Na mušce lovce

Na mušce lovce https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180969/mid_na-musce-lovce-Xkx-180969.jpg 4 264 77

Po mimořádném úspěchu českého vydání vzpomínek sovětského odstřelovačského esa Vasilije Zajceva přichází kniha, která nabízí podobně strhující pohled na boje na východní frontě, avšak tentokrát z perspektivy jednoho z nejlepších odstřelovačů německé armády, Josefa „Seppa“ Allerbergera (1924–2010). Tento rodák ze Štýrska se v roce 1942 dobrovolně přihlásil do wehrmachtu a nejprve byl vycvičen jako střelec z kulometu. Se snajperským řemeslem se začal seznamovat po svém zranění v létě 1943. Během následujících tvrdých ústupových bojů se záhy stal druhým nejúspěšnějším odstřelovačem německé armády a posléze jedním z mála řadových vojáků, kteří byli vyznamenáni Rytířským křížem Železného kříže. Pro české čtenáře je tato nesmlouvavě otevřená a místy drastická memoárová publikace, kterou zpracoval německý odborník na historii odstřelovačství Albrecht Wacker, pozoruhodná tím, že strastiplná bojová cesta Seppa Allebergera v závěru války krátce přivedla i na naše území.... celý text

Literatura světová Válečné Historie
Vydáno: , Mladá fronta

Im Auge des Jägers. Der Wehrmacht-Scharfschütze Josef Allerberger , 2005

Lev
31.10.2020 5 z 5

Příběh knihy je věnován Josefu Allerbergerovi, který během 2. světové války působil u tzv. horských myslivců na východní frontě. V knize jsou zachyceny jeho válečné osudy coby odstřelovače, který se v podstatě sám bez předchozího specializovaného výcviku "vypracoval" na druhého nejlepšího odstřelovače německé armády. Zážitky J. Allerbergera, které jsou mj. zasazeny i do širšího kontextu vojenských operací, jsou barvitým popisem života frontového vojáka, který díky svým zkušenostem a také notné dávce štěstí přežil celou válku v podstatě jenom s několika lehčími zraněními. Hlavní postava je zde vykreslena jako přímočarý muž, který se smířil s údělem vojáka zabíjet nebo být zabit a podle toho se také odvíjí celý příběh, který je namísto filosofického náhledu na válku zaměřen převážně na jednotlivé akce odstřelovače. Je třeba připomenout, že v knize je válka popsána s veškerou brutalitou a vyskytuje se tu detailní popis účinků jednotlivých zbraní a střeliva na lidské tělo a kromě toho se zde často objevují nepochopitelné scény násilí na druhém člověku, jako je mučení, kanibalismus nebo znásilňování. To stejné platí i pro bohatou fotografickou přílohu. Přesto je však kniha velmi napínavá a čtivá a jistě ji ocení nejenom zájemci o historii 2. světové války.

Roman780
30.09.2020 2 z 5

Knížka jako taková je čtivá a hezká. Velmi se mi líbí. Tři hvězdičky za naprostou tendenčnost. "My Adolfci" jsme ti nejčistší, nejspravedlivější na světě a ostatní jsou zločinci. Sice v knize snad 3-4x probleskne, že Adolf Hitler byl zločinec, ale horští myslivci a wehrmacht jsou křišťálově čistší. Bohužel, opak je pravdou. Ale, jako vždy, nelze paušalizovat. Mnohem více sebereflexe a pravého ocenění německých zásluh za události 30-40 let by autorovi prospělo, ale to bych chtěl asi moc.

Corvus
18.09.2020 5 z 5

Předně se zdržím komentářů typu: "Nemohl jsem knihu dočíst, protože byla příliš násilná a brutální." Toto je válka. VÁLKA. Ve válce se zabíjejí lidé a dějí zvěrstva, kterých je schopen pouze pravděpodobně jen člověk. Čili pochopitelně, že kniha bude naturalistická, pokud se chce člověk něco dozvědět. A já velice kvituji, že je právě takto detailní a velmi popisná, protože pak tu máme například knihu od Zajceva, což je z poloviny komunistická propaganda a o umění odstřelovačském se toho moc nedočteme. A odstřelovač je disciplína, která už ve své podstatě zaručuje, že o explodující různé části těl, zohavení a krutost nebude nouze. Je velmi dobře, že si autor nebere servítky a píše o válce takové, jaká ve skutečnosti je. Ale to jen čistě na úvod.

