Muž, který spadl na Zemi

Muž, který spadl na Zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475439/bmid_muz-ktery-spadl-na-zemi-H1C-475439.png 4 170 48

Muž, který spadl na Zemi je příběhem Thomase Newtona, mimozemského návštěvníka, jenž byl v lidské podobě vyslán na naši planetu, aby zachránil svůj umírající lid. Jako osamělý a křehký cizinec podléhá navzdory svému nadřazenému rozumu plíživým svodům lidské společnosti. Tváří v tvář všudypřítomné pošetilosti, podezřívavosti a zaslepenosti přitom poznává, že se i pozemšťané vydali na cestu k patrně neodvratitelnému sebezničení. Autor Dámského gambitu a oblíbeného Zpěvu drozda se v českém překladu poprvé představuje ve své nejpopulárnější science fiction. Román Muž, který spadl na Zemi se proslavil především díky vynikajícímu hereckému výkonu Davida Bowieho ve stejnojmenné filmové adaptaci. Jak už to tak ovšem bývá, literární předloha je působivější a právem se dodnes těší postavení stále vydávané žánrové klasiky.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

The Man Who Fell to Earth , 1963

SlamLenka
09.11.2021 5 z 5

Na Svět knihy jsem si jela pro Dámský gambit, ale ten byl vyprodaný, proto jsem si od Waltera Tevise odvezla aspoň Muže, který spadl na Zemi. Věděla jsem o něm minimum a ta koupě byla taková aktuální náplast, kterou jsem chtěla zalepit tu bolístku, že nemám Beth. Do týdne jsem nakonec Gambit přece jen měla v ruce a k přečtení Muže jsem se dostala až po něm. A víte co? Tahle koupě za to přece jen stála!
Kniha sice spadá do žánru sci-fi, přesto však nabízí především mnoho postřehů pro sebereflexi lidstva. Sám hlavní hrdina, Thomas Newton z planety Anthea, je inteligentnější než většina pozemšťanů, zároveň je tu však osamělý. Na Zemi přicestoval s posláním zachránit obyvatele své rodné planety, ale zda svůj úkol splní, o tom si už musíte přečíst sami. Prozradím jen, že dlouho balancuje na hraně mezi tím, aby na sebe mezi lidmi neupozorňoval, a tím, aby zůstal sám sebou. Lidské neřesti si k němu však stejně cestu najdou a Newton začne hledat potěšení v alkoholu, na jehož hladině jako by se vznášely otázky po lidskosti a osudu naší Země.
Kniha je psaná takovým hutným stylem (zcela odlišným od Gambitu) a čte se báječně. Sci-fi prvky nehrají prim, takže je to čtivo vhodné i pro ty, kdo tomuto žánru běžně nakloněni nejsou. Za mě velké překvapení a Tevis se stává dalším autorem, od něhož sáhnu i po dalších knihách.
Zajímavostí je, že kniha v originále vyšla už roku 1963 (s dějem v 80. letech), ale v češtině měla premiéru až letos (vděčíme za to určitě hlavně poprasku kolem Dámského gambitu). Ve filmové adaptaci z roku 1976, jak asi obálka knihy napovídá, hraje hlavní roli David Bowie.

sgjoli
31.10.2021 4 z 5

K této knize jsem se vlastně dostala náhodou, díky sociálním sítím. Ale jak jsem jen ráda, že se mi do rukou dostala, protože tohle bylo prostě krásné čtení!
Dějově je to vlastně docela nenápadná, v klidu plynoucí knížečka, která mi však přinesla řadu podnětů k zamyšlení - v tom mi připadala hodně silná. Co dělá člověka člověkem? Stojíme jako lidstvo za záchranu, když si sami dokážeme v některých ohledech tak moc ubližovat? Umíme si sami pomoci? Nebo potřebujeme pomoc "zvenčí"? A uměli bychom tu pomoc přijmout? - Tohle všechno se mi při čtení honilo hlavou. A jsou to dost velké otázky. Autor na ně odpovědi úplně nedává, nechává to na čtenářích.
Hlavní hrdina mi byl neuvěřitelně sympatický, ač ho nepoznáváme tak moc zblízka, jak bych třeba chtěla. Ale nevadí mi to. Vyzařovalo z něj určité charisma, které mi bylo blízké.
Kniha zpočátku celkově působí dost nenápadně i tou svojí atmosférou, ale po dočtení jsem ji opouštěla v melancholickém (lehce bolestínském) rozpoložení - tak to na mne zapůsobilo.
Jazykově i literárně je to straně moc příjemný text, který se dobře čte - určitě dáno i povedeným překladem, za který děkuji.
4 hvězdy z 5 jsou na místě. V budoucnu se určitě ke knize budu chtít ještě vrátit. A teď mi nezbývá nic dalšího, než si ještě pustit film s Davidem Bowiem.

