MY 2

V roce 2014 se v Praze sejdou dva lidé. Ema a Tony. Ema je na útěku z nešťastného manželství, Tony je oblíbeným kadeřníkem. Oba se chtějí líbit mužům… Příběh MY 2 je jemná i drsná miniatura o dnešku. Přitom nadčasová. O lásce mezi lidmi, co vlastně znamená a jak málo nebo jak mnoho znamenat může. I v tom nejvšednějším z oblasti lásky se skrývá hraniční poloha. A nakolik záleží na sexuální orientaci? Jsme jen erotický mechanismus? Proč jsou vazby mezi lidmi pohodlně uvolněné, ale právě proto tak děsivě nespolehlivé? Kam postoupilo odtržení sexu od emocí, proč se tak často zaměňuje láska za sex? Lidé se ve vztazích navzájem „zabíjejí“, krok za krokem. Manželská i volná láska se často ukrývají za masku falešného štěstí. Jsme v kontaktu přes nespočetné sítě, ale ty nás paradoxně drží v povzdálí. Pro film MY 2 vznikl příběh o křehkosti, neduživosti a zranitelnosti našich vztahů a je trestí toho, co do něj napadalo z dnešní doby jako do trychtýře. Tato kniha je literární předlohou k celovečernímu filmovému debutu režisérky Slobodanky Radun MY 2. Slogan k filmu zní: Love story pro 21. století....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/226556/my-2-OMe-226556.jpg 2.668
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Mladá fronta

Pavlice126
08.12.2018

Divný. Nečtivý. Odložila jsem a nedočtu. Bohužel můj čas na čtení je na mateřské vzácný, tak mě to prostě musí bavit. Toto mě nezaujalo.

Anna 13
10.11.2018

Vzhledem k tomu, že v knize nevidím žádný hlubší smysl, čtivost, vtip, jedinečnost, tak myslím, že se nedokopu ani ke shlédnutí filmu.

Pointu knihy jsem myslím asi ani pořádně nepochopila, postavy mi přišly strašně plytké a nedokázala jsem si je prostě oblíbit. A vůbec mi to celé přišlo strašně absurdní a naprosto vzdálené reálnému žití.

Knihu nedoporučuji. Ztráta času. Dá se ale dočíst, když nemá ani dvě stě stran.

alibaba72
08.05.2018odpad!

Tuto knihu jsem málem nedočetl. Proč já ji vlastně dočítal? Asi kdyby náhodou na konci bylo nějaké překvapení? Omlouvám se, ale tohle byla jedna velká nuda.

komin347
23.11.2017

Knížku jsem koupila za 29 kč a i to bylo moc. Styl psaní mi vůbec nevyhovoval, bylo to spíše jako scénář a odložila ji po pár stránkách.

hroneczek
17.10.2017

Hlavní myšlenka celé knihy nakonec nebyla tak špatná, ale ten styl psaní a vyjadřování - k zešílení. Vždy nás učili, že krátké věty mají být používány při navození napětí. Tady ale k žádnému napětí nedocházelo, takže mě krátké věty nesmírně rozčilovaly. Knihu jsem dočetla, ale založím ji někam hluboko a tam pěkně zůstane asi už navždy.

ondras666
19.09.2017

Kniha pro mě byla velké zklamání. Film jsem viděl několik let zpátky a taky žádná sláva nebyl, tak jsem chtěl vidět předlohu. A zklamalo mě to.

Danago
07.04.2017

Tak toto ne. Nemohla jsem se přinutit knihu dočíst. Styl je pro mě naprosto nečtivý. Téma mě nedokázalo zaujmout. Film jsem neviděla ani nemám chuť jej vidět. Knížka má nádhernou vazbu, obálku a fotky.....

Hanilelai
03.02.2017

Kniha mě neoslovila. Dočetla jsem ji, protože se držím zásady dočíst knihu/dát autorovi šanci. Styl vyprávění se mi zdál strohý; spíše odpovídal záběrům kamery či scénáři samotnému. Něco tomu prostě chybělo....A nezachránily to ani fotografie z filmu. Neztotožnila jsem se s hlavní hrdinkou, a to je kámen úrazu.

zuzana8241
20.01.2017

Vice nez cela kniha se mi libil doslov od autorky, takze asi tak. Navic me celou dobu cteni iritovalo, ze hlavni roli zeny se skvelymi vlasy hrala Plodkova, ktera toho na hlave moc nema.

anansie
05.12.2016

Zvláštní kniha. Četlo se to, jakoby okem kamery. Zajímavý námět, méně zajímavý příběh a závěr, který mě spíš rozladil. Asi proto, že opravdu odpovídá způsobům dnešní doby. Nejlepší na knize byly fotografie.

Mánička178
31.10.2016

Radka Denemarková taková, jakou ji vůbec neznám... Přišlo mi to z její strany trošku na sílu. Módní téma, které zapadá do toho, co je dneska "in". Pro mě trochu šeď, šeď, nuda, nuda, šeď... Kdybych knihu četla, aniž bych znala autora, tak bych tipla, že to někdo ve stylu Viewegh.

