Muž se srdcem kovboje

Muž se srdcem kovboje https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/8640/bmid_muz-se-srdcem-kovboje-dl6-8640.png 5 248 75

Muž se srdcem kovboje (v originále Monte Walsh) je kniha se zcela jedinečnou atmosférou. Je to životní příběh muže, který velmi tvrdě pracuje jako kovboj a tohoto způsobu života se odmítá vzdát i přes to, že na přelomu 19. a 20. století dochází ke konci jedné velké éry osídlování amerického "divokého západu". Velké obchodní společnosti skupují krajinu, dřevěné ploty farem nahradily ostnaté dráty, železnice dokáže přepravit mnohem více dobytka a na zablácených cestách se objevují první automobily. Ale Monte Walsh zůstává až do konce věrný svému řemeslu... Muž se srdcem kovboje je kniha, nad kterou nejeden chlap zamáčkne slzu. Stejně jako několik dalších románů Jacka Schaefera, i Monte Walsh se dočkal filmového zpracování. Ale žádný film nedokáže tenhle krásný příběh naplno převyprávět.... celý text

Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: , Odeon

Monte Walsh , 1963

kalache
11.01.2015 5 z 5

..bible všech " westerňáků"....

sarkaobstova
16.10.2014 5 z 5

Na toto téma moje první knižka a byla jsem nadšená. Můžu jenom doporučit...

Richie1
17.08.2014 5 z 5

Jako kluk jsem rád četl příběhy z Divokého západu. Málokterá taková kniha však dosáhla kvalit Muže se srdcem kovboje. Je to velmi lidský i reálný příběh o kovboji, jehož celoživotní láskou byli koně. Román v sobě spojuje dobrodružství i romantiku Divokého západu s realitou nelehkého života kovbojů. Hlavní hrdina Monte Walsh mi učaroval a jeho životní příběh mě dojal. Knihu jsem četl několikrát a vždy s nadšením.

Rup
30.07.2014 5 z 5

Ukázkový příklad, že i tak dehonestovaný žánr se dá podat vynikajícím literárním stylem. Bohužel, není takových mnoho. Vřele doporučuji.

cortina
29.07.2014 5 z 5

Souhlas se Susssanah, film děs, hnihu řadím mezi 10 TOP .. divím se, že jsem jí tak dlouho nechala ležet ladem. Zato jí to vynahradím a dost brzy se k ní vrátím. Monte Walsh mě zůstane v srdci napořád..

heavy66
03.07.2014 5 z 5

Příběh veselý i smutný, drsný i poetický, napínavý i sentimentální, o časech, které se nikdy nevrátí.

pobijecmuch
21.06.2014 5 z 5

Moje srdcovka. Tuto knihu jsem si bral vždy do nemocnice a že jsem tam nějakou dobu strávil.

Knišíl
17.12.2013 5 z 5

Po Jezdci z neznáma se tato knížka těžko hodnotí, protože co se týče schématu westernu na celý čáře vyhrává Jezdec z neznáma, ale Muž se srdcem kovboje nám ukazuje jak žili kovbojové v oné drsné době a jelikož příběh plyne přes 40 let, můžeme pozorovat modernizaci Západu a s tím i částečné odpadnutí pravé podstaty kovboje. Příběh tak smutný a krásný zároveň, že není jednoduché popasovat se s ním a přiznat si, že tenkrát bylo vše čistější a přímější.

mariposka
11.05.2013 5 z 5

Krásné, malebné, poetické, svým způsobem romantické prostředí kovbojů, i když jejich život měl do romantiky dost daleko. Knihou jsem se sice docela dlouho prokousávala, ne že by byla nudná, ale tak nějak jsem si vždycky potřebovala dát od ní oddech. Z tohoto prostředí jsem nikdy nic nečetla a lépe jsem si asi vybrat nemohla: kdo chce poznat opravdový život amerických kovbojů, nájemných honáků z přelomu 19. a 20. století, jejich oddanost přírodě a zvířatům, jejich těžkou každodenní dřinu a prakticky žádný soukromý život, ať čte.

jprst
10.04.2013 5 z 5

Asi nejlepší kovbojka, kterou jsem četl poprvé v roce 1970 a od té doby minimálně ob rok, ale znovu a znovu se do ní dokážu začíst.

