Ostravská mystéria

Ostravská mystéria https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413096/bmid_ostravska-mysteria-Frl-413096.jpg 4 107 38

Mystéria série

Po Velké válce je Ostravsko divoký region. Uhelná pokladnice mladé republiky i průmyslové srdce, kde se buduje div ne ze dne na den. Legionář Vácha po návratu z ruského tažení prolévá hrdlem hektolitry alkoholu, aby zahnal staré běsy. A kdyby chlast nestačil, raději neodkládá nabitou pistoli. Dcera četníka Sikory se nudí jako účetní a ve volném čase prohání silné závodní mašiny a hrabe se tatíkovi v soukromém tajném archivu. A farář Bronský by své představené jistě nepotěšil, kdyby viděli, jakou má doma knihovničku plnou okultních svazků. Když se ti tři setkají, vznikne trojice "paranormálních vyšetřovatelů" stejně barvitá jako samo Ostravsko. Stačí jim dát první případ; hned kolem nich sviští kulky a zní temná prokletí...... celý text

Case
09.03.2021 2 z 5

Kniha to nemusí být špatná, ale asi nejsem cílová skupina. Nezvládl jsem ani první povídku a knihu zavřel, což se mi stává jen velmi zřídka. Vadí mi především styl vyprávění, respektive jeho jednoduchost, kdy na mě povídka složená z jednoduchých vět a krátkých souvětí, působila spíše jako technický popis nebo reportáž. Kvůli tomu jsem se ani nedokázal soustředit na děj.
Přijde mi to jako fenomén doby, kdy autor sice má nějakou hezkou a zajímavou myšlenku, ale nedokáže správně své vize převést na papír.

Metla
08.11.2020 4 z 5

Je krátce po 1. světové válce a legionář Martin Vácha v Ostravě prochlastává svůj nevalný plat suplenta. Farář Bronský při péči o své stádečko rovněž občas zavítá do knajpy, zatímco účetní Hanka Sikorová ukájí adrenalinové potřeby jízdou na motorce. Cosi záhadného však útočí v šachtách a přitáhne pozornost akční trojice...
Zhruba takto začíná první příběh z osmi povídek, plných ostravské rázovitosti (připravte se na popisy skutečných míst a prznění mateřského jazyka) a nadpřirozených jevů ve škále od podzemních bytostí, přes vlkodlaky, po agrární peripetie Sovětského svazu.
Hlavní hrdinové zůstávají stejní, také několik vedlejších charakterů nemizí s odehráním své scény a průběžně zasahují do děje po celou knihu. Přes zjevnou autorovu snahu, aby postavy nešustily papírem, bych přece jen uvítala vrstevnatější psychologii přinejmenším u těch nejdůležitějších. Vlastně by stačilo duševně doladit dominantního Váchu, Sikorka s Bronským se postupně stahují do pozadí. Ještě bych vytkla zbytečně se opakující informace + fráze a doporučila eliminovat nepopulární bůžky ze stroje. Jinak docela fajne čtení.
Tahle kniha je mým seznámením s tvorbou Marka Skřipského a hádám, že do ní promítnul kus vlastní osobnosti: čichám, čichám kladný vztah k Ostravsku, ke zbraním (především těm střelným), k hospodám a s nimi souvisejícím činnostem (alkohol, tabák), k historii a také respekt k mužům v uniformách.
Pro rodačku a dlouholetou obyvatelku Ostravy je tahle knížka prakticky povinnost, užila jsem si důvěrně známé lokality v jiné době a za to přidávám hvězdu. Většina povídek přece jen šplouchala v hladině mírného nadprůměru: první dva příběhy mě oslovily nejvíc, potom šla křivka zájmu poněkud dolů. 70%

