Na co Alice zapomněla

Na co Alice zapomněla https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229901/bmid_na-co-alice-zapomnela-jZo-229901.jpg 4 1759 452

Když se Alice probere na zemi v posilovně, má na hlavě pořádnou bouli a myslí si, že je jí dvacet devět a čeká první dítě se svým superúžasným manželem Nickem. Jenomže pak se dozví, že se jí z paměti právě vymazalo deset let života a že je ve skutečnosti devětatřicetiletá neurotička, která nejraději tráví svůj volný čas v posilovně nebo na poradách školního výboru se ženami, jež kdysi nesnášela. Jak se to stalo, že se její život tak radikálně změnil? Proč ji její manžel nenávidí? Co tak hrozného provedla, že s ní její milovaná sestra skoro nemluví? A do toho si není schopná vůbec vzpomenout na svoje tři děti – ne, Alice se najednou vidí jinýma očima a ta nová žena, o které jí vyprávějí, se jí vůbec nezamlouvá. Najde způsob, aby se znovu stala tím člověkem, kterým bývala?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

What Alice Forgot , 2010

ritz
26.09.2019 4 z 5

Mě se knížka líbila, zajímavý námět, super zpracování. Velmi čtivé.

prcek19
10.09.2019 4 z 5

Další skvělá kniha od autorky..dlouho sem ji odkládala a po dočtení sem nechápala proč..určitě doporučuji

Aghatte
10.09.2019 3 z 5

(SPOILER) Další Liane po Šílených výčitkách o poznání mnohem lepší.
Nebylo by špatné pro každého z nás občas "ze sebe" vystoupit a podívat se na svět a náš život nezaujatě a možná i naivně.
Alice byla fajn, před 10ti lety. Milovala jsem její staré já. Stala se z ní příšerná kráva, výkonná matka, šílený sobec.
Problém všech těchto žen je ten, že chtějí mít vše, nejlepší, nejdražší, nejúspěšnější. Berou si muže svých snů, kt. se jim snaží všechno dopřát. Takže makají. Vydělávají, aby se ženy mohly doma starat o domácnost a děti, nemusely chodit do práce, dětí navštěvují drahé školy a mají tisíce nesmyslných kroužků, kt. stojí další peníze. Žijí v luxusu. Nic není problém, všechno zaplatí. Ale ony jsou na ty muže hnusné! Vyčítají jim nedostatek romantiky, nezájem o děti, neúčast na výchově a vzdělávání, nezapojují se do domácích prací. Bylo mi Nicka vážně líto. Všech těch výdělečně činných troubů, které mají doma Xeny, od nichž se dočkají jen držkové - ale ne na talíři.
Sestra a její deník pro psychiatra byl fajn. Byla přímočará, a leccos mi pomáhala pochopit. Věděla jsem, že to autorka nechá dobře dopadnout, ale nemusela by... Život není spravedlivý.
A ano, opět to tam bylo. Milé čtenářky, pokud chcete být v tomto světě úspěšné, musíte být hubené! Je to do očí bijící, jak to zdůrazňuje v každé své knize. Můžete být prezidentkou USA, ale běda, když máte nadváhu, nikdo vás nebere vážně. Je to známka Vaší neschopnosti se ovládat a pojídat óóó, ta hrůza, sacharidy! Takže i Alice zhubla, i její sestra na konci knihy byla jako lunt :-(( Tak to mě vytáčí. Kouká na svoji dceru, která je baculatá a v duchu si říká "neboj, jednoho dne budeš krásná žena.." Proč to tam píše?
Zajímavé bylo, že necítila žádnou chemii k Dominikovi. Myslím, že pokud někoho miluji, měla bych se zamilovat opět, i když nemám paměť, řídí to jiná část mozku. Navíc, ten byl vykreslen tak strašně nudně, že to bylo z její strany beztak jen zoufalství a natruc manželovi.
Konec byl utnutý, jakoby už autorka sama byla unavená a chtěla to skončit. Epilog- propadák. Ten tam být neměl. Prostě někdy to nevyjde tak jak chceme a v životě nemáme další šance donekonečna. Nejde udělat reset a začít znovu, lépe a radostněji. Toužíme po tom, ale nejde to.