Bear Reader
07.02.2013 5 z 5

Knihu jsem prvně četl velmi dávno a od té doby ještě mnohokrát. Při prvním čtení na konci knihy zjihlo i otrlé srdce cynikovo a slzu jsem uronil. A vůbec se za to nestydím. Někomu se může příběh zdát plochý, ale.... Já co milovník těch časů oceňuji popis prostředí, podmínek života v té době a tak vůbec. Myslím, že dobře napsány jsou i příběhy jednotlivých jezdců z ranč diagonála Y. Narozdíl od jiných páně Schaeferových knih, tuto čtu vždy bez výhrad a poznámek. Prostě výborně napsaný příběh o přátelství , kamarádství, ( říkejte tomu jak chcete ) jaké se dneska už nezažije. )
Film nehodnotím vůbec, scénář psal někdo, kdo knihu zahlédl z hodně rychle jedoucího vlaku.

Dera
23.08.2012 5 z 5

Hmmm. Není to zrovna můj šálek čaje, ale přesto patří mezi mé nejoblíbenější knihy. Jak mám tento rozpor vysvětlit? Některé části mě přímo nudily a připadalo mi to jako westernový komiks. Ale například kapitola "Pekelník" mě přímo uhranula! Četl jsem ji stále dokola... Kůň, který se nikdy nepodrobí, je to hvězda rodea a nikdo ho nezkrotí. Jo, ale čas nezastavíš a kůň stárne a už na to prostě nemá. V tom přijde Monte a koně vykoupí jen proto aby ho pustil na svobodu, protože ho respektuje... Kniha o nezdolném kamarádství a o opravdových chlapech se srdcem na pravém místě. Konec knihy vše umocňuje... Jinak souhlasím, že film byl doslova odpad.

panjan
16.06.2012 4 z 5

Od začátku jsem měl problém se s touto knihou sžít. Příběh je prostý, jednoduchý, fádní. Druhá polovina knihy byla lepší, ale když už jsem si pomalu zvykl na autorův styl, tak přišel závěr, který se do konce svezl na vlně sentimentu a melancholie. Tato kniha působí příliš nuceným dojmem, jako by musela být napsána.
Přesto, že mi autorův styl vyprávění nesedl, a příběh měl k adjektivům jako je napínavý, dobrodružný hodně daleko, přece jenom ve mně něco zanechal a postava neohroženého kovboje Monta Welshe mi už asi zůstane v paměti na trvalo.
Řečeno autorovým stylem: Pár mužů v kloboucích s nízkými dýnky staženými do týla, se opírá o ohradu stlučenou z neopracovaných kuláčů a v družném hovoru pokuřují a pozorují dobytek s vypálenou značkou diagonála Y. Slunce pomalu barví obzor do červena, sklání se nad touto osamělou krajinou, kde se nic zásadního neděje.

Sussanah
08.01.2012 5 z 5

Film je naprostá katastrofa!
Kniha je neskutečně úžasná a čtivá =)

Od prvních dobrodružství, přes dospívání, až na konec. Nevím, jak to mají muži, ale já jsem klidně přiznám, že jsem se do Monteho zabouchla a kdykoliv se v knihovně podívám na hřbet Muže se srdcem kovboje, mám pocit sounáležitosti a snad nějaké formy přátelství.

Je to kouzelná kniha a kdyby se mi do ruky dostal ten parchant, co dělal ten "film", s chutí bych ho nakopala....

Tytyna
10.06.2011 5 z 5

Kniha krásná, čtivá...film mě zklamal...udělala jsem si krásnou představu jak kdo vypadá a herci se jim ani trošku nevyrovnali...