Lady.Lucrezia
06.11.2020 3 z 5

Kniha, která mě zaujala přebalem, názvem i anotací. Zaujetí pokračovalo dokud se příběh nepřesunul z rázovité Ostravy do Prahy, tam se něco zlomilo. Do té doby rozhodně 5*, dle mě by bylo lepší kdyby to tam skončilo. Skvělé a sympatické ústřední postavy (legionář Vácha, katolický farář Bronský a Hanka Sikorová, dynamika příběhu ubíhá jak v sedle Hančina závodního motocyklu, který sviští krajinou plnou paranormálna, alkoholu, putyk a kouře z Vítkovických hutí. Bohužel zlom, který přichází s výletem Váchy do Prahy je bolestivý pro mě jako čtenáře asi tak, jako by autor dostal polenem po palici a od té doby, bylo vše vzdálené a jako v mlze. Mírný posun tohoto "poúrazového" stavu nabízí poslední z povídek, která se pomalu, ale jistě vrací do původního stylu.

kaffa
15.10.2020 3 z 5

nevím no.... trochu sem se do toho dočítání musela nutit a ani se to nečetlo moc lehce.... dost mi nesedl celý styl vyprávění nebo popisu děje.... kulisy sou moc krásné, ať už ostravsko nebo první republika, ale to na plný počet rozhodně nestačí.... příběhům by pomohlo zhustit do krátkých novel a raději to vydat ve více svazcích, protože mysterio náměty povídek byly opravdu zajímavé.... takhle naskládané hned za sebou na mě působily nedokončeně, zkratkovitě, neúplně a ještě při tom všem mohly sympatické postavy ožívat skutečnými denními starostmi a radostmi a byly by úplnější....

Vesmich
12.08.2020 5 z 5

To bylo ale příjemné překvapení! Republika je ještě mladá, před legionáři se otevírají nadějné vyhlídky, protože zvítězili. Jejich spolužáci, vojáci rakouské armády, mají vyhlídky méně nadějné, protože prohráli. Četníci jsou páni, náckové jsou ještě nemnozí a nemocní a komunisté zrovna tak. Když bubáci v Ostravě dojdou, zajedou si pro ně hrdinové do Prahy. Osvěžující, příjemné čtení a zajímavý výlet do začátků republiky.

Svářeč
11.07.2020 3 z 5

Být to o něco kratší, asi bych hodnotil jinak, ale takhle se to občas trochu vleče. Některé povídky (např. Rudá a bílá) jsou výrazně slabší a méně zajímavé než jiné. Paradoxně jindy jsem měl pocit, že je kniha poněkud zkratkovitá – to kvůli autorově podivnému stylu, kdy má ve zvyku některé události přeskakovat a pak je pouze retrospektivně popsat. Ani v těch silných povídkách ale kniha není bez chyby. Postavy se místy chovají trochu nelogicky a proti svému charakteru, kniha je taky plná podivných deus ex machina, respektive okamžiků, kdy hlavní hrdnové tak nějak z ničeho vyvěští nějakou informaci důležitou pro další děj. V prvním příběhu to vypadá, že kniha bude mít určitou ústřední zápletku a hlavního záporáka, ale ten se znovu objeví až v poslední povídce a navíc je konec poněkud antiklimatický… Nicméně atraktivní prostředí prvorepublikové Ostravy a sympatická trojka hlavních hrdinů to táhnou nahoru. Celkové dojmy spíše pozitivní. Škoda, že se autor nedržel na uzdě s tím rozsahem, aby kniha trochu lépe odsýpala.