Koukám, že to mám taky na 432 stran, tak už vás nebudu nudit... :-)

skableska
07.09.2019 3 z 5

Zajímavý námět,ale celkově vlastně nuda. Nic moc se tam nestane,celou knihu se čeká,až si vzpomene a ani potom vlastně žádné překvapení. Jen o pár věcech mě kniha donutila přemýšlet,a to,kolik se toho vlastně během 10 let změní,koho jsem před 10 lety vůbec neznala apod. V tomto směru zajímavé,3 hvězdy za čtivost knihy a nenáročný příběh na léto.

kytarka
07.09.2019 4 z 5

Alice se uhodí v tělocvičně do hlavy. Je chvíli v bezvědomí. Jakmile se probere, tak zjišťuje, že vůbec neví kde je. Ztratí deset let vzpomínek. Pomalu zjišťuje, že neví o svých dětech, že se rozvádí ... Odkrývá, tak pomalu a jistě svůj život.
Vrátí se Alici vzpomínky? Co se vlastně všechno za těch deset let stalo? To vše nám ukáže tento velmi čtivý příběh. Čtivá kniha je opravdu hodně. Nicméně je velké zdlouhavá, za mě tam mohla být daleko zajímavější zápletka. Nic moc se tam však nestane. I tak knihu hodnotím vysoko, protože mě bavila číst. Taková velmi příjemná oddychová kniha.

Miluna40
07.09.2019

Nic moc

andy_nejedla
06.09.2019 5 z 5

Moje druhá kniha od této autorky, přečteno jedním dechem. Super knížka, doporučuji :)

Atanone
06.09.2019 4 z 5

Praštíte se do hlavy a máte najednou 10 mínus? Super nápad. Proč si zase po čase nepřečíst sci-fi?
Přesto, že se mi opět potvrdilo, že nejsem cílová skupina takovýchto knih, někde za str. 74 jsem k Alici našla cestu, kterou mi ovšem těžce komplikovaly Elizabetiny úkoly pro doktora a prababiččin blog. Obzvlášť tyhle pasáže mě nutily k přemýšlení nad tím, že autorka asi od nakladatele dostala úkolem, kolik stránek má kniha mít, protože dějově to zkraje prababička dost zabíjela. Kniha byla už tak silně ukecaná a místy jsem ztrácela trpělivost. Chápejte, mně nevadí, když se věci vlečou, ale když čtete už popáté tu samou myšlenku, jen líčenou jinými slovy, máte pocit, že si autorka myslí, že máte IQ tykve (a nebo jen vážně potřebovala popsat víc stránek)
Na to, že se to na začátku táhlo jako soplík, to nakonec vůbec nebylo špatné, ovšem závěr byl překotný jako by to autorka najednou chtěla rychle utnout. Fajn. Na jejím místě bych asi taky chtěla. Přes tu překotnost se mi závěr moc líbil, protože byl takový „ze života“. Jenže pak se asi LM vyděsila, že jí to čtenářky nevezmou a vyčarovala harlekýnský epilog a já, netuše, co bude, jsem si ho přečetla. Ach jo.

Janapek
02.09.2019

Tak toto je klasická červená knihovna :-D. Čekala jsem od ní víc.

Francesca14
02.09.2019 3 z 5

Tak jo, ničení mých iluzí o dospělosti knihami od této autorky pokračuje... Ne, ale tahle kniha ve mně zanechala dost smíšené pocity. Námět byl zajímavý, i když podle mě ne dvakrát realistický, ale zároveň jsem z celého příběhu byla hrozně zmatená. Nevěděla jsem, co si o čem myslet, komu fandit, koho si oblíbit a celé mi to přišlo tak nějak nevyrovnané, jako by začátek knihy tvořilo prvních 300 stránek a na posledních 120 se odehrál zbytek. Taky mě to dvakrát nechytlo, ale když už jsem si k tomu sedla, čtení to bylo příjemné a měla jsem fakt ráda Frannie, jiné postavy ale moc oblíbení hodné nebyly a rozčilovalo mě pubertální chování Madison, které na devítiletou holčičku vůbec nepasovalo. No, nebylo to špatné, ale jako kdyby tomu pořád něco chybělo.

Monni
27.08.2019 3 z 5

Tahle kniha byla určitě o něco lepší než manželovo tajemství. Musím říct, že ze začátku mě víc bavilo číst zápisky s deníku její sestry než číst o Alici. Začalo mě to celkem bavit až když se s Nickem dávala zase dohromady a byla jsem zvědavá s kým nakonec skončí a na konci sem byla celkem sklamaná s kým skončila, ale v epilogu to bylo jinak a dopadlo to jak jsem doufala. Každopádně s autorkou jsem si nesedla. Prostě se do jejch knih nemůžu nějak dostat. Nevím jestli je to stylem psaní nebo něčím jiným. Chtěla jsem číst ještě sedmilhářky, ale tam jsem nepřečetla ani první kapitolu a cca po dvou stránkách jsem ji zavřela. Opravdu mě odradil popis myšlenkových pochodů kočky O.o

knihovnička007
17.08.2019 5 z 5

Je to ale záhada ta naše paměť! Co pamatuje téměř čtyřicetiletá Alice, když se na hodině stepu praštu do hlavy? Je přesvědčená, že jí je 29let a je poprvé těhotná. Přitom se rozvádí se svým manželem a má tři děti, její matka je vdaná za manželova otce a tancuje sambu!

