi kniha dobře četla. Ač Heathcliff je zajímavě napsán, tak jsem v jeho postavě nenašla to tajemné kouzlo antihrdiny. Konec příběhu sice pěkný a dá se říct, že šťastný, ale změna chování Cathy a Haretona mi připadala moc rychlá a zasloužila by si být rozepsaná na více stránek.

spencer
30.06.2023 3 z 5

Abych byla upřímná, mé pocity z této knihy jsou dost smíšené. Je temná a přestože uznávám, že i poměrně originální, po většinu času jsem byla dost zmatená. Mým hlavním problémem bylo vyprávění, které skáče v čase a taky mezi jednotlivými vypravěči.

Velice mě však zaujala charakteristika Heathcliffa, který byl velmi komplexní postavou schopnou jak krutých věcí, tak i laskavých. Svět ho udělal takovým, jakým byl a pokud jsem si něco na této knize oblíbila (a že toho není moc), byla to právě jeho postava. Zajímavý antihrdina, se kterým dovedete sympatizovat i jej nesnášet.

Jsem ráda, že jsem se k titulu dostala, ale nejsem si jistá, zda se k němu někdy vrátím. Nebylo to lehké čtení a přestože jsem ráda, že si knihu můžu odškrtnout ze svého TBR seznamu, nezanechala ve mně nějaký hlubší dojem.

Gedofrey
02.06.2023 5 z 5

Tohle byla pecka. Trošku těžký začátek, ale jak začne vyprávění je to už velká jízda.
Nádherný popis postav. Cítil jsem nenávist skrz naskrt, stejně tak utrpení. Atmosféra ponurého vřesoviště ještě vše dokresuje.

uzivatel83509
31.05.2023 3 z 5

Tento příběh miluji... možná, kdybych nejprve četla knihu a až poté viděla film, dala bych více hvězd... takto bohužel...

kris.docekalova
17.05.2023 2 z 5

Knihu jsem četla na gymplu a pamatuju si, že se mi líbila, jakožto jedna z mála z kánonu. Teď jsem po pár letech knihu četla znovu a v originále a teda musela jsem se nutit jí přelouskat. S angličtinou nemám vůbec problém, ale tohle bylo teda náročný. Autorka, vzhledem k tomu v jakým roce to bylo napsané, používala starý jazyk, na který nejsem zvyklá. Bylo těžký pro mě se tím pádem orientovat v příběhu, postavách, atd. Dokonce jsem si musela na youtube najít shrnutí, jinak bych skoro vůbec nevěděla o co jde, protože jsem si to nepamatovala od minula.

jaja1989
22.04.2023 odpad!

To byl des

Lady_Lea
03.04.2023 5 z 5

Jeden z nejtemnějších a nejsmutnějších příběhů, které jsem kdy četla. Tolik vášně a emocí, lásky a bolesti. Neuvěřitelné odhodlání a vytrvalost. Pomsta a naprostá destrukce. Navzdory závěru (nebo snad i pro něj...?) je mi z téhle knihy pořád hodně smutno.

Bylo to strašné? Ano.
Byl to nejsilnější příběh o největší lásce všech dob? Rozhodně.
Překonala v mých očích Větrnou hůrku jiná kniha? Žádná. Nikdy.

bookcase
28.02.2023 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek, miluju tu ponurost, větrná vřesoviště i celkovou atmosféru, byť hrdinové jsou hrozně nešťastní a plní nenávisti i smutku. Emoce pracují naplno.

Ivaksa
19.02.2023 1 z 5

Kniha nemá vůbec žádnou atmosféru. Děj mohl být zasazen kamkoliv jinam, těch pár vět k prostředí uprostřed slatin, nijak nenabudí specifické pocity. No děj! Dvě příbuzenské větve které od sebe jsou docela vzdálené, nežijí ničím jiným než žabomyšími spory a nenávistí. Reálně by se mohly zabývat spoustou jiných věcí, jenomže postavy mají choré vystupování bez závažných příčin. Samo vyprávění ve vyprávění je nešt'astně nastavené. Nepochopila jsem, proč autorka nepoužila normální popisný styl, snad jen že chtěla zakrýt svůj bídný literární talent. Takže knihou provází nejprve návštěvník oněch míst, kterému posléze vypráví příběh dlouholetá hospodyně. Je absurdní se do děje vžít, jestliže uvážíme roli této dámy v domě a její nadpřirozený a detailní přehled úplně o všem. Nesmyslný je rovněž popis postav. Uzavřenost, zloba, záludnost hlavního zloducha, rozplývá se v okamžicích jeho citových proklamací předvádějících naopak hysterii. Celkový dojem z knihy je špatný, jde o přeceňovaný brak. Koho baví hodiny plochého vypravování o domě, v němž se jí jen ovesná kaše, tomu přeji dobrou chut'.Jednu hvězdu dávám sobě za dočtení.

RonnieSmithx
13.02.2023 4 z 5

Na Větrné hůrce je rozhodně dílo, které dalo mým emocím zabrat. Nemohu říct, že jsem si užívala číst o zvrácených postavách a jejich plánech, ale rozhodně mě to fascinovalo, ačkoliv mi z toho bylo úzko a smutno. Ne každý autor si takhle dokáže pohrát s vašimi emocemi a Emily se to povedlo. Ten konec mi tam moc neseděl. Měla jsem celou dobu pocit, že kniha směřovala úplně k něčemu jinému, ačkoliv s jistotou nemůžu říct k čemu. Zakončení bylo moc vyumělkované, moc dobré. Nic, co by ve mně způsobil stejný příval pocitů jako ty stránky předtím.

TessieB
11.02.2023 2 z 5

Chápu téma nešťastné lásky, ale tyvado jak se k sobě ti lidi chovali, to byl teda mazec :) knížka se mi moc nelíbila, protože to chování postav mě dost iritovalo a neumožnilo mi to nějaký lepší dojem.

Kolaloka
28.01.2023 1 z 5

Je to už dost dlouhá doba, co jsem naposled četla knihu starší sta let, tu rozvleklost už fakt nedávám, dobře se mi četlo až posledních pár stránek. Stejně tak nedávám to, jak neuvěřitelně hnusně se k sobě lidé dřív chovali (nemyslím pouze Heathcliffa).

Občas dost wtf momenty, schválně si to zkuste představit: "Ležela na pohovce, třískala hlavou do opěradla a skřípala zuby až běda, divže si je na střepiny nerozdrtila. Donesla jsem plnou sklenici, a když nechtěla pít, nastříkala jsem jí vodu do obličeje" :D :D

Námět možná zajímavý, zpracování pro dnešní čtenáře už hůře stravitelné. Celkově zklamání, pozitivní hodnocení ostatních mě nalákalo zbytečně.

nikola2425
26.01.2023 5 z 5

Bála jsem se že mě to nebude bavit ale přesto mě to bavilo, chvílemi se nedalo od knížky odtrhnout