HugoMilhaus
26.06.2020

Ostravsko, mladá republika .. a nesourodá trojice která se prolíná všemi příběhy.. Mladý muž, " veterán" z legií, ketrý chce utopít vzpomínky v alkoholu, místní farář založeníjm spíše "rakušák" a mladá rozvejřená dívka, dcera místního policisty, se zálibou v motorkách..Jednotlivé příběhy , s kriminální, špionážní i duchařskou zápletkou mi připomínají takjové to čtení které kdysi vycházelo vždy před létem, takovéí ty sborníky kriminálních příběhu pro čtení na dece na koupališti.. Není to špatné, naopak, je to přesně ten typ literatury, který se k tomu hodí, pohodové čtení, tajemno i podivno je přiměřeně zastoupeno, žádný drastický krvavý thriller..Doporučuji právě pro takové chvíle..Dokonce jsme si našel na webu staré mapy a podle knihy jsem hledal , kde se příběhy odehrávaly a jak to tam asi tenkrát vypadalo, tedy v dobách , kdy Velká Ostrava teprve vznikala a Vítkovice byla samostaná obec :-D..Fakt čtení na pohodu :-)

jockel
14.06.2020 4 z 5

Mimo to, že od Prahy se mě to zdálo trošku nastavované, je to dobrá kniha. Dobře se četla a české reálie mám velmi rád.

Polinius
01.05.2020 3 z 5

Autor se povídku od povídky lepší.
Četlo se to mile a dokonce postavy prodělávají nějaký vnitřní vývoj, ale jak už tu někdo poznamenal, jsou to takové četnické humoresky.
Jsou to ty upachtěné Četnické humoresky a ne Hříšní lidé města pražského.
Knize hodně pomáhá zasazení na Ostravsko a klidně bych ji za to dal i 4* ale musím být také trochu soudný.
Plánuji to někdy číst znovu? Asi ne.
Chtěl bych číst pokračování? Ne, asi ne.

Dragonian
19.03.2020 3 z 5

Vypadalo to docela slibně, hezky se příběh rozjížděl. Ale už tak v polovině to byla nuda a pořád kola a na jeden způsob. A docela mi vadily zbytečné popisy, např. jaké pivo z jakého pivovaru pije daná postava. Kdyby se to zkrátilo na polovinu, tak by to bylo super.

Kroana3
01.03.2020 4 z 5

Od Ostravských mystérií jsem moc nečekala a byla jsem velmi příjemně překvapená.
V podstatě se jedná o takový mix Četnických humoresek a Bandžuchových Čarotvorných služeb pro všechny, kdo mají rádi historické detektivky a nevadí jim povídky.
Postavy jsou napsané docela mile a uvěřitelně, v průběhu povídek se vyvíjejí, a co se týče záhad, od každého je tam něco. Nacistický mág, mstitel, vlkodlaci, vtělení božského Radegasta... Každá povídka je trochu jiná a než se nadějete, knížka je přečtená. Pokud autor znovu zabrousí do fantastiky, ráda si koupím i další jeho knihy:)

Tsuki
16.01.2020 4 z 5

Tuhle knížku jsem si vybrala pro ostravské téma čtenářské výzvy, a musím říct, že jsem vůbec nebyla zklamaná. Fantasy mám ráda, ale tak nějak z principu jsem se vyhýbala české scéně. Po přečtení Ostravských mystérií si začínám říkat, jestli to nebyla chyba.
Musím uznat, že to, jak snadno autor skloubil historii s paranormálnem a fantasy prvky je úžasné, moc dobře se to četlo. A zřejmé jsou i znalosti nebo záliba ohledně zbraní, kde jinde spisovatel napíše pistole, tak tady autor popisuje model a pár podrobností - ale nijak rušivé to není, spíš naopak. Postavy jsou fajn, ale do žádné z nich jsem se úplně nevžila, což je pro mě asi jediné mínus celé knihy. Atmosféra dvacátých let, tajně pučící hrozby budoucnosti a stín nedávné války, zabalené ve fantasy kabátě s příchutí děsivého tajemna. Krásné :)