Já osobně kvituji především to, že na rozdíl od jiných žánrových knih, se zde čtenář dočte o různých tricích, postupech a konkrétních rozdílech mezi příučkami a reálnou bojovou situací. Protože řada např. tzv. dokumentů je naprosto otřesná, mystifikační až lživá a hodně mi to připomíná právě ony brožurky "jak se stát odstřelovačem", přitom realita a vlastní zkušenost je naprosto vzdálená. Což právě dokazuje i odstřelovač J. Allerberger v této knize. V mnoha knihách se dočteme o tom že z té či oné zbraně se střílí lépe či hůře a že odstřelovač měl těžký život. To je ale zoufale málo. Vždy mě ve válečném soukolí zajímala právě tato vojenská disciplína/umění a až tato kniha mi dokázala naprosto naturalisticky přiblížit, co byli odstřelovači skutčně zač. Jak přemýšleli, jak se chovali, jakou měli taktiku. V tom je největší přínos této publikace. Velice kvituji i naturalisticky podané konkrétní situace, protože válka prostě taková byla (dnes už to je trochu jiné a ne v tak masovém měřítku, pochopitelně). A v neposlední řadě kvituji s povděkem lehce kontroverzní věc: jsem moc rád, že Allerberger své zážitky, cítění nenávisti vůči nepříteli, bojový adrenalin, sympatie k ideologii atd. zcela JASNĚ popisuje jako holý fakt. Stejně jako to, že se nadšeně přihlásil jako dobrovolník. Nijak nesympatizuji s ideologií, to v žádném případě, ale strašně by mi bývalo vadilo, kdybych se zrovna v této knize dočetl, jak strašně soucítil s každým vojákem, kterému výbušnou B-patronou roztrhal hlavu. Jak hrozně byl režim krutý a jak si to vše postupem měsíců strávených na frontě uvědomil. Ne, Allerberger byl fašista celým tělem i duší a neváhal zabít kohokoliv. Dokonce i jen tak v "klidovém" režimu si vyhledával na vlastní pěst oběti. V čem že je to přínosné?

Vše výše uvedené mi totiž pomohlo k tomu, abych po celou četbu nesympatizoval s "hlavním hrdinou", k čemuž má takřka každý čtenář sklony. Občas jsem se přistihnul jak držím Allerbergerovi pěsti, aby z té či oné situace vyvázl a aby se trefil apod. Ale naštěstí mi jeho férový přístup a nezakrývání skutečnosti, co to bylo za člověka, pomohlo uvědomit a říct si: "Tak bacha na to, byl to nácek, okupant, tyran a vraždil lidi."

Čili asi nejpřínosnější, nejpopisnější a nejzajímavější kniha o odstřelovačích 2. světové války, díky které bude každý, kdo se o snipery zájímá, obohacen. Citlivější čtenář nechť nečte válečnou literaturu.

DanaKa81
02.09.2020 4 z 5

Kniha je plná hrůzných událostí z východní fronty na kterou vzpomíná nejlepší německý odstřelovač z pluku horských myslivců Sepp. Sepp byl jako jeden z mála oceněný Rytířským křížem Železného kříže a jeho začátky i pozdější zkušenosti z tvrdých bojů jsou hodně zajímavé. Pro citlivější čtenáře knihu nedoporučuji, protože těch veselejších historek je v knize opravdu málo

furat
24.08.2020 5 z 5

Obrovsky silny pribeh, bez politickeho podbarveni. I kdyz se autor snazil popisovat zejmena technikalie sveho "remesla" i tak je jasne z kazdeho slova, jak strasna byla tahle valka pro vsechny bez rozdilu. Skoda jen, ze historii pise vetsinou jen "vitezove"

tonysojka
12.08.2020 4 z 5

Jak píše maximus 13 je to čirá hrůza. A jak píše Tipsy Chipsy,některé vojáky začne válka a zabíjení bavit. Podle mne tahle hrůza a vědomí zabij, nebo budeš zabit, může na ně zapůsobit tak, že vlastně nedokáží po zbytek života dělat a myslet na nic jiného, než zabíjení. Odhodit vlastní myšlení a zodpovědnost a poslouchat rozkazy se může stát velmi pohodlné vůči svědomí. Ale nechci v žádném případě soudit. Sám nevím, jak bych se ve válce choval. Nebo byl zabit.

BarboraZ
03.08.2020 5 z 5

Silné až brutální čtení, přesto poučné. Jsem ráda za těch pár vtipných scén a šťastný konec. Pomohlo mi utvořit si představu o tom jaké muselo být být odstřelovačem.

Cinik
28.04.2020 5 z 5

Velmi poučné a zajímavé vzpomínky elitního německého odstřelovače.

MartinKaunowa
25.01.2020 5 z 5

Kniha se sama četla. Je tam vše, co jsem očekával. Napětí, zajímavosti ze života vojáků, překvapení...