Belatris
03.04.2016

Nakladatel udělal opravdu chybu, že tlačil na vydání textu knižně. Díky bohům, že Radka Denemarková sepsala tento příběh tak říkajíc na zakázku a dále píše své tradičně jazykově vyšperkované texty plné vrstev a témat, jimiž se dá brouzdat opakovaně a stále s chutí.
MY 2: Text má podobu čehosi mezi scénářem a prózou. Úsečné věty, filmové střihy. To by samo o sobě nevadilo, kdyby příběh nebyl naprosto plytký (podobně i zápletka a hlavně dvě ústřední postavy). Ema a Tony jsou divnými smotanci vlastností a chování. Ničím si mě jako čtenáře nezískali a vcelku záhy jsem je začala nesnášet - každého trochu jinak, ale oba stejně nekompromisně.
Film mám připravený ke zhlédnutí, ale po přečtení na něj absolutně nemám chuť.
Doplněk: film zhlédnut a bylo to utrpení. Nezvládnutí filmového příběhu a vyprávění, herci buď špatně obsazení, nebo tentokrát prostě neschopní. A z hlediska queer totální průser. Zbytečný taneček, který mě totálně otrávil. Zlatý Weekend (film z roku 2011). Tohle mi přišlo jako pokus o kombinaci Weekendu s žeskou obměnou.

Prey
28.01.2016

Film se mi líbil, přestože má své chyby, ale následně vydaná kniha ne. Zaprvé z ní příliš kouká scénář, styl "postava vypadá nějak, cítí něco, udělá něco, půjde někam, kde to vypadá nějak, něco řekne a zatváří se u toho nějak, protože něco" není pro samostatně stojící čtení výhra, stejně jako převaha přítomného a budoucího času. Zadruhé nevidět film jako první, dost emocionálně funkčních momentů bych při čtení nevzrušeně minul, jak banálnější i klíčové scény splývají. Zatřetí, přemýšlení autorky, to podhoubí, z něhož film vznikal, jak to sama nazývá, mělo být více vpleteno do samotného příběhu a beletristického textu, pak by nebylo třeba rušit novelu citáty z knih a závěrečnou statí, která na mě působí jako zpětná obhajoba textu před nějakou akademickou komisí. Díky fotografiím a grafické úpravě jsou tištění "My 2" hezkou připomínkou filmu, který ale sám o sobě funguje daleko lépe. V mém systému hodnocení je to přesně mezi dvěma a třemi hvězdičkami, ale protože z dvojice kniha film bych doporučil film, dám jen dvě.

Sarri
03.01.2016

Kniha je spíše scénářem ke stejnojmennému filmu, než samostatnou knihou - a ten jsem viděl první. Moc se mi líbil, a tak jsem se dostal ke knize, která nepřinesla vůbec nic nového - i dialogy jsou bezmála totožné. Ovšem i přes to se mi to líbilo, text se lehce četl a já nemám moc co vytknout. Snad přeci jen jsem více nahlédl do soukromí přítomných postav, obzvláště Tonyho osobité sousedky a do toho, co bylo mezi ní a Emou.

vavria01
15.09.2015

Nejsem cílová skupina, ovšem kniha mě zaujala. Propojení ženského a mužského světa fungovalo a jedná se o zajímavou sociologickou i psychologickou sondu do dnešních vztahů.

milamarus
02.08.2015

Seznam úskalí společného soužití si nikdo asi dopředu nepíše. Úskalí prostě přijdou a je nutné je řešit. Třeba příchodem k někomu jinému. Na jednu noc, možná víc. Kdo ví. Tak se setkává Tony s Emou. Zdá se, že její stav neustále úzkosti ze zvonícího mobilu nikdy nepomine, že jeho snaha poskytnout jí alespoň nakrátko zdánlivé bezpečí a radost je marná, že oba vyčnívají z davu, že jejich společné soužití bude každou chvíli někým zastaveno… Bude? Nechte se překvapit!

Ačkoliv se vlastně jedná o scénář (obohacený barevnými fotkami a seznamem Tonyho literatury), tzn. jména postav – dvojtečky - repliky, v závorkách naznačené dění na scéně nečekejte. Jsou to souvislé věty vyprávěné ve 3. osobě. Věty soustředěné na něho a na ní.

Svou atmosférou si mě tahle čtyřtýdenní romance od začátku získala!

Ditules
30.05.2015

Moje první od Denemarkové. Příběh byl sám o sobě zajímavý, ale ty pasáže z odborné literatury mě nezaujaly a většinu jsem přeskakovala. Patrně se podívám i na film.

JanaDor
20.12.2014

Moc se mi to líbilo. Zajímavý román, soustředěný na dvě osoby, které nemají nic společného a přesto se potkají. Jejich postavy se střetnou ve dvou paprscích, jeden žlutý - spokojený, druhý černý - nešťastný. Záře, která vychází z tohoto setkání svítí na malou chvíli a pak, když se opět vydá každý svou cestou, se jejich barvy prohodí. Nevím jestli je to dobře nebo ne, ale každopádně jsem měla pocit, že to takto mělo být.
Doslov o dospívání dospělých je úžasný. Skvělá tečka na konec. Velmi podnětná kniha k zamyšlení. Nezůstává na povrchu, ale jde do hloubky a mě vzala s sebou. Výlet do nitra partnerského soužití podaný se zdravým rozumem mi přinesl příjemný čtenářský zážitek. Uzavřela bych to citátem z knihy:
"Skutečná láska ke světu přijímá a miluje rozmanitost života a sexuální orientace není podstatná."