Na shledanou tam nahoře

Na shledanou tam nahoře https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219604/bmid_na-shledanou-tam-nahore-43l-219604.jpg 4 111 31

Píše se 2. listopad 1918, do konce války zbývá pár dnů. Zchudlý šlechtic, poručík Henri d'Aulnay-Pradelle, který je však mimořádně ambiciózní a kvůli uznání či povýšení ochotný jít i přes mrtvoly, žene svoji jednotku na nesmyslnou zteč kóty 311. Tato událost nerozlučitelně spojí i dva vojíny, Alberta Maillarda a Édouarda Péricourta. Jejich osudy sledujeme i po skončení války, stejně jako lukrativní zakázky firem, které se rozhodly vydělávat na smrti… Osud způsobí, že se Édouard s nenáviděným poručíkem ještě jednou setká. Roku 2013 získal autor za román prestižní Goncourtovu cenu.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Odeon

Au revoir là-haut , 2013

dalimoni
30.06.2016 5 z 5

Velmi nenápadná kniha, o to více mě zaujala. Příběh, který Vás musí zasáhnout. Velmi umné přiblížení událostí téměř 100 let zpět od válečných hrůz ("první velké vojny"). I když hlavní linie příběhu probíhá až po válce, základní perspektiva je dána válečnými hrůzami. Autor skvěle vykreslil dobu útrap válečných veteránů, rozpaky společnosti k tomu, jak se chovat ke svým navrátivším se veteránům, stavění pomníku padlým.....Na této historické dějové lince rozehrál vynikající lidský příběh, který Vás chytí za srdce....
Za sebe můžu říct, že ne všechny knihy, které získají nějaké literární ocenění, stojí za doporučení (některé ani za přečtení :-D), ale tato si ocenění určitě zasloužila a bez zaváhání jí doporučuji ke přečtení.

cérka
09.05.2016 5 z 5

Sama jsem byla svým výběrem této knihy překvapena. Válečnému tématu jsem se až doposud zdárně vyhýbala. Ovšem nelituji, krásný a zároveň surový příběh. Hluboce mě zasáhl, děkuji.

MichelleS
20.01.2016 4 z 5

Velmi opravdový příběh, i když je dílem autorovy fantazie. Drama rozehrané mezi několika málo postavami začíná velkolepou bojovou scénou a závěr je stejně dokonalý, jeden z nejlepších v mých posledních čtenářských pokusech.

RunningWolf
17.12.2015 5 z 5

Naprostá lahoda.Kdo má rád historii v románovém stylu tak s tímhle dílem nešáhne vedle

douchová
14.07.2015 5 z 5

Výborný román, k tomu prostě není co dodat. Rozhodně si přečtěte!!!

Disease
22.06.2015 3 z 5

Místy (hlavně ze začátku) poněkud mnohomluvné. Zhruba v polovině se kniha zlomí do zábavnější polohy.

ZÓNA
20.06.2015 5 z 5

Hluboce lidský příběh z poválečných let Francie. Po přečtení emočně laděného románu pochopíte marnost jakékoliv války, která pouze a jen zraňuje, bere a ničí. Příběh dvou vojáků připoutaných k sobě společným válečným osudem, nenávistí k jednomu bezohlednému důstojníkovi, odhodlaných k jakémukoliv podvodu, jen aby dokázali zapomenout na válečná příkoří, která je uvrhla do zničující chudoby. Velice poutavě napsané, se skvělými postavami, smyslnými ženami a geniálním závěrem. Mistrovské dílo.

LuciLux
18.06.2015 4 z 5

Kam až vás může dohnat vděčnost za zachráněný život? Jakoby měl tento román něco z Dumasových mušketýrů, o něco více z Remarqueových válečných příběhů, to vše výborně okořeněné sarkastickým humorem popisujícím cynické jednáni padouchů (po)válečných let. Poměrně obsáhlá kniha v druhé půlce značně ztrácí dech. Opět se zde objevuje pro mě zásadní nešvar francouzských autorů – zbytečně rozvleklé vyprávění, které postupně udusí půvab původní vynikající myšlenky. Přesto tato kniha současného autora nabízí poutavý a poměrně přesvědčivý výlet do minulosti.

Baiba
17.05.2015 5 z 5

Bez patosu, bez sentimentu, chvílemi až sarkastické. Úvodní pasáže z fronty a z lazaretu jsou přesně tak působivé a drastické, jak by měly být, a čtenáře okamžitě vtáhnou do děje a vzbudí v něm zájem o hlavní protagonisty. To nejzajímavější se však začne dít až po návratu hrdinů do "normálního" života, který už samozřejmě normální nikdy nebude. A to nejen pro Alberta a Édourda, ale i pro celou Evropu, která se mimo obrovských lidských a finančních ztrát musí vypořádat např. i s tím, jak naložit s ostatky tisíců padlých vojáků... Velice čtivé, autor s hrdiny neztrácí soucit, zároveň nad nimi nenaříká. Zajímavé osudy nabízejí i vedlejší postavy.

hanap
01.04.2015 4 z 5

Moc pěkné , ke knize jsem se dostala náhodou a jsem zasažená , první světová válka a poválečné období v literatuře moc neznám ,drsné vyprávění , výborně napsané .

Gina11
31.03.2015 5 z 5

výborná kniha, pět hvězdiček..