KudrnatáHolka
29.10.2019 4 z 5

Jsem velmi ráda, že jsem se dočkala knihy z Ostravska, která mi je žánrově blízká a mohla jsem s chutí splnit další bod čtenářské výzvy. A to s chutí opravdu velkou, protože začíst se do této knihy bylo tak báječně snadné jako žvýkat žvýkačku :-). Inteligentní, vtipné, černý humor, sympatické ostravské nářečí i hrdinové, s jejichž různorodostí si autor poradil skvěle. Po Naslouchači a Faje další česká fantasy, kterou jsem si přečetla opravdu hodně ráda a která mě zaujala.
Poznámka na závěr: Budu asi trochu za hnidopicha, ale malinko mi vadil formát knihy - raději bych klidně o něco větší rozměr a užší hřbet. Přece jen by se tak zrovna brožovaná kniha četla o něco líp. :-)

Márinka
28.10.2019 5 z 5

„Myslím, že největším milosrdenstvím na světě je neschopnost lidské mysli uvědomit si ve vší celistvosti vše, co v ní spočívá. Obýváme poklidný ostrov nevědomosti uprostřed temných oceánů nekonečna a není nám určeno vydávat se z něj daleko.“ H. P. Lovecraft

Úvodní citát ze souboru osmi povídek, umně spojených ústřední trojicí, napovídá, že se autor pokusí vyvést čtenáře z přítmí blikající stolní lampičky za paprskem poznání okultních záhad. Pro svou cestu zvolil pro mě velmi přitažlivý cíl: mou rodnou Ostravu, přesněji Vítkovice, v mém nejmilejším historickém období dvacátých let minulého století. Ne, že bych ta léta zažila, ale kdo ví :)

Zásadním, určujícím atributem je však ostravština, kterou autor úspěšně implantoval do jinak hezky česky napsaného textu. Pajtaši, fajront, dřystat, dodom, doplantal, klemra… Po tom se mi stýskalo. Dokonce se v jedné povídce objevilo mé rodné příjmení!
Doporučuji!

Beky
13.10.2019 5 z 5

° dokonalé, strhující, čtivé !
° perfektní zasazení děje do doby, Ostrava všude :-)
° nevšední "mystéria" a hlavní postavy jsou "sympoši" celou dobu

Valdora
24.09.2019 5 z 5

Tento soubor povídek je kombinací žánrů, co mám ráda - historická fantasy detektivka. A jako bonus - příběhy se odehrávají v Ostravě a postavy mluví "po našimu". Navíc je to vtipné, děj pěkně odsejpá. Každá povídka mne bavila, žádná nebyla horší nebo slabší.

Limonadovyjoe
17.09.2019 5 z 5

Vynikající kniha. Razovity kraj po velké válce, hospůdky u Šantala nebo U Rady, zmínka o zakládání Baníku, Vítkovice ... a do toho permoníci, vlkodlaci a jiné bytosti. Pro nás co Ostravu známe a umíme dřystat po našimu je tahle kniha skvost. Autore díky, jsi opravdu takový náš Tolkien.

Vok76
08.09.2019 5 z 5

Tož, a nebo kurňa ? Kdo četl pochopí můj 'razovity' úvod, neboť ostravsky psané pasáže jsou opravdu parádní. Ne že by zbytek textů nebyl. Jistě se podaří určité skupině hnidopichů, promiňte ten výraz (ale pomňete, jak označit někoho, jež nikdy nic nenapsal a jen kritizuje?) namítnout že to není klasická fantasy. Není, no a vůbec to nevadí, je to originál a za mě povedený. Už jenom skladbou hlavních hrdinů. Legionář, kněz a nezbedná dcera četníka. vás autor pobaví. Děje jsou napínavé a kniha se čte sama, jeden se nemusí nutit, což je pro mě měřítko čtivosti a ta je vysoká. Jinak milovníkům Tolkiena budou asi šedivět vlasy nad tím, co vše by mohla být ještě fantasy, nicméně ti, kdož si stejně jako já, zamilovali Honzu Rádla, se bude kniha líbit a za mě jí doporučuji.
PS: jen jedna věc mi pomalu začíná vadit, při čtení autorových knih vždy dostanu chuť na dobře ošetřený ležák a čtu často....