SAnthony
11.12.2019 4 z 5

[Audiokniha] 2/3 knihy jsou velmi zajímavé, ač kruté. Když pak odjede Sepp z fronty na výcvik tak už to je jen o přežití a odstřelovací puška nehraje tak velkou roli. Pro zájemce o historii doporučuji k představě běžného života vojáka.

Yorika
03.12.2019 3 z 5

Válka je svinstvo. Dělá z lidí zvířata. Vlastně ne. Lidé jsou horší než zvířata. Řada nechutných scén, ze kterých se zvedá žaludek.
Má to však malý háček. Podle autora příběhu, se tato zvěrstva děla jen na ruské straně. Němci byli čestní, charakterní vojáci, kteří jen bojovali za svou čest a vlast.
Autorovi chybí sebereflexe a schopnost, podívat se kruté pravdě do očí. Nebo ji spíš prostě vidět nechce. Násilí plodí násilí. Na obou stranách barikády.

m.zirhut
13.10.2019 2 z 5

(audiokniha - nedoposloucháno) Tak si řikám, že bych měl dát šanci každé knize. Ale jako člověk, který je přesvědčený pacifista, skutečně nedokážu ocenit autobiografický příběh o tom, jak se nějakému sniperovi daří zabíjet jiné lidi. A není pro mě ani podstatné, z jaké strany barikády střílel.

Etela
16.09.2019 5 z 5

Výborná kniha. Jak bylo avizováno, je odproštěna od ideologie, soustředí se na taktickou stránku boje, ale i dojmy Seppy. Popis je autentický, bez příkras.

lukas9608
10.08.2019 5 z 5

Perfektně napsané, napínavé, místy až strhující a hodně syrové.

pavels36
30.07.2019 5 z 5

Vynikající příběh. Tohle skutečně napsal život. Věřím autorovi každé slovo a přiznám se neměnil bych. Je to drastický příběh jednoho z mnoha vojáků avšak z úhlu pohledu odstřelovače. Válka , Hitler, demagogie, naděje i realita v tehdejší době byla skutečně zvláštní. Děkuji za takovou to knihu a zajímavý životní příběh. 2 světová válka byla opravdu strašná a děsná. Miliony a miliony mrtvých, pohřešovaných a nezvěstných. Hrdinů málo a né každý Němec byl špatný.Věřím, že spousta německých vojáků nevěděla do čeho jde a díky demagogie brzy v reálu prozřeli a šli proti propagandě a mašinérii.

Majkl11
15.05.2019 5 z 5

Jednoznačně nejlepší kniha z pohledu vyprávění vojáka přímo z fronty kterou jsem kdy četl, v tomto případě odstřelovače německého Wehrmachtu. Obsahuje a popisuje neskutečná zvěrstva, která se ,,tam venku" běžně děla. Jako bonus ilustrativní dobové fotografie veprostřed knihy. Vřele doporučuji

maximus13
02.05.2019 5 z 5

Čirá válečná hrůza. Pokud si čtenář uvědomí, že nejde o román, ale že každé slovo napsané v této knize je pouze reálný nepřikrášlený popis toho, co za hrůzy se děly každý den za války. Jakým příšerným způsobem si obě válčící strany ubližovaly. Chtěl bych upozornit na drastické popisy válečných hrůz. Nic pro citlivé povahy.

jehanys
25.02.2019 4 z 5

Těžko, moc těžko hodnotit. Při čtení této knihy jsem přemýšlel o lidech, kteří zažili hrůzy války. Vůbec nechápu, jak to mohli vydržet. Myslím vojáky, civilisty a to na obou stranách. Nechápu. Máme veliké štěstí, že žijeme v dnešní době.

oskli
04.02.2019 5 z 5

Výborná kniha. A nebo spíš úplně děsivá, ale výborně napsaná. Pro mě první válečná kniha z pohledu přeživšího vojáka, jakou jsem četla. Ztotožňuji se s epilogem knihy, ale budu se snažit na dojmy z knihy rychle zapomenout. Jediné, co mi při čtení fakt vadilo, bylo používání slova "anachronismus" a "anachronický" v úplně špatném kontextu, obvykle místo výrazu "paradoxní". To mi lezlo na nervy. Jinak knize nemám co vytknout.

Chaki
26.01.2019 5 z 5

Z dnešního pohledu se zdá neuvěřitelné čím si museli vojáci projít... jinak úžasná kniha. Jen doufám že se ničeho podobného nedožijeme. Takoví tvrďáci už dneska nejsou...

německá armáda odstřelovači, snajpři

2013  89%Na mušce lovce
2017  100%Německé odstřelovačské pušky

Kniha Na mušce lovce je v