Na ostří nože

Román Na ostří nože je vrcholným příkladem Maughamova literárního mistrovství. Je to příběh mladého Američana Larryho Darrella, který se jako letec dobrovolně účastnil první světové války. Po návratu domů, do blahobytného prostředí poválečného Chicaga, nedokáže znovu zapadnout do společnosti svých vrstevníků a je lhostejný k americké představě úspěšného mladého muže. Odpovědi na otázky vyššího smyslu života, které si po krutých prožitcích z války nepřestává klást, hledá nejprve v knihách starých filozofů a později přímo u indických mudrců, jejichž žákem se stává. Neméně zajímavé je autorovo líčení postav z Larryho života, jeho bývalé snoubenky a její rodiny, snobského strýce Elliotta – a vedle toho i odvrácené strany přepychového života velkoměst....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/404014/na-ostri-noze-aJ5-404014.jpg 4.322
Vydáno:, Prostor

The Razor's Edge (1944)

Kniha Na ostří nože

Isserley

Neskutečně příjemné čtení od mého oblíbeného autora. Autor jako vypravěč je zároveň účastníkem děje knihy, což je velmi zábavné a vtipné.
Ne že bych chtěla být jako v knize brilantně vykreslení snobové, kterým slouží knihy jako bytová dekorace, ale musím už podruhé napsat, že edice Pozdní sběr nakladatelství Prostor kromě toho, že osahuje skvělé tituly, i zdobí.

Otavínka
12.01.2017

Neobvyklé je, že autor sám vstupuje do děje a stává se přítelem a důvěrníkem svých hrdinů.

honys
08.04.2015

Dlouho jsem přemýšlel zdali hodnotit 4 nebo 5 hvězdami. Když srovnám "Na ostří nože" s knihami, které jsem hodnotil 4 hvězdami, tak tahle je lepší, byť dějově trochu roztříštěná.

marvan00
03.11.2014

Název knihy vychází z citátu z Upanišad: "Je těžké přejít na ostří nože, tvrdí mudrcové, a právě tak svízelná je cesta k vykoupení". Popis cesty mladého muže, ovlivněného východní filosofií, k osvícení slouží autorovi k zamyšlení nad východní filosofií z hlediska západní kultury, střízlivá protiváha různým exaltovaným esoterickým spisům.