Tak můžu upřímně říct, že to byla nejlepší kniha, co jsem od Liane četla. moc se mi líbilo, jak si autorka s tímto tématem poradila. kniha má přes 400 stránek, ale vůbec jsem neměla čas se nudit a stránky rychle ubíhaly.
Moc mi bylo líto Aliciny sestry, co všechno si s Benem museli prožít.
Líbilo se mi, jaký Alice zaujala ke ztrátě paměti postoj a jak se s tím vypořádala, i jak se její paměť vyvíjela.
Hodně se mi líbil také epilog, příjemné shrnutí.
Nelíbí se mi, že jsem knihu již dočetla :( Přijde mi, že jsem ztratila kamarádku Alici...

hana8062
12.08.2019 4 z 5

Alice po pádu v tělocvičně ztratila paměť a přišla o deset let vzpomínek. Nepoznává své současné přátele, nevybavuje si proč se rozvádí se svou velkou láskou a vůbec neví nic o tom, že má tři děti. Tak trochu to vypadá, že se za těch deset let z mírné, klidné a romantické Alice stala rozhodná, výkonná a nepostradatelná matka z předměstí. Ale spousta z toho, co o sobě nyní zjišťuje, se jí vůbec nelíbí. Takže kdo je vlastně Alice bez svých vzpomínek? Je to taková typická, na vztahy zaměřená Liane Moriarty, která vám dá přesně to pravé letní čtení. Užila jsem si chvíle se starou Alicí i vedlejší linku její sestry, stejně jako blogující prababičku a jejího ctitele. Podle mě se v tom najde každý. Úplná TOP to sice není, ale bylo to hodně příjemné čtení. 80%

Áďa302
04.08.2019 5 z 5

Nejsem moc na dlouhé pasáže a někdy mi vadilo v kapitolách skákání do minulosti a zpět, ale ke konci to všechno začalo dávat smysl a všechno do sebe tak hezky zapadalo, že jsem si říkala že tohle je zatím nejlepší knížka co jsem letos přečetla. Nerada jsem ji dávala z ruky. Za mě skvělé!

emamat
27.07.2019 5 z 5

Tohle byla moje třetí kniha od autorky - Manželovo tajemství, Sedmilhářky a teď Alice .Opravdu velmi čtivé knihy.

Anet257
24.07.2019 4 z 5

Skvělá!! Nejprve jsem četla Sedmilhářky a musela jsem se přemáhat abych ji dočetla, ale tato? Skvělá oddechovka, která Vás nutí číst dál a dál a prostě chcete vědět kdo je Gina?? A vrátí se Alice k Nickovi??

preciousek
22.07.2019 5 z 5

Jako první knížku této autorky jsem četla Manželovo tajemství a strašně se mi líbila a tahle knížka taky super.. už se těším na další.. Konec mě překvapil... mile. Ted jsou na řadě Sedmilhářšky a Šílené výčitky, tak už se moc těším.

Adell-ka
19.07.2019 5 z 5

Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré. V této knížce to rozhodně platí!
Alice utrpěla ztrátu paměti a zapomněla velkou část svého života. To ji vede k tomu, že se nestačí divit, co to vlastně byla za člověka a snaží se napravit chyby, které napáchala. Díky ztrátě paměti se mění v lepšího člověka, zatímco se jí vzpomínky pomalu vynořují.
Podle mě je tato kniha opravdu dobrá. Je to příběh, který se může v životě přihodit každému, má to zkrátka hlubší myšlenku a přesto to není náročné čtení, takže můžu jen doporučit!

marci137
16.07.2019 3 z 5

Kniha jednoduchá, každou chvíli se člověk dozví něco víc o hrdince, takže se člověk nenudí.
Nakonec vše dopadlo, jak jsem předpokládala a jak jsem chtěla.

baruska91
12.07.2019 5 z 5

První kniha, kterou jsem od Liam Moriarty četla, byly Sedmilhářky a hned touto knihou mě uchvátila. Zatím mám přečtená Tři přání a Na co Alice zapomněla a s velkou chutí se pustím do dalších. Styl psaní a příběhy hlavních hrdinů mě jednoduše dostávají.

manželství ztráta paměti, amnézie

Liane Moriarty