opic 12
20.10.2021 5 z 5

Muž který spadl do našich luhů a hájů.Konečně !
Bez okolků se vřítil do našich domovů.Dovolte abych se představil.Nějakej Thomas Newton.
Netvrdím že jsem tu jenom na skok.Občas mě přepadává smutek a někdy bych nejradši utek.Melancholicky pro věc s citem jako vždycky.Jak už to tak bývá s druhým domovem.Zvyknete si.
Ne ne žádné přivítání v jasu světel a nějaké to epické ach.Blízká setkání třetího druhu i jiných druhů at již bezpohlavních a jiných hcínvalhopzeb.
Já Thomas Newton.
Přicházím přímočaře a bez zbytečných průtahů.Nostalgicky melancholicky ale o to více příjemně a udělám velký dojem.Vždyt jsem tu už od třiašedesátýho.
Nic mi neubralo na vášni a naléhavosti.Jo asi mám hodně co říct i za Waltera Tevise.Jeho otisk je tady více než patrný.Taky to neměl jednoduchý.Ale kdo zase má...
Já člověk.Já z jiného světa.Mám vás rád.Někdy vás prostě jenom nechápu.
Otevřete nějakou sympatickou láhvinku.Vezměte sklenku.Pustě te si Majora Toma Ziggyho a nebo proslulé Low.Zážitek se jistě dostaví.
E.T. volat domů.
Emzákům zdar !

zigíš
16.10.2021 4 z 5

Film jsem viděl dřív, před lety dlužno podotknout. A zajímavé jak mi přes ten artový odér uniklo, že je v první řadě o alkoholismu. V druhé o vykořeněnosti, osamění, ale ta závislost na alkoholu z toho čpí na hony ! Teda doufám, že tomu tak je říkám, jsou to leta co jsem film viděl, protože knížka právě na ty lihové démony cílí. Nejdřív nenápadně v stydlivých tanečkách kolem, pak odvážněji až je pak na návrat pozdě, prostě klasické propadnutí závislosti. Film mám moc rád, pro jeho pomalé hypnotické tempo (a Bowie extra terrestriála hrát ani nemusí) ale kniha je mnohem, mnohem smutnější.

laepus
29.09.2021 5 z 5

Určitě by knize prospěla trochu větší propracovanost, na druhou stranu mají tyhlety staré klasické sci-fi něco neopakovatelného. Autor neřeší zbytečné vedlejší dějové linky, ale jde pořád o to hlavní, nikam se neodbočuje a napětí (tady konkrétně z toho, jak a jestli to TJN vlastně dotáhne do konce) nijak neklesá. Když se k tomu přidá i dost zásadní hloubka hlavní myšlenky, "lidskost mimozemšťana" (trochu mě napadl Roy Beatty z Blade Runnera...) a debilita lidského rodu... konec je neodvratný... jaký? To samozřejmě nezaspoileruju, ale zážitek to byl neuvěřitelně silný a rozhodně to bude kniha, která z knihovničky ani z paměti nikdy nezmizí.

Shaxx
17.09.2021 4 z 5

Muž, který spadl na Zemi, měl poslání, na které byl více než dobře připraven. Na realitu společného soužití s lidmi ho však nikdo připravit nemohl. Postupně nasával lidské zvyky a nevyhnul se ani zlozvykům. Asimiloval se tak moc, až se z něj skoro stal jeden z nás. Od úspěšného vývojáře až po lidskou trosku, která se opájí alkoholem.
Sci-fi prostředí je zde upozaděno, proč mimozemšťan přišel na Zemi je vysvětleno, ale není to středobod příběhu - více je zde dán prostor tomu, jak Thomas postupně koexistuje s lidskou rasou a sbližuje se s lidskými návyky a ač je inteligenčně a biologicky mnohem vyspělejší, ani on se neubrání pocitu osamění. Přeci jen je jedinec vlastního druhu sám na celé planetě, na jeho bedrech spočívá těžký úkol - zachránit svou rasu, která tam někde ve vesmíru čeká, až se Thomasovi podaří mise, pro kterou byl vycvičen.
Je to krátká novelka, a je to spíše na 3,5*. Film jsem neviděla, ale někdy v budoucnu určitě mrknu, už jen kvůli Bowiemu :)
Obálka se Argu moc povedla, o tom žádná.

To-z-kanálu
14.09.2021 4 z 5

Docela krátký, dobře napsaný příběh o mimozemšťanovi, který přišel na Zemi s určitým cílem. Není to dobrodružné sci-fi, ale spíš přemýšlivé drama o alkoholismu, osamělosti, selhání, nepochopení, apod. Filmová verze mi kdysi přišla divně nepřehledná. Tohle je lepší.

jaroiva
27.08.2021 4 z 5

Velmi smutné.
Melancholické ladění je podobné Zpěvu drozda. Jinak ale pro mě nebude tento kousek takovou srdcovkou.

zfilmováno americká literatura mimozemské civilizace mimozemšťané sci-fi

Walter Tevis
americká, 1928 - 1984